Arašidové máslo. Na čo všetko sa dá použiť?

graziela
23. jan 2009

Ahojte,
pred par dnami som kupila arasidove maslo, ale nejako mi moc samotne, ani tak na chlebe nechuti...nerada by som sa ho vzdavala, mam takmer polkilovu flasticku...Arasidy mam velmi rada, citala som, ze v USA to jedavaju na chlebe spolu s dzemom...tak tuto kombinaciu si radsej ani nejdem predstavovat... 😲 Videla som aj nejake receptiky s kur. mäskom, alebo kolaciky s ar. maslom...no rada by som privitala nejake vase osvedcene receptiky, alebo nejake tipy, ako sa to "zvlastne" maslo da konzumovat...dakujem

ikke
26. jan 2009

v holandsku sa z arasidoveho masla robi indonezska sate-omacka, ktorou sa polievaju napr. orestovane kocky kuracieho alebo bravcoveho masa (a ryza k tomu, napriklad...). osobne som to nikdy nerobila, iba jedla a omacku na rozdiel od samorneho aras. masla zboznujem 😵

par receptov:
2 PL arasidoveho masla
3 PL sladkeho ketjapu (indonezska sojova omacka)
3 PL kecupu
4 PL cukru
2 CL octu
2,5 CL sambalu (oelek)
stipka soli
stipka mleteho cierneho korenia

vsetky ingrediencie zmiesat a nechat povarit na miernom ohni. v pripade potreby trochu zriedit vodou. pozor na prihorenie...

iny recept na to iste:
4 PL arasidoveho masla
mlieko, voda, alebo 1dl bujonu
4 PL citronovej stavy
ketjap manis (indonezska sojova omacka)
1 alebo 2 cibule
2 strucky cesnaku
1 PL cukru
1 CL sambal oelek
1 CL zazvoroveho prasku

spenit cesnak a cibulku na troche oleja, postupne primiesavat arasidove maslo a asi polovicu bujonu (mlieka, vody) a zmiesat na hladku masu, nechat zovriet a pridat ostatne dochucovacie suroviny. zmiesat, prevriet. ak je omacka husta, priliat vodu/bujon, ak je riedka, pridat arasidove maslo.

graziela
autor
29. jan 2009

Ahojte,
tak jedna flasa ar. masla uz je spapana.... 😲 Ale hned som nabehla do Lidlu a kupila dalsiu, tu jemnu..lebo neviem, kde by som ho potom zhanala...vraj este v tescu ho maju, ale mi to tesco v meste nemame a neviem, kolko tam stoji...
Jaro, este sa vratim k tvojim receptom, ten carobovy prasok, kde ho dostat kupit? Tiez ma napadlo, ze keby to maslo bolo este trochu prisladene a zmiesane s kakaom, chutilo by to ako nugeta a mozno by to aj dcerke zachutilo 😉

jaron
29. jan 2009

Ahojte.

Carobový prášok dostať asi len v obchodoch zo zdravou výživou. Môžeš použiť aj kakao, akurát že ten carob je o niečo zdravší (bez kofeínu a kofeínu podobných látok ako v kakau).

My sme si kupili tých masiel 10. (slovom desať🙂) lebo je to len chvíľková akcia a potom ich zase nebudú mať. Inak si robíme maslo sami z arašidov. Hovorili sme si, že to samozrejme nemíneme naraz, že tak postupne raz za mesiac... 😀 A už je po dvoch 😀 (za týždeň - dva).

graziela
autor
29. jan 2009

Jaro, tak to ste si urobili riadne zasoby, teda 😀 Tusim aj ja este nabehnem raz 😉 Len neviem, ci ta akcia este stale trva...Inac, ked som kupovala tu 2.flasku, tak moja dcera na cely obchod pred pokladnou zahlasila : "a preco arasidove maslo, uz zaseeeeeee ?!!!!ô A to bola skor vycitka ako otazka...Tak sa aj predavacka pri pokladni pytala, ze ake to je a ci to chuti...sranda, je vela ludi, ktr. to este neokusili 🙂

jaron
29. jan 2009

Ono akcia bude stále len maslo nebude 😀 Inak povedané tú cenu asi nezmenia, ale keď sa minie, tak to bude až keď budú znova americké špeciality a to bude možno o pol roka alebo o rok. Jednoducho to maslo nepatrí do stáleho sortimentu Lidla a to je škoda.

graziela
autor
29. jan 2009

Fiha, tak ty to mas uz dobre odsledovane...no praveze ja som si vsimla, ze u nas to maslo vobec neubuda v nasom Lidli...ale my sme take male mestecko (cca. 13tis. obyv.), takze ludia sa asi ani moc za tym netrhaju...
U nas mame novy Lidl, otvoreny len cca. 1 mesiac, som myslela, ze ked skonci akcia, tak vsetok takyto tovar proste vyradia a vylozia zasa nove akcie do regalov...ale ak je to tak ako ty pises, tak to sa nemusim bat...

titkovamiriam
30. jan 2009

ja som ho este ani v ruke nemala 😅

graziela
autor
30. jan 2009

Miriam, tak do toho, vyskusaj, mozno zachuti 🙂

titkovamiriam
30. jan 2009

asi nie - niak ma to nelaka

jajax
30. jan 2009

graziela u nas v lidli tiez ostavaju americke vyrobky az do vypredania.bohuzial arasidove maslo medzi ne nepatri.mas vyhodu ze ste mensie mesto. 😅

graziela
autor
30. jan 2009

Dnes som bola kuk v Lidli, ale bohuzial, maslo uz zmizlo.... ☹ ☹ ☹ Ostatne am. vyrobky tam boli...ale pochybujem o tom, ze by sa predali, lebo este minule, ked som bola naposledy pred par dnami, ich tam bolo este na mraky...no, co uz, budem si musiet pockat na dalsiu akciu...alebo posetrim este tu, co mam doma...neviete, ako dlho vydrzi ta otvorena flasticka v chladnicke?

jajax
30. jan 2009

ja som ju mala otvorenu asi mesiac a pol najdlhsie(zabudla som nan) a nic mu nebolo.

lyzenka
30. jan 2009

tak ja ho lubim s medom....samotne ani nie....

graziela
autor
30. jan 2009

Inac, skusala som vcera zmiesat to maslo s kakaom a medom, ale nebolo to ono...pre mna ostava Nr.1 celozrnny chlebik, maslo, banan a medik 🙂

vinka
30. jan 2009

Nám to nechutilo vôbec.Asi nevieme príst tým američanom na chut.Tiež to potom môj otec jedol len preto aby sme nevyhodili plnú flašu.No a viac sme to nekúpili. 😀

milovana
30. jan 2009

ludia ved to arasidove maslo je slane.... a ja tu citam kombinacie s medom a tak???? ja si to dam na lyzizcu a papam 🙂))

graziela
autor
30. jan 2009

Milovana, ar. maslo obsahuje trstinovy cukor, teda okrem soli, takze je sladko-slane...skus skombinovat s medom alebo dzemom...

lilu18
30. jan 2009

baby caute..teda raz som ho v usa jedla,ale vobec mi nechutilo 😝 neviem co na nom ti ludia vidia a tam ho kupuje tusim kazdy druhy..a este rozmyslala som ved take maslo musi mat straaaasne kalorii,nie? 😕

jajax
30. jan 2009

milovana ja ho mam tiez tak najradsej.len sa musim krotit.ked to zacnem jest,neviem kedy prestat 😅

graziela
autor
30. jan 2009

Lilu, jasne, ze je to kaloricka bomba, ale ako Jaron pise, ked sa konzumuje v ramci denneho menu, teda nie ako maskrta, tak az tolko sarapaty zasa nenarobi...takze babenky, krotme sa, krotme, inac budeme mat ine "kufre" 😀

ikke
31. jan 2009

arasidove maslo vydrzi aj bez chladnicky, pri izbovej teplote, otvorene aj niekolko tydznov, ba dokonca sa nebojim napisat aj mesiacov... 😉

saska.t
31. jan 2009

tiez ho nemam v chladnicke a ako pise ikke uz je nejaky ten mes. otvorene a ziadna plesen 😀 😀 😀

jaron
31. jan 2009

Ahojte,
Graziela - ak maslo už nemajú neboj sa, skús si urobiť sama - len potrebuješ kvalitný výkonný mixér a čersvé (nepotuchnuté arašidy) asi 400g - 500g a potom mixovať, zoškrabovať zo stien, mixovať zoškrabovať zo stien, mixovať, zoškrabovať zo stien... až sa vytvorí na dne lepkavá hmota a pripadne potom pre lahšie rozmixovanie pridať trochu oleja (1 - 2 lyžice) a ešte dôkladne premixovať. Maslo je trochu drsnejšie ako kupované, nie je také hladké ale je rovnako prašivé - len sa tak po ňom u nás zapráši 🙂.
So skladovaním neviem, radšej to máme v uzavretej nádobe v chladničke, zdá sa mi, že to maslo vydrží asi dlhšie ako arašidy, ale aj tak. Tiež pri kúpe väčšieho množstva arašidov najskôr ochutnám 1 - 2 aby som mal istotu, že nie sú ani trochu potuchnuté - tie už zdravé nie su. Balené nesolené je treba vyskúšať výrobcu - nás zatiaľ ešte neskalamal výrobca, teraz neviem aký, lebo ich práve nemáme. Keď budem vedieť napíšem, tie boli zatiaľ vždy dobré.

graziela
autor
31. jan 2009

Jaron a to takto jednoducho len zmixujes arasidy+prip. olej a to je vsetko? ziadne ine dochucovadla, ako cukor a pod.? Inac, dakujem za recept, ale ja ho doma robit nebudem...je to naozaj dost kaloricke a to by som ho potom jedla skoro stale...ako hovorim, u nas doma sa zial nenajde "spolustravnik", nikomu nechuti... 😲 O.i. zo zdr. dovodov by som chcela schudnut, takze nebudem to takto "kazit"...

jaron
1. feb 2009

Ahoj Graziela,
to maslo sa naozaj robí len tak bez soli, cukru... To sa potom dochutí až pri používaní.
Je jasné, že zjesť pol pohára a pod. môže chudnutie ohroziť, ale dať si 1 veľkú lyžicu s celozrnným pečivom a s ovocím na raňajky je aj zdravé aj neohrozujúce chudnutie (samozrejme to chudnutie alebo priberanie potom závisí od mnohých ďalších faktorov). Je to jednoducho lepšie, ako si dať biele rožky, kravské maslo a lekvár bez surovej zeleniny alebo ovocia, alebo je to lepšie ako si dať párky, biely chlieb a horčicu, je to lepšie ako krémeš a káva, atď.
Ale to maslo ani zase nie je podmienkov zdravia, môžeš s rovnakým zdraviu prospešným účinkom použiť orechy, arašidy, mandle... jednoducho zdravé varianty tukov (omega 3 mastné kyseliny, znižovanie hladiny cholesterolu, antioxidanty, kyselina listová, vitamíny sk. B...) a to všetko bez rizika vyplývajúceho s cholesterolu a nasýtených mastných kyselín...
Inak, čo sa týka chudnutia, teraz vyšla nová kniha dr. Bukovského, skús si to pozrieť:
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

zdenkaamarosko
1. feb 2009

Domáca výroba arašidového masla - arašidy zomelieme na mäsovom mlynčeku tri krát po sebe (t.j. zomletú hmotu ešte dvea krát zomelieme). Vznikne krémové - natierateľné --- arašidové maslo. Pozor na kvalitu arašidov (napr. potuchnutosť) ako píše Jaron.

jaron
1. feb 2009

To znie super, Zdenkaamarosko, to by som chcel vyskúšať, škoda len, že nemáme mäsový mlynček ☹ .
A neviete, či existuje aj sójový mlynček? 😀

graziela
autor
1. feb 2009

Jaro,
ja mam dost kvalitny mixer, ale tusim tam niekde v navode pisali, ze by sa nemal pouzivat na sekanie tvrdych potravin, napr. orechy...tak neviem...aky mixer mas ty? Ja mam zn. ETU, je tam aj nadstavec na mletie maku, dalsi na mletie mäsa a je tam aj odstavovac...a okrem tych nadstavcov rozne slahacie a sekacie noze a prislusenstvo...to sa akoze nechvalim, len by som chcela vediet, ci nahodou niekto taky pouziva aj na orechy...lebo ja by som sa bala, ze si ho znicim...

jaron
1. feb 2009

Nedávno sme si kúpili mixér v Lidli, tiež mal písané, že nie je na orechy, ale to mali asi všetky aj tie kvalitnejšie som si myslel, a mal väčší výkon ako ten náš starý, tak som si povedal prečo nie? Maslo urobil perfektné, prvé a posledné, pri poslednom premixovaní zadymil a bolo po ňom. Ešteže nám hneď vrátili peniaze, čo som mlel sa nepýtali a ja som sa tiež nechválil 😀 . Teraz máme Philips a je tam aj miešač na cesto a vtedy sme si uvedomili, že aj ten starý, čo to maslo pravidelne robil nebol vlastne klasický mixer ale tiež také vodorovné nože - miesač na cesto a na to má aj ako na výmenu nadstavec aj ten Philips a funguje nám to už bez horenia 🙂 . Rozmýšľal som pri kúpe tak, že cesto je tiež dosť náročné na mixovanie, podobne ako to maslo (rozbiť orechy nie je pre mixér veľká záťaž, horšie je skôr to maslo - to je lepivé a na mixovanie namáhavé). Samozrejme ale v tej poslednej fáze nechávam mixér odpočívať, nechám ho v kuse najviac 3 minúty.
Ale s tým mlynčekom na mäso, to môže byť naozaj dobré.
Inak si doma robievame aj slnečnicové, sezamové (ale ten najskôr pomelieme na makovom mlynčeku), dá sa aj mandlové a raz sme robili kešu - to je už super lahôdka. Všetky tieto suroviny však treba krátko predtým opeicť (v rúre) len tak, kým začnu trochu hnednúť a voňať (arašiidy sú už oparažené)

jaron
16. feb 2009

Ahojte,
dnes som chcel na večeru arašidové maslo, ale zároveň som chcel aby to nebolo príliš kalorické. Tak sme arašidové maslo rozmixovali s olúpanými jablkami a bolo to výborné. Pomer si môžete upraviť sami, my sme mali asi 2 veľké kopcovite lyžice masla a dve olúpané jablká. Nebolo to treba ani sladiť, asi boli jablká dosť sladké. Tiež je to dobré pre tých, ktorým vadí tá lepkavosť masla pri jedení - toto bolo úlné svieže, dobre sa to jedlo s celozrnnými knackebrotmi.