Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Zákaz počítača 14 ročnému synovi

mamakaja
30. mar 2014

mame 4roc pubertaka,nic nerobi iba pc, tvrdi ze aj jeho kamosi nic ine ho nezaujima,len skola a pc do vecera,ak ho chceme vytiahnut niekam nie dochadza uz k vypojeniu pc pre celu rodinu,dohadovacky na case a potom skola nic moc zatajuje znamky ale ked mu na to dojdem zas prida,,,pripadam si ako policajt doma s pomyselnym bicom a zapisnikom,nechcem ho odlucit upne od pc ,stretavaju sa tam cez hru...neviem co robit .ak ho mam sledovat cely den , mam svoj zivot a povinnosti okolo domu..

silaviat
30. mar 2014

4 roky a uz chodi do skoly? vymedz mu isty cas na hranie - medzitym vypni wifinu ... az si porobi co ma potom nech sa hra ...

mamakaja
autor
30. mar 2014

14 asi mi nenabehla jednotka 🙂

mamakaja
autor
30. mar 2014

@silaviat
porobi co ma,? to ma za dvadsat minut, ide mi o volny cas,,,travi ho tam aj cely den a ine robit nechce..

sabina1975
30. mar 2014

@mamakaja ty si" vodca svorky" ty urcujes pravidla pokial povies ze dnes PC nebude tak nebude viem co hovorim presla som si pubertou uz 2x a mladsi ma sice uz o mesiac 18 rokov ale bohuzial puberta ho este stale drzi a ze aka tazka je niekedy by som ho prizabila ale co uz vsetci sme si tym presli

mamakaja
autor
30. mar 2014

presne presla som kvoli nemu asi ako kazda mama,teraz pisem na malom pc a od velkeho pc som vsetko schovala , chceme robit vonku a musim strazit tu doma tak som si povedala odpojim vsetko a hotovo...

mamakaja
autor
30. mar 2014

teraz je zavrety v izbe tam ma iba dva kanaly a trucuje za chvilu ho to prestane bavit a prilezie, manzel sa s nim zacne robit pakty a dohady ze ked pojde na bicak na dve hodiny moze ist na pc ale uz neustriehne kolko..a potom je tu krik a ja uz pouzivam hlavny vypinac od poistiek ako siaci stroj ...kazdu chvilu

k_a_j_k_a
30. mar 2014

@mamakaja Tazka otazka. Poznam dva rozdielne pripady. Neviem, co je lepsie, ale ja by som zakazala uplne, zobrala kludne aj PC. Pripadne zablokovala net. A dala k pc pristup za zasluhy. Treba ale stanovit presne pravidla dodrziavat ich. V rodine mame 17rocne dievca, co malo zakazany net kvoli znamkam na rok. Na net mohla ista len cez letne prazdniny a cez vikend, ak bola naucena. Pravdaze, ak bolo treba do skoly nieco z netu, tak pod dozorom.a teda dodrziavali to dosledne. Za rok si opravila znamky, teraz ma net, ale len v urcitych casoch, myslim, ze od 18:00-20:00. Pravdaze, do toho treba jest, pripadne nejake domace prace, cize ako stiha. A funguje im to dobre.
Na druhej strane, MM bravali kabliky, casti PC, aby sa nehraval. Postupne si pozhanal cely PC a ked neboli rodicia doma, poskladal si ho a hraval sa. Ale vdaka tomu vie o PC to co vie a zivi nas to 🙂

mamakaja
autor
30. mar 2014

huau diky ze ste tu uz ma napadla aj sychologicka, takze idem na to musim to dodrzat a hlavne muz, musim nieco urobit, nam staci odojit kable, mys a klavesicu a male pc mame mi nam to funguje na wifinu vsade aj v zahrade,ale my sa dostaneme k pc az vecer,takze sme mu zobrali telefon a kable a sedi v izbe a trucuje do dvoch hodin je vonku a dohaduje...

keziah
30. mar 2014

@mamakaja ja som tiez presla obdobim, ked ma drzali online hry s kamaratmi a to som uz bola dospela a nikto mi nic nezakazoval a necitim sa tym nejak poznacena. ja vidim 2 moznosti, bud sa so synom dohodnut, ze ok, ak ma vsetky povinnosti hotove, tak povedzme 1 hodinu denne ma povoleny cas s tym, nech si urci sam, kedy- ked vie, ze sa stretne s kamaratmi. co presne vlastne hravaju? druha moznost, co ma napadla, poznate sa s rodicmi tych kamaratov? mozno by nebolo zle, keby ste dali hlavy dokopy a vymysleli nejake spolocne akcie vonku?

siska53
30. mar 2014

@mamakaja a keby,ste si sadli spolu,nacrtla si,ze mate problem,ze,sa,ti nepaci to s tym pc,on zas sa rozculuje,ked mu to nedovolite a nutite ho do veci,ktore mu nie su po voli,plus tie znamky..prosto v klude pokecat,zapisat si navrh rieseni,tvoje,jeho a vybrat z toho nieco,co bude akceptovatelne pre oboch. (na uvod zapisat i tie najsialenejsie napady).
docitala som teraz knihu Ako hovorit,aby nas pocuvali..niecobtake tam bolo napisane..ja to idem,skusit uplatnovat pri mojich drobcoch. Sa mi ta kniha paci,celkom dobre rady,len ich vediet spravne zrealizovat v praxi..
vyjadrit svoje pocity,ale aj,jeho,ze asi ako sa podla teba citi,pozriet sa na to trochu jeho ocami,vyjadrit pochopenie..
bolo tam,toho viac,len v suvislosti s tou situaciou by som mozno skusila toto,bez vycitiek,bez slovka "ale",tak tam pisali..

janinah
30. mar 2014

@mamakaja neviem,či si uvedomuješ,že tu ide už aj o zdravie,hlavne oči a psychika v zmysle,že mozog si neoddýchne od rýchlych vnemov z obrazovky,ja by som to riešila rázne,pc preč z domu,máš doma závisláka..príp. sa o tom poraď so psychologom...mám doma 8r. a pc má "na prídel" presne preto,aby som o pár rokov nemusela riešiť to čo u vás...určite by som to nenechala tak ako doteraz

vianne
30. mar 2014

@mamakaja nie je to tak davbno, co som aj ja bola pubertiak, a mam este surodenca v tom inkrimonovanom veku....nemam pocit, ze najlepsie sposob je zakazovat a rozkazovat. chalan je uz vo veku ked sa snazi byt dospely....v prvom rade musite byt obaja rodicia jednotni v pravidlach, takze najpr si v klude sadni s manzelom a dohodnite sa na pravidlach pre dieta, za druhe, ked jeden nieco povoli/zakaze druhy to respektuje a nerobi do prieku. na mladdeho si najdite cas, podebatujte, zaujimajte sa co robi, rpeco to robi, ci ho to bavi, co z toho ma a pod....dieta musi vediet ze sa zaujimate, a ze vam uprimne ide o jeho dobro....nechaje ho vybrat si nejake privilegia ale samozrejme za nejake povinnosti...nech vam sam dokaze, ze je hoden dovery. napr. chcem sa hrat tuto a tuto hru, vtedy a vtedy, lebo sa hra online....ale dovtedy budem nauceny, urobim toto doma (nejake pravidelne povinnosti - vysavat izbu, pokosit travnik a pod...) a za dalsie podporit ho v inych konickoch - hlavne nejaky sport. myslim ze uz chape, ze sa treba aj hybat, skuste sa spojit ako rodina v nejakom spolocnom sporte, aspon 1-2x tyzdenne, ...prezite ten cas spolu, aby aj mlady pan mal zaujem byt vtedy s vami....dohodnut sa da, ale vzdy musi bytrodic ten, ktory na pravidl adohliada...a kedy mlady nepocuvne, porusi stanovene pravidla, nech si sam vyberie trest...aby vam dokazal,ze to chce napravit. drzim palce a prajem pevne nervy, budete ich potrebovat 🙂

ellca123
30. mar 2014

my sme museli obmedzit cas kedy su deti na PC,
mam dve dcery striedaju sa ,kazda ma 2 hod.denne/ ked su na hrách alebo na Facebooku cas rychlo ubehne
a to uz je vecer ked su urobene ulohy,je ako tak popratana detska....

stefka33
30. mar 2014

@mamakaja Ahoj moja. Ja by som navrhla toto: wifi sa dá zaheslovať, ak nevieš ako, určite ti niekto poradí. Každý deň mu napíš na papier: Chceš dnešné heslo na wifi? Ak áno, tak treba povysávať, upratať izbu, vyniesť smeti, hodina na bicykli.... Potom môžeš prísť po heslo. Videla som to niekde ako moderný trest, či niečo také. Takže každý deň nové heslo na wifinu a je to. 🙂 Čo sa týka zatajovania známok, ale veď elektronická žiacka knižka toto rieši. Skôr či neskôr, sa to aj tak dozvieš.

kacena4
30. mar 2014

@mamakaja mame tiez podobny problem a myslim, ze nie si jedina v dnesnej dobe je totak, deti travia vela casu na PC su tam virtualne hry, svety, skype a je v kontakte aj so spoluziaky tak mu nic nechyba. treba si stanovit pravidla ale do detailu na cele pobedie co pride zo skoly presne kazdu 1/2 hodnu mu treba vyplnit cas, lebo ked ho ma volny tak si sadne k pc a "zabudne" sa tam aj na 3-4 hodiny
my sme synovi kupili magneticku tabulu a piseme si tam tazdy den odkazy co ma spravit na dany den (uprac zem, izbu, vyloz umyvacku, nauc sa xxx, xxx, .........) on si to odskrkava ako to robi, ked to vsetko spravy, ja skontrolujem potom moze na pc, ak to nespravy tak nejde..... pc aj telka je v obyvacke nie v detskej nech ho nelaka (to ako keby si alkoholikovy, davala do izby flasku....) - zaciatky boli velmi tazke prve tyzdne odmietal total vsetko robit, ale neboj po tyzdni bez pc si rozmysli, ci si uprace, nauci sa, ci pomoze aby mohol ist na 1/2 hodku ci hodku na pc a hlavne treba im dat na vyber. ked upraces alebo sa vsetko naucis sam do skoly (a ja sa s tebou nemusim ucit) tam mozes byt na pc o 1/2 hodky dlhsie, ale ak sa budem s tebou musiet doucat tak 1/2 hodka z dohodnuteho casu dolu 😀
priznajme si ale nase deti su fakt zavisle od techniky a casto ani nepoznaju ako to vonku vyzera ☹ najma tieto starsie. (my ked sme synovi vzali vsetko, a nechcel upratovat, zduval sa, tak mu bolo dobre aj lego, lebo nemam co robit, tak sa s nim hral, alebo si kreslil, hoci bojove sceny zo startreku ale nebolo to na pc ale na papier 🙂 )
takze vsetko je to len o vydrzi rodica ci ma dost trpezlivost na dieta, a hlavne casu, je pre nas jednoduchsie nechat ho pri pc ako sa mu venovat 🤐
drzim palceky v bojovani s technikou, nie so synom. s nim nebojuj, nema to vyznam akurat si ho otocis proti sebe. radsej mu davaj vzdy na vyber, ked sa naucit mozes ist na pc, ked sa nenaucis nemozes ist na pc VYBER SI 😵 😀 😀 😀 😀 😀 je to tvoje slobodne rozhodnutie o chvilu budes dospely muz, ktory bude rozhodovat za svoje ciny, budes pravne zodpovedny (po ziskani OP) tak nech prejavuje svoju slobodnu volu a nie vsetko robit za neho (rozhodovat)
sorry trochu som sa odviazala 😀

mamakaja
autor
30. mar 2014

@kacena4 dik naozaj je to tazke, som doma mam nohy a ruky bolave a ked sme sa prestahovali do domu tak sa uzavrel hoci chodil na futbal a aj v skole bolo ok, casom asi po kupeni lepsieho pc sa ukoncil aj futbal, uz viac krat som zistila ze klame,,,zobrali nam ziacku v skole....a podobne,,a naucit sa? AKO ZISTIM CI SA NAUCIL VSETKO ? nemame nic a neberieme z knizky nebola ucitelka a podobne a uz sa stalo ze najdem stvorku ci horsie v ziackej aaa to bolo davno to len teraz zapisala, nechcem chodit za ucitelkou kazdy den co brali a co budu brat ved neni postihnuty musi si uz v 14 naucit sam ja ho chcem len yvskusat nie chodit kazda knizka kazdy zosit,,,,to som robila s nim do 5triedy a uz potom sa ucil...neni zly viem ze ma city a ze nefajci a nechodi za skolu je dobry chalan len uz ma viac rozumu tak ho vyuziva a zistil ze sa nas da oklamat idem asi nakreslit program,,,,inak odmieta vsetko doucko z angliny ci nemciny asi musim byt raznejsia...aj muz dik za podporu

mamakaja
autor
30. mar 2014

@vianne dakujem zacali sme mat pravidla ,ale je to tazke a snad bude lepise,manzel ho vitiahol von ,ale ide mi aj o to ze uz v 14 by mohol mat svojich kamosov,,,nie chodit stale s nami s nami sa uz nudi takze mu nebranime behat .aj teraz manzel ho vytiahol von a robota doma stoji ,mal rozrobenu terasu -manzel a musel ist s nim von, toto sme robili ked mal 7 ,hral odmalicka futbal. a ked sme v dome stale je roboa,nechce si ist s kamosmi vraj nikto nechce ist von vsetci sedia doma pri pc...

mamakaja
autor
30. mar 2014

@janinah vies nemam dvadsat nieco som uz preskakala a ked mal moj 8 pocuval ako hodiny a mala som respekt, dnes uz odvrava a pohrozenie neplati plati iba vypnutie pc co nam berie pristup k pc, boze to boli zlate casy ked mal 8 chodil tam kam sa mu povedalo chodil na treningy doucko sme mali neskor na anglinu a matiku vsetko bolo ok,
dnes len zakazy a sme v novej stvrti nema tu nikoho ale uz 3roky....ale vsetci asi sedia doma neviem...co mam ho zobrat za ruku a od domu k domu klopat?

mamakaja
autor
30. mar 2014

@keziah dakujem aj ma to napadlo,vies ale dnesna doba neviem kazdy ma svoj program....a pracu kazdy inu...a hovorim sme uplne v novom prostredi 3roky

simca06022011
30. mar 2014

@mamakaja tak ho zapajajte do domacich prac, otcovi uz kludne moze pomahat aj okolo domu... kedze som tiez pc maniak, brat je od mala na pc a vobec to nereguluju nasi (tiez brat chodi von viac menej iba s nimi, brata vyliecila iba "frajerka" teraz pomaly v 17tke ;) .... jedine ako je to mozne vyriesit je zadat povinnoti co musia byt urobene, pravidelna kontrola znamok (netreba chodit kazdy den, ani tyzden, treba chodit napr. raz za mesiac).. nezapisane znamky? bez pc napr. tyzden atd... tazko v tejto dobe uplne zakazat pc, to je este horsie ako televizor a v tomto veku duplom... pretoze on to nielenze tvrdi, ono je to pravda, teraz sa kamosi stretavaju online v hrach a nie vonku ;) je to trapne ale je to tak... to ze si roodic, niekedy znamena byt aj policajtom 🙂)) pocitacove hry su tazka vec, clovek by aj nieco urobit... ale ked v tej hre ten cas prejde taaak rychlo..... trvala by som na jazykovom kurze v kazdom pripade, teraz si to deti neuvedomuju a v 20tke sa tazko budu ucit jazyky....a ked mu POTOM ostane volny cas, nech sa hra 🙂

mamakaja
autor
30. mar 2014

@simca06022011 dik vidim ze si trochu na jeho starne a trochu namojej ale az prejdes asi tym vsetykm sama tak nebudes chapat co s tym.....chcem aby bol uspesny chcem aby bol statsny od 5rokov hral futbal ,mal dobre naslapnute,anglinu celkom vie ,mal by mat 2 ale nemcina mu nejde... a td,keby pridal mal by 1 a 2. je mi luto ze by mohol mat lepsi zivot ako si ho teraz robi,zijeme pri jazere ,nechce ani tam nohy omocit,ale ak sa nebudeme vediet dohodnut utneme mu pc,,,,snad to pojde..
dik

siska53
30. mar 2014

@mamakaja a to jeho spravanie nema,suvis s prestahovanim? Ci az neskor, ci este davno pred nim,nastalo?

mamakaja
autor
31. mar 2014

@siska53 zo zaciatku bolo ok, bali sme sa aj my,ale zacali sme postupne najprv futbal asi pol roka som to vydrzala pendlovat a potom škola od pol roka, stále sme to sledovali a prechod bol na pocudovanie a pociatocne obavy super,tym ze v triede uz mal kamaratov z futbalu zaradil sa a islo to niaky rok dva to len posledny pol roka je problém ,od kedy mame kvalitn pc. včera bol relativne klud bol VONKU S MANZELOM NA BYCAKU UROBILI 15KM a bol vecer klud a aj pc dostal,uvidime od dnes zacne škola... dakujem vam

stanislavao
31. mar 2014

@stefka33 elektronicke ziacke knizky existuju mozno niekde vo velkych mestach. na dedinach to nehrozi asi ani o 5 rokov.

stanislavao
31. mar 2014

@mamakaja toto je dnesna doba. nas ma sice este len 9,5 roka, ale ak by mohol, bol na pc cely den, mozno aj noc. ni jest, ani pit, ani spat by mu asi nebolo treba. dobry navrh bol, ze menit heslo na wifi denne a dostane ho len za zasluhy. a moj nazor je jedine zakaz. nas moze 1 hodinu denne. vyprsi mu cas, vypina pc. a ak dostane zlu znamku, alebo nieco nespravi, co mal, tak ma zakaz uplny na nejaku dobu - tyzden a pod. sprvu chyta "nervy", ale po 2 dnoch ho to uz ani nenapadne sa pytat, ci sa moze zahrat. pc je pozierac casu, nici oci, chrbticu a deti stracaju pojem o realite pri tych tupych pc hrach. urcite mu nedovolte cele poobedie sediet pri pc. nech ide von, nech pomaha, nech sa s kamaratmi idu bicyklovat a rozpravaju sa nazivo a nie cez facebook, ci chat.

stefka33
31. mar 2014

@stanislavao Tak toto mi nenapadlo.

kacena4
31. mar 2014

@mamakaja zistil, ze na neho nemate tolko casu, tak zacas s vami mavat, nastupila puberta a tak sa to este zhorsilo, ja by som ak teda nechces aby sa to pokazilo urcite zasla za ucitelkou je to predsa tvoje dieta a vysvetlila si s nou co a ako a ak by bol problem nech sa ozve. su internetove ziacke knizky pouzivaju ich u vas? ja som v kontakte s ucitelmi mne to velmi pomaha so spoluziakmi, a overujems i ucivo, po pravde neverim dietatu, ked klame vo vseobecnosti bude klamat aj pri ucive a potom su tie zle znamky, predit tomu ze sa poistis aby ta nemohol oklamat co preberali co maju za ulohu zisti si to.... mozno to bude trvat len par mesiacov (budes stoparskym psom ako ja hovorim 😀 😀 😀 ) ale on sa ustali puberta klesne ked zisti ze s tebou nemoze mavat a nabehne na spravne kolaje inak sa ti vykolaji a bude zle. no teraz je to LEN klamstvo, neucenie, odmietanie doucovania (nejdes na doucovanie, nejdes dnes na pc a hotovo... 😅 😅 😅 😠 ) je to ako jeho zamestnanie nech to tak aj berie. neboj ked zisti ze sa o neho zaujimas ustali sa. bude lepsie mozno o par mesiacov ale zlepsi sa to, ide koniec roka utiahnite to nejako daj mu zarada kym si neopravy znamky a az potom pc a od zaciatku sk. roku uz len tvrdu ruku na neho a pozor. terarz len klame ale neskor moze prist zaskolactvo, fajcenie, alkohol.... a o tom sa tak lahko nedozvies ani nevies ako a bude spadnuty v tom.
drzim palceky

kacena4
31. mar 2014

aha toto som ti chcela ukazat takto fungujeme u nas 😀 😀 😀 😀

martul
31. mar 2014

@stanislavao my sme na malej dedinke s 1000 obyv. a predstav si žiacke elektronické knižky tu fungujú už 4 rok.

stanislavao
31. mar 2014

@martul ale ved dobre. ja sa nehadam. u nas to neni a urcite ani v blizkej dobe to nebude. nechapem, co na mna utocite hned. nie vsetky obce maju elektonicke ziacke. bohuzial.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli