Syn nechce chodiť do školy

leony123
4. sep 2018

Ahojte mamicky,
Sama vychovavam svoje dve deti. Syn ma 16 rokov a odmieta chodit do skoly,nebavi ho skola,ucenie,spoluziaci,ucitelia. Vsetko mu vasi,trva to uz od aprila min.roku. Teraz ako dokoncil 9rocnu dochadzku,apeluje,ze moze a pojde robit. Nezda sa mi to a nojujem s nim ,ze v ziadnom pripade. Chodi k psychologicke koli uzkostiam ako masledok rozpadu rodiny. Som z neho zufala. Riesil to uz niekto ? Vo s tym,poradte prosim

caroline_
4. sep 2018

@leony123 ahoj ja som na strednej a aj ku koncu zš tiež strašne nerada chodila do školy, nemala som tam kamarátov, nebavilo ma to, mala som panicky strach z toho ze pôjdem pred tabulu a budem musieť odpovedať pred vsetkymi aj keď som sa učila, koľkokrát som sa ospravedlnila ze som sa neucila, aj keď som bola naučena, len aby som nemusela hovoriť pred celou triedou, potom som sš neukoncila ale skôr z rodinných dôvodov, musela som ísť pracovať, podotýkam že som mala aj silné úzkosti takže podľa mňa to chce čas, citlivý prístup a psychológa

caroline_
4. sep 2018

@caroline_ veľa rodičov robí tu chybu ze dieťa potrestá, proste ho berie ako za školáka pritom tam môže byť aj šikana kludne...

caroline_
4. sep 2018

@caroline_ podľa mna ho skus presvedčiť nech tu strednú vyskúša, ked to bude taka katastrofa kľudne môže odísť a ísť robiť napríklad za pas na smeny a za 500e,nech si nemyslí že ho niekde budu čakať, a uvidíš ze stredná sa mu nakoniec zapáči, v najhoršom by si podal o externé štúdium ak by mal papier od psychiatra

junova
4. sep 2018

@leony123 So základnou školou môže ísť robiť smetiara alebo ulice zametať. Nech si to vyskúša, rád sa vráti do školy. Ak ho v škole šikanujú treba to riesit, prípadne ho preložiť do inej školy. Keď ma úzkosti nech naďalej chodí ku psychologicke. Treba sa s ním veľa rozprávať. Ale ja osobne by som nebola nadšená keby najvyššie dosiahnuté vzdelanie mojich detí bolo základné. Treba mu vysvetliť, že v dnešnej dobe aj upratovačky musia mať maturitu.

bodka70
4. sep 2018

povinná školská dochádzka trvá 10 rokov, takže nemôže ukončiť ZŠ a ísť robiť, minimálne jeden rok strednej školy (učňovky) musí mať. Jedine keby počas ZŠ opakoval nejaký ročník a teda chodil tam viac ako 9 rokov .

caroline_
4. sep 2018

@junova nemusia

17juraj17
4. sep 2018

@bodka70 Nepocita sa nahodou do povinnej skolskej doch. aj ten predskolsky rok? ( Nemam istotu preto sa pytam)

bodka70
4. sep 2018

@17juraj17 , nie, predškolská výchova nie je povinná a ani nikdy nebola, ani ten posledný rok, je len odporúčaná a podporovaná, v zmysle, že predškoláci majú prednosť pri prijímaní do škôlky a je im odpustený poplatok, Aj na UPSVaR dávaš potvrdenie o návšteve školy ohľadom prídavkov na deti až po ukončení 10 rokov školy, dovtedy to nie je potrebné, lebo predchádzajúce roky sú povinné.

17juraj17
4. sep 2018

@leony123 Co ma to otec ? Nema niekto z rodiny alebo znamich vacsi vplyv . V tomto veku je to tak. Kto by pocuval rodicov ???

17juraj17
4. sep 2018

@bodka70 Vdaka.

leony123
autor
4. sep 2018

@caroline_ sikana tam nieje

leony123
autor
4. sep 2018

@bodka70 zle som napisala ma zs a konceny prvy rok strednej
Teraz nastupil do druheho ss

0silvia0
4. sep 2018

@leony123 ako pise @bodka70 povinna skolska dochadzka je 10 rocna, cize mlady muz nema inu moznost ako dokoncit minimalne prvy rocnik. Dohodni sa s nim, ze vydrzi prvy rok, cez prazdniny si najde brigadu, vyskusa si, co je to chodit do prace a potom sa rozhodne. Za ten rok sa mozno situacia zmeni, chalan dozreje, ziska iny pohlad na zivot....

Teraz citam, ze situacia je vlastne celkom ina... brigadoval mlady muz cez prazdniny?

korunka1
4. sep 2018

A vie,čo by chcel robiť? Či má predstavu,že ho hocikde čakajú s otvorenou naručou a velkym platom? Skús ho vyviesť z omylu.
Psychologička nie je zlá voľba,len to nezanedbaj.Trvaj na školskej dochádzke .Dnešná mladež má skreslene predstavy o zarabaní peňazí.Mám v okolí pár takých chalanov,nevedia čo zo sebou a rodičia hlava v smútku.

kiwi3
4. sep 2018

@0silvia0 ja si nemyslim, ze toto je cesta. vzdelanie je potrebne. a na brigade by prave s velkou pravdepodobnostou zistil, ze mu to vyhovuje. ja teda osobne nepoznam nikoho, kto by hovoril, ze mu v skole bolo dobre, vsetci sme radi, ze to mame za sebou, len to detom musime tajit 🙂

0silvia0
4. sep 2018

@kiwi3 to je pravda, ale viem, aka je tazka komunikacia s takymito pubertiakmi, ktori maju postavenu svoju hlavu... myslela som skor, ze by za ten rok ziskala cas, nasla by som chalanovi manualne tazku brigadu, nech si poriadne zamaka a popri tejto brigade argumentovala o nutnosti vzdelania. Ja som to takto urobila so svojim 16rocnym. On do skoly sice chodit chce, ale flaka co sa da... tak som ho vysikovala na brigadu, nech si to skusi... u nas zabralo a vstupil si do svedomia a slubuje v skole viac makat, ked nechce robit v zivote len nekvalifikovanu pracu... Len dufam ze nezostane len pri sluboch😰

selema
4. sep 2018

@leony123 veľký pozor na to, že ma úzkosť. Tam je už len krôčik k depresiám a hroziacej samovražde. Preto by som na neho netlačila. Ak to nepôjde, radšej požiadať o odklad na rok alebo o individuálny plán. Pokiaľ chodí k psych. nemal by to byť problém.

Niečo podobné riešila minulý rok kamoška so synom, len s tým rozdielom, že on skončil až v nemocnici 😭 A preto viem, že to musíš mať ťažké. No vždy je na prvom mieste zdravie až potom škola 😊

janinah
4. sep 2018

Nechaj ho žiť,tam už je psychika nie v poriadku,ty netušíš čo on prežíva,netlač na neho,aby si to neľutovala.Radšej mať dieťa s vychodenými 10rokmi školy,ale šťastného spokojného ako psychicky labilného s maturitou.Je to veľmi citlivý vek,takému razdva príde somarina na rozum a ty budeš potom hlavou o múr biť,prečo si neustúpila.Jasné,každý rodič si predstavuje mať z dieťaťa úspešného vzdelaného s dobrou prácou,ale je toto dôležité? ani náhodou nie....nechaj ho zamestnať sa,on dozreje a sám pochopí,že akútakú školu a povolanie mať treba,je mladučky,nič sa nestane ak začne študovať hoc aj o 3-4roky a keby aj nie,tak čo? vždy je to tvoj syn,očakáva tvoju podporu,akože svoj názor mu povedz,ale nechaj ho ísť vlastnou cestou miluj ho takého aký je.

anjelicek26
4. sep 2018

Zasa by som to nebrala tragicky. Rok dva chodit do prace, makat na nejakej stavbe, zarobit eurace, pocestovat, pochopit par veci, este je mlady, do skoly sa moze vratit, rovnako si moze externe neskor dorobit skolu popri zamestnaniu, moznosti je vela. Na vela povolani skolu netreba, ale vycny list s podniku (v nemecku je toto dost standard), zrucny murar, stolar, obkladac, to je dnes umenie zohnat a plateny su velmi dobre. Nechaj tak, predychaj. Ma svoje dovody, je to jeho zivot. Na druhej strane ked nebude chodit do skoly tak to spravit natvrdo - platit si doma za byvanie, za stravu, ked uz na vlastnych nohach, tak poriadne, ziadne hotel mama...

caroline_
4. sep 2018

@anjelicek26 na jednej strane máš pravdu, maturita je bohužiaľ precenovana, pracovala som v odvetvii výroby kde pracujú ľudia bez školy ale až som bola zhrozena koľko ľudí čo ma školu tam musí pracovať za rovnaký plat, lebo si nevedia nájsť robotu, a ten hotel mama.. Aby potom nebola diskusia ze ma 18 ročného syna a išiel z domu von zarabat...

judar
4. sep 2018

záleží na akú školu chodí..keď je to sním takto zle buď ho treba nejak motivovať alebo zmeniť školu..

povuma
4. sep 2018

Neskúsili ste sa porozprávať o zmene školy? Možno mu táto konkrétne nesedí a niekde inde by si maturu spravil, prípadne sa niečo vyučil..
Ak celkovo školu bojkotuje , tak by som to nesilila, dá sa škola prerušit tuším, že po roku sa vrátia, i keď ak začne zarábať, už asi nebude cesty späť. Chces aby bol v prvom rade šťastný, i keď to nie je podľa tvojich predstáv. ...a súhlasím, že ak začne zarábať, žiadny mama hotel, prispieť pekne na byt stravu.

renab
4. sep 2018

@leony123 najhorsie na tom je, ze dnesne deti su si vedome toho, ze rodic ich musi zivit do 25 ci 26 rokov. Kolegynin syn tiez odisiel zo skoly, byva s rodicmi a tym padom nema narok na ziadne davky. Do prace sa mu nechce, tak ho rodicia zivia.... je to hroza

matazirafa
4. sep 2018

@renab a nie je to do 26 ale kým je stále študent, teda ešte počas vš? Lebo ak má niekto od 18 zmaturovane a gulal by sa doma do 26 zadarmo, to by bolo už riadne divne..

junova
4. sep 2018

@caroline_ u manžela v práci musia mať aj upratovačky maturitu. V mnohých ponukách práce to vyžadujú aj od predavacky.

novana
4. sep 2018

@matazirafa, jasné, že do 26 len vtedy, ak dieťa študuje.

marsmykkok
4. sep 2018

@leony123 a chodí na učňovku alebo si robí aj maturitu? škola sa dá dorobiť aj externe len je tu otázka či fakt pôjde robiť aspoň na pár hodín týždenne a dorobí si externe školu alebo bude sedieť doma čo mu psychicky tiež nepomôže. to musíš ty poznať že ako to s ním je, aká je povaha.

matazirafa
4. sep 2018

@novana lebo baba na ktorú som reagovala písala ze mladý odišiel zo skoly a rodičmi ho živia.. No mal by mňa vidieť keby mi tak prišiel syn domov 😂

matazirafa
4. sep 2018

@junova v jednej fabrike aj od obyčajných robošov chceli aby vedeli anglicky nemecky alebo francúzsky, asi by si pokecali s tými mašinami..

6mia6
4. sep 2018

@junova no keďže predavačka je tiež normálny maturitný odbor neviem prečo by to nemali vyzadovat