Aká strava je najlepšia pri nedosttaku železa?

katuska01
17. okt 2007

moj rocny syn ma nedostatok zeleza berie aj kvapky ale chcem sa spytat aka strava je najlepsia na zelezo?dakujem

kotenko
17. okt 2007

"zelena" strava, t.j napr zelena zelenina (brokolica, spenat, kapusta, paprika). ked som bola tehotna a mala som nedostatok zeleza, tak mi dr. kazal papat vela zelenej stravy. a samozrejme, najma aby zelenina bola cerstva, pripadne udusena... a od starych mam viem, ze aj v cvikly je vela Fe... tak hadam ti to pomoze

katuska01
autor
17. okt 2007

tak dakujem za radu dufam len ze sa mu to coskoro upravi

sisulik
17. okt 2007

katuska...brokolica, spenat, jablko, banan, fazula, kukurica, mrkva, petrzlen, zemiak.... 😉

sisulik
17. okt 2007

katuska..ked maju take male deti nedostatok zeleza, tak to vacsinou sa po case upravi...vacsinou, nie vzdy..nam sa to neupravi (pri aishinke) lebo u nas je to deticne po tatinovej rodine... 😉

katuska01
autor
17. okt 2007

tak teda potom papa zelezitej stravy az az hadam to bude coskoro ok

katuska01
autor
17. okt 2007

no u nas v rodine to nema nikto takze dufam to bude dobre 🙂

sisulik
17. okt 2007

ono to nemusi mat nikto v rodine...len v manzelovej rodine sa pohybuje choroba..nadbytok zeleza...a tym ze ja tu chorobu v sebe nemam, tak moje deti ten nadbytok zeleza ani nemozu mat ale za to mozu byt ako ja, cisty alebo mat prave opak toho, ten nedostatok..tak aishinka ma ten nedostatok ale len slabulinky. a maly? tak to este neviem 😎

katuska01
autor
17. okt 2007

maly by mal mat tu normalnu hodnotu 12 a ma ju na 9,5 tak uvidim

jejke
18. okt 2007

Ahojte babenky,moj starsi syncek mal nedostatok zeleza KVOLI TOMU ZE BOL PREDCASNIK.Narodil sa v 37 tyzdni a anemia sa snim tahala do 18 mesiacov,asi 5 krat sme chodili na B12tky neskor aj kvoli problemu s nepapanim...
Odporucali mi varit mu denne MASKO.
Hovadzie je najvyzivnejsie(aj ked bacha najnovsie uz mame BSE aj tu na Slovensku), takisto pecienky, hoci tie nie su pre deti idealne, sem tam sa da.
Tiez som pozorne studovala a sledovala co obsahuje najviac zeleza
a okrem masa este vajecny zltok, por, cvikla,zihlavovy caj,
je potrebne aby dieta malo aj dostatocny prisun "C"-cka a kyseliny listovej(ta je hlavne v tej zelenej a hlubovej zelenine ako pisete a v sosovici)
Zelezo sa viaze na C cko a na "acidum folicum" teda tu kyselinu listovu...

Po syntetickom zeleze(sirupoch)mavaju deti zapchy preto sa oplati ho doplnat v strave potravinami ktore ho obsahuju... 😉

katuska01
autor
18. okt 2007

ahoj ja myslim ze to moze mat aj z toho ze je kojeny a uprednostnoval viac mliecnu stravu ako zeleninu ale uz ju papa pravidelnr 🙂

jejke
18. okt 2007

Prave kojene deti by mali mat zeleza viac, nie????
Viem ze znama mala problem s malou lebo jej davala priskoro kravske mlieko,
ked sa jej neosvedcil Sunar, zacala prevarat tetrapakove mlieko z obchodu a dievcatko bolo tak anemicke ze jej hrozila transfuzia...zachranovali ho injekciami..
Pritom by ste nechapali ako dobre vyzera tucnucka gulatucka...no netypovala by som ze jej cosi chyba 😉

katuska01
autor
18. okt 2007

no to som si aj ja myslela a nie je to tak ale ved hadam sa to upravi nema to az take strasne a tiez vobec nevyzera ze by mu nieco bolo prave naopak.no akurat ze je ttrosku bledsi

atevi
18. okt 2007

Aj moj syn je od narodenia anemicky, nar po 34tt. 18mes uzivame kvapky, kazdy mesiac o kvapku viac (podla hmotnosti). Pri kazdej kontrole cakam, ze sa to upravi. Konecne su hodnoty na hranici, ale pre istotu este mame pokracovat v uzivali liekov.
Co sa tyka stravy, tak mame jest vsetko to, co bolo vyssie uvedene, a cim dlhsie dojcit, aj do 2rokov.
Maly ma nizku hmotnost aj vysku, vraj aj pre nedostatok zeleza (17mes a 9300g a 75cm).

katuska01
autor
18. okt 2007

u nas je to z hmotnostou dobre maly ma 12,5mesiaca a ma 13kg a80cm

tinka19
8. máj 2009

Ahojte...idem trošku oživiť túto tému. Moja malá má 5 a pol mesiaca a zistili jej nedostatok železa. Berie kvapky Malforum,kyselinu listovú a Pyridoxin. Berieme to od stredy. Predtým kakala tak raz za 7-10 dní. Ale od včera večera sa to zmenilo.Kakala večer,v noci aj ráno také tmavo zelené riedšie. Teraz neviem či to má z tých liekov alebo čo. Nemáte s tým niektorá skúsenosti?

maatkka
8. máj 2009

Nasa mala uziva Maltofer od narodenia (je tiez anemicka pretoze sa narodila predcasne) takze mam uz davno odsledovane ze cim skor po uziti sa vykaka je ta stolica tmavsia a cim neskor tym je bledsia. Takze skoro urcite je to tym zelezom. No a pocula som ze zvykne deti po nom zapekat alebo naopak prehanat. My sme s tym nastastie problemy nemali - mala kaka pravidelne 1 - max.2 krat denne.

ajsa32
8. máj 2009

aj nas syn bral maltofer a listovku a pyridxin, ale aby som predisla problemom so zapchou, davala som mu aj kvapky biogaia- probiotika, takze nebol problem.

farby stolice boli rozne, od oranzovej, cez zelenu ako spenat, az po uplne tmavu. je to z maltoferu, neboj sa, pokila ine problemy nepozorujes.

len ten smrad bol hnusny, taky kovovy 😝

tinka19
8. máj 2009

tak ste ma trosku upokojili...ešte si to odsledujem a uvidim
ajsa32...no ten smrad máš pravdu ...

zuzula20
8. máj 2009

Ahojte, moja mala je narodena v termine a tiez ma anemiu. Nam dala doktorka kvapky aktiferin, kyselinu listovu a pyridoxin. Ale davam len ten aktiferin a obcas tu kysel. list. Mam problem to do nej dostat.

tinka19 prosim ta ako to podavas tvojej malej?

macca5
8. máj 2009

ahojte,aj môj syn bol predčasne narod. s nedostatkom železa.Pokial som ho kojila neužíval nič,železo som brala ja.Potom sme užívali maltofer, kys. listovú, pyridoxin.Do raka sa nám to upravilo.Ja som mu robila šťavu z čerstvej žihlavy. 😉 My sme liečiky pridávali do čajíku.

ajsa32
8. máj 2009

ja som ich popucila na prasok a na lyzicke s cajom. nam sa to upravilo, tak uz mu ich nedavam, ale moze to zas klesnut, tak neviem, ci mam brat ja sorbifer, pre istotu. 😒

zuzula20
8. máj 2009

Ked moja mala moc toho caju nevypije, skor nechce ako chce. A ked to uz do nej dostanem, tak to vyzvracia 😖

ajsa32
8. máj 2009

zuzula, nas ma 4 mesiace, ja to davam na miniaturnu lyzicku a fakt len par kvapiek caju, len aby to nemal " na sucho"- tie tablety. lebo inak je dojceny a caj nepije vobec.

uz bol tak vycviceny, ze ked videl tu oranzovu lyzicku, tak sam otvaral usta 😀

macca5
8. máj 2009

zuzula,skúsila si striekačku,alebo odmerku na lieky napr.od nurofenu?

maatkka
8. máj 2009

My sme na UM takze to davame do mlieka do flase. Ale ak kojis tak by som ti tiez radila tu striekacku (nasej zabke sa to paci - zo striekacky vycucka skoro cokolvek 😀 ) alebo si odstriekat trosku mlieka a dat s nim ked nechce cajik.

zrzulka
8. máj 2009

inak s maltoferom opatrnne. Nici zubky:(((( Ja ked som zbadala malej skvrnky tak som mala dost, v okamihu som jej ho vysadila a sla sa poradit s pediatrickou. nastastie ma uz dostatok zeleza takze sme ho uz nemuseli davat.
na zelezo je dobre davat marhule. ja som jej robila marhulovu vyzivku. naparila jablcko a susene marhule.(moze sa aj uvarit) a rozmixovala. Alebo davat cviklu.ta je bohata na zelezo. Ale tiez opatrnne. ja som davala lyzicku, dve denne.Zelenu zeleninu. mala zboznuje brokolicu. u vacsich deti hovadzie maso,strukoviny,zelene vnate....
ja nie som zastanca chemie takze som to riesila takto prirodne.
A este kvoli vstrebavaniu nie je vhodne hned po uziti maltoferu ci zjedeni potraviny s vysokym obsahom zeleza vypit mlieko. To plati aj pre kojenie. treba dodrzat casovy odstup.

stvura
8. máj 2009

Ahoj, no ja mam osem a pol mesacneho drobca a kedze som zastanca velmi racionalnej vyzivy, tak mu mixujem asi skoro vsetku zeleninu co moze. Na zelezo je fakt vynikajuca cvikla /neobmedzujem ju nejako ale zo zaciatku som ju miesala s mrkvou/, salaty, spenatik, cervena sosovica ktoru uz deticky mozu, kukurica, petrzlen, mrkva, por, zerucha.
Vacsim detom to hovadzie masko a pecienka /to ja velmi nemusim, takze ak maly nebude vyslovene anemicky mu to davat nebudem/.
Inac, kedy sa robi rozbor? Mojmu nic takeho nerobili, no ma sa k svetu, zje vsetko co pred neho polozim /zatial/.

potapko
8. máj 2009

Aj ja sa pridam so skusenostou. Moja starsia musela brat Maltofer od 4. mesiaca a mala na neho zlu reakciu. Doktorka povedala, ze jedna zo 100 tis. 😲 Pred branim maltoferu kakavala tak raz za tyzden. Ked ho brala, bolo to niekolkokrat denne. Az sme sa dopracovali ku krvi v stolici. Takze nam ho vysadili a ja som predcasne zacala davat prikrm (este nemala 5. mesiacov). Takze treba dobre kontrolovat, co dietatko kaka 😉 Dufam, ze to ziadne z vasich deticiek mat nebude, lebo my sme kvoli tomu boli aj v nemocnici. No nic moc ...

zrzulka
8. máj 2009

zelezo zapeka takze vacsina deti ma problem so stolicou. Aj my sme si tym presli ale zase to nebolo take brutalne ako opisujes. davame malej aj dlhodobo probiotika (lebo my so stolicou bojujeme stale) a tie pomahaju

Stvura spenat neobsahuje tolko zeleza ako bolo kedysi uvadzane. je to vraj omyl.
A rozbor by sa mal spravit po 3 mesiacoch. ja to velmi nesledujem lebo malej robia kazde tri mesiace predoperacne vysetrenia z krvi. Ale odkedy som ju takto racionalne stravovala tak problem so zelezom nema. Este stale davame aj pyridoxin a acidum folicum ale tiez to nedodrziavam az tak poctivo. Mne je chcemia proti srsti tak radsej tiez takto prirodne. Citala som aj nazor ze nie je dobre podavat vitaminy a mineraly v tabletovej podobe lebo potom si organizmus zvykne a zlenivie. uz si nedokaze "vytiahnut" potrebne vitaminy a mineraly zo stravy. dolezite je dbat na vyvazenu stravu. ja som tiez nebrala v tehotenstve ziadne preparaty pre buduce matky. vsadila som na vyvazenu stravu, dostatok pohybu a spanku a tehotenstvo i porod som mala super. mala sa tiez narodila zdrava aj bez toho aby som do seba tlacila chemiu. vynimkou bola kyselina listova ako prevencia proti razstepu. Potrebne mnozstvo sa neda vytiahnut zo stravy tak preto....
davala som aj maltofer malej lebo viem ake dolezite je zelezo pre spravny vyvin mozgu u deti. A mala ma poskodenie mozgu tak aj preto som si prestudovala vsetko o zeleze.... hlavne o prirodnych zdrojoch zeleza....

tinka19
8. máj 2009

Tak ja davam Maltofer malej lyžičkou a za tým zapiť čaj tiež lyžičkou,pretože fľašu nám odmieta. Ešte ju zatiaľ obalamutím ale veľmi sa jej to nepáči. Ináč ani čaj nechce veľmi. a Dr. kázala aby sme Maltofer nezapíjali mliečkom.
Keby chcela fľašu tak to určite zmiešam s čajíkom.