Čo je to detská vegeta?

dada432
4. jan 2008

Ahojte, neviete niektorá niečo o detskej vegete? Dnes som o nej prvýkrát počula. Je to niečo ako klasická, ale neobsahuje soľ?

tilly
4. jan 2008

sú také vegety, neobsahujú glutaman a soľ, je ich viac, ale ešte som o čisto detskej vegete nepočula

dada432
autor
4. jan 2008

Neviem či sa to volá presne detská, ale mala by to byť iba čistá zelenina

junovka
4. jan 2008

ani ja som nepocula o detskej, ale je jedna vegeta bez glutamanu sodneho, vola s SOLCANKA.je bud s morskou alebo kuchynskou solou.Ale, dada este nedavaj ju Martinkovi 😕 Casu dost az po roku.Tiez sa ju chystama davat az ked Nelka bude mat rok.Inak, je aj recept an domacu vegetu, ale tiez tam ide sol.

katuska01
4. jan 2008

ahoj my sme takuto vegetu kupili teraz na poslednom potravinarskom agrokomplexe v nitre je bez glutamanu a je tam fakt minimum soli pouzivam ju malemu na varenie a tak isto aj pre nas a je super buduci rok kupim urcite znova

dada432
autor
4. jan 2008

Katuska a tiež je to Solčanka, alebo iná značka?

junovka
4. jan 2008

katuska, a vola sa Solcanka?

katuska01
4. jan 2008

nie vola sa to "vegeta reny"je to myslim 1kg balenie takze vydrzi fakt dlho a my sme si na nu tak zvykli ze uz normalnu vegetu ani nekupujem

junovka
4. jan 2008

a v obchodoch ju nedostat???

katuska01
4. jan 2008

no to neviem ale myslim ze skor nie bola to ceska firma ktora sa zaobera len roznymi koreninami a ta pani mi hned povedala ako uvidela maleho ze ma pre nas nieco tak ja ze ju vyskusam a.....vobec nelutujem buduci hm..teda uz tento rok idem znova a za tu cenu

sorbik
4. jan 2008

...detsku vegetu som v ziadnom obchode zatial ani ja nevidela, ale tiez pouzivam Solcanku pre celu rodinu...... 🙂

bubba
4. jan 2008

aj normalne v potravinach sa da kupit vegeta bez obsahu glutamanu sodneho...ja som tiez malej nedavala sol do zeleniny alebo polievok,ale potom mi to zacala odmietat(zeby zmena chut.buniek?)a mama jej uvarila zemiak v osolenej vode(trosku)ked mala asi 8.mes.A zlupla to ako nic.odvtedy vzdy trosku prisolim kupujem morsku sol...

mersedesa
4. jan 2008

mne mala tiez vsetko odmieta čo jej doma maximalne zdravo navarim,ale ked jej kupim v pohari spapa to ako nič. 😀 ale nikdy ma nenapadla daka prichut,ale vegeta bez soli to by bodlo.taku čo sa da kupit bežne v obchodoch bez toho glutamanu jej možem dat už ma skoro 9 mes.???

katuska01
4. jan 2008

ahoj ja si myslim ze mozes ja som teda davala tiez taku samozrejme vzdy z mierou ved aj tak to chutnas pred tym nez jej to das spapat no nie? 😝

sorbik
4. jan 2008

...ja som synovi davala zhruba od jedneho roka tiez Solcanku a este rascu, bazalku alebo majoranku (tieto tri od zaciatku) a hned to bolo lepsie 🙂 Hotove jedla v poharikoch mu chutia doteraz a obcas aj kupime a hlavne tie velke od Hami zboznuje. Ked prave nie je navarane, tesim sa, ze mam rezervu 🙂

katuska01
4. jan 2008

ach to mate ale stastie s tymi hotovkami od hami a podobne mne to mali nezjedol nikdy a teraz ma 15masiacov a tiez to do nho nedostanem takze my len varenu stravu od "mamicky" 😝

mersedesa
4. jan 2008

no to je stastie,ked jeden poharik stoji 50 sk,ja by som jej varila radšej od vymyslu sveta keby to chcela. 😅
aj ja to využivam len ked nemam čas varit,alebo niekam ideme,inak to bohužial nejde 😔

junovka
5. jan 2008

neodporuca sa prisolovat detom do roka, nakolko to zatazuje oblicky a trav.sustavu.
Kazdy podla svojho zvazenia 😉 Ja zacnem az po roku 😉

dada432
autor
5. jan 2008

Ja sa zatiaľ nechystám malému prisálať,ale odmieta mi domácu stravu a tak som ju chcela nejako "prilepšiť"

dominica
5. jan 2008

Ahojte, tak ja tiež používam vegetu Reny a mám ju z Nitry Agrokomplexu, ale malému s ňou soliť nebudem ešte veľmi dlho/pokiaľ mu to bude chutiť/. Je to bez glutamanu, tak ako tá Solčanka, ale neviem, aké zloženie Solčanka má, ale už som nad ňou rozmýšľala, lebo sa mi zdá zbytočné každý rok chodiť kupovať vegetu do Nitry, aj keď to nie je ďaleko.
Soliť s ňou malému nemienim, lebo soliť sa nemá minimálne do roka a ja to chcem dodržať, možno aj dlhšie, veď v živote sa ešte tóóóľko nasolí.
A táto vegeta obsahuje soľ/max 55%/, zmes sušenej zeleniny/petržleň, mrkva, zeler, cibuľa/, cukor a vitamín B2, takže si nemyslím, že je vhodná pre dieťa do 1 roka.

dominica
5. jan 2008

katuska01, podľa teba minimum soli je 55%? A navyše obsahuje aj cukor, ale každý nech si zváži sám, tak ako napísala júnovka, zaťažuje to nezrelý detský organizmus.

junovka
5. jan 2008

Solcanka obsahuje 70% soli 😖

junovka
5. jan 2008

tak som zmenila nazor.Solcanku nebudem Nelke davat ani po roku.Urobim si vlastnu domacu vegetu, soli minimum/ t.j. podla rec. ma ist kilo az kilo apol soli, ale ja dam len pol kila na urcene mnozstvo zeleniny/ a viem co papame. 😉

mersedesa
5. jan 2008

aj ja chcem počkat až do roku kym začnem prichutovat a možno aj dlhšie,sol škodi aj dospelim,ale ten nazov detska vegeta ma trošku zmiatol 😒 kym nevie madam čo to je tak jej to ani nebude chybat.a ake možu baba prichute,zatial použivam mrazenu petržlenovu vnat

junovka
5. jan 2008

sem-tam hodim mletu rascu a trosicku majoranky 😉 zatial.Neviem, mersedesa co si konkretne mala na mysli.Ja uz pouzivam aj kopor. 😉

mersedesa
5. jan 2008

no taketo niečo som myslela 🙂

bubba
5. jan 2008

aj ja som si nacitala kopec literatury a pod o soleni,resp.nesoleni det.jedal do roka...ale uznajte...radsej nech neje,alebo trosku prisolim a spapa vsetko???a to fakt len par zrniek..bylinky som skusala,ale nefungovalo...
tiez sme mali s prvymi prikrmami problemi a zacali sme"poharikovat"zacala som kupovat hami,ale potom som jej postupne zacala varit doma cerstve a pridavala vzdy po troske do prikrmu..najprv lyzicku,potom dve,potom50/50 az nakoniec som ju takto naucila papkat prikrmy doma varene...predsa len tie detske hami su prisposobene dets.chutovym poharikom ktore my neodhadneme...tak som to riesila takto..no a potom neskor sa jej chutove pohariky zasa zmenili a veru,nevedela by som co sa deje,keby jej moja mama nedala za chrbtom nieco osolene...a to som bola strasne proti tomu keby som vedela ze to osolila,ani jej to nedam.ale vyriesilo to moj problem a odvtedy celkom slusne mala papka...stale varim dvojmo,jej napr.do omacky mlieko miesto smotany a pod.korenie ziadne,radsej uz potom bazalka a pod...nedavam vegetu podla mna pokial si to nespravis doma tak je to humus.
PS:vela mamin soli len sa nikto neprizna lebo sa boja ze budu odsudzovane...hm?ja som to povedala aj detskej dr.vysvetlila situaciu a ta somnou suhlasila a povedala som jej to hlavne koli tomu,ze keby nahodou nejake komplikacie,aby sme sa mali coho chytit ked budeme hladat problem..
takze...solit a ci nesolit???to je otazka 😉

dominica
5. jan 2008

bubba,
v tvojom prípade súhlasím trošku osoliť, do prvého príspevku som aj napísala, že soliť nebudem a v zátvorke, že pokiaľ to bude malý papať.
Ak sa nedá ináč, tak si nepomôžeš, ale pokiaľ mi to papá, tak sa mi to zdá zbytočné. Veľa deťom rodičia solia a ani najprv neskúsia, či by to nejedli neosolené a potom je už ťažko, keď si na to dieťa zvyklo, ale sú v pohode, ide len o osobné presvedčenie, ale ja počkám, veď v živote sa nasolí až, až.

bubba
5. jan 2008

jasne,suhlasim 🙂

fifa
7. jan 2008

baby existuje ešte DOBROTA, zloženie:sol najviac 58%, suš zel, cukor, látky zvýraznujuce chut, kurkuma, kukuričný škrob, čierne korenie mleté, vitamíny B1 a B2, je tiež bez glutamanu a dostat ju v aj jednote, ja idem začat s nou

bubba
7. jan 2008

baby a preco silou mocou ta vegeta?si myslim,ze detom to nechyba.ved to je len susena zelenina a tu davate tak ci tak cerstvu,nie?ja osobne si myslim,ze tak ci tak tu chut dava polievke ta sol co je tam,lebo ja ked robim napr.slepaciu bez vegety alebo s vegetou,mne to tam robi rozdiel len slanost.samozrejme ze do nasich polievok davam vegetu(ani neviem preco mozno som tak naucena).ale napr.bujony neznasam,tie nepouzivam to uz len ked rozbalis to smrdi ako....(to naco sa to podoba 😀 )neviem,ak mi da niekto dobry tip preco pouzivat vegetu pre dceru v polievke,tak zacnem(ale vit.B1,B2je slaby argument 😀 😀 )cauko....