Baza čierna a recepty z nej. Ako pripraviť sirup, lekvár?

renerka
21. máj 2008

ahojky, babenky nemáte nejake dobré a vyskúšané recepty na nápoj, sirup, prípadne lekvár, môže byť hocičo....????? Na dolniakoch už začína kvitnúť a ja si len hmlisto pamätám, na chuť 5-dňového na slnku kysnutého nápoja a neviem sa dopátrať k receptu. Ďakujem 🙂 🙂 🙂

gucz
22. máj 2008

ja viem len na sirup: uvaríš 2,25l vody so 100g kyseliny citrónovej. Keď to vychladne, namočíš do toho 18 - 24 kvetov na 24 hodín. Potom kvety vyberieš a pridáš 2 kg cukru a sáčok kyseliny sorbovej (pomôcka na konzervovanie). Uvaríš, necháš vychladnúť a ponalievaš do fliaš

renerka
autor
22. máj 2008

magdi ďakujem za tip. Výborná stránka, musím vyskúšať tie vysmážané kvietky a našla som tam aj rebarboru. Ešte raz Ď.

gucz, máš ho vyskúšaný? nám veľmi chutí od fa. YO bazový sirup a kupujeme ho na hektolitre. Tak by sme ušetrili 🙂

gucz
22. máj 2008

mám vyskúšaný pijeme ho už od detstva, varieva ho aj moja mama. Kto má rád sladší dá viac cukru, ja dávam 1,9 kg, lebo mám radšej ten sirup kyselkavý

angelik
27. aug 2008

Ahojte, nema niekto vyskusany recept na sirup, alebo ine, ale z plodov?

titkovamiriam
27. aug 2008

najdes tu take recepty v teme recpty z bazy-ja cakam na recept na liker.no hodim ti sem nieco:sirup-odstavit bazu a kolko je stavy tolko cukru,dva citrony/ja dam na buduci rok aspon 4/ a uvarime,pridame kyselku-na 4l jedno balenie a dame do flias.
a mam aj recept na kompot-umytu bazu dame odgulockovanu da flias a zalejeme sirupom z vody cukru skorice a citrona. 😀

angelik
27. aug 2008

dakujem 🙂

gucz
31. aug 2008

Likér z čiernej bazy
2 litre umytých plodov zalejeme litrom vody, varíme 15 minút. Vychladnuté necháme odkvapkať cez sitko z umelej hmoty. Do získanej šťavy dáme 1 kg cukru, 5 polievkových lyžíc vylúhovanej zrnkovej kávy a 0,5 litra rumu. Nalejeme do fliaš umytých prevarenou vodou a odložíme na chladné tmavé miesto.

Ja by som tam možno pridala aj pomôcku na konzervovanie, i keď po umytí fliaš prevarenou vodou by sa to nemalo pokaziť. Likér je dosť sladký

ikke
21. okt 2008

natalkadana • Dnes o 11:54
ahojte babenky zhanam po nete nejake recepty z ciernej bazy no hlave ma zaujmaju recepty z plodov. poradte mi dik

titkovamiriam
22. okt 2008

pozri temu,sirupy,dzusiky a ine z bazy

ja cakam az sem hodi niekto recept na ten liker,inak baza zavara je fakt mnam 😀

vinka
9. sep 2009

Ahojte babenky.Máte niektorá odskúšaný recept na bázový sirup?Ale sirup na pitie nie liečivý.Dakujem. 😉

alami
10. sep 2009

2l vody, 2kg kr. cukru, 6dkg kys. citrónovej - uvariť na sirup
25veľkých kvetov bazy dať do veľkej nádoby, zaliať horúcim sirupom. po 24hod precediť, naliať do fliaš. ja to zvyknem ešte chvíľu sterilizovať, aby sa sirup nekazil - aby sadli viečka.

tento sirup robíme roky a je fantastický. celé leto sme ho pili, žiaľ, práve sme dopili poslednú fľašku 😢

vinka
10. sep 2009

No tak ja som včera už urobila sirup z plodov bázy.Dúfam,že bude dobrý. 🙂

alami
10. sep 2009

však mi bolo divné, že teraz z bazy - ale z plodov mi nenapadlo. tak daj recept, to som ešte nerobila 😉

vinka
10. sep 2009

Baby chcem sa opýtať či je to pravda,že je báza pravá a nepravá.A ževraj sa robí lekvár z pravej bázy. 😝 Ja som včera robila lekvár z bázy aj sirup ale či to bola falošná alebo pravá to neviem.A deti dnes jedly ráno lekvár na chlebíku a nieje im nič. 😕

vinka
10. sep 2009

Alami ved som sa aj divila,že som napísala z plodov bázy a ty si dala recept na kvety. 😀 😀 😀 No ja som rozvarila plody ale riadne asi 30 min som ich varila.Potom som to precedila cez gázu a dala som kolko L šťavy tolko kila cukru.A kyselinu askorbovú som tam dala to je kôli plesni.A ešte kyselinu citronovu som dala asi 20g na 2L šťavy.A naliala do fliaš.No ale teraz sa bojím aj piť ked mi suseda povedala,že je pravá a nepravá báza. 😒

titkovamiriam
10. sep 2009

vinka daj pozor ak to mas len cistu bazu aby im neznicila sklovinu,dzem sa davat cast jablk a ked sa robi napr,bazove vino tak sa pije slamkou,pretoze baza ma vela zeleza a to uplne znici zubnu sklovinu.od zaludka im zle nebude lebo nad var 60 st. bazove plody stracaju jedovatost.

titkovamiriam
10. sep 2009

a este baza cierna je baza cierna a nie prava a neprava 😀

titkovamiriam
10. sep 2009
titkovamiriam
10. sep 2009

a cez googl si toho najdete haba kuk

vinka
10. sep 2009

Jasné z toho len som bola v šoku z tej informácii,že je pravá a neprčavá.Tak som sa zlakla lebo som rčobila prvý rok z bázy. 🙂 No ale ja som našla recept zo samej bázy bez jablk.Tak som zvedavá čo sa stane. 😕 A sirup?Ako máme piť? 😲 či to nevadí ked je riedený vodou? 😉 Dúfala som,že mi odpovieš.Myslím si,že robíš z bázy vela tak preto. 😀 😀 😀

titkovamiriam
10. sep 2009

sirup je riedeny neboj 😀 ja som robila dzem aj s jablkami aj s hruskami a broskinami no je uzasny 😀

vinka
10. sep 2009

No mám 10 tých fliaš.Jednu ešte dám sestre jednu dostala suseda a dalšiu dávku už urobím z jablkami.A to sa dáva v akom pomere. 😕

vinka
11. sep 2009

A môže sa piť bázový sirup počas kojenia? 😕

titkovamiriam
11. sep 2009

myslim si ze ano ved je nariedeny poriadne vodou

daniz
29. mar 2010

Ináč kočky aj sušený kvet - urobiť za neho čaj je výborný na teploty, alebo pridať ho do čaju - ako prevencia proti chrípke. 😉

pivonka8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz