Ako sa robí domáci jogurt?

kili
7. apr 2008

Viete, ako sa robí domáci jogurt? nejaké typy triky? Aké mlieko je vhodné, krabičkové alebo päťdňové? Akú dlhú má potom trvanlivosť? Ako zistím, že už je pokazený (jogurty totiž nejem)?

shaden
6. máj 2009

ano biele , bez prichute. a takto urobeny jogurt mozes pouzit pri vareni, peceni, v salatoch. inak tu kde zijem dostat len ten obycajny biely jogurt, a chuti aj trocha kyslejsie ako klasicke smotanove jogurty, kt su na Slovensku. A male deti si na tuto chut celkom rychlo zvykaju. a tiez v dnesnych casoch ked sa pomaly kazdy snazi nejake to kilo schudnut ani nevidim dovod naco jogurt sladit.

v lete je osviezujuci napoj : rozmixuj jogurt so studenou vodou 2: 1( alebo aj 3:1, podla vlastnej chute ake to chces huste) , trocha osolit
deti nim zapijaju napr. pizzu

shaden
6. máj 2009

od detstva som nemala rada mlieko , ani rozne mliecne polievky, ale skuste dat namiesto mlieka jogurt , tak to uz je nieco ine. fakt stoji za to vyskusat jogurt pri vareni namiesto mlieka.

jarunda
7. máj 2009

Ahoj, taky mám chvíli jogurtovač, poraďte čím krom sušeného mléka zahustit, nemám možnost mít čertvé mléko jen toco se prodává,jinak jsem moc spokojena, zužitkuji i navařené marmelády. Jajka

martina46
18. jún 2009

chcela by som sa poradit.
vcera mi prisiel jogurtovac 😵 a presla som si navod.
este som ho netestovala, ale urcite tam nechcem davat ziadne salka alebo nejake praskove mlieka.
kupila som plnotucne - zial desatdnove - no nemali ine plnotucne.
obavam sa ale vyslednej konzistencie, cito bez tych zahustovadiel nebude riedne. no nic, to musim iba vyskusat.
co mi ale vrta v HLAVE JE, ZE V NAVODE PISU PREVARIT, KVOLI MOZNYM neziaducim BAKTERIAM V MLIEKU, to mlieko treba potom co najrychlejsie ochladit na tych 40 a narvat tam ostatne veci atd.
bude prilis vadit, ked to zohrejem iba na 40? mimochodom, ako to odmeriam, nemam taky speci teplomer 😅
tie mlieka totiz uz pasterizovane.
a neskusali ste dat plnot. mlieko a smotanovy jogurt. ci to bolo dost huste. ked sa v tom litri rozptyli jeden smotanak, nemuselo by to byt prilis tucne.

wurmm
22. jún 2009

neviem ci si uz skusala medzitym ten jogurt alebo nie. Ja na vyrobu jogurtu pouzivam jogurtovac BRAVO, co je vlastne iba 7 sklenenych nadob (150ml), a nadoba v tvare taniera z plastovym vrchnakom, ktora sluzi na udrziavanie optimalnej teploty. Ja na vyrobu jogurtu pouzivam 5 az 10 dnove plnotucne mlieko (podla toho ake prave maju), uz som skusala aj polotucne, jogurty boli dobre, iba trochu kyslejsie, na kulturu pouzivam zvolensky smotanovy jogurt biely, ten sa mi osvedcil najlepsie. Ja pouzivam aj susene mlieko, pretoze mam rada, ked je jogurt husty. Skusala som aj salko, ale jogurt nebol ani zdaleka taky husty ako ked pouzivam susene mlieko. Bez suseneho mlieka som ten jogurt este nerobila, pretoze by mi zostal riedky a to nechcem. Mlieko, ktore som pouzila na vyrobu jogurtu som nikdy neprevarala, ved je pasterizovane a ani v ziadnom recepte som necitala, ze by ho bolo treba prevarat. Zatial som nemala nikdy ziaden zazivaci a ani nijaky iny problem po kunzumacii tychto jogurtov. Jediny problem ktory mam je, ze tie jogurty s manzelom zjeme niekedy aj v ten isty den a potom musim robit dalsie, asi by som zniesla aj dvojnasobne velke nadobky 😀 😅

atemi
11. aug 2009

Ahojte, nedala by sa na vyrobu jogurtu pouzit termoska (taka siroka, pouzivame ju na zmrzlinu). Prevarene mlieko necham vychladit na 40stupnov, zmiesam s jogurtom a potom to cele prelejem do tej termosky. Ked je jogurt hotovy, naporcujem ho do flasticiek a dam do chladnicky. Je to takto ok?

atemi
11. aug 2009

A este jeden suprovy recept - do bieleho jogurtu zamiesat hnedy cukor a kavovinovy prasok Caro. Vznikne paraaaaaaaaaaadny kavovy jogurt. Ja uz som na nom zavisla 🙂

penny13
11. aug 2009

Rada sa s vami poddelím, čo sa nám včera podarilo vyrobiť. Robili sme čučoriedkocmarovú tortu. Čučoriedky sme zmixovali, zmiešali so cukro ma cmarom a svyšľahanou ľahačkou(smotana na šľahanie) Malo tam ísť ešte šesť lístkov čírej želatíny, no mys me mali zlú. Vôbec sa nerozpustila, ani sme ju nepoužili.
Takže tá masa ani nestuhla. Lucka to ochutnala a usúdila, že to chutí ako jogurt. A aj to tak vyzralo.
Takže my sme vyrobili jogurt takto: ČUčoriedky sme rozmixovali a zmiešali sme ich so cmarom a cukrom a vyšľahanou smotanou.
Keže sa tento jogurt nemohol použiť na tortu, spravili sme maslový krém a primiešali do neho trochu nášho jogurtu. 😉
No dúfam, že to nie je moc od veci. 😀

majatob
24. aug 2009

ahojte, vcera jsem se odvazne pustila do vyroby domaciho jogurtu a musim teda uznat, ze je fakt vybornej 🙂 samotnou by me to nikdy nenapadlo, takze dekuji za bezva napad 😵 😵 😵 😵

zeez
29. nov 2009

Ahoj.
Chystam se delat jogurt pro maleho. Co jsem nevycetla na MK ani MB je :
Muzu jako mliko pouzit to jeho kojenecke? Toho pul litru uz do nej nedostanu kazdy den - ne, ze by mu nechutnalo, ale kolem je tolik zajimavych veci, ze piti ho proste zdrzuje (zdrzuje ho i piti vody, caje i stavy , ale to je jiny problem).
Rikam si, ze bych trochu zaexperimentovala. Jogurty mu jedou a kdyz je pri chuti, tak da i 300g.
Ale kdyz je to blbost, tak mne zastavte v rozletu.

zeez
30. nov 2009

Jogurtove hlaseni:
je to takove slizoidni (asi z premiry bifibakterii, jsou i tom jeho mleku i v pridavanem jogurtu) na primou konzumaci to není, ale buchta je super, testo je vlacne.

lalus
1. dec 2009

Ahojte, aj ja som včera skúsila. Urobila som na obed, večer - po 7 hodinách - vybrala spod periny. nemohla som vydržať, tak som jeden otvorila a výsledok je takýto: Bol úplne hustý, no okolo sa mi vyzrážalo dosť vody (ako pri kyslom mlieku), po rozmiešaní bol na chuť relatívne OK, ale bol nepríjemne ťahavý 😝 Ani som ho nedojedla, lebo mi to nešlo dole krkom. Kde bola chyba? Robila som zo zvolenského smotanového a polotučného sáčkového mlieka. Mlieko som prevarila, schladila na 40 st (odmerané vodným teplomerom), zabalila do deky a dala pod paplóny. Po vybratí však boli studené - bola tam zima? 😕 Ostatné mám v chladničke, dnes skúsim tú vodu zliať a nerozmiešať s jogurtom...myslíte, že to pomôže?

mirka183
6. dec 2009

Lalus jogurt treba nechat este dobre vychladit. Aj ja ho mavam tahavy, ked je cerstvo urobeny. Najlepsie je tak 2 - 3 dnovy. A nejlepsie sa mi osvedcilo plnotucne mlieko a biely smotanovy jogurt od tami. Nevyzraza sa mi tolko vody ako ked som ho robila z polotcuneho. Plnotucne mlieko ma od polotucneho len o nejake percento viac tuku. Ako zlepsovak pridam do mlieka 2-3 vanilkove cukre, jogurtik je jemne sladky a nemsusi ist donho uz nic.

oknosmas
9. dec 2009

ahoj, ja robievam jogurt takto..do litra kvalitneho mlieka, ktore zohrejem cca na 60 stupnov, vmiesam 2 dcl kvalitneho bieleho jogurtu s kratkou dobou trvanlivosti, dam do talkovej dozy, odsajem vzduch a necham v teple z vecera do rana..rana mame 1,2 litra jogurtu a z toho si mozte nechat na dalsiu varku a takto robit donekonecna 🙂

vinka
9. dec 2009

Oknosmas a napíš aké mlieko nato používaš aj aký jogurt. 😉 A musí to bať taká doza z ktorej odsaješ vzduch? 😕 A necháš to len tak alebo kde to nechávaš cez noc. 😕

oknosmas
9. dec 2009

no najlepsie je plnotucne mlieko, nie krabickove, take v sackoch..alebo je teraz moznost vyuzit mliecne automaty.co sa tyka joguru, je to naozaj jedno, aky pouzijes. len nech nema trvanlivost velmi dlho, len dakych par dni. aby tam bolo vela jogurtovej kultury. proste daky biely jogurt. nie je dolezita znacka. je potrebna ta doza na odsatie vzduchu..ale uz som pocula, ze to davaju aj len rovno do malych poharov a nechaju to na radiatore do rana..tak to skus aj takto. my to nechavame zabalene v perine,aby to bolo v teple. mozno naozaj postaci len ten radiator.

jayo
5. feb 2010

Pred par dnami som vyrobil svoj prvy jogurt a tak sa tiez podelim o svoju skusenost. Mal som z toho velmi dobry pocit, robil som to v rure a rucne to obcas premiesal. Skutocne verim, ze takto s dobrym pocitom vlastnorucne vyrobena potravina da organizmu lepsiu energiu, ako strojovo vyrobena.
Chcel som mat co najzdravsi jogurt, zdravie je u mna na vyssej priorite ako chut, a tak som ho vyrabal z cerstveho kozieho mlieka, ktore bolo nadojene asi 4 hodiny predtym. Ako kultury som pouzil kozi nepasterizovany jogurt z centra cinskej tradicnej mediciny. Robil som to do dvoch 7 decovych poharov. Najprv som ich sterilizoval vriacou vodou. Mlieko som neprehrieval, po tepelnej uprave straca vacsinu svojich zdraviu prospesnych latok a jogurtove kultury aj tak zabiju pripadne patogenne bakterie, takze to nieje potrebne. Samozrejme, toto sa da robit iba pri overenom zdroji suroveho mlieka. Zdravy jogurt sa z ineho ani neda vyrobit, inak je to skutocne iba o chuti.
Do sterilizovanych flasi som nalial mlieko, kozi nepasterizovany jogurt, tu som spravil chybu, ze som ho nechal studene, mal som ho zahriat na 40 stupnov. Nad 45 stupnov surove mlieko nikdy nezahrievam, lebo zacne stracat cenne enzymi. Pre vyrobu jogurtu je najvhodnejsie rozmedzie 32-40 stupnov, takze ist vyssie pri vyrobe jogurtu netreba.
Najprv som to skusal na radiatore, ale nedarilo sa mi flase dostatocne zahriat. Tak som rozohrial ruru na nieco pod 50 stupnov, flase s jogurtom som vlozil do hrnca so 40 stupnovou vodou, a cele som to vlozil do rury. Asi kazde 2 hodiny som flase vybral, premiesal lyzicou, ktoru som nachvilu ponoril do vriacej vody. Po 8 hodinach bol kozi jogurt hotovy. 1,5 kg jogurtu ma stalo 2 eura. Za tak zdravy jogurt, taka nizka cena, uplne ma to potesilo. Uz si na nom veselo pochutnavam. Ma jemne nahorklu chut, po kozom mlieku, konzistencia je dost riedka, ale to casom doladim. Kedze po kozie mlieko musim chodit do Stupavy, chcel som takto zaroven docielit co najvyssiu trvanlivost, ktora verim, ze bude cez 10 dni.

O vyrobe som sa docital v knihe S.a L. Kenton: Surove Strava a prekvapilo ma, ake je to jednoduche, tak som to chcel vyskusat. Uz nikdy kupovane predrazene pasterizovane kelimky!!! 🙂

pimpa
11. sep 2010

aj ja uz idem vyskusat jogutovanie, dik za vsetky tipy
🙂

pimpa
16. sep 2010

robili ste niekto jogurt aj z toho mlieka, co predavaju v mliekomate? 😕

lalus
17. sep 2010

pimpa ja nie, ale nevidím dôvod prečo by to nemalo fungovať - práveže by to malo byť ešte lepšie 😉 Ale urobila som bezlaktozový jogurt - bezlaktozového mlieka a bezlaktozového jogurtu 😀

pimpa
25. sep 2010

no, mliekomat nam uz odstranili, tak je po probleme. Ale chcem sa opytat, ako sa da vyrobit smotanovy jogurt? Prihodit tam smotanu pred alebo az po?

meleri
25. sep 2010

ahoj dělám to z plnotučného mléka a je lahodný ale ano pokud chceš víc stačí přidat trochu smetany...🙂 já dávala párkrát, před, pak rozlila do skleniček a šup do jogurtovače...🙂

meleri
25. sep 2010

bacha plnotučné mléko nepasterizované třeba převařit! 🙂

evita266
18. feb 2011

kocky poradte prosim, chcem si kupit jogurtovac, a ked som to tak studovala,to tych poharikov ked sa bude robit jogurt nemozem hned na zaciatku pridat nejaky dzem,zaliat tou jogurtovou masou a nechat pripravovat jogurt v jogurtovaci,aby som mala hned takyto hotovy jogurt
http://ke.potraviny.eu/img/produkt/5862/

dakujem

kammka
9. máj 2011

ahojky, chystám se na výrobu jogurtu, mám zdroj mléka přímo ze statku, dom ho dovezu ještě teplé z vemene 🙂
ale chci zkusit i jiné produkty, tvaroh, sýry.. nevíte někdo, kde sehnat sýrařské kultury??? jestli to není příliš složité?? aspoň žervé kdyby se dalo udělat doma, to mY millujeme 🙂)

zuzimia
23. máj 2011

Ja som minuly tyzden tiez po par rokoch oprasila jogurtovac. Mlieko z mliekomatu (prevarene a vychladnute asi na 40 stupnov), do toho jedna šlahacka, asi 3 polievkove lyzice cukru a biela Probia jogurt. Vysledok bol vynikajuci - nieco podobne ako activia biela sladka, ale este ovela lepsie.

pifina
26. máj 2011

ahojte, ste ma navnadili a asi aj ja oprasim jogurtovac, co svojho casu kupili rodicia a teraz odpociva niekde na povale 🙂
@kammka na tvaroh nepotrebujes syrarsku kulturu, staci nechat mlieko na kuchynskej linke, za 2-3 dni skysne a tuto masu potom pomaly zohrejes na sporaku (nie do varu, ale malo by to byt horuce, uvidis sama, ako sa to bude zrazat) a to, co sa vyzraza v hrnci je tvaroh 🙂 staci to zliat do nejakeho plateneho vrecuska (ja pouzivam silonkovu ponozku 😀 ) a potom niekde zavesit, aby mohla odkvapkat srvatka ... pripadne tomu trochu pomoz rukou 😅 ... vysledkom je hrudka vyborneho tvarohu 😵

lili777
8. jún 2011

Poradte mi prosím niekto, prečo ten jogurt mám proste taký hrčkový??? nie je to pekný hladký jogurt. Mám jogurtovač Bravo, dala som probiotický jogurt a normálne prevarené kravské mlieko. bol pekne hustý, ani sa skoro nič z neho nevyzrážalo, ale hrčky sú v ňom. A to teda mne dosť vadí

smarti
8. jún 2011

@lili777 aj ja mám Bravo. Nedávala si tam náhodou sušené mlieko? Ja dávam liter polotučného mlieka, 1 jogurt, najčastejšie Sabi a 1 vanilkový cukor. Dám to mierne zahriať v hrnci, poriadne to rozmiešam a dám do jogurtovača. Hrčky nikdy nemám. Skôr, keď dám nejaký iný jogurt, tak mám na povrchu akokeby kúsok srvátky (neviem ako to pomenovať, také tekuté, skôr priesvitné ako biele), ale len trochu. Hrčky ale nemám nikdy.

titkovamiriam
8. jún 2011

baby a nieje to vyzrazana želatina,zahustuju sa nou jogurty ak niesu smotanove