Ako správne variť párky?

janna1830
18. júl 2008

baby, normalne mame v septembrovkach dilemu- ako uvarit parky??? 😀 vazne, teraz mi to neda- davaju sa do studenej vody alebo az zovretej? 😝

pre adminky - kludne vymazat temu,ked sa dozvieme odpoved, dakujeeeem

kila
18. júl 2008

Emjee, fúúúúúj... 😝 😝 😝

kila
18. júl 2008

a podľa mňa to či prasknú alebo nie zavisí aj od toho aké párky varíš... 😀

junovka
18. júl 2008

...a ako dlho 😀

sirinka
18. júl 2008

no v tom clanku sa tiez nevaria, len sa ponoria do horucej vody, ak to dobre chapem 😝 , parok je hotova vec ako aj salama, len lepsie chuti zohriaty...a co obsahuju ma nezaujima, jem ich sporadicky. keby som sa zamyslala nad tym, co jem kazdy den, tak snad drzim hladovku

jajax
19. júl 2008

ja davam parky do vriacej vody,chvilu pockam kym voda zacne znovu vriet(parky ju ochladia),vypnem sporak a za chvilu vyberiem.1-2minuty?a pokial prasknu ked sa daju do vriacej vody su nekvalitne spravene.

vanusak
19. júl 2008

Já je moc nevařím, ale když už, tak jenom v mikrovlnce. Propíchnu je vidličkou, zapnu na minutu a hlídám. Když syčí, otevřu, pár sekund počkám a pak zapnu znova. Buď pak čas ještě přidám, anebo i ta minuta dohromady někdy stačí. Když se zakoukám, tak někdy prasknou, ale když hlídám dobře a poslouchám, tak OK 😉

petra2204
19. júl 2008

A co takhle dát párky na pařáček? To žádná neděláte? Ohřáté párky v páře nepraskají 🙂 .

natalien
19. júl 2008

Já je dávám do studené
loupací loupu až po uvaření

A aby nepraskly, tak stačí do vody přidat trochu mléka a zaručeně neprasknou! 😉 (Samo, že nevařit půl hodiny 😅 😀 )

bibinka
20. júl 2008

odjakživa som varila párky tak, že som ich dala do studenej vody a priviedla k varu+ 5 min varila. Ale svokra ma naučila, že sa dávajú do paráka- resp.párky sú preto párky, lebo sa paria.takže na hrniec s vodou dám sitko a keď voda zovrie, na sitko dám párky a parím 5-10min.hotovo- bez prasknutia.
záleží však na druhu párok, zvykla som si na obyčajné párky a príp.viedenské a frankfurtské.tie v igelitoch nekupujem vôbec a ak majú klasické párky hrubšie črievko, tak ich olúpem. kvalitné párky idú dobre lúpať.

livka299
20. júl 2008

Baby u nas sa uz parky nejedia asi mesiac, odkedy muz pochrumal muchu 😒 😒 😒

titkovamiriam
21. júl 2008

tak ja kupujem bud spisske ,viedenske alebo telacie parky lebo ostatne si myslim ze su len sojovo-mukove a varim ich tak ze ich dam do studenej vody a varim cca 2-3 min.

gucz
21. júl 2008

ja tiež dávam ošúpané do studenej vody a varím asi 2 - 3 minutky po zovretí a na stiahnutom ohni. MM si ich sem tam zohreje v mikrovlnke. Radšej však kupujem také čo sa nešúpu, spišské, čertíkov a podobné a jeme ich veľmi málo, tak možno raz za mesiac

orinka
21. júl 2008

Ak ste veľmi hladné a chcete ich mať urobené čo najrýchlejšie, tak šup na minútku do mikrovlnky 😀 pozor, pri viedenských hrozí výbuch 😀

kisska
22. júl 2008

inak mne niekto hovoril, ze ked parky velmi zvacsia svoj objem, tak je tam vela muky. A dalsie kriterium, ktore som citala niekde (povedal myslim Orban) - ked kilo pliecka stoji 140,-Sk/kg, nemozu parky z pliecka stat 90,-Sk/kg 😉

bika
22. júl 2008

ja ich varim v studenej, 2-3 minuty necham na slabom plameni povarit a vyberiem...
tie, čo sú balené vo fólii treba ošupiť pred varením. nedávno Bukovský hovoril, že variť to s tou fóliou je nezdravé, vylučujú sa v horúcej vode nejaké karcinogénne látky z toho "igelitu"... ☹

lekno
22. júl 2008

Ja tiež dávam párky do studenej vody a po zovretí vodu vypnem a nechám ich tam ešte chvíľu. Keď sa nechajú dlhšie variť, tak prasknú. Veď tam sa ani nemá čo dlho variť, pretože sú tenké a úplne najemno zomleté 😉
A tie "igelitové" nekupujem, nemáme ich radi, ale asi každého normálneho človeka musí napadnúť, že sa musia varíť ošupené. Veď ani mäso nevaríte s obalom, nie? 😵

jabber
22. júl 2008

Holky, to je sranda, takových příspěvků o vaření párků 😀 😀
Já je teda hážu do vařící vody a skoro hned je vypínám 🙂

lekno - tos mi připomněla - měla jsem v práci kolegyni (takovou lehce pošahanou) a ta si jednou ohřívala párky v mikrovlnce, ale v tom igelitovým vakuovaným obalu, normálně ty 4 vedle sebe jak to přinesla z krámu 😕 😀 . Párky se úplně roztrhaly na kousky a plavaly v nějakým tuku, co z nich vytekl, no humus 😲 - jsem myslela, že vrhnu, když si to přinesla 😀 , nicméně ona si na nich dost pochutnala 😀

monkula
22. júl 2008

jabber, aj ja som chcela napísať, či ešte debatujete o párkoch.... 😀 😀
Jasom si na vás dnes spomenula ,keď som slečne varila ráno párky 😀 😀 😀
A tá kolegyňa-jabber tak to ma dostalo... 😀 😀

marcaradko
22. júl 2008

ja varim parky takto:
zoberiem si 3 platky kare,obalim to v troj obale,hodim na rozpaleny olej,oprazim z jednej,z druhej strany a servirujem s opekanymi zemiakmi.by ste sa divili ako chutia mojmu muzovi
😉 co na tom ze su to rezne 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

mimochodom su dnes parky vobec parky? 😨 😝

monkula
22. júl 2008

marcaradko ,z Tvojho príspevku som v rozpakoch 😅 😅 😕 😕
párky nikdy neboli párky ,teda z mäsa 😀

marcaradko
22. júl 2008

ten uvod bol zart
co sa tyka tych parkov to bola ironia
😉
a co sa tyka toho varenia parkov,myslim si ze je to jedno,no hlavne ich treba vybrat vcas........{mne to dneska nevydalo a z desiatich som mala 3 rozplasnute ako spekaciky} 😅

monkula
22. júl 2008

marca, jaaaj, to je tou pokročilou nočnou hodinou, nezapína mi... 😀 😀

marcaradko
22. júl 2008

monkula,ja to mam zas opacne,mne zapina teraz 😅

.....a potom rano som taka vygumovana,ze si raz natriem chlieb s cerou 😀

monkula
22. júl 2008

fuuuuuj 😝 😝 😀 😀 😀

katia7
23. júl 2008

tak ja som asi nejaka ina 😀 ja davam do vriacej a varim to tri az pat minut inak mam pocit ze jem surove maso, ja radsej prasknute ako surove aspon viem ze uz su 😎

emjee
24. júl 2008

katia maso? v parkoch? 😀

vilca
25. júl 2008

Ahoj holky, tak teď jsem úplně paf z toho, kolik způsobů jsem tady přečetla 😲 😀
Já teda párky loupu před tím, než je dám do vody. Dávám je do studené, až začne voda vřít, tak je odstavím ze sporáku a ještě chviličku je nechám v té vodě. Myslím si, že párky není třeba "vařit", ale jen "ohřát". Neumím si představit, co by mi z nich zbylo, kdybych je nechala vařit 5 a více minut, ale zkoušet to nebudu 😕

aponchie
26. júl 2008

ja si nemyslim,ze parky jsou dobre,ale zase neverim,ze vsecky parky na trhu jsou stejne jak popisuje emje(jeji prispevek)ja si osobne myslim,ze je to jak se salamy pac pokud kupujete pizza narez sunkovej salam a jine blafy je to to same proste to napousteji vodou a proto ja nejradeji chodim do globusu kd emaji vlastni reznictvi a taky kupuju jen ty drahe a kvalitni suroviny..ad pancheta,parmska sunka atd tam nelze co osidit 😉

kacka.va
29. júl 2008

taky si myslím, že není párek jako párek. stačí si přečíst složení. Na druhou stranu drahé věci nejsou zárukou, že jsou kvalitnější, ale záleží to na prodejci a výrobci. 🙂. My jsme kupovali špekáčky a nebyly z těch drahých a byly mňam mňam.