Čo dať malému jesť, ak má alergiu na tieto potraviny?

lyongirl
2. jan 2009

Ahojte mamičky, aby som bola stručná a hlavne presná, malý má nejakú alergiu, na ktorú dostal mastičku Kuterid + Vigantol. Lenže lekárka nám z jedálnička vyradila veľmi veľa a ja neviem, čo mu mám dať jesť. Takže vás prosím o pomoc, ak máte niektorá skúsenosti s takýmto niečím.
Vyradené potraviny, ktoré nemôžme: čaje, med, žiadne ovocie, žiadna zelenina, samozrejme údeniny a párky, ale to ani nejedol, kečup, horčica, zavárané uhorky a možno si ešte spomeniem a dopíšem, ale ide o to, že nemôže zeleninu, čo je základ nášho varenia a netuším, akú polievku uvariť a on mi nebude jesť suché kuracie maso s ryžou, alebo zemiakom, tak prosím o nejaké rady....
Môžme mliečne výrobky, ale teraz neviem, či môže jogurt s ovocím....asi ani to nie ☹

olina.s
3. jan 2009

Ahoj, jdu se zeptat na radu. Naše malá má atop. ekzém. Vypadá to na alergii na mléko. Nemáte někdo zkušenosti? Jak nastavit jídelníček, aby jí nic nechybělo?

zdenallicka
3. jan 2009

Oli, moje kolegyne ma dceru, te alergii na mleko zjistili v roce, takze od te doby valci bez mleka... No, mleko mala pije, ale sojove.. z krabice.. je to drahe a pry ji navic moc chutna, takze nakupuji, nakupuji a nakupuji... Misto syru kupuji ve zdrave vyzive ruzne pomazanky - je to alternativa.. Kdyz se zeptas v nejakem Zdravicku, jiste ti poradi.. Kazdopadne musis hlidat kazdou potravinu, ponevadz v 90% vsech vyrobku stopy mleka jsou..
Denne Zuzance pripravuje jidlo do skoly, protoze i brambory se masti maslem, ve vajicku, kterym se neco obaluje, je mleko, do omacek a polevek se taky casto pridava. Tvoje dcera jeste v zadnem zarizeni neni, takze si to ohlidas v pohode..
POzor na vsechny sladkosti - tam se mleko hodne casto vyskytuje!!! 😒

Zuzka ma atopicky ekzem taky.. Po vypusteni mleka ze stravy je na tom relativne dobre... Ted, po sedmi letech, jim doktorka dovolila jeden pasek horke cokolady tydne, tak Zuzik ujizdi na coklitce.. 😀

Jo a kolegove dceri byvalo porad zle (uz je ji 13) a zjistili ji taky alergii na mleko.. Dal ji orechovy zavin, ona se mu ohodila a pozvracela - nevedel, chudacek, ze orechy se vari v mlece, na to taky pozor!!!

Kdyz si na neco vzpomenu, tak napisu.. V pondeli se ji zeptam na literatu a poradim ti..;o)) Tak pa a hodne stesti...

zdenallicka
3. jan 2009

Jo a mlecnou bilkovinu skvele dohaneji lusteninami, sojou a takovyma dobrotkama... 😉

olina.s
4. jan 2009

Zdenallicka - děkuju!!! Malé sojové věci nedáváme - také riziko alergie. Manža měl alergii na mléko do 6 let, tak jsem se snažila co nejdéle kojit, ale malá se odstavila ve 13m, takže není zvyklá na UM a ani ho nepřijala. Já jí kupuju v DM rýžové mléko s vápníkem a přidávám do jídel mořské řasy, sezam.semínko. Ořechy jsme jí ještě nedávali a sladkosti hodně málo, ale u těch jsem se vyhýbala mléku a jiným alergenům, takže s tím taky problém nebude. budeš moc hodná, když se zeptáš na literaturu. Hezký večer a ještě jednou děkuju. Olina

zdenallicka
4. jan 2009

Nemas zac... 😉

jaron
4. jan 2009

Ahojte,

dobre vstrebateľný vápnik (asi ako z mlieka) je z tofu, lepšie vstrebateľný ako z mlieka je z listovej zeleniny (okrem špenátu, mangoldu) ako brokolica, karfiol, kel ... (dobré je aspoň chvíľu povariť najlepšie na pare). Trochu horiše vstrebateľný vápnik ale zato ešte stále sú to dobré zdroje je zo sóje, zo strukovín, orechov a hlavne sezamu. Možno nie ešte všetko malá môže jesť ale postupne už áno. Toľko aspoň v skratke o príjme vápnika bez mlieka.
S bielkovinami problem nie je ako už písala zdenallicka.
S tou sójov malá alergická na ňu je alebo sa len bojíte, že by mohla byť? Ak nie je, mohli by ste to opatrne skúsiť, napr. pridať malý kúsok bieleho tofu a sledovať reakciu (ale nepridať vtedy žiadnu inú potravinu, aby ste sa nepomýlili). Sójové potraviny sú veľmi výživné, tak by bolo škoda ich nepoužívať, pokiaľ naozaj nebude na ne malá alergická.

Jaro

lyongirl
autor
7. jan 2009

Ahojte,
tak dnes sme boli na kontrole. Malému exém perfektne ustúpil z tej mastčky, nie úplne, ale má ho minimálny, takže asi ho ešte pár krát natriem a bude to ok. Nové sme sa nedozvedeli nič, jednoducho treba zistiť, na ktorú potravinu takto zareagoval/ak to vôbec bolo z potraviny/, takže ideme pridávať zakázané potraviny s odstupom 2-3 dní.
Ďakujem vám všetkýmza rady 😉

rorinka11
5. jún 2012

ahojte.neviem do akej temy sa spytat tak skusim sem...dnes mi mala namacala prst do kecupu a kostovala.... ked som jej umyla pusku tak tam kde mala na lickach kecup jej ostali cervene flaky ktore sa zachvylocku stratili.ziadna vyrazka,nic...myslite ze je to alergia?dakujem za odpovede...

tymothy
5. jún 2012

osobně myslím, že to měla jen od toho kečupu obarvené. 😀

rorinka11
5. jún 2012

@tymothy aj ja som si najprv myslela, ale flaky jej slably az nakoniec uplne stratili...