Chcem sa naučiť variť, ako prekonať strach z varenia ?

12. jan 2020

Ach baby.velmi by som sa chcela naucit varit...moj muz sice varit vie ale co som za manzelku ked nevarim mu pravidelne...ako ano rysky urobim ci zemiaky ci ryzu...ale take komplikovanejsie jedla omacky polievky nie...mam strasny strach ze to pokazim nebude to jedle a skoda penazi...trapi ma to dlho lebo muz je gurman a ja som dobra jedine jedlo vymysliet ale nie navarit ...muz sa nestazuje lebo vie varit ale ked ja chcem tiez...piect viem.nastastie.chvali si strasne moje pecenie ci zaviny kolace alebo buchty...dost zavidim ked tu vidim albumy ako niektore mamicky vyvaraju pozeram a hocorim si sak toto by som dala a ked to chcem navehnut ze to uvarim mojemu zbloknem sa a koniec...neviem ci je to tym ze ma mama nikdy nrjako k vareniu netahala ci k tomu nemam vztah alebo mam len strach...ale neviem to prekonat...ako decko som raz urobila salat ktory som pokaslala a mama na mna dost nakricala a odvtedy to nejde...ako to prekonat? Ako prekonat svoj strach z varenia? Tak strasne chcem varit aby bol moj na mna hrdy ale neviem sa prekonat 😩 co robit?

pininka1
12. jan 2020

Najlepšie je začať keď si sama doma. Skús niečo v menšom začať, nemusí to byť na začiatok hneď svieckova. Ja varím od 16 a x-krát sa mi ešte stane že niečo pokazim, to je normálne, hlavne sa toho neboj. Varenie nieje žiadna veda.

h2
12. jan 2020

No tak keď zvládneš záviny, koláče a buchty, zvládneš určite aj polievky, či omáčky. V dnešnej dobe videopostupov na internete to určite nebude problém. Alebo, keď píšeš, že manžel vie variť, tak varte spolu a naučí Ťa.

amelie2017
12. jan 2020

Ani ja som nevedela vobec varit, nastastie je muz sefkuchar a vacsinou vari on. Ale ked som varila malej prikrmy, dost som sa naucila. Ale ja varim jednoduche jedla, na segedin ci svieckovu si netrufnem. Ale cestoviny s roznymi omackami spravim, maso na prirodno, reznou som uz vela vela spalila, vela jedal vyhodila, ale tak nejak zacat treba.

autor
12. jan 2020

@amelie2017 rezne spravim ale take presne segedin svieckova polievku sak ani vyvar nevarim len on...ako keby nechodil do zahranicia varil by on asi stale ale mame 2 deti a tym treba zacat varit .zatial papa stravu len maly mala je este mala ale tak nemozu mat 10 rokov a ja im dam chleba okej palacinky a take veci viem ale tie narocne 🤔

alienkami
12. jan 2020

Chce to len skúšať, skúšať a skúšať. Máš pred tým prehnane veľký rešpekt. Neboj, nie je to taká veda. Niekto má zase taký rešpekt pred pečením akýchkoľvek koláčov a zákuskov. Hlavne pred kysnutým cestom. a to ty zvládaš. Tak prečo nie varenie? Dáš to!

xjakubikovak
12. jan 2020

hľadaj recepty kde je vsetko podrobne napisane napr. mam dobru skusenost so stránkou Leniva kucharka 🙂 k segedinu ja som si tiez myslela ake je to strasne tazke jedlo a popri tom nieje ani nahodou 🙂 pridavam link podla ktoreho robim ja, drz sa receptu a bude skvelý😊 drzim palce

h2
12. jan 2020

@xjakubikovak Presne tak, segedín považujem za jednoduché jedlo. A ak robíš v tlakovom hrnci, tak je aj rýchle.

slecnabe
12. jan 2020

Ja som na tom veľmi podobne, nemám rada varenie, nebaví ma to, strašne mi vadí celá podstata varenia, v zmysle "odo oka/podľa chuti/chvíľu povaríme" je to na mňa málo exaktné :D narozdiel od pečenia napríklad. No ale poskúšaj fakt. Ja som dlho robila len jedlá v rúre a úplne jednoduché polievky. Teraz už spravím aj ten segedín, ale tiež sa na to odhodlávam pár dní :D z hrncových jedál mám trochu stres, ale postupne sa to pomaly mení.
Napríklad vývar - skoro som odpadla, keď som zistila že sa to vlastne robí skoro úplne samé. To fakt len stačí raz skúsiť. A také tie desivé jedla na začiatku úplne zjednoduš. Toto našťastie neni ako s pečením, pri varení kľudne môžeš aj tretinu vecí vynechať na začiatku 🙂

r_d
12. jan 2020

Každá niečo pokazí. Začni variť sama doma, jednoduchšie recepty, alebo s niekým skúsenejším. Napr. na polievke veľa nepokazíš, hlavne jednoduchšej.

janaakt
12. jan 2020

U nas varim ja, manzel nevie...lenze my mame aj problem vymysliet co uvarime...cize ak by manzel aspon vymyslal, vobec by mi nevadilo, ze nevari 😆 takto ked mi povie, ze je jedno co uvarim, mam chut mu povedat, nech si to jedno uvari sam 🤣

h2
12. jan 2020

@janaakt Presne! Môj ešte dodá, že: "Uvar, čo chceš." 🙄 Ako keby som ja niečo chcela uvariť a jeho sa pýtam len tak, aby reč nestála. Fakt nemám problém uvariť hocičo, ale každý deň vymyslieť nejaké jedlo je na tom najhoršie. A on to nechápe, vraj on si nebude rozkazovať, ako v reštaurácii. (Myslí to dobre, ale bola by som radšej, keby si povedal, čo by si dal.)

ukulela
12. jan 2020

mas pred tym prislis velky strach. ked zvladas pecenie, tak varenei bude hracka, zacni jednoduche - kuracie maso - platky na prirodno/sote so zeleninou... segedin je hracka. podla receptu das uplne jednoducho ... ja som takto mala X rokov strasny respek pred kysnutym cestom, to je pre mna vysoka skola varenia napr !)

wooshka
12. jan 2020

Ja dobre nerozumiem konceptu pokazeneho jedla, lebo ved miesat snad vies, aby Ti neprihorelo na uhol a inak neviem. Chapem, ze zit s niekym, kto vari fakt dobre moze podkopavat sebavedomie, ale ved mozes varit, ked je prec. Najhorsie, co sa moze stat je nejaka zdrcnuta trochu hrudkova omacka, resp jedlo, ktore proste nebude perfektne a nebudes mat neho uzasny pozitok, ale inak si moc neviem predstavit, co sa da na jedle pokazit tak, ze by ho bolo treba vyhadzovat. Snad okrem brutalenho presolenia, ale casto sa aj to da zachranit. Ja zo 70% aj peciem z hlavy a teda casto to konci cestom, ktore zabudne v rure narast, lebo si davam casto pomery od oka, ale ved aj take sa da zjest 😁 uz sme mali namiesto bublaniny pecenu hrubu palacinku a neotravil sa nikto. Pozeraj sa na to, ako na kalorie - tie v jedle ostanu aj ked nebude tip top a primarnym dovodom jedenia je predsa prijmanie energie
;)

h2
12. jan 2020

@wooshka Tak u mňa je primárnym dôvodom jedenia niečo úplne iné. A vôbec by mi nevadilo niečo z tej energie aj neprijať. 😁

wooshka
13. jan 2020

@h2 to bolo samozrejme myslene s nadsazkou 🙂 len nech neberie to varenie tak strasne vazne, nikomu sa este nic nestalo, ked zjedol dolepenu ryzu alebo polievku so zaprazkovymi hrckami 🙂 a ved to je asi najhorsie, co sa pri vareni moze stat - ze nieco nie je tip top, tak nad tym ani netreba vobec rozmyslat, ze sa nepodari 🙂

h2
13. jan 2020

@wooshka Však ja som to tiež nemyslela vážne. 😁

deti95060810
13. jan 2020

skúšať.nič iné. Aj keď jedlo pokazíš - no čo stane sa. Aj keď učiš sa variť dosť neskoro, mohla si začať skôr ...
Inak moje prvé palacinky zožrali sliepky...zopár ich zjedol aj otec, ale sliepočky si prišli na svoje. Chodila som do 6 tr. Ako to zobrali rodičia ? - s úsmevom...😉

alienkami
13. jan 2020

Ja som si tiež myslela, že zo mňa kuchárka nikdy nebude. Varievala babka, mama... A ja som nemala priestor. Keď som bola istý čas nezamestnaná, využila som každú príležitosť, keď mi ani jedna z nich nestála za zadkom a skúšala. Keď som to zvládla ja, tak aj ty 😉

vrabcek15
13. jan 2020

Ahoj neboj sa určite sa ta naučíš 😊moja mama je kuchárka a ja som variť nevedela 🙈😂🙈🙈(išiel ju so mňa trafiť šľak v kuchyni 😂😂🙈🙈) .. Ale vydala som sa a začala som skúšať, často krat som jej volala 😂a vuaala zadarilo sa🙈už aj sviečková pohoda, segedak pohoda 😂😂

4stanka4
13. jan 2020

Treba skúšať-ja teda veľmi priestor na varenie nemám ale keď áno tak si nájdem niečo na internete alebo keď klasiku tak mám mamu na telefóne 😁 keď niečo nevýjde tak manžel povie že to bolo dobré ale druhý krát to už nemám robiť 😂 sviečková mi napr.nepríde vôbec náročná-tú som sa naučila medzi prvými.Minule mi prihorelo mäso tak som improvizovala a vznikol z toho taký mexický guláš že sa manžel oblizoval 😊 Netreba sa báť a pôjde to 😉 držím palce

evittam
13. jan 2020

Ved segedín ci vyvar su z tých lahsich jedál.😁😉

evittam
13. jan 2020

@janaakt
@h2
Presne. U nas len poviem na odpoveď "to je jedno". To uvarit naozaj neviem, uvarte si sami...😉

mimus9654
14. jan 2020

Ja som variť nevedela tiež
Začala som sa učiť tak že som išla od najľahšieho po najťažšie . Najradšej keď som bola sama lebo máš v tedy kľud bez stresu . Ono sa vraví každý sa učí na vlastných chybách .
Ja som tiež nevedela a viem ale nie tiež toľko toho a take omáčky alebo polievky viem ale tiež nie všetko
Naučiš sa len třeba skusat a věřit si

mimus9654
14. jan 2020

V cera som například skusala perkelt a vislo pohode 🙂

autor
14. jan 2020

Aj u mna je problem ze aj keby som chcela varit neviem co...otrepabe recepry dookola ma nebavia a nove nevieme za pana nic vymysliet a pritom milion receptov na net elen zasa peoblem som ja lebo vela vymyslam vela surovin nezjem ako priklad cibulu huby grilovanu zeleninu nejake druhy masa...ach...ale chcem pre muza a deti aspon

autor
14. jan 2020

@mimus9654 raz som robila kuraci paprikas...bol dobry..az na tu chut zhoretej papriky v nom 🤣

mimus9654
14. jan 2020

Mna picne 😃😃 mne ešte nikdy nič chvála bohu ale bojím sa niekedy že kuchina začne horieť 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

autor
14. jan 2020

@mimus9654 sak toto a raz tiez taka velka frajerka som ze spravim sosovicocu polievku a zemialove lokse placky kazdy ich inak vola tie co sa pecu na suchej panvici...boooze obe jedla som presolila 🤦‍♀️ sa to nedalo jest aj ked sa muz velmi snazil ale vzdal to 🤣 asi som fakt na hofno kucharka a radsej budem piect 🤣

mimus9654
14. jan 2020

Ja som nevedela apsolutne nič ale postupne soˇ sa začala učiť či som chcela alebo nie 🤪

mimus9654
14. jan 2020

Prvej som začala pracovať na kuracie polievke 😇