Čo dať zdravé jesť dvojročnému dieťaťu?

lenicko
14. aug 2014

Milé mamičky, babičky, ockovia... a všetci, čo máte skúsenosti s varením pre deti zhruba vo veku môjho Adamka (2). Tém o varení a receptoch a nejedení tu je veľa, preštudovala som všetko, ale možno čakám na odpoveď niektorých z vás, ktorí ma inšpirujú k novým, zdravým a chutným jedlám, ktoré u vašich detí bodujú na prvých priečkach. Prosím všetkých, kto môžu a chcú prispieť do diskusie, napíšte mi jednoduché aj nie-jednoduché recepty (už som poľavila aj od toho, že veď tak veľké dieťa papá to čo my-rodičia.... nie, som ochotná variť len pre neho, len nech to zje) Budem rada, ak budete písať tipy na chutné polievky a hlavné jedlá, tiež neohrdnem zdravým tipom na pomazánku. Budem vďačná za každé chutné zeleninové jedlo, lebo to nám veľmi chýba.
Aby ste boli v obraze, naše menu pozostáva z tohto: cestoviny s paradajkovou omáčkou a kuracím mäsom, kura na smotane s haluškami/cestovinami, ryžový nákyp, zemiakové gule s marhuľami, žemľovka, granadír (jediné okrem zemiakových gúľ, kde zvládne zemiaky) a rizoto (- s prídavkom lyžičky BIO kečupu- inak nedá). Tým sa náš jedálniček uzatvára. Ryby zachraňujeme sardinkovou, alebo tuniakovou nátierkou a z nátierok ešte vajíčková a avokádová. Polievky akékoľvek (zeleninové aj krémové) nechce. Porekadlo "vyhladneš- zješ" nefunguje. Vopred všetkým ďakujem za príspevky s receptami a tipmi na zdravé a hlavne skutočne obľúbené jedlá vašich detí.

janina218
14. aug 2014

nas velmi lubi kuracie sote so zeleninou a s ryzou, klasicke pecene kura s ryzou, gulas (hlavne zemiaciky a stavu s chlebikom), kuraci perkelt s haluskami, pecene maso so zemiakmi, granadir, rizoto zeleninove s trochou masa. vsetko su to jednoduche jedla. ale mne napriklad spapa aj samotny hrasok, kukuricu, ale aj ovocie. ked ho necham jest sameho, tak spapa cokolvek a to je mladsi ako tvoj, ma 19 mesiacov

meluela
14. aug 2014

@lenicko to ste na tom super. moj bol v tom veku na cistej ryzi a holych cestovinach + ovocie. teraz mame 3-4 jedla, stale varim zvlast. nejedaci su nejedaci. sardinkova natierka je aj teraz pre mna uplne sci-fi, neviem ci mi ju niekedy zje.

iwesska
14. aug 2014

Nas je sice starsi kusok, ale velmi si oblubil paradajkovu omacku s pohankovymi gulickami. Je to vlastne klasicka plnena paprika, akurat ze miesto masa pouzijes namocenu pohanku + ryzu - dochutis ako ste zvyknuti a bud naplnis papriky, alebo sformujes gulicky, ktore trosku osmahnes na panvici aby sa ti v omacke nerozpadli a varis tak pol hodku. A moj maly je strasne vysadeny na knedlu, tak jemu do toho este nakrajam knedlu, alebo potom pecivo k tomu. Rizoto v akejkolvek podobe fici aj u nas, takze to obmienam a vzdy tam dam inu zeleninu, ine chute, ale hlavne ze je zaklad ryza 😀 Dnes sme mali zapekane zemiaky so spenatom, riccotou a kuskami lososa - da sa to pouzit aj vo verzii s ryzou alebo cestovinou. Ked lubi ryzu, skus mu ju nahradit kuskusom. Velmi lahky a chutny je kuskusovy salat - pripravis kuskus podla navodu + nakrajas na kocky paradajky + salatovu uhorku + trosku citronovej stavy, zmiesas, pridas bazalku, trosku oliv. oleja a je to dobre aj samotne, aj ako priloha k masku. Pises ze nema rad ryby...da sa to oklamat aj tak, ze urobis napr. hraskove pyre a do toho mu tu rybku vpasujes. Je to sladke, takze ani nezisti ze je tam ryba. Pyre mozes urobit z cohokolvek, aj z brokolice, petrzlenu, zeleru...

lenicko
autor
14. aug 2014

@iwesska ďakujem za inšpiráciu,už som nabehla do obchodu a kúpila kuskus... na úvod- aspoň vidíš aké veľké je moje zúfalstvo- proste hneď konám 😀

siska53
14. aug 2014

@lenicko moji nie su tak velmi priebercivi (ale su jedla,ktore nerobim vobec,myslim,ze im pridu na chut neskor).
Robievame maso na rozne sposoby,tofu tiez.
Ako prilohu oktem beznych pouzivam pseno,quinoy,kukuricnu kasu,amarant,pohanku..krupy jacmenne i spaldove(tie i do polievky)..
Polievky moji maju radi (maly mi ofrflal vlani kesu polievku a nejak im minule rascova vajickova nechutila,predtym v pohode-mimo toho zjedia vsetky),do mliexnych si davame rozne semienka,mala kvoli veku len lanove a sezamove a citron,robievam niekedy i domace krutony.
Zo sladkych i palacinky,psenove sulance(z sikovnejmaminy recet-sikovnamamina.sk),ryzovy nakyp,chutili i jablkove lievance,krupicove halusky,krupicovy trhanec...

Oblubili si aj hokkaido-polievku i len taku pecenu na bylinkach..bataty im chutia tiez,rozne privarky z tekvice,cukiny..patizon...
Ja robievam i spizy,malej som vlani robila take nekorenene,lebo ona iz od asi 15.m.nechcela mixovane a chxela len take ako my.
Aj placky ci krokety robievam v trube,nie su take mastne...
My tucne nejedavame,aj maso im odblanujem (ja maso nejedavam)..

Jedli aj trochu feniklu,ten ale mavame sporadicky....steukoviny im tiez chutia,baklazan,brokolica-z nej omacku na cestovinu maly zje,naparenu zatial zjedol 2x,ale mala jej da prednost pred jablkom. Rovnako i karfiol..
So spenat co kelom tiez nemali problem,niekto kel zapeka s masom,aby to pre deti bolo najprijatelnejsie..

Ale kebyze je na nich,tak im stacia cestoviny s kecupom a syrom.🙂)

A do polievok maju radi daku cestovinu,najradsej pismenka ci sliziky,su ale aj rozne zvieratka..

Moji maju 4r.a4m syn a dcerka tych 28m.

lenicko
autor
14. aug 2014

@meluela K tej sardinkovej nátierke, ja som kukala ako puk ako ju zbaštil. Ak ti to pomôže napíšem ti ako ju robím... možno motyka vystrelí...5-6 kociek Lučiny pre deti (v podstate celé jedno balenie),maslo,tak za lyžicu a sardinky v olivovom oleji. Sardinky celé oškrabem od tej šupiny na povrchu a vyberiem strednú kosť a všetko to rozmixujem ručným mixérom na hladko a nechám chvíľku v chladničke stuhnúť. Tak keď budeš mať niekedy energiu a náladu na výrobu,tak skús 😉

lalaboo
14. aug 2014

dcerka zboznuje rozne zeleninovo-zemiakove pyre (cuketovo-zemiakove, karfiolove, brokolicovo-zemiakove..) a k tomu volske oko...to by jedla denne!

ako rychlu varenu veceru zvykne mavat dusenu zeleninu (karfiol, brokolica, anglicka zeleninka, co je poruke..) zaliatu besamelovou omackou zo spaldovej muky.. k tomu ryza, cestovinky, ak nejake z obeda ostali...
niekedy obmienam rizoto a namiesto ryze pouzijem pseno - velmi zdrave!

ak ma rad cestoviny, vyskusaj rozne omacky... niekedy spravim na veceru kremovu polievku a to, co ostane, zahustim a na dalsi den pouzijem ako omacku ku cestovinam.. ak je ochotny zjest paradajkovu omacku na cestoviny, skus ju obmenit a spravit z nej multi-zeleninovu...

dalsia oblubena vec su pohankove gulky v paradajkovej omacke...malicke gulocky spravnej detskej velkosti ho urcite zaujmu 🙂

lenicko
autor
14. aug 2014

@siska53 Jáj Siska,ale ti je... ja pri viac ako polovici jedál čo si napísala môžem zlomiť varechu... ☹ každopádne ďakujem,pôjdem pozrieť aj ten link....

lalaboo
14. aug 2014

este mi napadlo, ak ti zje zemiakove gule nasladko, skus ich naplnit zmesou na masielku spravenej cibulke a udeneho tofu.

pribinak
14. aug 2014

Tak to je Adamko este super papakac, my tocime dokolecka 4 jedla

andelok
14. aug 2014

@lenicko Ahoj, moja Adelka (2,5 roka) ma sice zeleninu rada, takze nejako nebojujeme, ale napisem zopar zdravych jedal, ktore ma najradsej:
- rajcinova polievka, robim z pasirovanych rajcin z obchodu (obsahuju len rajciny a sol)
- tofu (jedavame s cestovinami, kludne skus aj grahamove, su zdravsie, ale aj s kuskusom, ryzou...)
- tofu pizza (super sposob ako dat dietatu pizzu a zaroven zdrave jedlo 😀 )
- bulgur so zeleninou
- baby spenat v hocicom, toto ma udivuje, ale naozaj jej to chuti...napr na cestovinky so syrvou omackou plus kuracie mas.
- kapustove strapacky, kysla kapusta je zdrava a halusky lubi aj tvoj syncek

lenicko
autor
14. aug 2014

@lalaboo Ďakujem pekne,dobré tipy 🙂

lenicko
autor
14. aug 2014

@andelok Ďakujem pekne... skúsim sa zamyslieť nad tým Tofu,my to moc nejedávame...úprimne jedla som to asi raz a nie je to zrovna moja šálka kávy, ale možno jemu by to chutilo... vyskúšam.

saxana36
14. aug 2014

moj zboznuje cuketove placky,to by jedol aj kazdy den a granadir

siska53
14. aug 2014

@lenicko ja len pre inspiraciu,ze mozno zachuti..zas mala toho nezje vela - objemovo a teda s ovocim ma problem a syn z ovocia zje len tie z prvych prikrmov-jablko,hruska,banan a vzali na milost este jahody namacane v cukre-trstinovy alebo xylitol...raz maly zjed ribezle,co som rozmrazovala na kolac a v zahrade sa napchaval cervenymi..ale ceresnu ci broskyni donho nedostanem...este hadam maliny...a mala,ta fakt skor daku zeleninu..

Ja som robila aj ochutnavkove desiaty surovej zeleniny-karfiol,kalerab,mrkva.dali sa na to nahovorit a chrumali sme vsetci..a aj hrasok chutil..no id urazu zubkov(mala) ,sme to nerobili..
Ved jemu sa jedalnicek rozsiri casom...len ponukaj a cbodte prikladom.🙂)

A ozaj,pizzu by nezjedol?, ja dost pouzivam aj ine muky ako bielu,tak robim aj kolace a pizzu..
Kebyze ho zapojis do pripravy..nechutilo by mu to viac? Ze by aspon kusok ochutnal,jeden..aj ked dakedy nerealne,ze? Ci vacsinou..
Mojim najviac chuti od tatina,aj maly,ked bol mladsi,za nim behal a oblubil si tak olivy...
Mala tiez dost od nas pyta..hoci ma teraz naozaj to iste,uz aj korenene,nie ako pred 2.rokom...
Ved tipy mas,skus,mozno nieco zachuti..

tajka1986
14. aug 2014

My ficime na privarkoch roznych bud s maskom na stave alebo s volskym okom. Tekvicovy,cuketovy,sosovicovy,co ma napadne. Mala by to zula denne. A tiez masko na akejkolvek stavicke s ryzou alebo zem.kasou. Jasne ze do stavy prepasujem na striedacku vseljaku zeleninu. Ked ti zje kura na smotane,tam tiez mozes mixnut nejaku zeleninku a ani nezisti🙂

siska53
14. aug 2014

@lenicko skus to marinovat..ako maso a ja to oprazim s lanovymi a sezamovymi semiackami..daju sa z toho aj krokety robit,aj zmes na spagety a so sojovou omackou je to fajn,len tu este nepouzivam...a alfa bio je dobre,to je vlastne akoby omacka s tohu nakjrajanom na kvadriky,najskor cibulku oprazis,v mlieku rozmiesas muku,smotanu(smotanovy jogurt),das na to fofu,pridas kecup podla chute,plus sol. A my to mame radi so zemiakovou kasou,ale pisali aj knedlu...

lenicko
autor
14. aug 2014

@siska53 Siska,Adamko našťastie s ovocím problém nemá... tak to si ešte tak vravím, že keď už nie zelenina tak aspoň ovocka, zje skutočne všetko. Možno preto, že inú "sladkosť" nedostane,tak to berie ako dobrotu. 😀 Ale tá zelenina... Uvarím zeleninovú polievku, aj halušky mu tam spravím keď ich má rád... nič ani ústa neotvorí len hlavou kýva - ne-ne 🙄

meluela
14. aug 2014

@lenicko dakujem za racept, vyskusam aspon pre nas 😉
moj nezje na chlebe nic natrete okrem dzemu. kedysi jedol maslo, ani to uz nie. syry nehrozia vobec ... rybu este nikdy nezjedol, posledneho pol roka mu zachutilo maso, predtym nie. jedlo nesmie byt pomiesane, mat podozrivu farbu a konzistenciu.
mojmu chuti hokaido polievka, robim ju ale velmi hustu, tak by to mozno aj tvoj bol ochotny ochutnat ...
na cibulke osmazit nakrajanu oranzovu tekvicu (nesupat), osolit, 2 nove korenia, 1-2 zemiaky a zaliat vodou aby bola asi 2-3cm nad povrchom a pomaly varit, ked je mäkke tak rozmixovat ponornym mixerom. Dobre je to ozdobene bielym jogurtom/smotanou, tekvicovymi semiackami, cestovym hraskom alebo chlebovymi krutonkami
-este mozes skusit cous cous, mne ho zje taky bez vsetkeho
- vcelku dobra motivacia zjest dobru polievku su lievanky alebo palacinky ak nasleduju po nej
-sosovicova polievka sa da tiez urobit uplne nahusto ako omacka

ukulela
14. aug 2014

@lenicko ak nechce ani kremove polievky (brokolicovu, syrovu, hraskovu a pod.) keby siich skusila urobit hustejsie (ako omacku) a dat mu ich s haluskami/cestovinou ? a mozno jemnym kuracim sote k tomu?
inac sardinkovu/tuniakovu ja robim? cibulka najemno + sardinkyänepiplem sa s kozou ani kostami)/tuniak + syrokrem + horcicalyzicka + maslo (ak treba) + sol + korenie +vajicka natvrdo (kolko treba🙂) a nemixujem, len roztlacim vidlickou ... ale aj mixovat som videla.
ak mu nevadi sardinkova natierka, mozno by zvladol aj drozdovu (mne ju babka tiez robila na cibulke, spenit drozdie, pridat vajicka - a urobut ako prazenicu - v prip, potreby zahustovala - len neviem, ci struhankou, alebo zjemnila mliekom)
inac moja neter dlhe roky bola na delenej strave - sama sucha ryza / same suche kolienka / samy chleba ... a aj teraz - samy rezen bez prilohy, samy vyprazany syr ... ale uz pomaly aspon v skole rozsiruje soj jedalensky obzor - taksi myslim, ze by sato aj u vas mohlo casom upravit ... a mozno by maleho zaujalo aj netradicne servirovanie - skusala sidaco podobne? http://www.boredpanda.org/brazilian-mom-quits-a...

lenicko
autor
14. aug 2014

@siska53 Skúsim,znie to zaujímavo 😉

lenicko
autor
14. aug 2014

@ukulela Ďakujem za tip na nátierky, a čo sa týka servírovania...kúpila som si celú knižku :o)))

siska53
14. aug 2014

@lenicko ani mixnutu by nezjedol?

lenicko
autor
14. aug 2014

@meluela Som sa pobavila na farbe a konzistencii jedla...to mi pripomína môjho manžela :oDDDD. Hokaido skúsim,keď sme začali s príkrmom,tak mu to celkom chutilo,ale potom ho to zas nejako prešlo... ach keď on je jak aprílove počasie, minule sa mi tam vrhal na lyžičku po šošovicovej polievke a o dva týždne na mňa kukal či to myslím vážne s tou hnedou gebuzinou 😀

lenicko
autor
14. aug 2014

@siska53 Skúšala som,to už vôbec,nechal si to pomalým prúdom stekať po brade 😠

meluela
14. aug 2014

@lenicko to poznam ... moj prve prikrmy papkal nadherne a potom okolo roka zacal vymyslat az hroza .. a odvtedy sa to stale meni, veci ktore neznasal ma rad a zasa niektore ktore mu chutili nemoze ani vidiet a zasa naopak 😅
najvacsi problem je ochutnat nieco nove, na slovo ochutnat je vyslovene alegicky, uz aj na vyskusat, skusit, pozriet sa na nieco a vsetky mozne synonyma
teraz dokonca ked nieco nechce tak mi povie ze to bude papat az ked bude velky 😀

ivetoy
15. aug 2014

Ahoj,ja varim co dum dal,chvalabohu nasa dvojrocna zje vsetko to co my,to bola moja snaha od mala,skus ako ja dnes kedze som mala prazdnu chladnicku,spagetty,ketchup,fazulka v paradajkovej omacke a zamiesaj aj mrazenu zeleninu---v lidli maju velmi dobry vyber-mrazena zelenina s 9 komponentami--to mam doma stale po ruke a ked uz nic tak urobim polievku,trepnem vajco....hrachova polievka,sosovicova,...kuracie nohy,ryza,zelenina,..ja sa snazim varit jedla ktore obsahuju mnoho druhov zeleniny,a menej sa priklanam ku sladkym jedlam,,sem- tam...Napriklad taka pecienka s ryzov,nasej smakovala a pecenu rybu miluje...granadir som este ani nerobila,i ked je to klasika ,ale nie je tam nic vyzivne okrem zemiaku,,,,aj brynzdove robievam,s tvarochom,ked nemame cas,spenat je super...mlete maso---ma mnoho vuyzitia---masove gulicky v paradajkovej omacke,sekana,...alebo robievam taku polievku s mletym masom,,,poprazim mlete na cibuli,zalejem vodou natrepem tam paradajky,papriku,paradajkovy pretlak,fazulu z konzervy,ci cerstvu,pretlacim cesnak...a taka zdrava polievka jak oci a chutna.......Mala by si rozsirit jedalnicek lebo je velmi limitovany a vlastne preto si sem napisala co je super... 😀 urcite si nieco vyberies...a kazdy nejak poradi 🙂

ilovemybaby
15. okt 2014

Ahojky,aj ja mam dvojrocnu vymyselnicku a mam pocit, ze jeme stale to iste...ale hlavne ze jeme 🙂
Mne velmi pomohla kniha receptov pre deti od Bukovskeho,neviem ci mas. A takisto tato mamicka ma super blog: https://www.modrykonik.sk/blog/monda17/album/ne...
Inak malej chuti omeleta s porom, hraskom a tofu(podusim por,hrasok a tofu, dam jedno vajce a osmahnem), potom maso velmi nemusi, ale ked spravim so "svieckovou" omackou(cibulka, cesnak, mrkva, petrzlen, zeler a kysla smotana, resp.minule som dala tekvicu, cibilu,cesnak a mrkvu) tak aj duplu pyta 🙂
Ryby tiez nechcela, ale ukecala som ju na lososa(bud cerstvy alebo v lidli je fajn mrazeny), ktoreho trochu posolim a urobim na pare...super rychle 🙂 A nakonec jej akoze fasirky chutia(kelove, s cervenou sosovicou...), tie robim rada, lebo tam napcham zeleninu, resp. strukoviny, ktore inak odmieta.
Tak vela trpezlivosti prajem 🙂

kzuzik
7. jan 2015

ahojte 🙂 my mame sice este len rok a 5 mesiacov, ale uz tiez zacinam mat pocit, ze varim stale to iste, tak som rada, ze sa tu mozem inspirovat 🙂 u nas su polievky trochu problem, papa len take co su pomixovane na kasu, ked mu zeleninku nastruham alebo nakrajam do polievky tak odmieta ☹ ale ako inspiraciu Vam tu chcem napisat, ze vyborna je porova polievocka. Poznam ju od svokry, ona ju robi tak, ze na masle udusi por nakrajany na kolieska a potom prida zemiaciky, ked su uvarene, vsetko rozmixuje, prida slahackovu smotanu a dochuti. Ja robim tak, ze por so zemiacikmi len uvarim, dam smotanu a dochucujem len mletou rascou (tu davam skoro vsade) a trochu bazalky a oregana. Ja malemu nesolim, ale kazdy ako chce. 🙂 inak ficime dost na privarkoch a ked som mu urobila lososa len tak na oliv oleji so zemiackami tak sa oblizoval az za usami 🙂 tak vela zdaru 🙂

siska53
7. jan 2015

@ivetoy napadlo mi k tolu granatiru,ja ho obcas robievam (zo zaciatku bez cibule a malo papriky),teraz uz klasicky,ze ja som k tomu vzdy struhala a struham mekvu s cviklou,trochu kminu,citronu a kvapku oleja. Moji taky salat maju radi.