Ako urobiť kysnuté cesto?

junovka
21. sep 2008

Rada by som robila kolace a vsetko, co sa da z kysnuteho cesta, ale zatial sa mi samotne cesto+kvasok nepodarilo nikdy urobit ☹ 😔 😔 Vzdy to skoncilo po peceni v koci, ale tazobou na zaludku 😔 Vdaka za kazdu radu.

papuka
26. feb 2012

@momka ok, dakujem

bamb27
26. feb 2012

@papuka moj najoblubenejsi, najjednoduhsi, najchutnejsi recept:
1 hrncek hladkej muky, 1hrncek polohrubej muky, 1 zltok, 2polievkove lyzice oleja a do toho kvasok z 20g drozdia, 2deci vlazneho mlieka, 1-2polievkovych lyzic cukru a stipky soli ...vymiesit, vykysnut 😉 ,,,toto je take minimnozstvo, napr. lekvarove buchty na maly pekacik,,,

ciernavila
26. feb 2012

mne kysnute cesto z kvasnic vzdy vyjde, robim to nie podla vahy ale od oka, - do mlieka v tristvrte hrnku rozdrobim kvasnice s troskou soli a cukru, necham to nakysnut, do misy dam muku, zltok /ak robim vacsie mnozstvo tak dva zltky, tuk /napr Hera/. Do toho nalejem ten kvasok a miesam robotom alebo rucne, podla toho aku mate moznost. Nevsimla som si ci mam pozatvarane okna v byte ale asi ano, rozhodne je lepsie mat vtedy v byte teplejsie. Cesto miesim dokial sa mi neodlepuje od ruk a robia sa v nom bubliny. Podla potreby dolievam mlieko, alebo trosku teplej vody. Robila som tak bud slane smotanove posuchy, ci sladke kolace s mrvenickou ci pod. Cesto v mise ked sa odlepuje od ruk a je pekne leskle, prikryjem latkovou utierkou a dam na stol blizko radiatoru aby bolo v teple. Kysne mi to podla toho ako mam cast - hodinu, dve... Este sa mi nestalo ze by mi to z kvasnic nenakyslo. Kolace si zatial kazdy chvalil. Vysli mi tak aj rozky ci kysnute domace knedle. Raz v zivote mi nenakyslo cesto iba ked som robila zo SUSENYCH. To nechapem na akom principe funguju. Radsej sa spolieham na drozdie co sa mi vzdy osvedcilo. Hlavne aby bolo cerstve, mozno kto kupi stare mu nenakysne.

marecek4
26. feb 2012

taky to hážu od oka-průměrně kostka kvasnic na 3/4 kila mouky-sice píšou na 1kilo,ale ne všecky kvasnice jsou stejné-na půl kila mouky jeden žloutek a pak už jestli bude na slano,nebo na sladko přidávám to ostatní,ještě se mi nestalo,že by nevzešlo,nebo bylo špatné,dokonce i přemrzlé kvasnce fungují,to když jsem byla ve škole jsem zírala,ale tehdy ještě bylo období kdy se na panapr a vložky stávaly fronty

papuka
26. feb 2012

@bamb27 dakujem , vyskušam

molka
26. feb 2012

Poraďte mi, prečo mi kysnutý závin pri pečení zakaždým praskne a vytečie polka náplne? 😒

monhla
26. feb 2012

Svokre ďakujem za 2 veci: za manžela a za tento recept, ktorý zvládne každý a vždy sa podarí:
Kysnuté cesto:
1kg polohr. múky
6 dcl vlažného mlieka, v kt. si rozpustíme 2x kvasnice
1 prášok do pečiva
2 dcl oleja
3,5 lyžice práškového cukru
½ lyžice soli
3 žĺtky

Vymiesime hladké cesto a necháme ½ hodiny kysnúť.
Urobíme buchty: slané, sladké, báleše ...a znovu necháme na plechu ½ hodiny kysnúť.
Potrieme vajcom s dáme piecť. Keď vytiahneme potrieme olejom.
Ak majú vydržať, treba ich potom držať prikryté, alebo v mikroténovom vrecku.

titkovamiriam
27. feb 2012

@papuka ja už robím od oka-cce 3 deci mlieka,2-3 lyzicky cukru a kocku droždia

papuka
28. feb 2012

@bamb27 dakujem

papuka
28. feb 2012

@titkovamiriam no kedy ja budem robiť od oka ☹ dakujem ti vyskušam tvoju vianočku, lebo teraz ked sme dvaja mam chut aj na sladké ranajky

ikke
28. feb 2012

@molka citaj na str. 2 od prispevku
dzio2 neviete preco mi strudla z kysnuteho cesta stale praskne a plnka mi vytecie neviete kde je chyba emoticon ?
25. jan 2010 o 15:00
😉

molka
28. feb 2012

@ikke nečítala som celú tému, lebo som bola v ten deň taká nahnevanááá! Piekla som makový a kakaový koláč - praskli a vytiekli. Na druhý deň som piekla znova a stalo sa to isté! Išlo ma poraziť. Povedala som si, že už v živote nebudem piecť kysnutý koláč. Potom som zrazu zbadala túto tému a hneď som sem napísala. Takže stačí len popichať??? Paráda! Cez víkend skúsim teda piecť znova, ak znova vytečie, tak končím. 😀

bazarocka
23. aug 2012

@ivka07 tak práve môj muž (on je taký kuchtík rád sa krúti v kychyni ) peče podľa Vášho receptu dúfam že vyjdú aby nefrflal 😀 😀

kolacesk
6. apr 2013

Veľmi sa teším, keď prispievajú mladé dievčatá a aj muži. Mám už dospelého syna a som rada, keď jeho manželka kuchyňu neobchádza, hoci začínala od nuly a ešte viac ma teší, keď sa v kuchyni zvŕta, aj keď zrejme iba občas, môj syn.
Kysnuté cesto pripravujem hlavne na vianočku, ktorú pečiem často, 500 g preosiatej múky hladkej a polohrubej v pomere 1:1, kravské maslo zmäknuté 125 g, mlieko 250 ml plnotučné mierne teplé, (ale postačuje aj polotučné, ak sa stane, že práce mlieko v plnom množstve nemám, pridám vodu) prípadne viac, podľa toho, ako múka reaguje,
žĺtky 2 kusy, cukor pieskový, ktorý nechám rozpustiť v časti mlieka ( v 50 ml) 7 - 10 polievkových lyžíc, lyžice nie kopcom, ale mierne plné, soľ pol kávovej lyžičky, kvasnice čerstvé celú kocku (42 g),
Kvasnice rozdrobím do misky, pridám asi 50 ml mlieka a lyžicu múky,z už odváženej a preosiatej ,a nechám napučať buď na radiátore, keď je pravdaže teplý, alebo tam, kde nie je prievan. Do misky vložím múky, kvasnice, mlieko s cukrom, ktorý sa už rozpustil, žĺtky, a začnem spracúvať cesto vareškou, podľa potreby pridávam po trošku mlieko, keď je hmota spracovaná, pridám soľ, potom zapracujem maslo. Nakoniec príde na rad ruka. Spracujem na nelepiace sa cesto ,ani na nádobu, ani na ruku. Netrvá to dlho, zhruba 10 minút. Potom čistou utierkou prikryjem a nechám kysnúť 1 hodinu. Nastavím si minútky. Kysnúť nechám tiež v priestore bez prievanu, najlepšie pri radiátore, alebo v mierne nahriatej rúre. Keď pečiem, nerobím iné činnosti v kuchyni, pri pečení treba mať dobrú náladu a pokoj. Po hodine cesto opäť premiesim a nechám kysnúť zase hodinu. Zdá sa to veľa, ale cesto je jemné, netrhá sa pri pletení vrkôčikov. Robím dvojfarebnú vianočku z 9 časti. Cesto po vykysnutí rozdelím na dve časti, pričom do jednej časti primiešam polievkovú lyžičku kakaa rozmiešaného v troške mlieka.Potom si pripravím 9 častí, ktoré rozšúľam a zapletám. Naposledy som urobila namiesto 1 vianočky, 6 kusov malých vianočiek a vydarili sa. Zabalím ich do papiera na pečenie a vložím do mrazničky . Dvojčlennej rodine to postačuje na raňajky alebo na olovrant od jedného pečenia po druhé.
Vianočku po upletení nechám ešte v teple nakysnúť asi pol hodiny. Pred vložením do rúry ju potriem žĺtkom s troškou mlieka. Rúru mám vyhriatu asi na 200 stupňov, po 10 minútach znížim teplotu na 160 stupňov. Celková dĺžka asi 45 minút, každý podľa vlastnej skúsenosti s rúrou. Ak treba podložiť ešte jedným plechom a vrch prikryť papierom, keď veľmi hnedne. Po vychladnutí zhruba za 2 hodiny krájať a aj posypať preosiatym práškovým cukrom zmiešaným s pravou vanilkou(strukom). Po viacerých pokusoch bude vianočku súčasťou Vášho jedálnička. 🙂 🙂

renaz
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jankastubka
4. júl 2013

Ja robim kysnute cesto v pekarnicke na chleba, a je to super. Recept sa da najst na internete, vsetko do pekarnicky nasypete a za 1,5 hodiny je cesto krasne vykvasene a vymiesene a uz len naplnit cim clovek chce. Mnaaam.

jazminn
14. sep 2016

keď robím cesto z viac ako 0,5 kg múky dávam dve kocky droždia, je to super, lepšie kysne....