Ako sa robí domáci jogurt?

kili
7. apr 2008

Viete, ako sa robí domáci jogurt? nejaké typy triky? Aké mlieko je vhodné, krabičkové alebo päťdňové? Akú dlhú má potom trvanlivosť? Ako zistím, že už je pokazený (jogurty totiž nejem)?

zhrkz
5. apr 2013

@tepka Ono je to je potencialne nebezpecne z toho dovodu, ze tak isto ako sa v zaockovanom mlieku mnozia bakterie mliecneho kvasenia (tie "dobre" - jogurtove), tak isto sa tam mnozia vsetky ostatne bakterie, ktore tam su / sa tam dostanu.
Preto sa odporuca sterilizovat jogurtove flasky, dodrziavat maximalnu cistotu, aby sme si nekontaminovali buduci jogurt inymi (potencialne skodlivymi) bakteriami. Taktiez preto sa neodporuca ockovat mlieko niekolkonasobne urobenym jogurtom (uz tam mozu byt pomiesane bakterialne kultury, resp. ina bakterialna zmeska (iny pomer bakterii) nez ta ziadana - lebo niektore sa mnozia rychlejsie, niektore pomalsie...). Odporuca sa ockovat vzdy cerstvymi kulturami (bud potravinarskymi - ale tie sa predavaju na kila a zarabaju sa do hektolitrov mlieka) alebo z "fabrickeho" jogurtu, ktory presiel hygienickymi normami (kupovanym v obchode) a v nom sa da ocakavat ta spravna kultura.
Teoreticky (nebyt toho popisaneho vyssie) na vyrobu jogurtu / kvasku - staci jedna davka startovacej kultury - a z nej si mnozite kultury sami kolko chcete - vzdy cast namnozenej si odlozite na dalsie pouzitie, a cast zjete... donekonecna... ale prakticky sa to moze stat nebezpecne kvoli tomu uvedenemu vyssie.

zhrkz
5. apr 2013

@hojda Jasne 🙂 a tiez by sme nemali pouzivat mobily a vobec elektriku, lebo tam vsade su elektromagneticke ziarenia... no proste zpadky na vozy...

hojda
5. apr 2013

@zhrkz jen se směj, ale na západě už se moc nesmějou neexistuje tam, aby třeba na nějaké škole byl vysílač na mobil, nové domy už se staví s ochranou proti těmto zářením, manžel se hodně dlouhé léčí s různými problémy, oběhal všechny možné doktory, nakonec z nouze zkusil různé léčitele. Nezávisle na sobě mu všichni řekli, že to má ze záření. V práci jim na bodovu dali mobilní vysílač a od té doby má všechny ty problémy. Takže dobrou chuť a pevné zdraví celé tvé rodině.

apaanka
12. máj 2013

Ahojte-máte niekto skúsenosti s výrobou dom.jogurtu z kozieho mlieka?Stále ho mám strašne riedky-čím ho zahustím,keď aj originál kupovaný kozí jogurt je riedky ☹ 😉

apaanka
13. máj 2013

@pacho74 -Ahoj-prosím Ťa,keď si robil ten jogurt z kozieho mlieka,,,,čím si ho zahustil?ja ho mám veľmi riedky 😉 🙂

pacho74
13. máj 2013

@apaanka
a ako ho robis ? Ja si uz presne nepamatam ale da sa to riesit tak ze pridas plnotucne susene mlieko.

mirinka114
3. júl 2013

pozdravujem, plánujem vyrobiť domáci jogurt. pochopila som správne, že mlieko zahriať, resp. prevariť a ochladiť, pridať jogurt kúpený a sušené mlieko. následne vložiť na teplé miesto. moja otázka je, či môžem použiť sušenú srvátku? ďakujem

salomee
3. júl 2013

@mirinka114 No já to teda znám bez toho sušeného, jen mlíko a jogurt..a když z toho pak přes plátýnko vymačkáš tekutinu, bude z toho hustej “řeckej“.

honey10
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mirinka114
15. okt 2013

dakujem. našla som jogurtovú kultúru firmy daflorn. 10 g bacilov do 2 litrov mlieka. Nemáááá chybu.

hanka208
16. nov 2013

Zdarvím, můžu se zeptat jak dlouho můžu takto udělaný jogurt uchovávat v lednici aby byl poživatelný i pro našeho 10ti měsíčního syna? 🙂

bubulka722
16. nov 2013

@hanka208 Vydrží tak cca 7 dní, ale u nás sa to nestáva, pretože ho deti zjedia. Myslím, že pre malé dieťa tak max. do 5 dní, ale je to len môj odhad.

hanka208
17. nov 2013

@bubulka722 Děkuji, tak i to je dost. Já se bála, že jen 24 hod. 😀 a vzhledem k tomu, že já ani manžel jogurty moc nemusíme, tak by jsem to nestihli 🙂

alena16
18. nov 2013

@mirinka114 Prosím ťa, kde sa dajú objednať alebo kúpiť tie kultúry? Našla som ich stránku ale neviem sa dopátrať, kde ich predávajú...

mirinka114
18. nov 2013

@alena16 ja som napísala priamo pani Kuttnerovej (dováža všetky produkty daflorn), poslala mi cenník. mám výhodu, pretože som zo ZV a ona tiež. Ale isto posiela aj poštou

gabikkas
18. nov 2013

@kili aktivia ma zivu kulturu? lebo bez nej sa ti jogurt neurobi...musi byt na jogurte napisane, ze obsahuje zivu kulturu...ja pozivam zvolensky. Ak nemas jogurtovac pouzi hrniec na varenie mlieka - ten co ma dvojite dno...ja jogurtovac mam, ale uz ho ani nepouzivam, pretoze je to dost pracne, kym vysterilizujem pohariky, ponalievam..kupila som si "piskaci hrniec" zn. tescoma, nerezovy, vecer prihrejem mlieko na 40 stupnov, dam jogurt-treba ho poriadne premiesat metlickou a dam pokrievku, necham na sporaku, tento hrniec dlho chladne, tak za ten cas sa jogurt vyrobi...a netreba ani radiator, ani elektriku na jogurtovac 🙂

betuska22
18. nov 2013

baby a ako dlho vydrzi ten jogurt? ja mam kazdy den cerstve mlieko od kravy tak by som vyskusala 🙂 a date mi presny recept? dakujeeem 🙂

zunem
18. nov 2013

Zkoušela jsem jogurt jak z kultury tak z jogurtu. Kultury jsou fajn - ale pokud musíme dělat stále další a další, aby se nám to vyplatilo cena + pošta. U nás se jogurty většinou jí nárazově. Nejlíp se mi osvědčil použít Hollandii. Jak píše většina, mléko ohřát, ochladit, přidat jogurt (v podstatě na 100ml dát lžičku živého jogurtu) + lžičku sušeného mléka. Dobře promíchám metličkou. Dřív jsem nandala do šroubovacích skleniček, obalila alobalem a ručníkem a dala na topení. Jogurt byl super hustý. Přes léto jsem si pořídila za cca 400,- jogurtovač, taže nandám do skleniček a vložím do stroje. Jogurt je stejný jako z topení.

zuzkat1
18. nov 2013

@zunem Ahoj.pohare sterilizujes?

gabikkas
18. nov 2013

@zuzkat1 mali by sa sterilizovat

zunem
18. nov 2013

@zuzkat1 Umývám pouze v myčce.

zuzkat1
18. nov 2013

@zunem ja tiez len umyvam. Ale ked tu baby pisu o sterilizovani tak som zneistela.

zuzkat1
18. nov 2013

@gabikkas ja len umyvam. A jogurt je ok.tak neviem.

zunem
18. nov 2013

@zuzkat1 Nevím, když jsem začínala dělat jogurt.. cca 2 roky zpět, tak to v receptech co jsem našla nebylo. za tu dobu jsem jich nadělala spousty. Nikdy se nezklazil nebo nám po nich bylo, manžel je v celku cíťa na jídlo, takže stačí něco co není úplně ok a už lítá.. a to se taky nikdy nestalo.
Tím, ale nechci říct, že to není třeba správné. Ale myslím, že to bychom pak museli sterilizovat vše v kuchyni co ihned nejí.

zuzkat1
18. nov 2013

@zunem ja si tiez myslim. Ten moj je tiez ok a ani v navode nebolo ze treba sterilizovat.tak neviem ci je to fakt nutne.a ako dlho je dobry taky jogurt? Ja tipujem tyzden.vydrzi viac?

zunem
18. nov 2013

Přiznám, že týden nám nikdy v lednici nevydržel. 🙂 Mám 8 skleniček, takže to máme na 4-5 dní. Max. jogurt používám hodně, do buchty, místo tatarky, do těstovin jako dresing, jako omářku k těstovinám. Takže když udělám, tak je hned pryč.

zuzkat1
18. nov 2013

@zunem aha ja mam 7 a teda manzel ho moc neje.. myslis do kysnuteho cesta?

zunem
18. nov 2013

Kynuté ne 🙂 spíš jsem to ještě nezkoušela :D
Dělám rychlou bublaninu z jogurtu.. jogurt, polohrubá, cukr, myslím že 1 vejce a kypřící. Smíchat vylít na plech a poklást ovocem. To je snad nejryhlejší buchta co znám. Není tam žádný tuk a je taková vlhká.

xchap19
18. nov 2013

@gabikkas děláme jogurt podobně a používáme choceňský jogurt, tam je ta živá kultura myslím přímo napsaná

zuzkat1
18. nov 2013

@zunem vyskusam🙂 do cesta na langos ide kysla smotana tak mozno aj tam sa da dat ten jogurt. A tatarku robis ako?