Ako sa robí domáci jogurt?

kili
7. apr 2008

Viete, ako sa robí domáci jogurt? nejaké typy triky? Aké mlieko je vhodné, krabičkové alebo päťdňové? Akú dlhú má potom trvanlivosť? Ako zistím, že už je pokazený (jogurty totiž nejem)?

androna
8. apr 2008

kili ked chces sladit jogurt tak je lepsi glukopur nez cukor.

kili
autor
8. apr 2008

androna, glukózou mu ho sladím, ale vanilka sa dá kúpiť aj samotná? teda asi áno, ale nemyslím lusky ale nejaký prášok? lebo viem len o vanilkovom cukre. A keď mu to dám raz za čas, tak sa z toho hádam nestriela, nie? ono sa tuším cukor môže, len nie moc.

dominica
8. apr 2008

cukor sa neodporúča preto, že je návykový, ináč neviem, či nejak extra škodí, možno na zuby 😉 , ale fakt neviem, či netrepem hovadiny 😀

či existuje vanilkový prášok netuším, nikde som to nevidela a ani som to nezháňala, nebolo treba... 😉

fifla
8. apr 2008

kili,teda co som citala tak vanilku az od roka...ale zas ked odporucaju pribinakov od siedmeho mesiaca a tam je aj tvaroh aj vanilka aj cukor, tak som z toho uplny magor. asi je to ako s tymi plienkami.
takze nasleduj instinkt 🙄

kili
autor
8. apr 2008

fifla, pribináčik sa môže až od roka, nie?

ja malému dávam už dlho presnídávku jablkovú s vanilkou 😅 , aj v nemocnici ju dostával každý deň, vlastne nie, jeden deň mal zmenu, len čisté jablko 😀

kili
autor
8. apr 2008

a som zabudla, napokon som ten jogurt ešte nerobila, lebo manžel našiel v chladničke ešte a aj svokra doniesla nejaké 4, tak aby sa nepokazili ešte vydržím.

fifla
9. apr 2008

no mne doktorka vravela ze pribinaky moze. ale nedavam mu zatial teraz ziadne taketo veci na desiatu, lebo ho chcem naucit na ovocie, zatial nam to ide s hruskami a pomalicky zacnem davat jablcka s piskotkami, uz bude moct aj tie.

kili a davas kupovane presnidavky alebo robis? cim sladis?

lusil2005
10. apr 2008

killi hollandiu maju v kauflande, a vraj aj v hypernove ale tam som nebola pozriet takze neviem.

babalala
10. apr 2008

Kili - v DM drogérii maji Vanilkový cukr s pravou vanilkou, ne s umělým vanilínem. Nebo můžeš rozříznutý vanilkový lusk povařit v tom mléce - budeš to mít ovoněné a cukr můžeš vynechat úplně. 🙂

dasap
10. apr 2008

ahojky, před pár dny jsem udělala první várku jogurtu, a byly v tom takové malinké hrudky, hlavně navrchu skleniček. je to nějaká výrobní chyba, nebo je to normální? na chuť byly dobré. dělala jsem z holandie, tak jak tu píšete.

babalala
10. apr 2008

To je ten původní jogurt, asi ne úplně dokonale rozmíchaný. Pokud Ti to tam moc vadí, tak tu Holandii rozmixuj mixérem.

lusil2005
11. apr 2008

baby? a tie pohare mam uzavriet vsak?

andrea78
11. apr 2008

jasné lusil 😅

lenlut
11. apr 2008

Ahojky,tak já dělám z litru plnotučného čerstvého mlíka-prodává se v těch flaškách(zkoušela jsme koupit to selské,ale trochu to zavánělo)ale už jsme ho dělala i z půlky plnotučného a půlky polotučného.Zahřála jsme ho na 60stupnů,nechala zchladit na 40 a zamíchala skoro celou Holandii - v receptu bylo napsané 4 lžíce,ale zbylo tam trochu tak jsme to tam vrazila.( s tou mi chutnal nejvíc,zkoušela jsme i chocenský,ale zdály se mi pak ty jogurty celkem řídké-samotný chocenský jogurt je řidší než Holandia),přidala sjem 2 lžíce sus.mléka a dala do tepla zrát(strčila jsme je do peřiny a pořádně zabalila)Dělám je večer a ráno je pak přestěhuju do ledničky.Z toho litru mi vyjde tak 6-7 přesnídávkových skleniček.
Jen by mě zajímala trvanlivost.Ale ten týden určitě,si myslím.

andrea78
11. apr 2008

týždeň bežne vydržia (ale iba raz sa stalo, že ich nikto skôr nezjedol 😀 )

lusil2005
11. apr 2008

lenlut a das ich pod perinu len tak? bez radiatoru? lebo ja som zufala. dnes som zohnala cerstve mlieko, som cela zhava na jogurtovanie a ti blbci prestali kurit 😔 bez radiatoru to asi nepojde ze?

lenlut
11. apr 2008

jo,normálně do peřiny a pořádně zabalila.Tím že ty jogurty měli tak těch 40 stupnů-nechala sjem aby mě to lehce hřálo do prstu-tak byly teplé a zabalené v té peřině si to udrželi takže krásně uzrály.Ale jestli co tak je dej první třeba do deky apk je pořádně zabal do té peřiny a mělo by to stačit. 😉

lusil2005
11. apr 2008

oki diiik 🙂

kili
autor
12. apr 2008

fifla, dávam kupované, robiť som sa ešte nezmohla, ani neviem ako a bojím sa, že by to napokon nechcel.
babalala, vieš čo stojí lus vanilky? tuším som videla 2ks za 120,-Sk 😝

napokon som kúpila zvolenský jogurt, holandia bol iba veľký šerbel a zvol. mal aj najviac tuku. Ale ináč všetky majú sušinu a niekde mi to ofrflali 😀 , tak je asi normálne, že to tam dávajú.
ale s MM som na rozvod, ten odmieta veriť, že by sa to za deň nepokazilo. Ingrediencie mám už kúpené, a keďže má malý teploty a je iba mlieko, tak to spravím asi pokusne a zje to on. Problém je totiž v tom, že keby som to dávala malému, tak ja to neochutnám, lebo jogurty nejem, takže by som nevedela, či je pokazený al. nie.
Ake je to s tou trvanlivosťou? nevadí, že keď sa dá do flašiek, je tam trochu vzduchu a nepokazí sa potom?

fifla
12. apr 2008

dievcata, co sa tyka trvanlivosti tak som dala kedzsi jeden na skusku svokrusle a vydrzal v pohode skoro 3 tyzdne. ked je to uzatvorene a v chlade, da sa. teda malinkemu budem davat len tie max. 10 dnove.

kili
autor
12. apr 2008

fifla, dííík 🙂

makinka.1
12. apr 2008

Taky se chystam na vyrobu,stve me,jak jsou ty jogurty drahy a stejne je v tom buhvico.V Tescu maji biojogurt,mozna to zkusim z nej.Jinak do Aktivie bych nesla,kamaradka vypravela,ze ho na chalupe zapomeli ve sklepe hooodne dlouho,po zaruce mel nekolik tydnu a nebyl ani plesnivy.Tak kolik v tom musi byt chemie,kdyz to nechyti ani peniclin? 😀

fifla
12. apr 2008

makinka, nechcem Ti velmi kazit radost z takehoto zistenia, ale ono plesnivy by nemal byt, pokial nie je otvoreny a nadostane sa do kontaktu s kyslikom plus bol v chlade a za takychto podmienok plesen nenarastie 😉
v kazdom pripade som niekde citala otazocky na vyzivovu tetu expertku a ta v kazdom pripade neodusdzovala kupovane jogurty, nakolko tie musia splnat urcite standardy. skor sa obavala samovyroby pokial clovek nevie presne co s tym :o))). napriek tomu ma od vyroby neodradila, takze smelo pokracujem.

babalala to s tym vanilkovym strukom je fajny napad, idem vyskusat a dam vediet, ako sme dopadli.
a iank aj s grankom su jogurty dost fajn. ja is tam davam aj ovsene otruby kvoli vlaknine a tak a chystam sa na to aj malemu.

makinka.1
12. apr 2008

Ahaaa 😉

kili
autor
12. apr 2008

ja tiež malému dávam jogurt s ovsenými vločkami, teda tie predtým posekám na prášok 🙂

no už som dala jogurt do trúby. Ale vyšlo mi len 6 flaštičiek 😕 , takých z výživ.

lusil2005
12. apr 2008

aj mne vyslo sest. dala som ich do periny a uz su hotove v chladnicku. robila som zo zvolenskeho jogurtu - su uplne huste!!! vonaju super, ale ja ich ochutnat nemozem (mala ma alergiu na kravske mlieko a ja kojim) a zvysok rodiny je prejedeny takze asi budem na hodnotenie pockat do rana 🙄

kili
autor
12. apr 2008

no ja som kôli Samkovi začala neskoro a teraz budem musieť o hodinu vstávať a dávať do chladničky 🙄 . No ale už by som asi mala ísťa aj spať, nech môžem potom vstať 😀

kili
autor
12. apr 2008

a ono to zhustne za tých 6h? No ešte som na ne nekukala a o tej jednej sa na ne asi ani pozerať nebudem.

lusil2005
13. apr 2008

no mne to zhustlo uplne. a je perfektny!!! som neodolala a dala som si na spicku lyzicky. a brat ho uz zchramstil.

kili
autor
13. apr 2008

ja som ho včera vyložila a tiež vyzerá byť nejak huste, si tam dávala aj tú sušinu? ja nie. Môže to byť tým, že ten zvolenský má 10% tuku?