Aká strava je najlepšia pri nedosttaku železa?

katuska01
17. okt 2007

moj rocny syn ma nedostatok zeleza berie aj kvapky ale chcem sa spytat aka strava je najlepsia na zelezo?dakujem

roka96
8. máj 2009

my sme tiež brali maltofer a kázali nám papať každý deň masko..
ja som niekde čítala, že kojené deti ho majú menej ako deti na Um... V mliečku sa postupne menej tvorí.. Inak tiež sa snažím davat zelenú zeleninu ale aj s maskom.. ... a v cvikle je tiež to vždy moja mamina papá, tiež jej chýba...
v špenáte ho vraj nieje neviem kolko veľa.. ja som tiež myslela špenát a potom som sa dočítala, že to tak nieje ale nepamatam si to poriadne musím to mrknut v časákoch....

zuzka1.
8. máj 2009

my sme brali maltofer od 3.mesiaca, ksoncili sme konecne pred tyznom, dobre vylsedky. Zelezo s aupravilo. Asi 2 mesiace sme mali aj pyridoxin a kys.listovu. Kakal viac, smrad hrozny, ale maly bol spokojny a to je hlavne a tiez, ze pomohlo.
Davala som mu normalne nakvapkane kolko bolo treba na lyzicke, sup do pusy a na to zapit cajikom, zvykol si na to tak, ze sam otvaral usta a capkal pusinkou.
Tiez sme papkali kazdy den masko, aj bravcove sme davali, cvikla, brokolica, hrasok=vela vela zeleza.
Drzim palce

zrzulka
9. máj 2009

Kojene deti ho maju preto menej ze do Um ho pridavaju.
ja som bola pocas tehu a po porode anemicka takze z mojho mlieka asi vela zeleza nevytiahla.vsimla som si ze v mliecnych kasiach aj v Um je napisane ze obsahuje mineraly aj vitaminy. medzi nimi aj zelezo

jarka007
9. máj 2009

Ja ked som mala malo zeleza a kojila, pila som Floradix Kräuterblut, ide o ciste rastlinny vyrobok a nemala som ziadne problemy,zato s umelym Fe ano 😝 , pfuj. Tak isto v tehotenstve, ked mi kleslo Fe, zacala som ho pit. A to som bola tiez anemicka 😉 . Je to naozaj super sirup, neviem, ale ci ho dostat na SR ☹.
Nasi nemali s Fe problemy a to som im nedavala skoro do roka ziadne maso, jedli prosnu kasu s ovocim na olovrant. Rastlinne Fe ma totiz ovela lepsiu schopnost sa vstrebavat ako zivocisne Fe. Tak ci tak, ked sa maso neje napr. s jablkom, pomarancom atd., cize niecim, co neobsahuje Ccko, nevstrebava sa takmer ziadne zelezo. Takze ak maso, tak s Cckom.

stvura
9. máj 2009

Fiha...no zaujimave skusenosti mate. Mojmu malemu robili rozbor ked sme boli v nemocnici /crsvna chripka/, no maso ja davam 6dni a zltok jeden den, presne podla doporuceni. Ja som bola dlho vegos s nizkym zelezom, takze som si povedala ze nechcem aby mal tento problem i maly.
Hej , viem ze v spenate je ho menej ako v strukovinach....inac kocky s vacsimi detickami, vynikajuci je stavel a medvedi cesnak /od roka/.

icejane
5. jan 2010

Náš drobec má od narodenia nedostatok železa...dali mu aktiferin kvapky...už ich berie treti krát...a stále ma nízku hladinu železa...kedy sa mu to asi upravi?

tinuskaha
5. jan 2010

moj maly bol tiez anemicky pomohol nam prirodny nutrilite zelezo cmulacie daval som mu od 6mesiacoch polovicu rozpucenej tabletky s cajom+Ccko

martinka17
5. jan 2010

icaje
a dávaš k tomu aj pyridoxin alebo iný vitamín B, ktorý by to železo viazal? lebo nám nezabrali kvapky preto, že malý nechcel brať B....A ináč dobrá je na železo cvikla 😀

icejane
5. jan 2010

davam mu len ten aktiferin...a tiez spenatik a brokolicu ale to je asi prd platne...a moze uz aj cviklu??

tinuskaha a kde si kupovala tie vitaminy...nebude to potom aj s tymi kvapkam vela??

tinuskaha
5. jan 2010

tie vitaminy mi odporucila moja kamoska ktora to tiez davala svojim detom,vyskusala som aj zabralo nemal ziadne zapchy dobre to znasal.Balenie obsahuje 100ks tabliet platila som cca uz si moc nepamatam ale 15eur

tinuskaha
5. jan 2010

icejane skus stranku www.amway.sk klikni na nutrilite a tam su vsetky doplny ako horcik magnezium zelzo a pod.

drahusa1
5. jan 2010

moj syn ma 8m a je anemicky bral ich ale teraz ich uz neberie mame ist na odber krvi tak som zvedava ci sa mu to upravilo cvikla je fakt dobra na fe?

martinka17
7. jan 2010

cvikla je super vec na železo, len neviem kedy sa môže začať pridávať deťom.
A ten vitamín B je doležitý, lebo viaže železo v tele. 😀 Preto ani nám kvapky vobec nezabrali ani po výmene.

bubinko83
2. nov 2011

ake su normalne hodnoty železa v krvi dietata? Dakujem

maryah
12. feb 2013

ahojte, chcem oživiť túto tému... môjmu malému zistili, že má málo železa... je tu ešte niekto s týmto problémom?

monika0907
21. feb 2013

Nam prave zistili ze mame malo zeleza tak berieme maltofer pyridoxin a kys.listovu tak dufam ze bude.lepsie,zatial nas nezapieklo a dufam ani nezapecie,ale lejarka my vravela ze keby nahodou tak jej mam dat stavu s kompotu so sliviek alebo ceresni alebo napit trosku acidka a pomoze to.

@maryah a co beriete?

katka1981
21. feb 2013

Melasa obsahuje velmi vela zeleza a dnes som sa dopocula, ze kel obsahuje velmi vela zeleza. Ale tych potravin je velmi vela, na nete je urcite zoznam.

katka1981
21. feb 2013

@maryah, zavisi od toho ako malo. Ak nie nejak extra, tak to byva bezne. Moze to byt rastom. Aj moja mala menej zeleza, vraj len trolinku menej, tiez som stresovala lebo ani dedicne to nema. Brala maltofer a pyridoxin ale potom som citala ze nie je dobre davat zelezo v liekoch. Takze uz jedine prirodne. Melasu miluje, tak nemam co riesit.

monika0907
21. feb 2013

@katka1981 co je melasa?

majocka26
22. feb 2013

maltofer, aj aktiferin dost zatazuju zazivanie a tym spôsobuju ze sa dost zle vstrebavaju aj dalsie vitaminy zo stravy. melasa je super riesenie. u nas tiez vyskusane. deti uz 6 rokov neklesli so zelezom pod limit.

rencakm
22. feb 2013

@monika0907 Melasa je rastlinný výťažok z cukrovej trstiny . Ide o prírodnú harmonickú sústavu organických vitamínov, minerálov, enzýmov, aminokyselín a ďalších aktívnych zložiek. Pomáha udržovať organizmus v dobrej kondícii a je výborným pomocníkom pri mnohých ochoreniach. Je podobna medu vraj.

monika0907
22. feb 2013

@rencakm aha dakujem za vysvetlenie a citam.ze si pisala ze je dobra na zelezo.a kupim ju kde ? V lekarni ?

katka1981
22. feb 2013

@monika0907, v bioshopoch, ale aj inde v potravinach, ale pozor su rozne ceny aby si zbytocne nepreplatila. Bioshopy su drahe. Mozno aj DMke, moj muz robi nakupy, cize on ma prehlad co kde kolko stoji atd.

katka1981
22. feb 2013

@majocka26, boli tvoje deti chudokrvne ake davky melasy im davas? To asi nikde nepisu, len vies moja by zjedla aj flasu na posedenie, vacsinou jej davame velku lyzicu denne ked si vypyta alebo my nezabudneme. Len asi si to urobime ako pravidlo, lebo ozaj zabudame.

monika0907
22. feb 2013

@katka1981 dakujem vyskusam 🙂

maryah
22. feb 2013

@monika0907 ahoj, berie Aktiferin, Pyridoxin a vitamin C, ten mu davam v cajiku, nakvapkam mu tam citron...

katka1981 melasa je perfektna, ja este kojim a v bio obchode mi ju odporucili, ze maly dostane dost zivin a este zostane aj mne no ja som sa z nej strasne vyhadzala, som alergik, tak mi je to strasne luto, ze nemozem taku vitaminovu a zdravu bombu...v ☹ odkedy davas malej melasu a akym sposobom?

majocka26
23. feb 2013

ano - davam im 1 polievkovu lyzicu....teraz ked su vacsí davam im v den ked im varím zelezitu stravu /napr. strukoviny, hovadzinu, zltko z vajícka/ vtedy im dám 1/2 tabletky kyseliny listovej /acidum folicum/ - pomáha vstrebávať železo z prirodzenej stravy. mám z tým veeelmi dobre výsledky. skoro 3 roky boli chudokrvní - obaja. dcéra má celiakiu a syn intoleranciu laktozy. autoimunitné ochorenie zvládame bez častých chorôb, imunitu má ovela lepsiu

konik777
11. aug 2013

Ani sa nečudujem, že malým chýba Fe,
pravidelné odbery od doktorov, kojenecké vody v PET odželeznené a zbavené väčšiny minerálov, detský výživy s trvanlivosťou niekoľko rokov - kde sú tie časy, keď z točky tiekla najpr hrdzavá voda, zas nieže by som propagoval vodu z vodovodu, sám ju nepijem, nie preto že už nahrádzajú Fe-potrupia plastovými, ale skôr preto že mi chutia ochutené "vody".
K veci, samozrejma treba davat ovocie / zeleninu z vlastnej zahrady, kde sa nepostrekuje, neprehnojuje, z hypermarketov urcite nie, to oberaju zelené a chemikáliami to postrekujú.
Ohľadom tej melasy, ma to hroznu chuť, a je to vôbec pre malých zdravé ?
K tým výživám, napr. z Jednoty príchuť s lososom, konzervy z lososa obsahuju 1.30 mg železa na 100g, ale pri hentom to skôr tá ryba iba preplávala, neviete tu niekto udať konkrétnu tabuľku obsahu Fe v mg na 100g food vhodného pre deti do 1r. , niečo ako na world-population.net/food
ďík 😝

zuzanasimonko
11. sep 2013

Ahojte maminy mame taky problem moj syn ma malo zeleza uzivame kvapky aktiferiin a nechce mi to papat co by bolo lepsie je nieco v sladkom prevedeni lebo toto je dost horke napina ho to a dakedy to vigrcia papame zeleninu co obsahuje zelezo dakujem za radu

tehulkake
12. sep 2013

aj my mame nedostatok zeleza, a papa vsetko, masko, brokolicu ovocie domace, proso, pseno, pohanku a aj tka mame malo, predpisala na lekarka matofer ale neviem, skusim radsej davat po lyzicke odstavenej cvikly s jablckom a citronom, a ked pozeram na zlozenie toho zeleza tak na zaplakanie naco je tam metyl a benzeoan sodny, ktory s kyselinou askrobovou vytvara karcinogenny benzen v tele, a bleee, , a inak sa zelezo bez cecka dobre nevstrebe, smutne, ked sa to nezlepsi, tak potom asi zacnem davkovat,