Ako sa robí domáci jogurt?

kili
7. apr 2008

Viete, ako sa robí domáci jogurt? nejaké typy triky? Aké mlieko je vhodné, krabičkové alebo päťdňové? Akú dlhú má potom trvanlivosť? Ako zistím, že už je pokazený (jogurty totiž nejem)?

zhrkz
5. aug 2011

Vcera som spravila fajny jogurtik 🙂 Moj druhy pokus. Recept:
750ml plnotucneho mlieka (pouzila som T3sco mlieko osetrene vysokou kratkou pasterizaciou)
mala smotana na slahanie
biely jogurt R4jo Probia
Zmixovat, naliat do flasticiek a vlozit do jogurtovaca. Dala som to na 7h. Zniesol by mozno dlhsie jogurtovanie, asi preto, ze som to tam vkladala pomerne studene. Zabudla som totiz ohriat mlieko z chladnicky a ked som si spomenula, tak som mohla uz len celu zaockovanu zmes vo flaskach dat na chvilku ohriat do mikrovlnky.
Napriek (alebo mozno vdaka) tomu sa jogurt podaril, je husty, hladky, nenakyslasty s prijemnou smotanovou chutou a vsetkym nam velmi chuti.

mardenad
9. máj 2012

kočky... robila som probiotický jogurt, activiu , actimel , všetko mňam mňam výborné , no chcela by som zaexperimentovať a urobiť cottage cheese... skúsil to už niekto? chcela som ho naočkovať v plnotučnom mlieku ... skúsil to už niekto? alebo je to hlúposť? 😀 😕

sasa2
15. máj 2012

Môžem sa opýtať ako dlho vydrží takto doma pripravený jogurt?

mimi21mimi
17. máj 2012

@sasa2 Tak cca týždeń... nám vydržal aj trochu viacej, ale ja robím bez jorugtovača len s bielym jogurtom a mliekom s automatu (neviem, aké recepty sa tu písali predtým a nechce sa mi čítať) 🙂

sasa2
24. máj 2012

@mimi21mimi A môžeš mi prosím napísať tvoj recept . rozmýšľam nad jogurtovačom ,ale ak sa dá spraviť aj bez najprv by som vyskúšala ten. 🙂

mimi21mimi
24. máj 2012

@sasa2 Mliečko z automatu prevarim (z obchodu to 7-dnove netreba) a necham vychladnut na teplotu do 40 stupnov (aby to moc nepalilo, ked don pichnem prst). Potom si dam do poharov taku veliku plnu lyzicu bieleho jogurtu (najlepsie sa mi osvedcil tesco biely alebo coop biely, prip. banovecky) a zalejem tym mliekom (4-5 dcl mlieka na tu lyzicu jogurtu). Zabalim do deky alebo dvoch tak poriadne a dam na teplejsie miesto v byte a necham 12-16 hodin. Potom vlozim do chladnicky a ked to tam vychladi, tak uz je hotovy.

sasa2
25. máj 2012

@mimi21mimi ďakujem budem skúšať.potom dám vedieť výsledok..A ešte -pohár má byť zaliaty doplna ,alebo je to jedno?

mimi21mimi
25. máj 2012

@sasa2 nie nie... toto som pisala na 1 liter mlieka, ktory rozlejes. Drzim palce 🙂

sasa2
25. máj 2012

No len som chcela vedieť aký objem má mať ten pohár. či nebude vadiť keď tie zaliate pohare nebudú zaliate doplna.

sasa2
25. máj 2012

@mimi21mimi No len som chcela vedieť aký objem má mať ten pohár. či nebude vadiť keď tie zaliate pohare nebudú zaliate doplna.

mimi21mimi
26. máj 2012

@sasa2 Vobec to nevadi, ja som to davala niekedy aj tak ze len 2 dcl mlieka, aby sa to minulo na jedenkrat a pekny husty bol vzdy.

sasa2
30. máj 2012

@mimi21mimi Jeeej paráda .Som nevedela že je to také jednoduché .podaril sa na prvý krát chutný hustý no mnam 🙂 🙂 🙂 🙂

mimi21mimi
30. máj 2012

@sasa2 gratulujem 🙂))) Prave ze nic tazke na tom nie je...

evening_star
29. jún 2012

@titkovamiriam @smarti @zuzimia Ahojte dievčatá, po dlhšom čase píšem do tejto diskusie... Vidím, že máte skúsenosti s jogurtovačmi - ja som si ho tento týždeň kúpila. Len neviem, ako mám odhadnúť teplotu mlieka. V návode je, že najprv zohriať na 90 stupňov a potom schladiť na 30. Ako to hrejete vy? Ako meriate tú teplotu?

titkovamiriam
29. jún 2012

@evening_star ja z mliekomatu prevaram a potom vychladzujem aby nebolo horuce na,,ruku,, 😉 nikdy som nemerala teplomerom

smarti
29. jún 2012

@evening_star ani ja nemeriam teplomerom, proste skúšam teplotu prstom (umytým samozrejme), nech je to také vlažné až mierne teplé - asi ako keď sa skúša mlieko pre malé deti na zápästie - takú teplotu by to malo mať.

tepka
1. aug 2012

aku to ma mať konzistenciu ja ho mam riedky a ťahavý:(hm dala som mliečko z automatu plnotučne a biely smotanovy jogurt...

tepka
1. aug 2012

@sasa2 ako že hustý ja mam riedky:(

sasa2
7. aug 2012

@tepka no neviem (.Ja davam do 7dl pohára pol kelímka zv jogurtu .musím povedať že to nebolo až také husté ako keď je kúpený ,ale zase nám to veľmi nevadilo .

tepka
7. aug 2012

@sasa2 aha no uťž mam dobry na 2 krát a videli ste ste co jíte že davali ake su nebezpečne domace jogurty či čo 😒 zase

kkl82
21. aug 2012

damy, dufam, ze vas tu nepoburim 😉 skusala ste niektora pouzit na jogurty MM?

srotova
27. aug 2012

Babenky, chcem sa opýtať či ste niektorá robila aj acidofilné mlieko v jogurtovači. Lebo sa mi zdá že sa to tiež v tom dá, len si neviem spomenúť ako. Ďakujem

sasa2
30. aug 2012

@tepka A čo tam hovorili ? 😒 nevidela som.

tepka
30. aug 2012

@sasa2 ale že je to nebezpečne bla bla...že treba max hygienu a tak ani ja som nevidela

mirca
15. feb 2013

babulky, preco je jogurt tahavy? 😅

pastelka74
15. feb 2013

@srotova ...........no ja mám jogurtovač a dávam mlieko a biely jogurt a prepnem to gombíkom na acido.... 😉

vrn
5. apr 2013

@zhrkz podla mna by mikrovlnka zabila probioticke kultury v jogurte, nie?

zhrkz
5. apr 2013

@vrn MW nezabije jogurtove kultury. Vzdy sa mi spravil pekny chutny a husty jogurt - mikrovlnka zohrieva len castice od urcitej velkosti,aj napr. mravce faraony preziju ohrievanie v MW bez ujmy. Vzdy som to zohrievala len do izbovej teploty - aby to ten jogurtovac nemal take tazke (on udrziava istu teplotu, a kym by sa to v nom zohrialo na tu danu teplotu trvalo by to dlho).

hojda
5. apr 2013

@zhrkz Jídlo z mikrovlnky by rozhodně neměly jíst těhotné, děti a nemocní.

hojda
5. apr 2013

TAky jsme o domácím jogurtu přemýšlela, ale pak ukazovali v pořadu Jste to co jíte, rozbor domácího jogurtu, pokud ho člověk vyrábí v běžných domácích podmínkách a obsahoval opravdu hodně různých bakterií atd. takže jogurtík doma neděláme, ale kupujeme alespoň čistý jogurt bez všech možných přísad.