Aké špagety sú vhodné a zdravé pre deti?

kiki250
15. feb 2011

Ahojte, sú špagety vhodné na obed? A vôbec sú VHODNE a ZDRAVE pre deti? (2,5 a 10 ročné) ??? Dakujem za vase nazory

traktor
15. feb 2011

a preco by neboli? 😕 ..su to cestoviny..nevidim na nich nic zle...

ela2710
15. feb 2011

@kiki250 myslim, ze ked im spagety chutia, preco nie...cestoviny sa bezne jedia, su vhodne aj pre deti

sirinka
15. feb 2011

no asi zalezi, co si na tie spagety davate...inac u nas bolonske spagety je najoblubenejsie jedlo pre deti 😉

gumimaci
15. feb 2011

@sirinka mnaaaam bolonske 😝 tusim ich spravim tento tyzden. 🙂

titkovamiriam
15. feb 2011

mnam špagety su super-môže isť na ne omačka mäsová,syrová, z každej zeleniny-milion variacii-zapekané,uvarene,na sladko ak ma niekto rád a deti ich zbožnuju 🙂

rabiva
15. feb 2011

jj presne tak, spagety nikdy nesklamu 😉 a moja ich lubi odmala... a teraz sa zamilovala do lasagni 😅

kibuk
15. feb 2011

@kiki250 špagety su vyborne a taka rychlovka a hlavne vtedy ked dojdu inšpiracie čo k obedu,tak zachrania 🙂 uvarit v slanej vode,nastruhaťsyr,omasličkovať 🙂) mnam mnam a ešte kečup 🙂 😉 a deti i dospeli ich miluju

zuziq
15. feb 2011

taku chut ste mi urobili ze si asi urobim.. a len take so syrom a kecupom,daaavno som take nejedla 😝 .. vzdy nejaku omacku na ne vymyslame 😀

tatiana1985
15. feb 2011

ahojte, z nazvu som myslela ze tu najdem 300 variant na omacku 😀 😀
kto zacne? na dake mnam? 🙂 🙂

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kiki250
autor
18. feb 2011

Ja viem že sú dobré, špagety, ale sú aj s konzervou a všade hovoria že konzervy sú NEZDRAVE alebo že obsahujú konzervanty, ... a pod.

jasminet
18. feb 2011

@kiki250 spagety s konzervou su podla mna veeeelmi nezdrave, hlavne tazko stravitelne a poskodzuju zubnu sklovinu 😀

ale ak myslis napr. zavarane paradajky, pripadne nejaku uz hotovu omacku, tak v pohode, z casu na cas... a tie zavarane paradajky vo vlastnej stave su super, lepsie nez terajsie paradajky co sa predavaju bez farby, vone a chuti

sirinka
18. feb 2011

@kiki250 ja nerozumiem...s akou konzervou???

kiki250
autor
21. feb 2011

no šak s konzervou v ktorej je omáčka na špagety, neviete čo je KONZERVA ?? kriste bože... hhihihihahahahahheheh skuste ju najlepsia je MORCA-DELLA.

traktor
21. feb 2011

@kiki250 myslim, ze kazdy pozna morca delu..len otazku si zadala tak, ze clovek nevie, ..o co ti vlastne ide....a teraz, ked pises, ze skuste ju, je najlepsia, tak nechapem, naco si vlastne tuto otazku polozila...bavit sa da aj inak...nie takto...

mrka2
21. feb 2011

to co za otazka??? zase si tu niekto robi prcu.. a este aj to vyjadrovanie... 😝 😝 😝

eviska83
21. feb 2011

@jasminet - suhlasim - spagety s konzervou su nezdrave ,tazko stravitelne a nechcela by som zazit vyprazdnovanie 😀 😀 😀

jasminet
22. feb 2011

@eviska83 😀 😀 😀 veru ani ja 😝

titkovamiriam
22. feb 2011

1.Čerstvé huby nakrájajte a osolené poduste s rascou do mäkka na rozškvarenej na kocky nakrájanej slanine. Huby potom premiešajte s predhriatými cestovinami a podľa potreby dosoľte. Na tanieri husto posypte na jemno postrúhaným syrom a pokvapkajte kečupom.

2. Čerstvý špenát očistite a krátko (1-2 min.) nechajte variť v osolenej vode. Zlejte a nechajte odkvapkať. Ak použijete mrazený, nechajte ho rozmraziť a krátko povarte v menšom množstve vody ( asi v 2 PL).
Údené mäso nakrájajte na asi 1 cm kocky. Špagety uvarte v osolenej vriacej vode. Feferónky prerežte, vyberte jadierka a nakrájajte nadrobno. Cesnak očistite a pretlačte.
V panvici zohrejte olej a nakrájané údené mäso v ňom z každej strany opečte. Vyberte z panvice a pridajte k nej feferónky, cesnak a teplotu znížte na minimum. Pridajte špenát a zohrejte.
Špagety zlejte, nechajte odkvapkať a ešte horúce premiešajte so špenátom. Ochuťte soľou, mletým korením a muškátovým orieškom. Premiešajte, zalejte smotanou a nechajte pôsobiť niekoľko min.
Podávajte na ohriatych tanieroch, posypané nastrúhaným syrom.

3.Do vriacej posolenej vody dajte variť cestoviny. Pred dovarením pridajte brokolicu rozobratú na malé ružičky a spolu dovarte. Sceďte a dajte do panvice aj s 2-3 PL vývaru. Pridáme rozmrvený syr, smotanu, okoreňte a opatrne na miernejšom plameni miešajte, až sa syr rozpustí. Nakoniec posypte cestovinu slaninkou opraženou dochrumkava

4.Maslo rozpáľte na panvici, pridajte očistenú zeleninu nakrájanú na rezance a opražte do sklovita. Paradajky olúpte, zbavte jadierok a nakrájajte na kocky. Spolu s umytými mušľami pridajte k zelenine. Zalejte bielym vínom a sladkou smotanou a uvarte omáčku. Osoľte a pridajte korenie, šafrán a vegetu. Smotanu rozmiešajte so žĺtkami, mušľovú omáčku odstavte z ohňa a zahustite. Pozor, už ju nevarte.
Medovku preberte, posekajte a zamiešajte do omáčky. Cestovinu varte v osolenej vode podľa návodu, vyberte a nechajte dobre odkvapkať. Upravte na taniere, polejte omáčkou a podávajte

5.Omáčku pripravte tak, že na olivovom oleji poduste tuniaka. Pridajte pokrájané paradajky bez šupky, bazalku, osoľte, poprípade okoreňte a krátko poduste. Nakoniec pridajte zakysanku a len zohrejte. Cestoviny uvarte, polejte omáčkou a posypte strúhaným parmezánom.

6.Z rozpáleného tuku a múky spravte svetlú zápražku. Pridajte na rezance pokrájanú papriku, paradajkovú šťavu (alebo kečup zriedený s vodou), dobre prešľahajte a prevarte. Vmiešajte chilli korenie, mleté čierne korenie, soľ, na tenké plátky pokrájané šampiňóny a uhorky. Krátko povarte. Omáčku nalejte na tanieroch na teplé rezance, ktoré ste premiešali s maslom a posypte syrom.

7.
Na panvici si rozpáľte olej s pridaným pretlačeným cesnakom do sklovita, potom si pridajte soľ, čili, vňať, troška vody v ktorej ste predtým varili špagety, zamiešajte s pridanými špagetami. Na tanieri podávajte s nastrúhaným parmezánom podľa chuti. Dobrú chuť !

8.Špagety uvarte podľa návodu. Na oleji opražte cibuľu, šunku nakrájanú na kocky, prilejte smotanu v ktorej je primiešaný nastrúhaný syr aj syrokrém. Nakoniec vmiešajte rozšľahané vajcia. Chvíľu povarte, musí to prevrieť. Premiešajte s cestovinami a podávajte.

9.Na rozohriatom oleji opražte nadrobno nakrájanú cibuľu, pridajte pretlačený cesnak a nakrájané paradajky, zmes posoľte a niekoľko minút duste. Potom pridajte oregano, posekanú petržlenovú vňať a premiešajte.

10.Petržlenovú vňať nakrájajte najemno. Rozohrejte olej a cesnak, cibuľu, mrkvu a zeler na ňom pomaly za stáleho miešania opekajte asi 5 min. Zvýšte teplotu a vmiešajte mleté mäso. Za stáleho miešania ho opražte dohneda, starostlivo vidličkou roztlačte prípadné hrudky. Pridajte vývar, víno, paradajky cukor a petržlenovú vňať. Zmes priveďte do varu znížte teplotu a bez pokrievky pomaly varte za občasného miešania asi 30 min. Potom zmes dochuťte. Medzitým uvarte špagety. Podávajte preliate omáčkou a posypané strúhaným syrom

😀 aspon 10 😀 samozrejme huby detom nie no dala som ju sem je vyborna-konzervovu omacku nepouživam-z bazalky,soji,pretlaku,s korenim a zeleninkou si ju spravím doma

langkofel
5. mar 2011

@kiki250 hej s konzervou su najlepsie, a nezabudni predtym nakrajat a spenit na cibulke 🙄

micusinka
19. júl 2012

Podľa mňa sú špagety úplne vhodné jedlo pre deti, najmä s kečupom.

kvetinka211
19. júl 2012

@micusinka to je vtip? 🙂 Alebo mas na mysli domaci akozekecup ktory je vlastne rajcinovou omackou? Lebo kecup z obchodu tak maximalne ako pochutinu by som dala dietatu v predskolskom, skolskom veku a nie ze kydnut pol flasky na spagety 😖 .
Domaci "kecup" ak tam nie je vela cukru je ok. Ja robin jednoduchu rychlu omacku, spenim na olivovom oleji cesnak, pridam rajcinove pyre z tetrapaku, osolim, pridam oregano, zamiesam a necham prevriet.
Spagety su fajn pre deti, ak chcete aby boli velmi zdrave, daju sa uvarit aj celozrnne, to je ale dobre naucit deti cim skor, lebo neskor budu frflat ak si na na nezvyknu.

Moj ma momentalne strasne rad ciste uvarene cestoviny, jediny cas ked si mozem na 5 minut oddychnut je ked mu dam tanierik plny cestovin 🙂

lussy23
20. júl 2012

joj na špagety existuje milion omáčiek🙂 a existujú aj celozrnné, špaldové.

kraska111
23. jan 2013

Špagety? Podľa mňa super, prečo nie.
:D 🙂 Dobré sú aj na zdravé varianty :P na nete ich je plllno plno. ;)

tea333
23. jan 2013

@kiki250 celozrne, spaldove cestoviny su zdrave. Zalezi co na ne das samozrejme 😉
ak to nebude lacny syr a zly umely kecup ale zeleninkova omacka s pretlakom napriklad tak je to ok.
aj v obchode sa daju kupit omacky co su "ok". napriklad znacka SACLA. od nich nas maly zboznuje PRIMAVERA
omacku

czechzuzanaba
23. jan 2013

Jestli nebyly myslene spagety v rajcatove omacce v konzerve, vim ze v UK se to normalne detem dava 🙂 Maji to napr. v Tesku. (a je to hnus 🙂

lussy23
23. jan 2013

inak je niečo, čo škodí deťom viac ako špagety🙂 @titkovamiriam - zaujímavé receptíky, vyskúšam🙂