Ako dlho piecť cviklu a pri koľkých stupňoch, aby bola mäkká?

kisska
10. feb 2009

Ahojte, viete mi niekto poradit ako dlho piect cviklu aby bola makka? a pri kolkych stupnoch? Idem robit borsc. Mala by sa tam sice davat VARENA, ale minule niekto v telke (urcite TV Paprika alebo Spektrum 😉 ) piekol s tym, ze sa skaramelizuju cukry, ktore obsahuje a je potom chutnejsia. A je mi aj luto vyvareit ju do vody, ked ju potom aj tak dam do "polievky".
Alebo kto ju uz robite detickam? Alebo akokolvek okrem sterilizovaneho salatu😉
Dakujem

titkovamiriam
10. feb 2009

kiska to neviem ale ja robim takyto slat z cerstvej cvikli-nastruham ju,k nej pridam jablka,stavu z citrona,jeden rozkrajany pomaranč,trosku cukru,soli,aniz,a moze sa dat aj škorica.

no skus ju oprazit trebars na teflonke a uvidis co sa stane

kisska
autor
10. feb 2009

prinajhorsom vyhodim cviklu aj s teflonkou 😉

titkovamiriam
10. feb 2009

nie to urcite nie ,vsade na nete je len cviklu varit alebo piect no nieje pisane ako-podla mna budes mat vsetko ruzove ked ju budes opekat,no len tak ju asi dokazez skaramelizovat

titkovamiriam
10. feb 2009

pečená cvikla s morčacim mesom

Potrebujeme:
2 – 3 stredne veľké cvikly
4 – 6 strúčikov cesnaku
4 morčacie prsia
2 ČL sušeného tymianu
2 PL oleja
1 PL sójovej omáčky
1 pór
1 ČL drvenej rasce
1 PL olivového oleja
vínny alebo balzamikový ocot
50 g strúhaného parmezánu
soľ
mleté čierne a mleté nové korenie podľa chuti
Postup:
1. Cviklu umyjeme, trochu osolíme a s 2 strúčikmi ošúpaného cesnaku zabalíme každú zvlášť natesno do alobalu. Vložíme do pekáča a v horúcej rúre na 200 °C pečieme asi 70 minút.

2. Morčacie prsia umyjeme, osušíme papierovým obrúskom, osolíme, potrieme korením a posypeme sušeným tymianom. Z oboch strán opečieme v panvici na rozpálenom oleji. Podlejeme trochou horúcej vody, pokvapkáme sójovou omáčkou, pridáme na kolieska nakrájaný umytý pór (bielu časť) a prikryté dusíme asi 15 až 20 minút do mäkka.

3. Upečenú cviklu opatrne vyberieme z rúry, odstránime alobal, šupku prepichneme vidličkou a necháme mierne vychladnúť. Cviklu olúpeme a pokrájame na plátky. Osolíme, posypeme drvenou rascou, pokvapkáme olivovým olejom a vínnym alebo balzamikovým octom a posypeme parmezánom. Podávame ako prílohu k duseným morčacím prsiam

kisska
autor
10. feb 2009

mnaaam, to skusim nabuduce, dnes som piekla celu cviklu v trube asi 90min. pri 150st. a aj ked nebola uplne makka, na chut bola fantasticka 😝 skoro som nemala co dat do toho borscu 😝 😝 😝

graziela
10. feb 2009

ja som akurat dnes varila malemu cviklu so zemiacikom a rascou...uz minule som sa poucila, ze najskor treba dat varit cviklu, az potom pridat zemiaky...dnes som cviklu pre istotu postruhala...ale pre zmenu som zistila, ze ked sa zemiaky varia spolu s cviklou, tak to nie je ono...nieco podobne ako keby sa varili s kyslou kapustou (tam tiez treba uvarit zemiaky zvlast v hrnci, lebo potom by mali taku supku a ostali by tvrde)...ako varite vy cviklu detickam?

kisska
autor
10. feb 2009

pecenu som nakrajala na kocky a supla do vody so zemiakmi, mrkvou a hraskom a nakoniec som pridala kuracinku a zakvapkala oliv olejom. Celkom mu to smakovalo 😝 hrnce mam nerez, tak skody minimalne. Akurat, ze vsetk malo jednotnu ruzovu farbu 😉

stvura
10. feb 2009

Cviklu s anizom a rascou....
Kisska, dobre je ked najprv cviklu udusis a potom zapekas.

kisska
autor
10. feb 2009

stvura s cim vsetkym sa da? 😉
Borsc som dneska urobila bozsky 😝 😝 😝 az cakam, kedy mi z neho bude zle, lebo furt don chodim 😒

mimakro
15. feb 2009

kisska a ako robíš ten borčš? Nám ho robili v jedálni a veľmi mi chutil. Moja mamina má recept, ale príprava trvá asi 3 hodiny, idú tam tri druhy mäsa a mne sa to zdá príliš zdĺhavé. Cviklu zbožňujem. Moja mamina robí surový šalát s chrenom v sladkokyslom náleve

jaron
15. feb 2009

Nedávno som sa dozvedel recept na pečenú cviklu v alobale. Neolúpaná sa zabalí do alobalu a pečie sa asi hodinu. Ešte sme to neskúšali ale už sa na to teším, myslím, že to bude dobré.

kisska
autor
15. feb 2009

jaron to musi byt skvele, viem si ju predstavit len tak so zemiakmi s nejakou zalievkou

mimakro - oficialny recept je -
120g hovadzieho masa, 80 g bravcoveho masa, 200 g spikovych kosti, 3 lyzicky masti/oleja, 40 g korenovej zeleniny, 1 cibula, 1 lyzicka rajcinoveho pretlaku, 40 g cvikly, 60 g hlavkovej kapusty, 1 dl kyslej kapusty, 1 lyzicky hladkej muky, voda, sol, nove cele korenie, bobkovy list, mleta cervena paprika.
Maso a kosti dame varit do studenej vody. Po hodine varu pridame sol, korenie, bobkovy list, pokrajanu cibulu, na rezance pokrajanu zeleninu a varime. Najprv vyberieme bravcove, neskor hovadzie maso. Do polievky dame nakrajanu kapustu, pretlak, cervenu papriku rozpustenu v teplej masti. Ked je kapusta makka vyberieme kosti, pridame uvarenu pokrajanu cviklu a nakrajane maso. Kyslu smotanu zmiesame s mukou a vsetko povarime. Nakoniec okyslime octom a mozeme zjemnit cukrom.
Ja robim z tohto to jednoduchsie - bez spikovych kosti, cely pretlak a vsetko ostatne bez vazenia -od oka 😉 A kyslu smotanu priamo do taniera 😉 A cviklu nevarim, ale som ju teraz piekla a bola bozska 😉 😝 😝 😝

venora
16. feb 2009

Ahoj Kisska
ja som uz cviklu malej robila viac krat - ale vzdy som mala predvarenu (varim v tlakovom aby to netrvalo vecnost, ale vyskusam tvoj napad s pecenim 😅 ) a davala som ju so zemiacikom, ale aj s jablckom a malo to uspech 😀 . Asi je po maminke, lebo ja cviklu mozem.
Okrem klasickeho salatu robime aj tento:
nahrubo nastruhanu uvarenu cviklu , (niekto dava surovu) zmiesat s jogurtom alebo majonezou - alebo pol na pol 😉 , pridat rozpuceny cesnak, podla chuti, sol, korenie. A nechat chvilu postat. Je taky pekny ruzovucky 😀

marika80
17. feb 2009

ja kupujem v Tescu cviklu vakuovo balenu (uz predvarenu), a doma sa vari len nejakych 10 minut. K tomu hodim uvarit aj vajcia. Dalej k tomu pridam varenu mrkvu a zemiaky, spravim 'dressing'- cibula, ocot, sol, korenie, olivovy olej, a cele to zmiesam. Moze sa dat aj majoneza.

veverka24
18. aug 2013

Ja som piekla na teplovzdusnej 180 stupnov 45 minut, potom na nu syr a este zaoiect . A bola super

marianka16676
26. máj 2019

Ja ju pečiem natesno zabalenú v alobale 70 minut na 180°C. Potom robim napr.šalát s kozím syrom a orechovou zálievkou. Najlepší šalát,mnam