Čo je to Baking Soda? Kde ju kúpiť?

moncika15
25. nov 2008

ahojte neviete co je baking soda a kde sa da kupit?aky je slovensky nazov?
dakujem

expertka8
25. nov 2008

...jedla soda??? 😅

luciask
25. nov 2008

soda bikarbona

ikke
25. nov 2008

alebo aj prasok do peciva 😉
kupis v potravinach, v policke medzi vanilkovym cukrom a praskovou zelatinou 😀

luciask
25. nov 2008

ikke ja neviem ale v usa je baking powder prasok do peciva a baking soda, je soda bikarbona. Asi zalezi skade ten recept je.

ikke
25. nov 2008

ale pouzitie je viac-menej to iste 😉 a prasok do peciva obsahuje z velkej casti prave sodu bikarbonu. myslim, ze prasok do peciva je na slovensku "lepsie dostupny", tak len preto...

luciask
25. nov 2008

ikke to presne neviem, ale viem za na slovensku sme doma mavali aj sodu bikarbonu, a ta byvala v takej skatulke s bledomodrym vrchnacikom, a prasok do peciva sacku. To zlozenie moc neviem. Viem ze prasok do peciva- 1 lyz. sa da nahradit podla mojej kucharky 1/4 lyz. baking soda a 1/2 cream of tartar, co teda vobec neviem ako sa vola po slovensky. Ja vo vela receptoch mam baking soda, ale su zase aj take kde ide baking powder, takze neviem.

sirinka
25. nov 2008

soda bikarbona dostupna v kazdych potravinach 😉

emjee
26. nov 2008

baking soda = soda bikarbona a je to trosku silnejsi prasok do peciva = baking powder 😀

emjee
26. nov 2008

a este link na rozdiel medzi baking soda a baking powder http://chemistry.about.com/cs/foodchemistry/f/b... a cream of tartar je vinny kamen podla mojho slovnika 😀 http://www.ochef.com/933.htm alebo http://www.gourmetsleuth.com/equivalents_substi...

tlapicka
26. nov 2008

moncika15: nepdarilo se mi americkou baking sodu nikdy nicim nahradit :( zkousela jsem ruzne moznosti... pr do pec., sodu atd.... chocolate chips cookies byly vzdycky tvrdy jako broky, takze jsem ustoupila od shaneni a kdyz mam moznost, necham si privest tu origos arm and hammer 😀

nasataska
2. okt 2009

baking soda=soda bicarbona......cesto prebublinkuje ako bublaninu, alebo babovku
baking powder=cream of tartar=vinny kamen.....cesto zvlacni, ako zmzlinku, alebo puding

casto sa miesaju v roznych pomeroch, podla typu kolaca

viktor7
9. jún 2012

@moncika15

soda bikarbona na pgchem.sk za 1,70€ - 1kg je to potravinarsky atestovana latka takze problem stym nebude.

moncika15
autor
9. jún 2012

klasicka soda bikarbona to nie je to by somsa asi nepytala😀

lensimple
25. máj 2015

Ahojte, na anglickej wikipedii je to uvedene takto: Sodium bicarbonate (IUPAC name: sodium hydrogen carbonate) is a chemical compound with the formula NaHCO3. Sodium bicarbonate is a white solid that is crystalline but often appears as a fine powder. Na slovenskej je to takto: Hydrogénuhličitan sodný NaHCO3 alebo jedlá sóda alebo sóda bikarbóna je biely prášok so zásaditou chuťou. Z toho mi vychádza, že baking soda je sóda bikarbóna. Už je na tebe, ako dôveruješ zdroju, ako je wikipédia 🙂 Ja si osobne myslím, že je to tak, že je to jedna a tá istá látka.

lensimple
25. máj 2015

Ešte pre väčšiu jasnosť dodám: the salt (Sodium bicarbonate) has many related names such as baking soda, bread soda, cooking soda, and bicarbonate of soda. Čiže, baking soda je len hovorový názov pre bicarbonate of soda, t.j. sódu bikarbónu.

luslus
25. máj 2015

@moncika15 mozem sa spytat podla coho si usudila, ze to nie je soda bikarbona? varievam podla zahranicnych receptov a vzdy kde je baking soda pouzivam sodu bikarbonu a teda vzdy mi vsetko vyslo