Ako pripravujete pokrmy z pohánky?

zade
29. mar 2008

Ako pripravujete pokrmy z pohanky?
Pocula som, ze je vynikajuca na kasicky aj ako zavarka do polievociek, ale ja vobec neviem ako sa pripravuje.
vdaka

junovka
29. mar 2008

Zade, ja by som ju tiez najradsej pouzivala, ale nikde, aspon nie v KE nezozenes mletu pohanku.U vas vo VT dostat mletu?Vsade je neaka len lupana??tak neako 😖

janina77
29. mar 2008

ja som malemu pohanku este nedavala, ale velmi nad tym uvazujem. Ja to jem, pripravuje sa to ako ryza, a podla mna sa to rychlejsie uvari ako ryza. Kupujem nemletu, lupanu, v Bille.
A uvazujem ze to uvarim so zeleninou - mrkva, zemiak a pod. a rozmixujem. tak som robila aj ryzu.

zade
autor
29. mar 2008

Ja som ju tiez kupila v Bille, no navod na pripravu mi vela nepovedal, teda nic tam nebolo.
Skusim net, mozno tu nieco bude. A janina77 - nenapadlo ma, ze sa to da varit ako ryza, super, tak to skusim.

kadea
29. mar 2008

Junovka v kazdom bio obchode v Kosiciach dostanes pohanku lamanku. Je jemnejsia a vhodnejsia na kase ako obycajna lupana. V bio obchode dostat aj instantne kase pohankove.

Pohanka sa ma varit 5 minut a dalsich 20 nechat pod pokrievkou. Ked ju davam do polievky tak len tesne 5 minut pred dovarenim. Do polievky su fajn aj pohankove vlocky, ale tie davam az ked polievku odstavim. 🙂

janina77
29. mar 2008

zade, ano, ako ryzu, ale ja ju varim vacsinou ked mame "dietu", tak ju vtedy vobec neprazim na oleji, len premyjem, zalejem 2-nasobkom vody a varim. A tak ako pise kadea, par minut, a potom nechat dojst 🙂.

lusil2005
29. mar 2008

a mam to jest ako prikrm? alebo s kompotom to mozem tiez zmiesat? a s tou zeleninou - to by mohlo byt kvazi pohankove rizoto nie? 😵

janina77
29. mar 2008

lusil, ja som to pisala pripravu pre dospelych.
Pre babo by som to pouzila podobne ako ryzu, neviem ako ju davas malej 🙂.

lusil2005
29. mar 2008

janina praveze nedavam 😀 ale rada by som ju zaradila. a neviem v akej podobe a do ktoreho jedla cez den... baby mi uz radili vecerne kasicky, ale tie jej zatial davam nemliecne zarabane s mojim mliekom. kym sa da a kym aspon co - to odstriekam.

kadea
29. mar 2008

no ved to nie je problem. uvaris vo vode, ktorej ti tam vlastne ani nezostane a rozmixujes so svojim mlieckom

lusil2005
29. mar 2008

kadea jaaaj 😕 to neni zly napad

leishmania
29. mar 2008

ja to robim s 1,5 nasobkom vody, nemam rada ked je to moc vodove...pred podavanim poolejujem panenskym olivovym olejom a posolim, dnes sme to takto mali s kuracimi prsiami na prirodno a salatom..ten olej tomu da lepsiu chut...len samozrejme musite byt zvyknute na chut oliv. oleja

lusil2005
29. mar 2008

lesih a to krpcovi alebo vam takto pripravujes? ci aj aj?

leishmania
29. mar 2008

nam 😀 este nemam babo...ja som nepochopila zesa pytas pre babo, ale manzelova maminka vravela ze tak isto pripravuje aj kasu, ze s 1,5 nasobkom vody to robi a potom zaleje vrelym mliekom, ale to som este nerobila...

leishmania
29. mar 2008

inak to je sranda ze dnes sa tu otvorila tema o pohanke a dnes som na svoju stranku s receptami akurat o pohanke pisala, este planujem dake pohankove recepty pridat ale to uz ne dnes 🙂

janina77
30. mar 2008

leishmania - daj url 😉

lusil2005
30. mar 2008

leish jasne supni link!

maso
6. jún 2008

neviete mi poradit? - ked pripravim pohanku, ma taku zvlastnu pachut, to je pre nu typicke? dala som ju napr. do polievky ako davam napr. krupky a cela polievka ziskala zvlastnu pachut ... nechuti mi, alebo nieco robim zle?

danulik
6. jún 2008

kocky, mam dobry recept:

dame varit pohanku normalne vo vode ako ryzu, pridame olej, sol, vegetu
tesne pred dovarenim pridame vopred namocene ovsene vlocky
dovarime, nechame trochu vychladnut a potom este pridame nastruhany syr, vajicka, cesnak
zmiesame a dame zapiect - ja davam do zapekacej misy - na spodok rozotriem este maslo a to dam aj na vrch (zopar platkov)
pecieme asi pol hodinu

ja si na to davam este kyslu smotanu a k tomu zemiaciky - mnam 🙂

lusil2005
6. jún 2008

na radu mojej tety som skusila urobit pohanku takto, a je perfektna!:

pohanku nasucho oprazim na panvici, kym nezacne tak jemne pukat a vonat. zalejem ju dvojnasobkom vody (napr. hrncek pohanky, 2 hrnceky vody), dam vegetu, necham zovriet a prelejem do zapekacej misy, prikryjem alobalom a supnem na 50 minut do na 150 °C vyhriatej rury. hotovo. je fakt perfektna.

emjee
19. sep 2008

maba • 2d • Dnes o 10:58
Baby,robíte pohánku?..napr.ako prílohu miesto ryže,alebo na nejaký iný spôsob?

zuzulik • snž • Dnes o 11:02
jeee pohanku som uz dlhsie nerobila .... inak ja ju viem robit iba ako nahradu ryze ... preplachnem a dam varit s vegetou ,potom ma lepsiu chut 🙂 ako so solou 🙂 alebo pridam este zmrazenu zeleninku a je z toho zeleninove "rizoto" a tiez som pocula , ze z toho ludia robia napr. fasirky

marse • 2d • Dnes o 11:10
ano pohanka je skvela vec, oblubena je najma u mojho muza...

len • Dnes o 11:11
My si teď koupili pohankovou kuchařku, je v ní asi 150 receptů a nestačila jsem se divit, k čemu všemu je dobrá

len • Dnes o 11:13
www.pohankovymlyn.cz - v sekci recepty

dgm • Dnes o 11:20
Holky, prave jste me tiouto rostlinou inspirovaly a dala jsem nejake na sobe vyzkousene recepty taky do Pusty, syrova strava ...

bihan • 1d • Dnes o 11:28
Táto téma sa mi hodí, prvýkrát som pred týždňom kúpila pohanku A to som ani nevedela, že "galettes", najväčšia bretónska špecialita je práve z pohánkovej múky
Iba sa zmieša s vodou na konzistenciu palacinkového cesta, upečie na panvici s troškou masla a potom sa pridávajú ingrediencie podľa chuti - syr, vajíško, šunka, pradajky, šampiňóny - úžasná mňamka.

titkovamiriam • 3d • Dnes o 11:34
preskocte do receptov

miresta • 1d • Dnes o 12:09
ja takisto používam pohánku, začala som najmä pre zdravotné dôvody, je veľmi zdravá. Používam ju aj do jogurtov, či výrobu placiek, chleba,...
Kto ešte neskúsil tak odporúčam. Recepty nájdete na recepty.sk

bubba • Dnes o 14:02
mne to nechuti a muz to nechcel ani ochutnat...robila som to parkrat ako prilohu miesto ryze ochutila vegetou,konzistencia vyborna,farba vyborna,chut ako taka ale strasne mi vadila aroma...ja som robila celozrnnu

vanish1 • 1d • Dnes o 14:42
ahojte, mne tiež nechutila pohánka, ale potom som zistila, že sú dva druhy - mechanicky a termicky lúpaná. Tá termicky lúpaná je hnedá a má takú divnú arómu a chuť, ako keby bola pripečená, ale tá mechanicky lúpaná, tá je fakt výborná, je bielej alebo takej bielo - žltej farby a nedá sa porovnať s termicky lúpanou, mne aspoň tá termicky lúpaná veľmi nechutí (ani dcérke).

lu777
4. okt 2008

ahojky, chtela jsem se zeptat od kdy se muze pohanka detem?

jo a je pohanka bezplepkova? mozna se ptam jak idiot, ale ja jsem treba nasla uplne protichudne informace.. totez u ovsa, tak ja nevim co si o tom myslet..

jinak ta termicky loupana pohanka pry k nicemu, to teplo zabije vcelku vsechny uzitecne latky v tom..

dgm
5. okt 2008

Jak uz jsem tady nekde psala, o pohance taky pisu v Pusty, syrova strava .. 19.zari 11.16 🙂 a v nekterych dalsich prispevcich jiny den 🙂

veganko
10. okt 2008

za prve pohanka aj ked to tak nevyzera, neradi sa medzi obilniny a je uplne bezlepkova. Najlepsie je pouzit pohanku v BIO kvalite, tepelne neupravenu a nezomletu. Jej priprava je jednoducha: namocit do teplej vody max 40C a dat pod perinu - nevarit!, po case ked zmekne cca 20-30min treba vyskusat., uz podla svojho uvazenia dat jablko med orechy a zmixovat, vyzivne a chutne.

s.arik
13. okt 2008

pohanku jím na dva způsoby.
jak píše veganko, nevařit, tím se neztratí vitamíny a enzymy. namočit do teplé vody a nechat tam měknout. já ji teda ve vodě nechávám několik hodin...překvapuje mě, že změkne za půl hodiny!!
no nic, ráno namočím, kolem poledne jím 🙂

takže namočená pohanka je taková oslizlá, nelekat se 😀 a já ji mixuju buď s jablkem a skořicí a medem (sladká kaše), anebo na styl "pomazánka", kdy umixuju s česnekem, cibulí a kořením, na chlebu výborné!

ještě tip - kdo chce pohanku hodnotnou, kupujte světlou! ta tmavá ztmavla proto, že byla loupaná za tepla, což zničilo ty živiny, takové zrno už neklíčí. (samozřejmě pokud pohanku chcete vařit, je vám to jedno, ale jinak je světlá ta zdravá 😎 )
cituji:
Tmava pohanka vznikla lopanim za tepla, jeji chut a vune je jakoby citit kourem, jakoby byla lehce pripalena, je proto pro raw stravovani zcela nevhodna, je zcela nemozne, ze by se v ni objevil zivot, nejde naklicit. Svetle pohance zustal svetly odstin proto, ze se jenom mechanicky oloupala a proto zustaly zachovany vsechny hodnoty, kvuli kterym ji vlastne jime.

radka.m.
13. okt 2008

ahoj lu777-oves neobsahuje lepek!!!!!!!!!!!obsahuje pouze avenin,a jinak jak tady někdo oíše,že mu pohanka smrdí,tak my jsme ji už taky vyzkoušeli a nám teda taky nechutná,tak si raději dáme to knedlo,vepřo,zelo 😀

dgm
13. okt 2008

radko, kdyz vam veproknedlozelo chutna, tak ho klidne jezte dal, ale nestalo by za zamysleni, alespon pro svoje deti obcas pridat neco syroveho? Urcite bys po case uvidela pokroky s jejich uzdravovanim ...alespon mala zmena v jidelicku a vysledek te nakopne a bude lip. 😉

radka.m.
13. okt 2008

dgm-tak budu raději dál jíst to knedlo,vepřo,zelo,nevím,proč zde píšeš,že bych po čase viděla pokroky z jejich uzdravováním?zřejmě máme každý svůj styl života,tak se mi neplet do toho mýho,já se taky nepletu do toho tvýho!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😎

dgm
13. okt 2008

Takze jinak:
Ikdyz sem veproknedlozelo do teto diskuze nepatri, ja jenom reaguju na prispevek radky.m., tak pisu, ze:

At si rodice dal klidne jedi to svoje VKZ, ale nestalo by za zamysleni, alespon pro svoje dite obcas pridat neco syroveho:? Urcite byste jako rodice po case uvideli pokroky s jejich uzdravovanim... alespon mala zmena v jidelnicku a vysledek vas nakopne a bude lip.
😀
Tak, napsala jsem to tak nejobecneji, jak jsem nejvic dokazala, aby se te to nedotklo, ale smysl toho doufam zustal...

dgm
13. okt 2008

Zaroven se omlouvam radce.m. za ten prvni prispevek, udelala jsem chybu, ze jsem oslovila primo ji a dotklo se ji to. 😔