Ako pripraviť lososa?

teodorka
29. sep 2009

babenky ktore lososa pripravujete poradte prrosim nieco mnam mnam 🙂 🙂

lenka.pav
29. sep 2009

teodorka, ja mam najradsej lososa normalne robeneho na prirodno na masle, dosolim ho az na tanieri. proste taky aky je ide na roztopene maslo, necham ho pekne prepiect sa a potom na tanieri posolim a trosku okorenim. podavam s varenymi zemiakmi, ktore si polejem troskou z toho masla, v ktorom sa robil losos.

betka1
29. sep 2009

kamoska mi dala tento recept, ze to jedla u kamaratky a velmi jej to chutilo a teraz to robi aj ona. Este som to nemala sancu odskusat, ale coskoro sa chystam:

Suroviny:
1 balik cerstvych cestovin
2 - 3 kusky lososa
1 smotana
2dcl bieleho vina
3 velke cibule
1 balicek kopru

Postup:
Ja obycajne pripravujem lososa na pare, ale mozes ho aj grilovat alebo oprazit na oleji. Vsetky 3 cibule nakrajat na male kusky, oprazit na oleji a ked je cibula sklovita tak pridat 2dcl vina a nechat to oprazit. Vino sa postupne odparuje a ked sa odpari asi polovica tak to prelejes cez sitko, odstranis cibulu ale nechas si ten vypek (stavu). Do tejto stavy pridas smotanu a privedies do varu za staleho miesania. Akonahle zacne vriet, tak to treba vypnut a odlozit z horucej platne. Do tejto omacky pridaj kopor (nakrajany na male kusky) a zamiesaj. Potom tam pridaj lososa nakrajaneho na kusky a zamiesaj. Cestovinu urob podla navodu na obale. Dobru chut!

teodorka
autor
30. sep 2009

betka a nebude tam ta cibula prerazat?
mozem lososa napacovat aj do grilovacieho korenia na ryby?

lyongirl
30. sep 2009

ja ho tiež robím najčastejšie ako lenka.pav so zemiakmi, ale lúbime ho aj tak, že ho potrieš zarobenou "marinádou" z dijonskej horčice a medu a dáš upiecť. Je to perfetné. A ešte keď ho spravím len tak na prírodno so zemiakmi, tak je k tomu skvelá omáčka z cottage syru bez príchute, do toho najemno pokrájaš červenú cibuľku, čerstvú uhorku, osolíš a dáš kôpor.

kisska
30. sep 2009

Ahojte - najlepsi losos je asi naozaj len peceny na masle, ja ho este predtym necham chvilku postat s citronovou stavou (vraj sa maso ryby potom nerozpadava). A v Ikei som objavila uzasnu koprovo-horcicovu omacku, ktora sa k nicomu tak nehodi ako k lososovi. Mnam

teodorka
autor
30. sep 2009

v ikei? no super v nedelu o tyzden pojdeme do Ba tak si kupim diky za tipy

titkovamiriam
30. sep 2009

1kg lososa, 50g maslo, morská soľ, limetka alebo citrón. | Na teplú syrovú omáčku: štvrtinka masla, hladká múka, mlieko, zeleninový vývar alebo bujón, Dijonská horčica, syr Cheddar, cukor, morská soľ. | Na studenú vínovú omáčku: suché biele víno, olivový olej, morská soľ, cesnak, citrón alebo limetka, bylinky

Rozmrazeného lososa nakrájajte na filety, pokvapkajte šťavou z 1/2 limetky a nechajte chvíľku odstáť. Po chvíľke som ho preložte na maslom vymastenú zapekaciu nádobu, posoľte morskou soľou, na každý kúsok naukladajte malé vločky masla, nádobu prikryte alobalom a lososa šupnite do teplovzdušnej rúry na 15 minút, 175C.

toto je moj na-naj recept

titkovamiriam
30. sep 2009

a tu su k nemu omacky 😀

1/Teplá syrová - bešamel+1/2 kocky bujónu rozmiešaného v 1 dcl vriacej vody+trošku cukru+Dijonská horčica+trochu postrúhaného syra Cheddar+trošku soli+nasekaná pažítka

2/Studená vínová zálievka - 1,5 dcl suchého bieleho vína+2PL olivového oleja+morská soľ+dva prelisované strúčiky cesnaku+trochu šťavy z limetky+čerstvý tymián. Touto omáčkou si môžete zalievať ako lososa, tak aj šalát.

Lososa som servírovala preliateho na tanieri omáčkou podľa výberu konzumenta a k tomu varené zemiaky, trošku pokvapkané olivovým olejom, posypané morskou soľou a pažítkou

titkovamiriam
30. sep 2009

1 kg mrazeného lososa, 1 lyžička soli, mleté čierne korenie, 1 lyžica hladkej múky, 2 lyžice masla, 2 cibule, citrón, 1 dl červeného vína, 2 dl španielskej omáčky

titkovamiriam
30. sep 2009

Z očisteného, rozmrazeného, z kože stiahnutého, umytého, osušeného lososa sa nakrájame filé, 180 g na porciu. Filé osolíme, okoreníme a obalíme v múke. Opečieme z obidvoch strán na rozohriatom masle. K rybe pridáme na tenké plátky nakrájanú cibuľu, citrónovú šťavu, podlejeme červeným vínom a v rúre pečieme do mäkka. Počas pečenia polievame vlastnou šťavou. Pečený losos vložíme do čistej nádoby a udržiavame v teple. Šťavu z pečenia sa prepasírujeme, pridáme do španielskej omáčky a prevaríme. Porcie lososa položíme na tanier a omáčka sa podáva osobitne v omáčniku (alebo sa losos poleje na tanieri). Vhodná príloha: rôzne upravené zemiaky.

titkovamiriam
30. sep 2009

8 plátkov lososa bez kože a kostí, 150 g údeného syra, 2 lyžice oleja, 2 lyžice masla, 3 lyžice smotany na varenie, 2 vajcia, šťava z 1 citróna, čerstvá petržlenová vňať, štipka muškátového orecha, soľ a čerstvě mleté biele korenie podľa chuti, 1 kocka MAGGI Bylinky bazalka a tymian
Plátky lososa jemne osolíme, pokvapkáme šťavou z citróna a necháme chvíľu odstáť. Na panvici roztopíme maslo s olejom a rozpustíme v ňom kocku MAGGI Bylinky bazalka a tymian. Potom vložíme plátky ryby, opečieme ich z oboch strán a preložíme na pekáč. Údený syr nastrúhame a premiešame s nadrobno posekanou petržlenovou vňaťou, štipkou muškátového orecha, vajíčkami a smotanou. Zmesou pokryjeme pečené ryby a dáme zapiecť do rozpálenej rúry alebo na gril

teodorka
autor
30. sep 2009

jeeej miriam si zlata a ten posledny sa mi pozdava najviac 🙂 🙂 🙂 moc krat dakujem 🙂 🙂 🙂

lyongirl
30. sep 2009

kisska- tá omačka je MŇAM, tiež ju máme v chladničke a robila som aj šalát pre návštevu...udusila lososa na masle a s rukami ho porozdelovala na menšie kúsky. Nakrájala som rajčinu, cibuľu na mesiačiky, ladový šalát a ešte neviem akú zeleninu, dala do toho lososa, dala do chladničky a jedlo sa to s tou horčicovou omáčkou a celozrnnými žemlami.

lea132
1. okt 2009

ahoj, ja ho robim tak, ze na alobal dam lososa, korenie na ryby, sol a trosku citr. stavy, pokvapkam olivovym olejom, zabalim a hodin do truby..Ked uz je skoro hotovy, rozbalim ho a necham trochu zapiect do chrumkava..Je to vyborne a neni z toho vela spinaveho riadu 😀

teodorka
autor
2. okt 2009

DAKUJEM BABY 🙂
urobim aj ten salat lyogirl 🙂

jonki
5. okt 2009

nepamatam si na presny recept ale raz som este v UK varila lososa v alobale s limetkovou stavou a lyzicou vodky na porciu...myslim ze do tych alobalovych balickov slo este nieco na vyrovnanie kyslosti tej limetky..k tomu zemiacky s maslom a naparena zelenina

jonki
5. okt 2009

a este taky "recept" od kamosky...milovnicky sushi...ponorit na par hodin mozno az do druheho dna kusky-pasiky lososa do cerstvej citronovej stavy...ta ho akoby spali......ale to je skor len ako chutovka do studenej kuchyne pre extremistov 😀 co maju radi surove rybky

lyongirl
8. okt 2009

teodorka, robila si šalát?

teodorka
autor
18. okt 2009

ja som v ikei kupila omacku horcica-bazalka ,moze byt aj tato????????

mima1
11. jan 2010

joj ja ked pocujem ikea a losos tecu mi sliny az po kolena. ten co tam predavaju je mnaaaaaaam takeho by som chcela vediet urobit. kto ma recept?

lyongirl
11. jan 2010

recept nemám, ale lososa z Ikei v mrazáku áno 😀 😀 😀

zade
18. jún 2010

ja idem vyskusat to co pise lea - alobal...

babatko37
18. jún 2010

Lososa umyjeme, trošičku osolíme (nie je ani potrebné soliť). Obložíme petržlenovou vňaťou. dáme do rúry zapiecť. Pozor, aby sa nevysušil. Omáčka: v šľahačkovoj smotane rozpustíme nivu alebo iný syr podľa chuti. Podávame s opekanými zemiakmi.
Pstruha robievame tak isto, len bez omáčky.

catalin
23. jún 2010

pridam aj ja jeden, je jednoduchy a chutny, vsetko hotove za pol hodiny.

najprv dame prazdny pekac do rury na 180 stupnov.
medzitym si pokrajame cibulku salotku a cierne olivy na male kusky. sprazime masielko, salotku poprazime a pridame olivy, dijonsku horcicu a trosku petrzlenovej vnate, chvilku vsetko spolu prazime. trva to cele asi 10 minut. potom vyberieme pekac z rury, a poukladame nanho filety z lososa, kozou dole, ak nieje koza, plech vymastime.
na lososa poukladame zmes, ktoru sme si pripravili, a v rure pecieme asi 20 minut. podavam to so zeleninovym salatom s fetou, pre tych co su na delenej strave, inak mozte podavat s ryzou, zemiakmi, kuskusom...dobru chut 🙂

henikav
23. jún 2010

Ja zvyknem robit "lososove balicky". 😉 Uplne jednoducho lososa naporcujem a do alobalu dam naspodok trosku masla, na to lososa, paradajku pokrajanu na kruzky, porik, alebo cibulku a citron, osolit okorenit, ak mam, tak aj nejake bylinky, co prave mam doma, no a ak mam poruke, pokvapkam trosku bielym vinkom, vinko da taky fantasticky parfem, zabalim a dam zapiect. No a kazdy dostane na tanier svoj balicek s lososom, k tomu podavam pecene zemiaky.

silviazv
15. aug 2012

@henikav A AKO DLHO TO PECIES ?

prasiatko30
16. aug 2012

Losos das do janskej misy trochu ho oblejes sojovou omackou, posypes koprom a na 20 min do vyhriatej rury - alebo teda ked uz nevidis v reze lososa tu farbu suroveho lososa. nepotrebuje ziadny olej ani nic podobne lebo ten losos sam pusti strasne vela svojho tuku.

Takisto ho robim tak ze zoberem alobal na spodok urobim taku podstielku z roznej zeleniny - tu posolim polejem troskou olivoveho oleja na to ulozim podkovicku lososa polejem sojovou omackou a koprom, zabalim a supnem do vyhriatej rury na najakych 20 min
Obidva sposoby su velmi rychle a tym ze nepridavas smotanu, maslo a ine omacky aj trosku dietnejsie;)

henikav
16. aug 2012

@silviazv to zalezi od velkosti kuskov, ale losos je velmi rychlo upeceny, 20 minut priblizne, ak si si nie ista, jeden balicek rozbal a nakukni donho

silviazv
16. aug 2012

dik

sjuzocka
23. dec 2012

A nejaky vianocny tip na lososa eno nuno? 🙂