Syn chce skončiť so školou pred maturitou

dudduli
22. feb 2018

Ahojte, potrebujem radu. Co robiť ? SYn chce teraz dva týždne pred začiatkom maturít skončiť zo školou . Neviem si rady. Neviem ako ho donútiť aby školu dokoncil. Spravila som všetko , všetko mu vysvetlila.. nic .. proste do školy nechce . Som zúfalá . Dá sa škola nejakým spôsobom dokončiť ? Zmaturovat ? Napríklad za rok? Dva?

ask
22. feb 2018

Informovala by som sa o moznostiach u vychovnej poradkyne na skole, popr. u riaditela... Plne s Tebou citim, syn tiez o dva tyzdne maturuje, nie je najlepsi student, dufam ze ho toto riesenie nenapadne...

miakurka
22. feb 2018

Nech nevymysla. 2 tyzdne pred maturou? Ma na to aspon nejaky vazny dovod? Ja som tahala matury s 2m babatkom, kojila som a zvladla som to lavou zadnou aj ked na 3.... skuste vysvetlit ze staci mu prejst aj ked so 4kami... a ano da sa dat odklad rocnika aj dvoch, ale zda sa mi ze nato musi byt nejaky lepsi dovod...

dudduli
autor
22. feb 2018

@miakurka skúsila som, stačia mi styrky, len nech to spravi,na prax chodi v pohode a ked ma mat týžden teóriu tak mi povie že to nezvláda. Bojím sa že ho do tej školy nedostanem .

miakurka
22. feb 2018

A teraz je taka doba, ze kazdy zmaturuje. Skola potrebuje novych ziakov a peniaze 😉 ucitelia radia o sto sest ..

dudduli
autor
22. feb 2018

@ask prajem pevne nervy , ked ho to doteraz nenapadlo tak do dá, nebojte 😉

miakurka
22. feb 2018

@dudduli viete, ono je to aj o tom, ze ucitelia doooost strasia. Uc sa toto uc sa hento, 50 otazok z kadych predmetov...zeby mal z toho strach ?!

ask
22. feb 2018

@dudduli Vdaka! 🙂 Snad si to aj Tvoj Luky rozmysli... popripade sa skus ozvat triednej, co s nim ( my mame skvelu)

dudduli
autor
22. feb 2018

@miakurka on si mysli že všetci na ňom sedia a tešia sa z zoho že je z nich na nervy . Tak im chce urobiť radosť že dosiahli svoje a ,, donútili ho,, aby zo školy odišiel ... to nepochopím tuto jeho teóriu som z neho na nervy 😟😭

dudduli
autor
22. feb 2018

@ask s triednou komunikujem dosť často a akurat povie že ked nebude chodiť do školy nebude klasifikovaný , nepripustia ho a bude opakovať rocnik , to ma pravdu .

miakurka
22. feb 2018

@dudduli jedine co vam mozem poradit, ze ho nechajte este su 2t do maturit, mozno zmeni nazor a ked nie poradte sa s tym odkladom i ked to je dost riskantne tam je vacsia sanca ze sa na to potom vybodne. Mala som aj ja take chvilky ze sa nato kaslem. Uvidime mozno zmeni nazor 😉 budem drzat palce silno a potom sa ozvite ako to dopadlo..

ask
22. feb 2018

@dudduli ☹ Nech im nerobi radost odchodom, nech im to natrie tym ze tam pojde a da to! Na maturach predsa zvyknu byt aj prisediaci z inych skol, nebudu ho moct len tak utopit ak bude aspon trosicku vediet. Ale to ma dost tazke ked ma zo skoly take pocity:-/

dudduli
autor
22. feb 2018

@ask to som tiež povedala, nech im dokáže že nám to má, všetko neguje. Snáď to nejak dopadne. Som smutná, naštvaná ... potrebovala som sa vyspovedať a poznať názory druhých . Myslím ale že sa zhodujú s tými mojimi. Ďakujem Vám všetkým . 😊😟

sissy27
22. feb 2018

@dudduli ja by som sa ho spýtala, že čo si myslí, že dosiahne tým, že nepôjde k maturite ani skúsiť? Posunie ho to niekam dopredu? Bude mať lepšie uplatnenie v živote? Dala by som mu aj vyhľadať na profesii ponuky práce, na ktoré stačí základné vzdelanie a čo z toho teda pôjde robiť, keďže vaša finančná podpora sa končí v momente, kedy sa vykašle na školu. Povedala by som mu svoje ale prosiť sa ho nebudem, keď má pocit, že je dospelý a vie čo robí, tak nech, ale aj s následkami. Tým že pôjde aspoň skúsiť, nemá čo stratiť, môže len získať.

zuzanka.zuzu
22. feb 2018

@dudduli ak by si ho tam predsa len nedokopala, tak rozhodne urob všetko preto, aby mal školu prerušenú, nie skončenú... ja si myslím, že keď sa chce, tak nejaký spôsob sa vždy nájde 😉 choď za riaditeľom, nielen učiteľkami a nechoď naprázdno (terajšia investícia bude určite lacnejšia než keď sa o rok-dva spamätá a budete musieť za diaľkové štúdium platiť)

synovi nemusíš hovoriť, že si mu vybavila prerušenie... možno o rok až rok a pol by som to spomenula, či sa nechce vrátiť a aj keď povie, že už je neskoro, lebo by musel opakovať resp. nanovo študovať, tak vtedy by som sa priznala, že som vybavila prerušenie a stačí keď sa na maturity dostaví, nič netreba opakovať. a daj mu čas na premyslenie ako dospelému 🙂 dosmrti ti bude vďačný za tento úskok...

sasesoe
22. feb 2018

@dudduli vyuctuj mu naklady za byvanie, stravu,internet, telefon a pod. A ked nechce studovat nech si najde robotu a stara sa o seba. Kludne inzerat kolko stoji podnajom a aku kauciu treba zlozit na zaciatok. Potom inzeraty s robotou kde ho vezmu bez skoly a kolko mu ostane z minimalky al ani tu nedostane ak iba na ciastocny ho vezmu... nedonutis.povinnu skolsku dochadzku uz ma. Je dospely.svojpravny. jasne ze chces aby skolu dokoncil,ale cim viac budes tlacit tym viac sa bude vzpierat. Nechce - ok, ale staraj sa...drzim palce

aniele
22. feb 2018

Myslím, že do troch rokov sa mu ešte predošlé ročníky uznajú. Aj bez formálneho prerušenia. To sa občas spamätajú aj takí, ktorí z frajeriny odišli. A nenechaj ho hádzať zodpovednosť na iných, je to jeho rozhodnutie. A ak nechce maturitu, nech si hľadá pracu a podieľa sa na výdavkoch, ako radili vyššie.

dudduli
autor
22. feb 2018

@sissy27 všetko co píšete vy aj ostatne maminy, som povedala, uz to fakt nechať na nho nech sa stará . Uvidíme ako si poradí🤔😟

vevesh
22. feb 2018

@dudduli mali sme podobnu skusenost a chlapec aj smaril skolou pred ukoncenim- nepomohlo nic, ani dohovaranie, ani ukazky , ani vyhrazky, ani natlak.....proste sa chlapec zatal a nic, zatial ani po rokoch si skolu nedokoncil a ani nechce - k dobru mu sluzi len, ze od kedy hodil skolou, vzdy pracuje a zoberie akykolvek job, a dokaze sa zabezpecit aj co to usetrit, tak ak bude takyto koniec, tak to nie je zle.....🙂

sissy27
22. feb 2018

@dudduli aká bola jeho odpoveď, aké pracovné miestom si našiel teda, keď je oboznámený s tým, čo bude nasledovať, keď nepôjde k maturite?
Inak nepoznám ho, ale je možné, že sú to len také hrdinské pubertálno detinské reči, aby na seba strhol pozornosť, resp. pripravil vás na to, že možno neprejde a aby ste v takom prípade nepindali ale ešte boli radi, že vôbec skúsil.

lintu
23. feb 2018

chlapec dostal všetky potrebné informácie... teraz ho už treba nechať tak, nech sa zariadi podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.... stojí pred ním veľká vec... sám má robiť čo so sebou... okolitý nátlak môže prispieť k presne opačnej reakcií, aká sa od neho očakáva... ak k maturite nepôjde, ok... nebude prvý ani posledný... možno si potrebuje niečo odžiť a vyskúšať.... aj v okolí poznám pár takých hrdinov, ktorí k maturite nešli.... a potom po tridsiatke sa k nej opäť vrátili, lebo zistili, že bez nej sa nedostanú tam, kam chcú... celkom pekná makačka dorábať si školu popri práci a rodine....

a iný prípad - spolužiačka preflákala celú strednú školu... nemali ju radi učitelia ani spolužiaci.... k maturite išla.... nezvládla ju... poletela na písomnej časti... rok bola niekde makať.... dorobila si maturitu, prihlásila sa na vysokú školu a teraz má len vďaka vlastnému úsiliu pár titulov pred menom i za ním.... niekedy človek na niektoré rozhodnutia musí naozaj len dozrieť 🙂

lavieenrose
23. feb 2018

maturita -formalita ak bol flakac cele 4 roky preliexal s odretymi usami...nemusi ju spravit..ale ak bol jednotkar dvojkar nemusi mat strach ze by nespravil ..pre take decka je to formalita aj ked nesadne otazka

blairgossip
23. feb 2018

Pohrozika by spm mu ze ak nepojde na maturity a nezmaturije tak ziadna financna pomoc odo mna a moze si sam najst robotu

montemotherone
23. feb 2018

@dudduli jednoducho sa bojí :-/ Ako píšeš, všetci na ňom vraj sedia... Porozprávaj sa s triednou. Ak má ten pocit, asi na tom niečo bude. Je to trochu neskoro, asi je to dlhodobý problém, ale čo už :-/ Synovi skús vysvetliť, že učitelia kašlú na to, či to urobí, alebo nie. Žijú si svoje životy, o týždeň na neho zabudnú, či odíde, alebo neodíde ale nezmaturuje.... Preto sa to volá skúška dospelosti. Takýchto výziev bude ešte veľa, bude narážať na rôznych ľudí... ale útek nie je vždy riešenie. Je to na poslednú chvíľu, ale tu by pomohol aj pomohol psychológ, tretia osoba, ktorá si ho vypočuje bez nejakej upätosti... 🤔

montemotherone
23. feb 2018

@blairgossip hej, a chalan zdrhne z domu, alebo si niečo urobí 😕

loginexistuje
23. feb 2018

@dudduli ja by som sla na to opatrne ak ho ucitelia sikanuju skusila by som sa s nim dohodnut na prestupe na inu ss aj s tym nech si rok zopakuje pripadne nech terz skusi ale riesit aj novu skolu

toto su citlive veci a mozu viest k nestastnym koncom

blairgossip
23. feb 2018

@montemotherone Tak to je jedina moznost ako ho prinutit.. ci co, chce aby sa jej syn prizivoval na nej do konca zivota ? a byval u mamky a ked ona zomrie co bude robit? Moji susedia to tak spravili, bud skola , a my ta financne podporujeme nadalej, alebo si najdes robotu a staras sa o seba sam .. hned si chalan vybral

ibrunova
23. feb 2018

@dudduli A akú má predstavu, čo chce robiť, ak z tej školy naozaj odíde?

hettinka
23. feb 2018

@dudduli V prvom rade, prečo išiel na maturitný odbor, keď sa mu nechce učiť?

Na písomné maturity teraz v marci určite nech ide. Uvidíš, či to vôbec spraví. Keďže píšeš, že má prax, je to asi odborná škola. tam je maturita zo SJ rovnaká pre všetky školy, z cudzieho jazyka len úroveň B1...
Ak bude dochádzku flákať, nebudú ho klasifikovať a potom bude mať komisionálne skúšky cez prázdniny a maturovať bude v septembri ... to mu za to stojí? Pokaziť si leto?
Ak nezmaturuje a nedokončí školu, do papierov si môže písať "základné vzdelanie" a s tým môže zabudnúť na normálnu prácu.

Ja by som mu povedala, že ak to chce teda urobiť, ja chcem do týždňa vidieť pracovnú zmluvu a nájomnú zmluvu, a potom môže odísť zo školy. Živiť ho tým pádom viac nebudem. Však nech chlapec vidí, že to nie je také ľahké. Oni sú polobohovia, lebo si myslia, že ked ako študenti si vedia nájsť brigádu a/alebo zarobiť na praxi 200€, tak že už sa budú firmy o neho trhať...

K tvojej otázke - môže štúdium zanechať, ale dá sa aj školu len prerušiť na rok, a potom dokončiť. Ja by som v krajnom prípade išla cestou prerušenia štúdia. A s chlapcom treba ísť k psychologovi, lebo toto nie je normálne, tie jeho pocity, že mu krivdia v škole. Nie je tam šikanovaný?

deti95060810
23. feb 2018

malé deti - malé starosti, veľké deti - veľké starosti...😉
Asi by som sa spojila s triednou a že čo s tým....

reklamka
23. feb 2018

@zuzanka.zuzu - ty brdo, dobre citam, ze ju nabadas k uplatku?