Celozrnnú alebo bielu múku?

katkaaalex
6. sep 2009

Ahojte mamicky. Iste niesom sama, ktora sa zaujima o zdravu stravu a s laskou pripravuje rozne dobroty pre svoje dietatko no velmi ma zaujima Vas nazor na celozrnnu ci grahamovu muku a vyrobky z nej, pre nase deticky. Tak ak mate chvilocku cas prispejte vetickou do tejto temy 😉
Pekny dnik Vam prajem 🙂

ygreen
6. sep 2009

Děti snad mají problém celozrnou mouku strávit, nedoporučuje se do určitého věku - ale nevím do kolika. Abych mohla střídat pšeničné pečivo peču malýmu chleba z bezlepkové mouky, kukuičné, amarantové.

segricka
6. sep 2009

s celozrnnou by som ešte počkala, môj drobček už bude mať 2 roky a celozrnnú postupne miešame s bielou a so semienkam...
... a chutí nám... 😎

vanish1
6. sep 2009

katkaalex, ja mám zas opačný názor a som jednoznačne za celozrnnú múku. Už som písala v inej téme, že moja dcéra má diétu bez bielej múky (nie bezlepkovú!), bez bieleho cukru a kr. mlieka. Odkedy to dodržiavame, nemá ekzém a to sme sa s ním neskutočne trápili a už nám nič nepomáhalo. Alergológ nám to takto odporučil. Problém je v tom, že šupka zrna obsahuje dôležité enzýmy na štiepenie lepku, takže celozrnná múka je ideál. Bielu múku už nekonzumuje dcéra vôbec, kupujeme napr. ražný chlieb v tescu, celozrnné cestoviny, grahamové špagety, ryžové cestoviny, napr. puding z kukur. škrobu, zahusťujeme kuk. alebo zem. škrobom, jeme kukuričnú alebo ryžovú kašu (dcérka nikdy nejedla pšeničnú krupicu).
Takže ja som jednoznačne za.
Skús si prečítať tento zaujímavý článok (ináč autor tohto článku nám túto diétu (to sa ani nedá nazvať diétou)poradil a nám to 100% zabralo. Alergológ to len schválil.

Ja mám tiež problémy s pleťou a po vysadení bielej múky je to neskutočne lepšie.

daducha
6. sep 2009

Ahoj,

som za celozrnnu. Môj maly mal 7 mesiacov a ani ma nenapadlo dat mu na zaciatok biely rohlik.Zacali sme s grahamovym a cim bude starsi, tym tmavsie pecivo bude dostavat. Starsi syn v obchode krici : mami prosim si ciernu zemlicku. Tak dufam, ze to tak dopadne aj s tym mladsim. Vlastne ani nema inu moznost, u nas doma biele pecivo nenajde 😀

soanpe
7. sep 2009

celozrná mouka je vzhledem k nedozralému zažívacímu traktu nevhodná pro děti do cca 2let. dá se přimíchat, ale neměla by vytěsnit klasickou mouku

soanpe
7. sep 2009

kopíruju z jiného fora 😉

PříspěvekZaslal: st říjen 10, 2007 9:01 am Předmět: Citovat
S tím celozrnným pečivem je to prý následovně (zdroj časopis Máma a já, kde se ve speciální rubrice tomuto tématu několikrát věnovali):
obsahuje mnohem více vlákniny než pečivo bílé a malé děti prý ještě nemají dostatečně vyvinutá střeva, by si s ní poradili. Většinou se doporučuje celozrnné pečivo zařazovat do jídelníčku až u dětí školního věku, ale četla jsem už i názor že až ve 12 letech!!

Osobně se přikláním k přístupu "všeho s mírou

...........................................................................................................................................................

PříspěvekZaslal: út říjen 09, 2007 10:59 pm Předmět: Citovat
[quote="Zita"]Hanka - tak tos mě dostala.. V rozpacích ..já se snažím spíš než bílý pečivo K. dávat tmavý, celozrnný..v obch. mu nekupuju rohlík,ale spíš nějaký semínkový věci...on toho teda moc nesní...většinu podrobí okolo..ale dělá furt ńamiky.. Veselý .

Ja nechci vyvolavat nejakou cerealni panku Vychechtaný ale jak jsem psala - kamoska je fakt extrem (zacalo te behem tehu s nyni exmanzelem-otcem maleho), vsechno bio a tak, takze kluka tim cpala od veku co se muzou obiloviny cca od nakeho 8. mesice.
Podotykam, ze normalni "bily" rohlik nebo treba piskoty ci ty prvni detske susenky do ruky do te koliky nemel. Jednou se chudacek pred obchodem vrhal dceri po rohliku a kdyz jsem mu nabidla dcery odpo svacinku - strouhane jablko dost kysele "oslazene" nadrobenymi piskoty, tak jsem 2x dostala takovou vyzivnou stravovaci prednasku, ze jsem to fakt nemela zapotrebi.
I po jejich pobytu v nemocnici si kamoska nepripustila, ze by mela ona delala chybu ve vyzive (pominu ze klukovi nedavala do te doby maso, mleko jen sojove nebo kozi, jogurtove vyrobky napr. Danone ci Jogobela ani napad), naopak vsechny doktori a sestry byly pry "totalne mimo"... Nastesti ma rozumnou maminku a malej diky castemu babiccinemu hlidani i "normalni" stravu a ted jiz i noveho pritele, ktery ji vyzivove"usmernil"... Mrk

http://www.azrodina.cz/2940-ktera-mouka-je-zdrava

lienka79
9. sep 2009

celozrnna muka sa malym detom neodporuca..do roka isto nie a potom uz neviem....ja malemu davam..
ked uz, radsej bielu muku..je to pre nich zdravsie..
skus si to precitat na mama a ja/poradne...Dr.spanikova to tam kdesi pisala, aj preco as nemozu celozrnne vyrobky...prip.jej pooloz otazku....

saska.t
9. sep 2009

celozrnne vyrobky sa nesmu kvoli vdychnutiu semiacok ale celozrnna muka sa moze kedze je pomleta a vrelo ju odporcam ako zdravu a plnu vit. a mineralov nahradu bielej muky 😉

saska.t
9. sep 2009

inak pouzivam celozrnnu ovsennu muku a kedze ovsene vlocky bezne papa dieta po zavedeni lepku nevidim dovod ju nedavat a vela vlakniny predsa odporucaju odbornici bezne po zavedeni lepku aj kvoli zlepseniu vyprazdnovania u deticiek, takze ten vek po 12 mes. sa mi zda prehnany, chcela by som vidiet tu studiu, kto to zasa vymyslel .... 🙂

soanpe
9. sep 2009

no saska,když myslíš 😅

saska.t
10. sep 2009

soape - konzultovala som to s odb. na detsku vyzivu a nie jednym.... 😉 nemam vo zvyku placat do vzduchu 😉

briketa
10. sep 2009

moj syn vobec neje chlieb a pecivo ;).
cestoviny pouzivame spaldove, alebo ryzove. ale jedava orzo a kuskus.

saska.t
10. sep 2009

inak soape tym som nechcela povedat ze mala papa vsetko celozrnne to rozhodne nie ak je biele pecivo ma biele ak celozrnne tak celozrnne ale vo vseobecnosti ma viac celozrnneho, tiez som zastanca ze vsetkeho s mierou...

mikulka
10. sep 2009

Holky, ať to nemusím celé čist, v čem je špatná bílá mouka?
A když budu zahušťovat celozrnou, je to stejné vaření jako s bílou, nebo má vařit déle?

sasko, v čem je hodně vlákniny, v té celozrné mouce? Zajímá mně to, protože malý mívá potíže s kakáním.

babofka
10. sep 2009

baby, ak je v obchode tmave pecivo, neni automaticky celozrnne. vacsina z nich je len karamelizovana 😉 😖

saska.t
10. sep 2009

mikulka v celozrnej je vela vlakniny 😉 zarad castejsie ovsenne vlocky a kakanie by sa malo upravit 😉 , varenie s celozrnnou mukou je rovnake ako s bielou..

shaula
10. sep 2009

Briketa - a proč ne? Ve 4 letech je to podle mě chyba 😖 A co je to orzo?

Babofka - s tmavým pečivem máš pravdu. Dokonce jsem někde četla, že se prý přibarvuje i kávou! Ovšem nevím, co je na tom pravdy... Ale pokud je něco označeno jako "celozrnné", tak by to mělo být celozrnné.

lyongirl
10. sep 2009

veru, prifarbuje sa!!! 😠 😠 😠 MM robil v pekárni...

deina
10. sep 2009

Tak ano, je rozdiel medzi tmavym a tmavym - niektore su celozrenne, niektore su len prifarbene. Bohuzial. Zistila som to sama na sebe, ked som musela drzat dietu kvoli tehu cukrovke. 😝

Ja malemu kupujem radsej celozrnne vyrobky ako tie z bielej muky. Zase nie tak, ze len a len celozrnne, mava aj piskoty napr, ale uprednostujem tmavsie.

kacka.va
10. sep 2009

malým dětem bych dala jednoznačně spíš bílou mouku, protože nemají mít nic celozrnného, je to pro ně mnohem horší na trávení.
samožřejmě záleží, jestli je dítěti rok a nebo čtyři.

vanish1
14. sep 2009

no dievčatá, ja som sa bavila v jednej téme s kamzyk, ktorá je odborníčkou a napísala mi toto: klasická pšenice, tj.Triticum aestivum, obsahuje nejagresivnější lepek, ať už je v celozrnné formě či nikoli (tj.bílá mouka). Čili ať už bílé, tak celozrnné výrobky z klas.pšenice bych nedávala vůbec. Z lepkových obilnin lépe dát např.špaldu (též druh pšenice, ale jiný), kus kus (opět druh pšenice, ale jiný), žito, oves, ječměn, atd.atd, nemusíš se bát špaldy, kus kusu (oba dva typy obilovin jsou sice pšenice, ale nikoli ta klasická agresivní pšenice, tj.Triticum aestivum, tzv.ta klasická bílá mouka), dobrá je také ovesná kaše (HIPP ovesná nemléčná kaše).
Ako som už písala, biele nedávam vôbec, dcéra nemôže, takže kupujem ražný, celozrnný a iný chlieb, špaldovú celozrnnú múku... a to, že biela múka je zdravšia, tak to mi príde trochu divné 😲

shaula
14. sep 2009

Vanish - myslím, že tu nikdo netvrdil, že je bílá mouka zdravější, jen že je pro malé dítě lépe stravitelná (ovšem jestli je to pravda, netuším 😉 ). A Kamzyk má určitě pravdu, nicméně tato její odpověď pro tebe je ovlivněna tím, že tvoje malá má atopický ekzém, v rodině máte astma a alergii, takže tady je rozhodně na místě více opatrnosti než u dětí, které tuto zátěž nemají. Čímž samozřejmě nechci říct, že se mají nacpávat bílou moukou od rána do večera 😀 , jen že to u nich není třeba tak hrotit. 😉

katkaaalex
autor
15. sep 2009

Ahojte baby, som velmi rada, ze ste sa zapojili aj do tejto temy a napisali svoj nazor.
Ja som zastanca zdravej vyzivy a celozrnna ci grahamova muka a vyrobky z nich su pre mna samozrejmostou.
Posielam Vam aj nazor odbornika - cloveka, ktory sa o zdravu vyzivu venuje uz niekolko rokov a sam ma uz 2 velke deti. jeho rady boli pre mna vzdy velmi cenne a naozaj velmi odborne.

...môj názor:deťom do 1 roku podávame celozrnné obiloviny bez lepku.Ryžu,pšeno,kukuricu,pohánku,amarant.Biela múka nie je vhodná a zdravá v žiadnom veku.

zuzkadankova
29. okt 2012

@babofka
@babofka tak,tak konecne to tu niekto napisal. A este by som povedala,ze je veeelky rozdiel medzi viaczrnym a celozrnym pecivom 🙂. Takze nie vsetok chlebik,zemlicky a rozteky co nesu nazov TMAVE,su naozaj vyrobene z tmavej muky ;).

slavka241
2. jan 2015

Najlepsie nedavat žiadnu múku..či bielu alebo celozrnnu. Veľa ľudí si mysli,ze celozrnna muka je zdravsia,opak je pravda,je to este väčšia pliaga.Bežné celozrnné produkty, vyrobené hlavne z obyčajnej pšenice (Triticum aestivum), brzdia absorpciu živín, spôsobujú premnoženie kandidou v tráviacom trakte a narúšajú celý tráviaci trakt. Môže zato hlavne veľmi agresívny druh lektínu, ktorý sa nachádza v pšenici, tzv. aglutinín pšeničného klíčku (Wheat Germ Agglutinin – WGA). Tento lektín však spôsobuje ďaleko vážnejšie problémy ako „len“ narušenie trávenia.Pečivo je rýchlo dostupná, lacná a chutná potravina. Pokiaľ však chcete konzumovať pečivo, musíte ho vedieť správne skombinovať a tiež nie je pečivo ako pečivo. Všeobecne vám však odporúčam konzumovať pečivo veľmi striedmo. Mať ho každý deň na tanieri vás môže po rokoch priviesť napríklad k vyššie zmienenej celiakii a k cukrovke.V dnešnej dobe je normálne,že sa deťom dáva do ruky piskótka alebo rohlík.A pritom mamičky ani len netušia akú veľkú chybu robia.

lorela
2. jan 2015

@katkaaalex Tiež sa pripájam k tým, ktorí odporúčajú celozrnnú múku alebo grahamovú a celozrnné výrobky vôbec.
Keďže sa nič preháňať nemá, občas biely rožok, ryža či cestoviny dieťatko jesť môže. Je to aj kvôli množstvu denne konzumovanej vlákniny, keďže okrem celozrnných výrobkov dieťa jedáva ovocie a zeleninu. Príliš veľa vlákniny môže spôsobiť v tráviacom trakte nižšie vstrebávanie živín.
Čo je však veľmi dôležité, treba rozpoznávať, ktorý výrobok celozrnný je, ktorý sa len tak tvári a kedy nás chce výrobca zavádzať. Celozrnné nemusí byť dokonca ani to, čo sa tak nazýva.

Celozrnný výrobok MUSÍ obsahovať minimálne 70% celozrnnej múky, alebo musí byť v zložení uvedená celozrnná múka na prvom mieste.
Summa summarum - na slovenskom trhu je iba jeden naozaj celozrnný chlieb, a to Slatinský celozrnný chlieb a vhodné z hľadiska výživy sú tiež grahamové rožky a grahamové toasty (celozrnné cestoviny a natural ryža).
Všetko ostatné, ako bolo spomenuté, je prifarbené praženým sladom alebo karamelom.