Ako urobiť kysnuté cesto?

junovka
21. sep 2008

Rada by som robila kolace a vsetko, co sa da z kysnuteho cesta, ale zatial sa mi samotne cesto+kvasok nepodarilo nikdy urobit ☹ 😔 😔 Vzdy to skoncilo po peceni v koci, ale tazobou na zaludku 😔 Vdaka za kazdu radu.

milocka29
30. jan 2010

urcite vyskusam,

dzio2
4. feb 2010

na kolko stupnov peciete strudle ?

janinah
24. feb 2010

dobré kys.cesto,ktoré sa vždy podarí
1 kg hladkej špec.múky
pol litra mlieka
4 lyžice cukru kryš.
3 dcl olej
1 droždie
trocha soli
Vo vlažnom mlieku rozdrobíme droždie,pridáme cukor a necháme prikryté asi 10 min,priliať do toho olej a všetko vyliať do misy s múkou /trocha osolenou/,vymiesiť a nechať asi 30-45 min,kysnúť,potom z cesta odoberám,urobím kruhy,každý kruh predelím na 8 častí,na širšiu stranu trojuholníkov dávam plnku a stáčam smerom k užšej strane,robia sa buchty-minirohlíčky,pred pečením potrieť rozšľahaným vajíčkom,po upečení olejom.

ajlinka
21. mar 2010

kocky,ja pridvam recept,od mojej svagrinej,co som si minule vyzobrala....lebo je fakt skvely 😀 ,tak posuvam dalej
GOLINI:
1kg hl.muky
600ml mlieka
25g kvasnic
2 lyzicky cukru
2 lyzicky soli
250g masla alebo margarinu

vsetko zamiesime spolu,mlieko treba vlazne(treba v nom rozpustit kvasnice) a maslo zmaknute(nie roztopene)
v tomto recepte je ta zvlastnost,ze cesto sa hned zamiesi...vyvalka asi tak na pol centimetra a potom sa kraja na pruzky a obkrucaju sa nim miniparky...alebo sa mozu tobit croissanti plnene hocicim....ja robievam so sunkou a syrom...
potom ich poukladame na obrus,prikryjeme a nechame kysnut 2 hodiny...kym nezdvojnasobia objem...
pecieme na 180° ja ich peciem v elektrickej rure na prostrednej priecke...dozlatista....
je to skvele pre deti,hlavne na narodeninove oslavy ale aj na vsedny den... 😉

daniz
24. mar 2010

Ahojte nedá mi aby som prispela. Včera som robila kysnutú mramorovú bábovku- je super ale od takej vynikajúcej ako
robila moja babka má ešte ďaľeko. Tak cvičiť a cvičiť. Mám ešte jednú radu: aby cesto nebolo ťažko stráviteľné /pre
žlčnikárov/ treba do cesta pridať na špičku noža mletého zázvoru. Uvidíte-super.
Ak má niektorá z vás z fantastických kuchárok recept na takú dobú kysnutú bábovku /ale osvedčený/ prosím o recept
dík.

pimpa
2. nov 2010

Poradte mi, co mam robit, aby mi kysnute kolace a chlieb ked vytiahnem z rury neboli tvrde ako kamen? Zle to peciem, alebo miesim? Robim to v mixeri a potom peciem 5 min. na najsilnejsom a dalsiu hodinu na 100vke, v strede rury. Dakujem za rady, uz som odradena vobec nieco robit, grrrr!!! 😒

titkovamiriam
2. nov 2010

Neviem či ti pimpa poradim no ja robím cesto rucne,než dam kolače,pečivo,chleba do rury vzdy ich neham nakysnut pečiem 180st.maxim220.A nevzdavaj to!!!S kysnutého cesta sa daju robit super veciak chces kukni moje recepty na MB mam tam zopar kysnutych 🙂 som tam ako pamacka/miriam t/,nahodím aj viac no musím postupne z každého rožku-trošku 🙂

mirka183
2. nov 2010

@pimpa neviem aky mas recept, mne sa vzdy podarili take kamene, ked bol v ceste olej. Teraz davam namiesto tuku, len rozpustene maslo a miesam rucne. A kolaciky su mnam mnam. 🙂

berika
2. nov 2010

@pimpa raz som miesila cesto mixérom, je to skvelá vec, ale potom som musela ešte trošku ručne aby som cítila aké to cesto je. a tiež pečiem na cca 180 stupňoch.

titkovamiriam
3. nov 2010

olejom to nebude ten pouzivam na striedacku s maslom- ako kedy.

pimpa
3. nov 2010

skusim teda rucne a bez oleja a na vyssej teplote, snad vsetko spolu zaberie. Dakujem za rady 😕

lubkage
19. nov 2010

Dlhé roky užívam sušené droždie, cesto ma nikdy nesklame. Droždie je vždy po ruke.

galexa
7. aug 2011

Mám asi menší problém, dostala som domácu pekárničku a rozhodla som sa, že idem urobiť cesto, dala som všetko podla pravidiel a teraz mám cca 28 min pred koncom programu a zostáva mi na vchu trochu múky a kvasnice. to sa mi nepáči. asi to nebude dobre, neviete, kde som spravila chybu?
ďakujem

katmi
7. aug 2011

ja robím cesto ručne..dokonca do kvásku dám trošku soli a vždy bolo všetko v poriadku.. snáď či nebude problém u junovky,že kvasnice dáva do studeného mlieka??? 😕 kvások vždy z teplého mlieka.. držím palce.. 🙂
yo a do cesta len roztopené maslo 😉

katmi
7. aug 2011

@lubkage existuje aj nejaké iné??? 😨

ikik
30. aug 2011

ahojte baby ja robim kysnuté cesto takto:1 kg polohr.múky, 2 kávové lyžičky soli, 3 poliev.lyžice kryš.cukru,1,5 dcl oleja,1 kocka droždia,5-6 dcl mlieka teplé.Najskôr si urobíš kvások v malom hrnčeku z trochy mlieka asi 1 dcl,trocha cukru,múky,zakryješ utierkou a necháš kysnúť,Do vačšej misky nasypeš múku,cukor,soľ, olej ,mlieko, a ten kvások.Poriadne to premiešaš aby sa to spojilo a zakryješ a necháš kysnúť na teplom mieste,Ja dávam misku s cestom na misku s teplou vodou.Ked ti cesto vykysne dáš ho na múkou vysypanú podložku,rozdelíš si ho na 4 časti,a z každej časti si vyvaľkáš kruh,a pokrájaš ho na trojuholníčky,na každý trojuholník na tu širšiu stranu dám koliesko banánu,nato pol kocky horkej čokolády a zviniem do slimáka, môže sa plniť aj lekvárom,syrom a šunkou.Poukladám buchtičky na plech s papierom na pečenie,potriem vyšlahaným vajíčkom a šup do predhriatej rúry na 200 C.Výbornéééé!!!! 😅

veroveronika
21. sep 2011

baby poradte kvalitny mixer na miesenie kysnuteho cesta..dakujem

titkovamiriam
21. sep 2011

@veroveronika široká varecha a ručné svaly 😀 😀 😀 ,žiadny mixér nespraví kysnuté cesto poriadne!!!

veroveronika
21. sep 2011

@titkovamiriam 🙂 ale urcite je nieco na trhu...dufam 😕

titkovamiriam
21. sep 2011

to neviem ja mam doma dva super stroje, no kysnute cesto som s nimi nerobila aj ked by sa to dalo...

dulkagabulka
21. sep 2011

@veroveronika ja použivam mixer s podstavcom,kde je otočna misa...su k nemu dvoje metličky- jedny na mixovanie a druhe na hnetenie...mam taky už druhy a som velmi spokona

@titkovamiriam moj mixer urobi cesto lepšie ako ja rukou..uplne važne.. 🙂

veroveronika
21. sep 2011

@dulkagabulka a znacka mixeru? ja som na nete nasla iba philips..

dulkagabulka
21. sep 2011

@veroveronika hmm..myslim ze mam Etu..ale v podstate asi jedno..nech ma misu,ktora sa otača pri mixovani...a nech su metličky až po spodok tej misy-aby tam nebolo vela volneho miesta medzi nimi a spodkom misy-to by zostavala čast cesta nevypracovana

titkovamiriam
21. sep 2011

ja mam tiež etu a mulinex tak niekedy vyskusam 😉

pilka81
21. feb 2012

Ahojte chcem sa opytat dostala som domacu pekaren a zacinam piect.Moze tam ist aj obycajne drozdie alebo len susene?A chcem sa este opytat co mam urobit aby bola kora po upeceni chleba meka a nie tvrda .Dakujem Vam za rady.Jana.

kammka
21. feb 2012

@titkovamiriam dělám kynuté těsto v domácí pekárně a nemá chybu, nikdo nikdy neudělá pokaždé tak super těsto...
@pilka81 můžeš ho dát taky, jen ho dobře rozdrob, nebo udělej kvásek, nejde ho použít pokud používáš odložený start, tam bych to neriskovala...

pilka81
21. feb 2012

Dakujem a ake cesto robis na chlebik?

papuka
24. feb 2012

@titkovamiriam kvasok ? aký pomer mlieka a cukru? a droždia? dakujem

papuka
25. feb 2012

@momka ahoj, dávaš do cesta viacej mlieka, ked robíš v dom. pekárničke, ako by si dávala ked miesiš ručne?ak áno tak asi o kolko viacej, chystám sa kúpiť dom, pekárničku, hlavne kvoli kys. cestu, lebo toto mi fakt nejde 😠

momka
25. feb 2012

@papuka V pekarničke robím kysnuté cesto vždy podľa receptu, ako by sa to robilo aj ručne, akurát treba zachovať poradie, že v pekárničke idú vždy naspodu tekutiny a potom múka, navrch droždie.