Výber strednej školy

ivivaiveta
19. dec 2014

Caute baby, blizi sa termin podania prihlasok na stredne skoly, tyka sa to aj môjho syna..rozhodujeme sa medzi ucilistom alebo strednou s maturitou..kedze on tomu uceniu moc neda, bojim sa, ze pride na strednu s maturitou a nebude to zvladat...ale zas vcera mi jedna pani hovorila, ze jej syn ma tazsiu ucnovku a viac ucenia, ako synovec studijny odbor, cize maturitny...ja neviem, co mam robit, bojim sa, ze ked ho dam na maturitny, nebude stihat ucivo, ale zas ma bude skriet, ze nema maturitu...viete mi niekto poradit, ci fakt z 90ˇ% ucnovky maju lahsie ucivo ako stredne s maturitou, alebo to vôbec nie je pravidlo..som z toho jelen...ma tu niekto skusenosti?..diky

barbora59
19. dec 2014

A niesu aj ucnovske skoly s maturitou?ci ako to je tam je len vyucny list? co hovori na to syn kam by si on chcel podat prihlasku?

vulka
19. dec 2014

@ivivaiveta No keďže učňovky majú pomerne hooodne praxe, tak logicky mi vychádza, že nemôžu mať toľko hodín iných premetov(tých kde sa treba učiť naspamať). A v dnešnej dobe dobrá učňovka znamená dobré remeslo a to opäť začína mať zlaté dno.🙂

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

nie, na ucnovke mas len vyucny list...on sa moc nevie rozhodnut, on mi len stale omiela, ze on len na ucnovku, lebo tam je malo ucenia...co si nemyslim a po rozhovore s tou panou, uz viem, ze to tak nie je...nerada by som ucnovku, ak bude ucenia ako na kostole, to moze ist rovno na studijny s maturitou..neviem, co robit...

caculiq
19. dec 2014

Z mojho pohladu radsej 4ky na vysvedceni a mat maturitu ako mat jednotky z ucilista. Mysli na jeho buducnost a neskorsie moznosti zamestnania. Bez maturity, len s vyucnym listom to bude mat extremne tazke. Takze radsej sa potrapit na strednej, nez sa trapit cely zivot s pracou.

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@caculiq z duse mi hovoris...ale ako pubertaka presvedcim?

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@vulka ano, aj to mi vela ludi hovori , ked sa bavim na tuto temu..fakt neviem, co idem robit...lenze co sa tyka ucnovky, to ma byt agromechanik a nechapem, co ho tam zaujalo, lebo po prve vôbec nie je technicky typ typ a u nas polnohospodartvo na bode mrazu...reku co budes kombajny opravovat?...pomoc..

7rebeka11
19. dec 2014

dnes vám už ani vysokoškolský diplom nezaručí prácu, ja by som ho dala na učnovku, na každej sa potom dá urobiť nadstavbové maturitné štúdium, keď budete chcieť.

titkovamiriam
19. dec 2014

Vsak ak chce učnovku nech ju spraví a maturitu si dorobí po nej.Môj nastarsi isiel na maturitny odbor ale mali malo praxe tak za 2m siel na odborny sa vyucil dorobil maturitu a teraz je výške-inak tiež polnohospodar 🙂 ,ale odbor mal chov koni a jazdectvo,maturoval ako všeobecný polnohospodar a teraz je na odbore špecialne chovateľstvo 🙂.

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@titkovamiriam no, lenze ja sa bojim, ze on si potom ziadnu nadstavbu nedorobi a bude s ucnovkou...jasne, ze ani vysoka ti nezaruci, ze mas robotu...a tvoj pojde kam robit potom?..lebo ja fakt neviem, co s tym agromechanikom, kde sa zamestna...keby isiel na tu s maturitou, to je dizajn nabytku, stale hrava hry na pocitaci, kde zariaduje domy a tak, tak mu hovorim, nech ide na to(to je len moj vyber, lebo je treba napisat dve skoly) a on mi na to, ze naco bude chodit do skoly 4 roky, ked on to uz teraz vie...skoro ma porazilo...odpoved hodna ozaj pubertaka 😕

caculiq
19. dec 2014

@ivivaiveta skus sa s nim bavit ako s dospelym, vysvetlit mu, co stoji najom, energie, tyzdenny nakup,.... zisti si,kolko by mohla byt jeho priemerna mzda v danom odbore, moznosti zamestnania v okoli, percento nezamestnanosti. Bolo by dobre najst nejakeho studenta aj z jednej aj druhej skoly, nech vie ako to tam chodi. To mi takto v rychlosti napadlo.

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@caculiq dobry napad, asi pojdem aj do jednej aj do druhej skoly a popytam sa aj na predmety, lebo on fyziku, chemiu vôbec nemusi a ja mu hovorim, ze na tom agromechanikovi bude fyziky urcite vela...

titkovamiriam
19. dec 2014

@ivivaiveta urcite na niaku farmu a urcite mimo SR,stredny je tiež polnohospodar ale zasa kynolog zachranar,som zvedava co napadne Mareka 😀 .
Ono vzdy treba pozerat nato aby mal po skole pracu :(,aby ak by chcel ist robit von vedel jazyk a ci ma skola dobre referencie v ramci zamestnania absolventov,
Pozri može skusit aj tu maturitu no ako pises ze sa mu moc nechce ucit ,no neviem ved keby sa mu nedarilo vzdy vie prestupiť na inu skolu-treba si rozmysliet,porozpravat sa s poradcom ohladne skoly -popripade absolvovat testy na vhodnosť školy...

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

boze ozaj..ale to sa moze prestupit aj na inu skolu, teda z ucnovky na maturitny, nie len v ramci tej istej skoly??lebo toto su dve rozdielne skoly a ja co poznam pripad, preslo dievca z maturitného do ucnovskeho ,ale len ten isty obor a na tej istej skole..

mpg
19. dec 2014

Záleží aj na tom aký má prospech, ako urobí prijímacie skúšky. Hlavne aby si vybral smer, ktorý ho bude baviť, po učilišti sa dá dorobiť maturita. Videla som aj prípad, že žiaci so slabým prospechom sa nejakým spôsobom dostali na Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú a potom boli preradení do učilišťa podobného zameranie, ktoré je tiež v našom meste - bol to pre nich stres. Niekto je viac praktický, že mu ide lepšie manuálna práca, lepšie ako rôzné teórie. Bývajú aj dni otvorených dverí, tak by bolo dobre si to popozerať, alebo sa aj v škole opýtať, aby ste vedeli presne do čoho pôjde.

caculiq
19. dec 2014

@ivivaiveta kazdopadne drzim palce vo vybere 🙂 este zisti ci si tu skolu nahodou nevybral preto, ze aj nejaky dobry kamarat mu tam pojde a nechce ist studovat sam. Ja si vobec neviem predstavit, co obnasa byt agromechanikom. Ale velke vyuzitie v praxi asi nebude. Ale dobry murar, stolar, elektrikar, vodar,.. to sa vzdy hodi. Ludia budu potrebovat byvanie stale a dobry majster vie byt aj pekne financne ohodnoteny.. Ale traktor, kombajn,... nema teda kazdy.

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@mpg lenze on manualny typ vôbec nie je, ja nechapem, co si to vybral...neviem, ako to robia ini rodicia, ci to vyslovene nechaju na dietati, lebo brat mi povie, ze ved si mater, ty vies lepsie, co je pre neho dobre ☹

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@caculiq diky...ved to mi hovor!..aj ja sa pytam, co s tym bude robit...katastrofa toto...

andrejka1974
19. dec 2014

poznam to , mna to caka tento rok tiez, mojho tiez skola nebavi, ale chce ist na elektrotechniku, tak nech ide a ver mi kazdi tu maturitu nejako zvladne 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

womankc
19. dec 2014

@ivivaiveta zväčša majú učňovky aj možnosť nadstavby, teda dorobiť maturitu. Môj syn si vybral učňovku- tesárstvo s možnosťou dorobiť maturitu v odbore stavebníctvo. Tiež má problémy s učením, je aj integrovaný / poruchy pozornosti, mierna dislexia......./ a aj keď má inteligenciu na hranici nadpriemernosti hold to momentálne kvôli týmto problémom jednoducho nemôže spracovať.Ak by sme trvali na strednej škole, tak by sa minimálne dva roky totálne trápil.. Tu sa mu budú striedať vyučovania s praxou a tak si myslím , že to zvládne . Remeslo v súčastnosti má dobrý cveng a keď dozrie a bude chcieť, môže kľudne študovať. Ja som syna v 8. ročníku zobrala na dni otvorených dverí na školy, ktoré si vytypoval. On sa potom rozhodol, že čo ho najviac oslovilo. Ešte mám v pláne na pedopsychologickej poradni urobiť s ním testy profesnej orientácie. Je to bezplatné , niektoré školy tieto testy robia priamo na školách v spolupráci s poradňami. Tam sa ukáže presne v čom to dieťa je dobré a k čomu inklinuje. Dala som to robiť aj staršej dcére a presne jej vyšlo smerovanie také , ako si aj vyvolila školu a študuje úplne bezproblémovo.

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@andrejka1974 lenze toho elektrotechnika asi aj bavi, lenze moje zlato neviem, kde prislo na to, ze agromechanik ho bude bavit, ked sa o take veci nikdy nezaujimal...ja mam len pocit, ze on chce ist len na skolu, nech je malo ucenia a zo vsetkeho, co je u nas v meste na vyber, si vybral 😠

pribinak
19. dec 2014

A co chce on? K comu inklinuje? Co by chcel studovat on? Alebo za co sa chce vyucit? Ved aj on ma nejaku predstavu, niekam sa budu hlasit aj jeho kamosi, urcite sa o takych veciach rozpravaju a diskutuju

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@womankc my sme na tych testoch boli a povedala, ze je viac umelecky orientovany, co by mi skor sedelo na ten dizajn...ja neviem, poznam rodicov, co povedali decku, pojdes tam a tam a hotovo..jedneho to frustrovalo, iny bol rodicovi neskor vdacny...ja uz fakt neviem...

andrejka1974
19. dec 2014

@ivivaiveta moj elektrotechnike nema ani paru, on pocitac ma len na hry a facebook nic ine, ale chce tam ist chce sa ucit nieco viac o pocitacoch, vsak smiech ho prejde po 3 mesiacoch ☹ ☹ ☹ ☹

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@pribinak od malicka chcel byt veterinárom, asi v 12tich ho to preslo, ze to je len vacsia laska k zvieratam, ale ze ako povolanie uz nie...teraz na zaciatku chcel ist na zdravotnu povodne, ale tam ho nezoberu kvôli priemeru...ja mam pocit, ze on sam nevie, co chce..bol schopny kazdy tyzden vymyslat inu skolu..inak vseobecne deti v tomto veku asi ani nevedia, co by robili...

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@andrejka1974 boze, tie deti...sice aj ja som chcela ist na ucnovku so samými jednotkami a triedna mi povedala, ze cez jej mrtvolu, isla som na zahranicny obchod..a dnes som jej vdacna...chcem pre neho to najlepsie, len neviem tusim uz sama, co to je...

sendy1977
19. dec 2014

@ivivaiveta tak, ak píšeš že sám nevie čo chce, tak ho daj na dizajn nábytku. Ja neviem ako u vás, ale u nás máju decka od vrchu po spodok same 4 a idú na maturitu aj ju urobia.

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@sendy1977 to fakt??on ani nie ze hlupy, ale nechce sa mu ucit...ja mam z toho hruzu, aby to pre neho nebolo moc a neprepadal, nayvse,ked ho do toho este aj dotlacim, aby mi potom nevycital...kriste, keby si ten ucnovsky vybral aspon nejakého vodoinstalatera, alebo co, ale toto...kolegyna, ze nech ho oklamem, ze na ucnovku ho nezobrali 😅 chapes, on mi ako dovod neist na dizajn povie, ze naco sa to bude ucit, ked on to vie..na porazku

jankaroy
19. dec 2014

@ivivaiveta Urcite skolu s maturitou, a ked nebude prvy polrok zvladat tak nech prejde na ucnovku. A ked bude na ucnovke tak nech si urobi maturitu.
Ja som v jeho veku vedela jedine to ze chcem ist na vysoku skolu, tak ma mama prihlasila na gymnazium, rodicia musia vediet nasmerovat svoje dieta za pomoci ucitelov
Vela stastia 🙂

sendy1977
19. dec 2014

@ivivaiveta no v dnešnej dobe stredné školy, už nie sú to čo bývalo, keď sme chodili my. Neboj neprepadne.

radlinka
19. dec 2014

Ja by som to osobne neriesila vzhladom k ucivu, neda sa to proste porovnavat. Zavisi aky odbor - naco sa specializuje. Podla mna by som nechala svojho syna vyberat sameho - hlavne sa zamerat nato co ho bavi, co by chcel v buducnosti robit, pripadne sa vydat vlastnou cestou. Maturita sa da urobit aj neskor, dneska je toho vela na vyber a vznikaju take umele odbory. Zamerajte sa na nieco co by malo pre neho v buducnosti 'zelenu' a mohol sa aj nadalej realizovat.