Ako urobiť kysnuté cesto?

junovka
21. sep 2008

Rada by som robila kolace a vsetko, co sa da z kysnuteho cesta, ale zatial sa mi samotne cesto+kvasok nepodarilo nikdy urobit ☹ 😔 😔 Vzdy to skoncilo po peceni v koci, ale tazobou na zaludku 😔 Vdaka za kazdu radu.

dannynka
21. sep 2008

junovka aj ja som mala podobny problem ako ty... 😒
ale brasko mi zaobstaral rychlokysku a od vtedy sa mi zacalo darit,len teraz uz ani nemam kedy piect 😅

misicka455
21. sep 2008

Dělám kynuté těsto v domací pekárně a vždy se povedlo na jedničku. 😉
Hlavně nesmí přijít do kontaktu kvásek ze solí to potom nevíjde a potřebuje teplíčko.

lilu18
21. sep 2008

junovka ,a vcom je problem? nevykysne?

kili
21. sep 2008

junovka, ak máš domácu pekáreň, tak rozhodne v nej. ak nie, tak odporúčak kysnuté cesto do vody. Je to: pol.múka, sol, tuk, mlieko, cukor a kvasnice. Pomer neviem 😅 - tak primnerene. No a po vymiesaní (robím to mixérom a nástavcami na cesto) sa dá do teplej vody na 15-20min, ak sa rozpadne, tak nevadí, pozbiera sa všetko, prebytočná voda vyžmíka, zas vymiesi z múkou aby sa nelepilo (toď teória, ale lepilo mi vždy 😀 ) a potom už sa môže pokračovať a robiť koláče.

zuzkaprofant
21. sep 2008

moj receptik mne sa to dako stale podari, do vlazneho mliecka dam asi lyz. cukru a pridam kocku drozdia, necham kym mi to tam nakysne, potom si preosejem muky v miske kyske ja robim stale s1kg, dam tam stipku soli to podkysnute drozdie dolejem mliecko a pekne to s mixerom zmiesam a na koniec pridam 3 bielka vyslahane potom dam dekel a necham postat kym mi dekel ,,nepukne,,

ale jedna rada stale ked robim kysnute cesto okna a dvere mam zatvorene, aby mi cesto nespadlo 😀 😀 😀

eva7780
21. sep 2008

ja mam recept na kysnute podla ktoreho sa drzim a ked ho dam kysnut dam ho na teplejsie miesto,alebo zakryjem dekou a vzdy vykysne 🙂

jaduska
21. sep 2008

moja mama robí kysnuté cesto tak, ako zuzkaprofant, akurát že to miesi ručne (prípadne potom aj ja) a a keď je to vymiešané, tak to dávame na teplé miesto - (do vankúša napr.) kým vykysne

junovka
autor
21. sep 2008

dannynka, aj ja mam rychlokysku, ale dajako to..... 😒 ☹

Misicka, ato sa da len cisto kysnute cesto v domacej pekarni urobit, bez toho, aby som neupiekla chleba???? 😕

Lili, presne ako pises, nikdy neviem ten spravny pomer muky, mlieka....proste vsetkeho!! 😔 Kamoska mi vravela, ze najlepsie su susene drozdie ako tie v kocke cerstve..tak neviem 😒 a potom dakedy ani nevykysne, darmo mam pod perinou schovane to, alebo ked aj vyjde, tak to trva aj hadam 2 hodiny 😝 😝

A este, je to pravda, ze sa ma rucne miesit cesto, dakedy aj viac ako polhodiny, aby vobec vyzeralo ako kysnute??? 😕

jaduska
21. sep 2008

Junovka, my doma miesime iba ručne a keby som to mala robiť viac, ako pol hodiny, tak mám odpadnutú ruku. Cesto má byť hladké a lepiť sa od okrajov, aby sa dala z neho urobiť taká akoby guľa v prostriedku. Vtedy je vymiesené. A naše knedle a buchty a koláče sú vždy ako opachy. Myslím, že miesime tak max.15 minút.

amatula
21. sep 2008

ahoj tak mne kysnute ide!!!aspom nieco,varit moc neviem 😎 manzel zboznuje moju knedlu a ani sa snou moc netrapim 😉 kvasok z vody kocka cukru a kvasnice.Polohruba muka,trocha soli.vymiesam,vykysne,uparim.Tak 20min.vsetko od oka kolko knedli potrebujem.

ivka07
21. sep 2008

Ja mám super recept na kysnuté cesto: 1kg polohrubej muky, 500ml mlieka, 300ml oleja, 3 vajcia, 3lyžice cukru, 1lyžička soli, kocka kvasníc.
Z mlieka kvasníc cukru a soli urobím kvások a potom vypracujem hladké cesto a dám nakysnúť. Potom robím lubovolne rozky, buchty, zaviny.
Je to super osvedčený recept. Ja robievam z polovičnej dávky všetko dám polovicu vajíčka dám dve.

kitty68
21. sep 2008

ja delam ze suseneho drozdi: do 150 ml vlazne vody (100 ml studene a 50 ml varici) rozpustim cajovou lzicku cukru pridam 15g drozdi necham v teple tak 10-15 min az to ma tak 2cm "penu"

650 gr mouky, cajova lz soli, 1 vejce, cajova lzicka oleje - delam z toho knedliky a rohliky

momka
21. sep 2008

Aj ja robím kysnuté cesto jedine v domácej pekárni a vždy je super. Junovka pýtala si sa, či sa dá robiť v domácej pekárni len cesto bez pečenia, áno je na to samostatný program. Domáca pekáreň je fakt super vecička. 😉

lenca13
21. sep 2008

tu manzel Lenky.
Ja robim kvasok tak,ze dam drozdie (kocku) vykysnut do tepleho-pozor nie horuceho mlieka do kompotovej misky.
Do velkej misky - napr. aj rychlokysky si nachystam ostatne suroviny, ked kvasok nakysne (vzide) pridam ho k surovinam a zamiesam cesto.
Na teplom mieste necham potom kysnut cesto.

S pozdravom Jarino

P.S.: ja sa asi vazne zaregistrujem na tom konovi 😀

titkovamiriam
23. sep 2008

je ja milujem robenie kysnutych kolacov-buchiet,knedli,zavininou a osuchou-je to rychle,je toho vela a hlavne je to site a miluju to moje deti.

na pol kila muky davam jedno vajce-kvasok/teple mlieko,cukor,kvasnice/,stipku soli a lyzicu oleja.ak robim slane tak cukru sam len trosku koly nakysnutiu a osolim viac.

robim rozne plnky-makove,orechove,tvarohove,ovocne-proste milion variacii a moznosti.

ak bude o nieco konkretne zaujem napisem recept 😀

zuzu13
23. sep 2008

pridám aj ja svoj receptík na kys. cesto.
1 kg hl. múky, 8 pol. lyžíc oleja, štipka soli, ak robím sladké tak dve hrste kryšt. cukru, ak slané, tak 2 lyžičky soli
kvások: 2 dcl vlažného mlieka , kocka droždia, trošku cukru
všetko zmiešať, v prípade potreby dolejem vlažnú vodu, resp. dosypem múku
misku prekryjem utierkou a nechám na teplom mieste vykysnúť
plnku robím najčastejšie cesnakovú: 1 palmelu/palmarin/ vymiešam so soľou a pretlačeným cesnakom/cca 8 ks/natriam na cesto, zrolujem do roládky a krájam...upečiem...
a potom pizzovú: cesto vyvaľkám, natriem kečupom, dám na to kukuricu, postrúhaný syr, šampiňony, klobásku na kocky nakrájanú...resp. podľa chuti... 😀

smrekovsky
23. sep 2008

dolezite je aj ceto dokladne vylraovat od toho sa tiez odzrkadli konecny efekt taktiez je pravda to co tu uz bolo spomenute ako ze sol nesmie byt vo vstyku s kvaskom a aj to ze cesto potrebuje teplo ked kysne kvsanice maju radi teplo a aj cukor. je aj rozdie ze v com kvasnice rozrabame ja ich robym vzdy v mlieku niektory ho robia z vody alebo kvasnice len tak rozrobia do cesta ale podla mna to spomaluje kysnutie a aj ta chut je ina

jajax
23. sep 2008

junovka,recept na kysnute cesto sa vzdy niecim lisi,takze nie je univerzalny(aj ked relativne by mohol byt).dolezite je aby mali suroviny rovnaku(izbovu) teplotu.takze si vsetko nachystaj do kuchyne asi pol hodinu dopredu.ja davam kvasnice aj z mrazaku-teda davala som kym som nemala pekaren.teraz mame taku spotrebu ze ich do mrazaku nemusim davat.
mlieko,trosku cukru a kvasnice dam na chvilu zohriat do mikrovlnky.ale ozaj len chvilu,aby bolo mlieko vlazne.potom zarobene cesto dam tiez kysnut do mikrovlnky a ked ponahlam tak na minutu-dve zapnem udrziavanie teploty.nepamätam sa ze by mi niekedy cesto nevykyslo.

maminkatn
23. sep 2008

ahojky...juni.. 🙂
som si nemyslela ze ta stretnem v novej teme..... 😉
ja mam rec.na kys,cesto od svokry..tiez som ho nevedela ale je to uz peknyx par rockov co ho robim lepsie ako ona....sama mi to aj povedala.... 😉 😉 😉 😉
ja davam na kilo muky 1 vajicko kocka drozdia...v teplom mliecku ...rozpustime....pridama roztopenu heru...stipku soli....a minerlku izbovej teplot....a take mnozstvo aby si urobila take akuratne cesto....nie moc tuhe a ani moc riedke....ak nemas miner.moze byt aj kyselka..usetris mliecko....pripadne mozes dat aj kyselu smotanu.....ale mozes dat len samotne mlieko......
plnku robim pudinkovu,,,z bb pudinku,,,a pr,cukor...na zavin.....
a na ostatne davam ovocie a zmolenku....kr,cukor...van.cukor,,,hr,muka a olej...abo maslo...sk.cukor...mozes aj dat,,,,fantazie sa medze nekladu.....
VELA STASTIA PRI PECENI....... 🙂 potom daj vediet ako sa ti to podarilo....
samo ze miesam ruc.slahacom...ruky si treba setrit,,,mas len jedny na cely zivot...a davam kysnut do teplej vody,,,v kuxyni do dresu.......xi xi....

titkovamiriam
24. sep 2008

Vianocka:1/2kg polohrubej muky,120g rozpusteneho masla,4 zltka/z bielkov robim kokosky/,stipka soli,hrozienka,posekane mandle,kvasok-cesto dobre spracujeme a dame kysnut,po vykysnuti ho ,,popichame,,a znovu dame kysnut a este raz to zopakujeme.

cesto si rozdelime na vrkociky-ja robim spodok 4,nane zapletene 3 a na vrch 2,prepichneme spajlami a nechame kysnut potom potrieme celym rozslahanym vajcom a napichame pozdlzne nasekane mandle/urobime jezka/.dame do rury zakrytu alobalom a pecieme 180st-40min,dame dole alobal a dopecieme cca 20min-po vybrani spajle sa nesmie cesto lepit,ak sa lepi vlozime naspat.

hotovu vianocku bohate ocukrujeme a vydrzi aj do silvestra ak sa ovsem nezje v ten den,ja robim z jeden a pol davky/dve vianocky obrine/ 😀

kokosky:vyslahame bielka s 250g cukru a zamiesame k tomu 250g kokosu-spravime na plech kopceky a susime pri 50st cca 2 hodiny,hotove mozme poliat cokoladou

veronkaj
6. okt 2008

ako robíte osie hniezda??
ja som robila, podsypala stočila a nedržalo to tvar - splaslo, a nakrájali sme tak všeličo neviem na akú správnu hrúbku a aké má byť správne husté ked si ho dáte na dosku,

titkovamiriam
6. okt 2008

zajtra ti dam recept uz som dlho nerobila,tam tusim nejde ani cukor/okrem kvaska/a tusim ani maslo,fakt neviem ale zajtra ti to sem hodim. 😀

titkovamiriam
7. okt 2008

moje hniezda recept po babicke:250g polohrubej muky,2polievkove lyzica oleja,1zltok/bielok moze ist do plnky/,stipka soli-kvasok/1/8l mlieka,20g drozdia,50g cukru.

spravit tuhsie cesto nehat vykysnut a rozvalat,natriet plnkou zvynut a nakrajat hniezda,poukladat na 20 min na plech a upiect.

skuli
7. okt 2008

Kynuté těsto dělám taky v pekárně.Ale než jsem ji měla,tak jsem dělala ze sušeného droždí ,míchala jsem to ručním mixérem a kynout jsem to dávala na topení.Vždycky se mi to povedlo.

rabatinka
13. aug 2009

Ja robím kysnuté cesto zásadne v domácej pekárni, je absolútne úžasné, pridávam o trochu viac tekutiny (vody, mlieka) ako je v recepte. Po vykysnutí a upečení je absolútne krehké a nadýchané...ako vatička. Robiť kysnuté cesto ručne je dosť náročné...

alami
13. aug 2009

mne sa kysnuté cesto tiež nedarilo, kým som nemala pekárničku, ma to nejak nebavilo rukou miesiť a v mixéry mám malú nádobu, sa mi to tam nejak nezmestilo. od kedy mám pekáreň, robím cesto tam. neviem či ti niekto odpovedal - je tam samostatný program čisto len na cesto, akonáhle sa urobí, pekáreň sa vypne - teda nepečie. a môžeš vybrať a použiť na čo potrebuješ. pozri si v návode, ak nemáš -stratila si, nenašla si 😀 daj do googla názov pekárne a návod na použitie a nájde ti na nete 😉

inak, už aj do pekárne dávam kvások a nie droždie, teda urobím si osobitne kvások a tak ho tam pridám,- kysne ešte lepšie ako keď dáš len droždie 😉

môj recept na kysnuté cesto:
hrnček vlažného mlieka, 2 žltky,1/3 roztopenej Hery alebo Palmarínu, 5lyžíc ml. cukru (ak z toho bude sladké pečivo, ak knedľa tak len 2), trolinku soli, 750g polohrubej múky, kvások.

nezabudni že do pekárne sa dávajú najprv tekutiny, potom múka a navrch kvások (alebo droždie+trošku kr. cukru) a soľ nesmie prísť do priameho styku s droždím (teda ho dajkdesi do rožku múky)

veľa šťastia 😵

tiana
13. aug 2009

No ja som len zaciatocnik, ale musim povedat, ze sa mi podari skoro vsetko naposledy som robila chlebik a musim povedat ze bol fajny az na korku, ten bol ako z betonu.. 😀 hehe, zabudla som ho vcas vybrat:P.
Ja to vsetko robim od oka, ak robim chlebik, tak nerobim kvasok ale do muky dam vody a susene drozdie, vzdy davam vsade 1 KL a funguje to na hocijake mnozstvo muky🙂, na chlebik ale cesto musi byt hutnejsie. Ja z cerstveho drozdia nikdy nerobim, som v UK a tu nic take nemaju, no musim povedat, ze sus. drozdie je fajne. Takze ked napriklad robim kapustniky, urobim si kvasok 2 dcl vlazne mliecko, 1 KL cukru a 1 KL sus. drozdia. Ked mi to fajne bubla dam do pol kila muky (hladkej) kvasok, 1 vajicko a este vlazne mliecko tolko kolko je potreba. Dam to miesit do robota 10 min. Dam na sporak, prikrijem a vedla zapnem platnu na "1", aby bolo teplucko, nevetram, okna mam pozatvarane. Ked je vykysnute cesto (treba davat pozor aby nebolo prekysnute, inak cesto "padne", ale aj to sa da zachranit🙂, treba znovu vymiesat a dat vykysnut🙂) Medzitym si oprazim cibulku, dam do nej kyslu kapustu zbavenu vody, sol, troska cukru, cierne korenie, pekne oprazim. Ak je cesto vykysnute, vyvalkam, poharom povykrajujem kolieska, ktore plnim kapustou, postlacam prstamia urobim z nich gulky, poukladam na plech (maslom vymastenym) prikryjem a este necham chvilu kysnut a potom ich dam piect. No a je to basta🙂))Tie kapustniky som robila prvy krat som nasla recept na nete, no ale urcite vyskusajte, je to dobrota 😉

veronkaj
14. aug 2009

tak ja mám tiež už niekolko mesiacov pekáreň, a je to super, nehovoriac kedy chceme si spravíme domáce pečivo, cesto z nej je bez práce a nemusím sa starať a chlebík keď chceme čerstvý a voňavý.

nikdy som kysnuté cesto nevedela a teraz je to super, hoci mám veľkú pekáreň s dvomi hákmi kvôli chlebíku tak aj keď dám robiť z pol cesta nič sa nedeje.

odporúčam

peroli
14. aug 2009

jako cukrářka vám i já přispěji receptem 😉 😀 ale chtělo by to digitální váhu (samozřejmě kuchyňskou 😀 😀 )

12 dkg cukru krystal
32 dkg hladké mouky
20 dkg hrubé mouky
8 dkg vejce
140 ml mléka
12 dkg oleje
3,2 dkg droždí
4 dkg žloutků
2 špetky soli
1 vanilkový cukr

Droždí + 4 špetky cukru + 6 špetek hl.mouky + asi 6-7 lžic vlažného mléka vymícháme (případně přisypeme ještě trošku hl.mouky pokuď je kvásek takovej řidší), jemně poprášíme hl.moukou, přikryjeme utěrkou a někde v teple necháme kynout aspoň tak hoďku (může být i kastrol s hodně teplou vodou).
Po vykynutí nasypeme do kvásku zbytek cukru, hl.mouky, hr.mouky, vejce, zbytek mléka, vanilk.cukr, sůl, žloutky a vymícháme. Nakonec přidáme olej (opravdu až nakonec a po vymíchání!!!!!) a vypracujeme hladké těsto (nejlíp ručním šlehačem s hnětacími háky) a ještě chvíli necháme kynout.....

KOLÁČE - těsto rozdělíme tak na 6 dílů (teda aspoň mě tady tenhle recept vždycky tak vyjde), uděláme mini placku, dáme tvaroh , zabalíme, přendáme na plech (buď vymazaný nebo s podložkou), rukou vytvarujeme koláč (mačkáme od středu ke krajům, pokuď se to uprostřed trochu protrhne a tvaroh vyleze, tak to vůbec neva), okraje potřeme vejcem, nandáme náplň (mi nejradši povidlovou), posypeme drobenkou (máslo, cukr moučka, polohr. mouka), ještě chvíli necháme odpočinout a pečeme v rozehřáté troubě tak na 200´C - jak dlouho se nedá říct, každá trouba je jiná, že jo - prostě do té doby než okraje tak akorát nezhnědnou.

DUKÁTOVÉ BUCHTIČKY - vymažeme a vysypeme plech moukou, z těsta tvoříme maličké kuličky, každou omácháme v oleji a skládáme na plech jednou vedle druhé, pečeme taky tak na těch +-200´C, a po upečení potřeme vejcem.

nawal
13. sep 2009

Caute, holky poradte mi kde robim chybu ☹ Cesto mavam pekne, ale ked dopeciem tak je trebars vianocka nie taka vzdusna, aj ked som rozky robila, boli nie vzdusne.
pouzivam susene drozdie a mam plyn. ruru.