Ako sa pripravujú knedle?

nane
18. apr 2007

AHOJKY,
nenasla som nic podobne, tak som otvorila novu temu, snad ma neukamenuju 😉 emjee
chcela by som sa spytat na domacu knedlu...ceska knedla...knedlo vepro zelo
na pravu svieckovu, koprovu omacku, buchty na pare, dolky, sisky...proste vsetka klasika, ktora sa nepecie, ale sa smazi alebo vari nad parou
viete mi poradit?

zuzu13
18. apr 2007

Kôprová omáčka

1/4 l mlieka. 2 dl kyslej smotany, 40 g hladkej múky, 1 lyžička posekaného kôpru, soľ, ocot, 40 g masla.

Do vriaceho mlieka prilejeme smotanu, v ktorej sme rozmiešali múku a všetko spolu povaríme. Pridáme posekaný kôpor, podľa chuti soľ a ocot. Do hotovej omáčky vložíme maslo.

Chlpaté zemiakové knedle

250 g zemiakov, 3 lyžice hrubej múky, 1/4 vajca, soľ, bravčová masť na omastenie.

Očistené a umyté zemiaky postrúhame, trochu vyžmýkame, osolíme a s múkou vymiešame pevné cesto ako na halušky. Z cesta oddeľujeme vo vode namočenou polievkovou lyžicou halušky a vkladáme do vriacej osolenej vody. Po zavarení halušky pomiešame drevenou vareškou, aby sme ich oddelili od dna nádoby. Pomaly varíme podľa veľkosti asi 10-12 minút. Uvarené vyberieme z vody a pomastíme roztopenou masťou. Výborné sú aj s opraženou cibuľou alebo s vypraženou údenou slaninou.

Knedle kysnuté

7 dl mlieka, 30 g droždia, 1 lyžičku cukru, 1,5 kg hrubej múky, 1 vajce, 1 lyžičku soli.

Z časti vlažného mlieka, cukru, tretiny múky a droždia sa pripraví kvások a nechá vykysnúť. Do zvyšku múky sa pridá vajce rozšľahané v mlieku, soľ, kvások, dobre sa zamieša a vypracuje na hladké, nelepkavé cesto, ktoré sa nechá vykysnúť. Vykysnuté cesto sa rozvaľká na hrubší plát, asi 10 - 15 mm, z ktorého sa pomocou formičky vypichujú guľaté bochníky, nechajú sa vykysnúť. Vykysnuté bochníky sa vložia do vriacej osolenej vody a varia 10 - 12 minút, počas varenia sa obracajú. Uvarené knedle sa prepichnú vidličkou, aby z nich vyprchala para a nezrazili sa. Knedle sa podávajú k rôznym pokrmom, hlavne k smotanovým omáčkam.

Knedlíky v šálke

1 šálku hrubej múky, 1 šálku mlieka, 2 vajcia, 1 vrecúško prášku do pečiva, soľ, 2 rožky, tuk.

V mlieku rozmiešame múku a soľ. Necháme stáť 1 hodinu. Pridáme prášok do pečiva, 2 žĺtky, na kocky nakrájané rožky a sneh z bielkov. Cesto rozdelíme do 4 šálok vytretých tukom, vložíme ich do vodného kúpeľa a až začne vrieť, varíme ešte 20 minút. Uvarené knedle vyklopíme a potrieme tukom.

majka35
18. apr 2007

myslela som, že tu ide o Smetanu, Dvořáka, Suchoňa ... s receptami skúseností nemám 😀 😀 😀

nane
autor
18. apr 2007

zuzu13
a kysnuta knedla...ta ktora sa "robi" nad parou???
ked napriklad varis segedinsky gulas s knedlou... 😕

nane
autor
18. apr 2007

zuzu13
tie recepty mas aj odskusane??

zuzu13
18. apr 2007

Sviečková na smotane

600 g hovädzej sviečkovice, 50 g údenej slaniny, soľ mleté čierne korenie, 40 g tuku, 1 cibuľa, 150 g koreňovej zeleniny, mäsový vývar, 1 bobkový list, 2 zrnká nového korenia, 40 g hladkej múky, 2,5 dl kyslej smotany, cukor, citrónová šťava.

Odležanú sviečkovicu odblaníme, prešpikujeme prúžkami údenej slaniny, osolíme, okoreníme mletým čiernym korením, opražíme v rozohriatom tuku zo všetkých strán a odložíme do tepla. Na tuku speníme cibuľu pokrájanú nadrobno, pridáme očistenú a pokrájanú zeleninu, opražíme a podlejeme mäsovým vývarom. Potom pridáme opražené mäso, bobkový list a celé nové korenie, prikryjeme a udusíme vo vyhriatej rúre do mäkka. Mäkké mäso vyberieme, šťavu zahustíme múkou a povaríme 20 minút. Pripravenú omáčku pretrieme aj so zeleninou cez sito, pridáme smotanu a podľa chuti osladíme a okyslíme citrónovou šťavou. Mäso pokrájame na plátky, uložíme na misu a polejeme omáčkou.

Rýchla sviečková na smotane
Suroviny:
1 kg hovädzej roštenky, 5 stredne veľkých mrkiev, 1 petrľlen, 1 menší zeler, 1 cibuľu, 5 dkg údenej slaniny, 100 – 150 ml plnotučnej horčice, 2 PL kryštálového cukru, 2 bobkové listy, 4 – 5 ks celého korenia, 4 – 5 ks nového korenia, 1 PL mletej červenej papriky, 1 PL mletého čierneho korenia, soľ, ocot, 2 dl oleja, 2 dl mlieka, 250 ml smotany na šľahania, 5 PL polohrubej múky, knedľa (ako príloha)

Postup:
Mäso narežeme na plátky a naklepeme. Kaľdý plátok mäsa osolíme, potrieme horčicou, posypeme mletým čiernym korením a mletou paprikou. Poukladáme na kopu. Na panvici rozohrejeme olej, mäso prudko opečieme z každej strany a odloľíme na tanier. Výpek si tieľ ponecháme. Do hrnca dáme zvyšný olej, cukor a skaramelizujeme. Nakrájanú cibuľu opraľíme a pridáme zeleninu nastrúhanú na jemnom strúhadle a ešte chvíľu restujeme. Zalejeme vodou, pridáme horčicu, bobkový list, celé a nové korenia, soľ a opečené mäso. Varíme pokiaľ mäso nezmäkne. Po uvarení mäso vyberieme na tanier. Zo smotany, mlieka a múky urobíme zátrepku, ktorou zahustíme omáčku. Pridáme na kocky pokrájanú a opraľenú slaninku, dochutíme octom, prípadne cukrom a soľou. Mäso vrátime naspäť do omáčky. Podávame s knedľou.

nane
autor
18. apr 2007

kocky, ja chcem recepty, ktore mate vy same odskusane...

zuzu13
18. apr 2007

knedľa:hrubá múka/cca 300g/ jeden žltok, mlieko,droždie,soľ/lyžička/cukor/do kvásku/
kvások: vlažné mlieko s troškou cukru a droždie nechať vykvasiť
priliať do múky so soľou, vypracovať vláčne cesto. Na teplom mieste nechať vykysnúť. Vykysnuté rozdeliť na bochníky, vypracovať do valca /tvar knedle/ a dať na paru

nane
autor
18. apr 2007

no zuzu13...ta knedla ma vzala za srdce....DAKUJEM 😵

zuzu13
18. apr 2007

nane odskúšané 😀

ikke
18. apr 2007

majka, a ja ze napr. o elan (snazivo stahujem z netu 😕 🤐 ) 😀

snad ma autorka(y) neukamenuju, ale tu je par dobrych receptov z tohto fora, alias "recepty od madeleine" podla hlavnej prispievatelky a zberatelky:
http://fotky.azet.sk/albumy.phtml?i9=9594517d6a...

nane
autor
18. apr 2007

jezkove oci....DAKUJEM...totizto moj manzel nastoji na klasickej ceskej a slovenskej kuchyni...kedze je cudzinec... 😀

lasenka
18. apr 2007

zuzu
ako dlho sa vari ta koprova omacka? napis aspon priblizne 😉

zuzu13
18. apr 2007

nechaj to len prevrieť, je to rýchlovka.prevar mlieko daj tam zvyšok, nechaj cca 3 min. prevrieť a ham 😀

lasenka
18. apr 2007

zuzu
stale som si myslela, ze je to tazke... ale ako pozeram, je to naozaj jednoduche... mozem pri tom nieco pokazit?

zuzu13
18. apr 2007

chrenová sa robí tak isto akurát tam pridáš nastrúhaný chren 😀

zuzu13
18. apr 2007

lasenka, nepokazíš nič, maximálne ti môže prihorieť 😎 ale vtedy to hneď len prelej do iného hrnca a hotovo 😅

lasenka
18. apr 2007

zuzu
dakujem, si mila... spravim ju v nedelu na obed, muzik to zboznuje 😉

zuzu13
18. apr 2007

...brú chuť...

duri2
20. jún 2009

cawte na 100 percent vam hovorim nezerte bravcove srdce na smotane je to taky humus ze sa to ani neda opisat fuuuuuuj..bleeeeee...humussss...hnussssssssssss....nezerte to!!!

titkovamiriam
22. jún 2009

bravcove srdce a jazyk na smotane mnaaaam 😀 😀 a k tomu knedla

ja mam rada klasiku pecene masko,cervena kapusta a zemiakove knedle

knedle:uvarene zemiaky popucit,posolit,jedno vajce ,trocha muky/vlastne ako cesto na sulanse/-uvarit male tehlicky vo vode a mnam ku kapuste a masu.

hecuba
22. jún 2009

Baby, kelovy privarok je tiez klasika. Aspon pre mna. Mohli by ste prihodit taky echt odskusany slovensky/cesky recept? Dakujem. K comu sa to tradicne podava?

titkovamiriam
23. jún 2009

oprazime na masti cibulku a pridame nasekany kel zalejeme vodou,pridame cesnak,majoran sol a nakrajane zemiaky -varime kym niesu uvarene zemiaky,kto chce moze cibulku urobit ako zasmazku no ja ju mam rada na zaciatku a preto zahustujem len troskou popucenych zemiakov.k nemu bud gulasik alebo varene ci opecene spekaciky alebo parky.

zdenallicka
23. jún 2009

hecuba, delam podobne jako titkova, ale delame k tomu pecene veprove maso na cesneku a cibuli s kminem.. A brambory varim jako prilohu, nevarim je v tom kelu... 🙂

zdenallicka
23. jún 2009

Jeste je docela klasika i segedyn/segedin...🙂

zuzu13
24. jún 2009

a co tak sulance s makom...parene buchty...hanacke kolace...dukatove buchticky...tiez klasika, nie??? 😀
inak navarenu mam koprovu omacku...mnam... 😉
titkovamiriam...veru taky jazuk a chrenova omacka....hmm...

titkovamiriam
25. jún 2009

jasne aj to robievam-šulance ked robim zemiakove knedle,parene buchty s lekvarom alebo a tvarohom a dukatky minimalne raz za dva tyzdne.
ja koprovku nemusim no priatel ju ma rad a teraz je kopru kopec tak ju varievam

a jazyk milujem len tak s chrenom a chlebom

grenadinka
10. aug 2009

ahojte mam doma otravneho cecha, stale obtazuje s ceskou stravou . 🙄
prosim recept na vepro knedlo zelo.
ale to zeli ma byt sladke a knedlu kupim v nasej pekarni, alebo musi byt bramborova??? 😖

berruna
10. aug 2009

granadinko - dám ti náš oblíbený recept:

staročeská vepřová kýta:

1kg kýty
lžička mletého kmínu
lžička zázvoru
4 stroužky česneku
1 cibule
1 lžíce medu
1 lžička hl. mouky

Moso osolíme, vetřeme do něj česnek a posypeme kořením a trochou hl. mouky..
na sádle opečeme a podlijeme horkou vodou a dáme péct - já peču na 200st, občas podlijeme a přelijeme vypeklou šťávou a obrátíme..
Ke konci pečení(až bude maso měkké, růžové) přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a maso potřeme medem rozmýchaným v trošce vody.Prudce zapečeme, až med zkaramelizuje.
Nakrájíme na plátky a podáváme buď s br. kaší nebo s housk. knedlikem a zelim..

berruna
10. aug 2009

zelí dělám oboje sladké - dusím ho s trochou vody, špetka soli, špetka pepře a několik lžiček cukru, dle chuti...může se ke konci přidat krapet octa - ale nevím, jaké máte přesné chuťové představy.. 😉

titkovamiriam
10. aug 2009

grenatinka jasne ze zemiakova 😀
ja robim tak ze si nakrajam kapustu,podlejem vodou ,osolim,dam kmin a dusim do makka.Potom si na masti spenim cibulku a pridam 3-4 lyžice hladkej muky ,osmahnem a pridam do kapusty a zamiesam do varu.Vypnem osladim a octujem.Robim tak bielu aj cervenu