Zúfalstvo z dcéry

sslniecko1
20. feb 2019

Ahojte mamičky...
mám 12-ročnú dcéru. Na vysvedčení máva 1 a 2, teraz jej na polroku hrozila trojka, ale záverečnými písomkami si to opravila na dvojku. Je pravda, že dosť sa jej s učením venujem. Nie je hlúpa, len je veľmi lenivá až niekedy si myslím, že ľahostajná k učeniu. Nechcem sa vyhovárať, ale pripomína mi jej otca až veľmi s týmto. S ním som sa rozviedla, teraz mám manžela, ktorý sa jej tiež niekedy venuje, keď si nevie poradiť s učivom. K veci ale...
Včera som jej išla vybrať žiacku kvôli ospravedlnenke, hneď šla do skrine, že tam ju má. Ostala som zarazená, pretože schválne si ju chcela nechať doma. Tak som jej vysvetlila, že menšie zlo bude, keď donesie domov zlú známku hneď ako po čase, keď bude triedny kontrolovať žiacku knižku a dopíše všetky známky.
Teraz mi volala s plačom, že učiteľ jej dopísal dve päťky z dejepisu (v živote takú známku z neho nemala, max. trojka, keď sa jej lízla z písomky) a štvorku zo slovenčiny. Plakala, že si to opraví,,,,nechápem ako môže byť taká nesvedomitá. Každý deň sa jej pýtam, čo v škole nové, aká bola známka, čo sa máte učiť.... Som z nej úplne sklamaná, zúfalá. Z rodiny mi povedali, aby som vyskúšala psychologičku...ale to mi príde už moc...
Prosím Vás, stretli ste sa s takouto situáciou, prípadne poraďte,,, Domáce väzenie, mobil, tablet bude mať určite zakázaný, ale som v koncoch...

domcci72
20. feb 2019

psycholog? naco? mozno, ze si na nu dost makka. ak je to tak, ze sa jej venujes, tak ako si to napisala, tak potom nechapem. mala by si jej asi nastolit tvrdsi rezim, lebo toto je ciste lajdactvo

beky1813
20. feb 2019

Evidentne vyvijas velky tlak ohľadom skoly, je v zlozitom veku, puberta, hormony, do toho matka, ktora riesi az moc znamky 🤔 psycholog bie je zly napad, ale pre teba

janinka007
20. feb 2019

Domáce väzenie je najhlúpejší trest, ktorý som nikdy v živote nechápala. Našťastie som ho nikdy nemusela absolvovať.

simsalabim
20. feb 2019

@sslniecko1 no ja mam mladsiu v podobnom veku a tiez podobnu povahu. Ja ju z kazdeho prednetu preskusam, ak nevie, otocka ku kniham. Podotykam, hlavu ma dobru, len je leniva a to proste nedopustim. Ucenie je jej praca a ma ju robit svedomite, k tomu ju vediem ( na 1 netrvam). Inak je sikovna, ale niektore veci sa prostre treba nabiflit a odsediet si to pri knihach. Inak tie ucebnice su jedna katastrofa, ci dejepis, geografia alebo prirodopis...
No a musim povedat, ze so starsou som sa neucila vobec. Ina povaha, s lepsou pamatou, a (nic sa neda robit, je to tak) kusok inteligentnejsou.

nevludna
20. feb 2019

@sslniecko1 jejda, no tak dostala 5tky. Tym ze to zatajuje, tak vidno, ze sa skor uci kvoli tomu, aby rodicia boli stastni a nie ona. Co tak jej nerobit peklo zo skoly, a nech robi co ju bavi. Aj tak su znamky k nicomu. A co cloveka bavi, z toho 5 nebude mat. Takto jej zhnusite a urcite ste uz aj zhnusili cele vzdelavanie. Dajte jej oddych

nevludna
20. feb 2019

@sslniecko1 a inak co keby si sa na miesto skoly spytala na ine veci alebo radsej vobec nepytala? Ja som to tak neznasala, ked som prisla domov a prva otazka bola:Co bolo v skole? No hovno, ani som sa s nimi uz bavit nechcela. A v puberte pre mladu slecnu nastupuju uz aj ine problemy ako 1-2 z diktatu (niekto sa jej v skole smial, niekto sa jej paci atd) a to rodicov nezaujima.

pininka
20. feb 2019

Ak sa doteraz učila dobre, resp vieš že nejako extra školu neobľubuje,ale učí sa dobre vôbec by som to nepreháňala so zúfalstvom, ani so sklamaním. Treba si sadnúť a prebrať čo sa dialo, čo nevedela a asi by som išla aj za triednou. Môj syn je zodpovedný vždy sa učil výborne a prišiel piaty ročník a zrazu 4ka z matiky, trojka zo slovenčiny. Je to len začiatok pol roka, porozprávali sme sa a verím že to potiahne.

monca1977
20. feb 2019

@sslniecko1 presne toto robil moj syn,ako siestak,siedmak.. .ked som nasla ziacku bol to horor,nic nepomohlo,ani prikazy,ani zakazy,dokonca som sa s nim ucila. ..vsetko marne,preslo ho to az v 8.triede,nevravim,ze je dvojkar😁,ale uz znamky netaji,a vsetko prizna.A samozrejme pomaly kazdy den kontrolujem elekronicku ziacku,tam su znamky zapisane pomaly este skor ako v papierovej.Syn mi to nedokazal vysvetlit,preco to robi,bola som zufala,mam pocit,ze z toho vyrastol,je zodpovednejsi.

sslniecko1
autor
20. feb 2019

tvrdší režim? prosím poraďte...jej jediná vec, na ktorej jej záleží je mobil, tablet...snažím sa ju zapájať do domácich prác, chodí na spev, preberáme spolu jej kamošky, baví nás nakupovanie šiat...naozaj, snažím sa s ňou vychádzať ako kamarátka

sslniecko1
autor
20. feb 2019

@simsalabim skúšanie minulý polrok fungovalo aj u nás, tento polrok nástojila, že sa bude sama pripravovať. OK, chápala som, je už dostatočne veľká, aby bola samostatná. Ale aby ma klamala, zatajovala zlé známky, tak to teda nie, to si fakt od nej nezaslúžime

sslniecko1
autor
20. feb 2019

@nevludna oddych jej doprajeme...jej jediná povinnosť je len to učenie. Nie je sprostá, naozaj, len lenivá

sslniecko1
autor
20. feb 2019

@monca1977 ja už neviem, nechápe, že to myslíme s ňou dobre, aby sa mala v živote dobre, jej lajdavým pristúpom z nej nič nebude....
Netrvám na tom, aby mala čisté jednotky a hrabalo jej z učenia, ale klamanie a lajdáčenie si nezaslúžim

ivana11155
20. feb 2019

Zober mobil, tablet a az, ked je naucena, vtedy daj spat. Teraz by som ju chvilu skusala z tych predmetov, z ktorych zlizla tie patky s vysvetlenim, ze po tejto skusenosti jej nemozes uplne doverovat, ze sa sama nauci - proste narusila tvoju doveru. Ked sa to zlepsi, nechaj ju tak, nech sa uci sama. Ja mam dve deti, 2 stupen ZS a na kazde musim ist inak. Uplne ta chapem.

jessicai
20. feb 2019

Velmi by som to neriesila ked neprepada. Moja starsia dcera bola jednotkarka sem tam dvojka dostala sa aj na osemrocne gynazium. Ked bola v puberte prestala chodit na strednej do skoly a ked to prasklo bolo neskoro. Musela robit komisionalne skusky. Avsak ani si neviete predstavit ako ju to nastartovalo, zial len na par rokov. Na vysokej skole zase zacala chodit viac na vylety a dikoteky a preto nezvladla spravit skusky nakopilo sa jej to a tak nadrobila 1rok. Zase ju to nakoplo a skoncila s cervenym diplomom na stavebnej fakulte. Mladsia dcera sa ucila cely cas na jednotky a ked s jednotkami vysla strednu a prihlasila sa na vysoku, na ktorej hned po prvych hodinach zistila, ze to mieje to co chcela studovat a prestup jej nebol uz umozneny po zapise. Bolo to v prvy tyzden skoly a bola velmi sklamana, ze naco sa ucila na same jednotky ked ju nenechaju teraz prestupit na inu skolu. Nakoniec z vysokej skoly po prvom semestri usla pracovat do zahranicia. Takze podla mna znamky su v tomto svete len cisla v ziackej knizke. Vedomosti zo skoly casom vyprchaju a zalezi len na cloveku ako sa postavi na nohy a popasuje sa s moznostami v zivote.

0silvia0
20. feb 2019

@sslniecko1 je to tvoje jediné dieťa? Nezaslúžiš si ty ako matka jej lajdačenie? 🙄Pozri, s deckom plieskajú hormóny, trošku menej na ňu tlač a skús čo na ňu zaberie. Niekto potrebuje povzdbudiť, niekto potrebuje potlačiť do učenia, niekto zasa padnúť na dno, aby sa sám zmobilizoval. Ja mám tiež takéhoto lajdáka doma, našťastie je už na strednej a modlím sa, aby aspoň ako-tak o 2 roky zmaturoval...

simsalabim
20. feb 2019

@sslniecko1 neviem velmi poradit, zda sa, ze viacere sa prihovarsju za zhovievavost, no ja som v niektorych veciach tvrda ako diktator. Najprv skolske povinnosti - svedomite, je to jej praca. Ked ju nesledujem, odflakne to. Moj sef by mi to tiez netoleroval, kebyze pracu odflaknem. Mojou ulohou ako rodica je ju usmernit - tak to robim, kym mozem. Ak by som to nechala tak, urcite bude mat zle znamky - na tom mi ale nezalezi. Zalezi mi na tom, aby mala zaklady, na nich sa totiz stavia. Ak sa vykasle na fyziku v zaciatkoch, tazko sa potom chyti neskor. Preto ju skusam.... pocitac a pod. moze az ked ju preskusam. Niekedy som sice najhorsia na svete, ale nakoniec mi vzdy povie, ako dobre, ze som ju prinutila sa to naucit.
Ale tazko by som predychala, ze mi klame - vazne by som sa s nou porozpravala o naruseni dovery. Trest by som dala az po opakovani - na moju by vycitky zabrali.

sslniecko1
autor
20. feb 2019

@simsalabim akoby som to sama písala, tiež jej hovorím, že môjmu šéfovi by sa tiež nepáčilo, keby si nerobím svoju prácu svedomite. Porozprávame sa určite, dúfam, že to zaberie.
Nie som rodič, ktorý kašle na to aké má dieťa známky, keď viem, že má na viac.

0silvia0
20. feb 2019

@simsalabim ono diktátorstvo tiež zaberá len na určité deti. Ja som tiež skúšala byť tvrdá, ale u nás to spôsobovala väčšiu a väčšiu averziu voči škole, až tá averzia bola neúnosná. Potom som zistila, že jednoducho školské hodnotenie nie je pre môjho syna vôbec podstatné. Či dostal jednodku, či päťku, bral to bez emócií. Ja som sa z jednotky viac tešila ako on. Snažila som sa s ním doma učiť a učivo mu pútavejšie vysvetľovať, vtedy mu to išlo viac do hlavy. Podotýkam, že dcéra je v škole bezproblémová, ani neviem čo sa učia, ona žiadne kontrolovanie nepotrebuje. Fakt toto je vysoko individuálna záležitosť.

sslniecko1
autor
20. feb 2019

@0silvia0 dúfam, že ju tieto päťky preberú a spamätá sa konečne.

0silvia0
20. feb 2019

@sslniecko1 myslím, že žiadnemu rodičovi nie je jedno aké hodnotenie má jeho dieťa v škole. Ale na druhej strane je veľmi aj pre rodiča unavujúce roky rokúce kontrolovať, tlačiť do učenia a mať spoluzodpovednosť za školské záležitosti dieťaťa. Dieťa by malo samo mať na starosti svoje učenie, školské záležitosti, domácu prípravu. A kopa detí na to kašle a rodič robí potom kontrolóra a doučovateľa, to je na nervy.

mondolina
20. feb 2019

To ,že dieťa zatají zlú známku nemá nič spoločné s tým či si rodiča váži ,alebo nie. Dieťa skúša, preto je dieťa.

nevludna
20. feb 2019

@simsalabim lenze ty si pracu vyberas dobrovolne ale chudak tvoje dieta je donutene chodit do skoly, nic z toho nema ako ty peniaze a pod. Skola je skor ako vazenie a nie ako praca pre dospeleho. To je trosku rozdiel. To tvoje dieta sa podla mna uz nebude vediet dockat, kedy aspon na intrak utecie od diktatora

nevludna
20. feb 2019

@mondolina skor ze sa boji ako vazi ;)

dominika6
20. feb 2019

@sslniecko1 ja by som jej na mesiac zobrala mobil,tablet,pc...pokiaľ si všetky známky neopraví...mesiac proste nepovoliť,absolutne...môže kukať do kníh,alebo do telky..
mobil dať tlačitkový,aby sa dovolala,ak by potrebovala...lebo trest by mala za klamstvá,nie za známky..

nevludna
20. feb 2019

@dominika6 lenze je nejaky dovod preco klame, vacsinou je to strach. A to nie je ok;)

ivett1
20. feb 2019

@sslniecko1 my máme doma tiež 12 ročnú slečnu a je to podobné ... ja som zvolila tiež radikálnejší prístup - mobil po vybavení kamošiek odovzdá, nb - zapína len kvôli škole (pod naším dohľadom) a von tiež nemôže, pokým nemá všetko hotové do školy ... voľného času má dosť a ja sa jej venujem, takže ak má nejaké "problémy" súvisiace s vekom a povie o nich, riešime to ...
vidím, že je teraz veľmi unavená - majú samé písomky a keď sa nesústredí, tak to dopadne katastrofálne ... známky neriešim, ale je pravda, že ona ich rieši a predsa len, ak sa naučí učiť - nebude mať v živote problém ....

dominika6
20. feb 2019

@nevludna neboj...žiadny strach..je to proste špekulácia,puberta a hormony..rodičia majú problém väčšinou dodržať zákazy a povila,dokonca sú ochotní riešiť psychologov...
ty si chodila k psychologovi,ked si dostala päťky? nie...zrejme ti narezali na zadok a bola si spokojná 😀...nebudme bábovky 😀

alexa21
20. feb 2019

ahoj.
necitala som ine baby tak neviem ci sa nebudem opakovat ale lridavam moju skusenost.
syn zacal robit to iste.bud ziacka zabudnuta doma alebo v skole.prve reakcie boli krik,otom plac.prosila som,trestala.
lenze to malo opacny efekt.
nechcel ma opat sklamat tak zatajoval.doma mal dusno,vela zakazane tak si to kompenzoval v skole co sa odzrkadlilo na jeho spravani a nasledne sme neriesili zatajene znamky ale dennodenne poznamky.
skus jej viac vraviet za co si pysna,prejav jej doveru a nikdy jej nepovedz ze si z nej sklamana.velmi treba vazit slova je to fakt tazke.
u mna pomohlo chvalit za to co bol dobry a na tp sme sa zamerali a to co mu nejde trenujeme ale nejak neprezivame.a pomohlo..uz nezatajuje..chovanie je sice predpubertalne ,narocne obdobie pre mna ale je to lepsie.

simsalabim
20. feb 2019

@0silvia0 ved pisem, ze znamky pre mna nie su podstatne. Dolezite je, aby mala zaklady. Znamka je vedlajsia. Lajdackost vsak trpuet nebudem, no pripustam, ze su typy, s ktorymi clovek tazko pohne.

monca1977
20. feb 2019

@sslniecko1. Presne toto som aj mojmu hovorila,nic ho nezlomilo.....az teraz v osmicke je to lepsie.