Ako robíte čokoládu na šuhajdy? Pridávate olej?

ivanka223
17. jan 2008

Ako robite cokoladu, bo ja som dala varenu a kamoska mi poradila, az dam trosku oleja, a sa mi topia a potom nie su velmi pekne....

titkovamiriam
7. dec 2009

250 g stuženého tuku
200 g práškového cukru
150 g kakaa

Plnka:
200 g pomletých orechov
150 g práškového cukru
4 polievkové lyžice rumu zmiešané

asi 60 papierových košíčkov

Najprv si urobíme plnku. Všetky suroviny zmiešame a necháme odležať v chlade.
Potom si rozložíme košíčky na tácku. A začneme rozpúšťať nad parou stužený tuk. Keď sa rozpustí, vmiešame do neho kakao a dobre preosiaty cukor. Zoberieme z pary a miešame pokiaľ na polovicu nevychladne. Potom vlejeme do každého košíčka 1 polievkovú lyžicu kakaovej zmesi. Ďalej vložíme 1 čajovú lyžičku orechovej zmesi a zase 1 polievkovú lyžicu kakaovej zmesi. ozdobíme cukríkmi,ovocím,kokosom-co je doma po ruke.Vložíme do chladničky, alebo do komory vychladnúť.

ukana
13. dec 2009

tak mam hotove, recept podla titkovamiriam, dakujem ze recept, 😉 musela som do plnky dat trochu mlieka, bolo to dost suche...hlavne ich musim poriadne schovat 😀

dzio2
26. dec 2009

cau suhajdy som spravila podla alami ale ta plnka uplne vytekala ☹ neviem kde sa stala chyba

neurologia
10. jan 2010

Ahojte viem ze reagujem tak trochu po funuse....ale predsa 😝
my robievame suhajdy samozrejme z cokolady a do tej pridavame ceru...pekne stuhne a ako plnku pouzivame salco -ktore si predtym uvarime 1 hod z jednej strany a 1 hod z druhej strany nechame vychladnu...a mozme sa pustit do prace

zuzik31
13. jan 2010

Ahojte, taky trochu opožděně, ale třeba na příští rok. Dávám ledové kaštany a 100% tuk ( u nás je to Iva nebo Omega) a čokoláda je fantastická 😀

neurologia
13. jan 2010

m.a.r.t.i.n.a heh ved aj ja robim tak.....ako pises ty a ze su super?

dusanab
12. dec 2010

Ahojte, nedávno som našla takúto plnku do šuhájd a dnes som ju konečne aj robila a je skvelá. Hľadala som niečo bez orechov (jednoducho nemám 😉 ) a bez karamelu (drobec nemá rád) a našla som takéto čosi:

Vo vode varíme asi 2,5 hod. 1 sladené kondenzované mlieko. Vyklopíme ho ešte horúce do nádoby a potom pridáme 1 várovú čokoládu. Stále sa to mieša a po rozpustení tam pridáme celé maslo. Keď je z toho hustá hladká zmes plníme ňou košíčky. Na spodok košíčka sa dá trochu polevy, potom plnku a na vrch sa opäť dá poleva.
Salko otváram nie celkom horúce, ale ešte teplé a stále len postupne - najprv konzervu len nakrojím, kúsok počkám, kým sa podtlak vyrovná a potom sa dá úplne v pohode otvoriť. Viackrát som už robila tieto šuhajdy - chutia aj mojim kolegyniam. Sú fakt dobré. Máš pravdu, že pri otváraní Salka si treba dať pozor, ale keď to robíš postupne, nemalo by sa Ti nič stať.🙂

Vôbec necítiť karamel zo Salka, je to také príjemne nugátové. V inom recepte som zas čítala nedávať čokoládu na varenie ale mliečnu. To som už skúšala a je to veľmi dobré. Teraz tieto dve dobré veci skombinujem a dúfam že aj dokopy to bude dobré 😉

niccky.z
12. dec 2010

@dusanab to maslo si tam davala normalnu heru ale ten stuzeny pokrmovy tuk ceru?
Ak som to spravne pochopila tak v jednom salku vymiesas celu varovu cokoladu a potom pridas 250 g masla??
Ked je to roztopene tak plnis kosicky tou zmesou?

dusanab
12. dec 2010

@niccky.z dala som normálne maslo, nie celé ako písali ale asi dve tretiny. Zatiaľ mám len plnku. Nalámala som si čokoládu do misky, vyliala ešte teplé salko (obložila som chňapkami keď som otvárala a najprv urobila len maličkú dierku aby to na mňa nevyprsklo, po chvíli som urobila ďalšiu dierku a po čase otvorila a bolo to bez problémov, naozaj treba veľmi pomaly ako je tam napísané a nič sa nestane). Keď sa to vymieša je to dosť riedke tak som dala celú misu do chladničky a plniť budem až zajtra. Aspoň dúfam že mi nejaká plnka ostane lebo je fakt skvelá 😉

niccky.z
12. dec 2010

@dusanab dakujem zajtra to vyskusam. Ja som chcela uz dnes ale bohuzial nikde som nezohnala pokrmovy stuzeny tuka a nebola som si ista ako to bude s herou. Dufam ze sa podaria.

dusanab
12. dec 2010

@niccky.z určite áno 🙂 teraz je plnka pár hodín v chladničke a má konzistenciu nutely. Len chuťovo je neporovnateľne lepšia (aspoň podľa mňa, aj malému ochutnávačovi chutila). To maslo som do tej salkovo-čokoládovej zmesi dala až keď bola vlažná, aby sa to nepokazilo.

ada252
16. dec 2013

@dusanab ta salkovo cokoladova zmes je vlastne plnka ci ta cokolada na spodok a vrch....

dai
16. dec 2013

ja uz dlho robim cokoladu tak ze davam len kvalitnu horku cokoladu a pridam maslo - robim nad parou, pokial neziskam koezistenciu ktoru potrebujem - suhajdy z takej cokolady su fantasticke😉
plnku robim zo salka , orechov, rumu, hrozienok, zltka - tiez ju varim...
tu coko davam dole, nad to plnku a opaet coko - dam na balkon a zachvilu su fantasticke😉

katwenka
10. dec 2014

@ralanka
stara debata ale predsa....to salco sa tam len tak naleje?

ralanka
24. jan 2015

@katwenka prepáč ale už strašne dlho nechodím na koníka resp. sporadicky raz za dva mesiace a áno len salko a kokos taká konzistencia aby to nebolo ani moc suché a ani zas riedke a ochutnáš či je dosť sladké podla mna zo salka stačí ale niekto je moc sladká ritka tak si ešte pridáva práš. cukor podla chuti a potom to už dávam len do košíčkov a zaliať čokol. polevou 😉

yokozx
4. nov 2016

@vinka konečne vidím recept na suhajdy ako robíme my a máme ho od starej mamy. Chcem ich skúsiť v bielom prevedení,uvidim či budú rovnaké so zlatým klasom. Nechutí mi ťa čistá čokoláda s tukom a dcérka nesmie kakao. 😋

mayykat
16. dec 2016

@dai
reagujem na velmi stary prispevok, ale zaujala ma ta cokolada, nechuti mi ta mastna co sa klasicky dava. Aku cokoladu kupujete? Staci ta 52%-tna na varenie z lidla? Mozete mi napisat presny recept? Dakujem.

tinqua
16. dec 2016

Co tak vyskusat urobit si vlastnu cokoladu...jednoduchy navod: 100% kakao, med a kokosovy olej...namiesas si konzistenciu aku potrebujes a je to tip top aj chutovo a po zdravotnej stranke

zuzanamiskuf
19. dec 2020

A keď nedám ceru, tak to stuhne?