Čo môžu deti papať po výbere nosných mandlí?

rozala111
13. jún 2010

Ahojte, detom, by mali vyberat vo stvrtok nosne mandle - dufam, ze neochoreju a ze sa to podari. Chcem vas poprosit, ake jedlo sa dava detickam po operacii? co vsetko mozu papat? nejake tipy na jedlo. A este co mozu robit, su nejako obmedzene? dakujem.

janinah
13. jún 2010

ahoj,nič horúce nepiť,nejesť,všetko vlažné,aby sa horúcim nevyvolalo krvácanie, a takisto doma deti chrániť pred slnkom a horúčavou...jesť môžu napr. puding,krupičku,polievky....a obmedziť fyzickú námahu 😉

strapco13
14. jún 2010

este by som dodala : vela tekutin..nie kysle a prilis sladke, nie bublinkate, k jedlam..este mozu omacky, cestoviny..vsetko co ide lahko dolu hrdlom a netreba vela hryzt, mozu chlebik..ale len stredok, nie korku, vyhnut sa jedlam, co mozu stipat..cesnak, cibula, koreniste, netreba mixovat
aspon 4-5 dni po operaciinechodit von, potom moze byt kratka kludna prechadzka
nekupat..len sprchovat vo vlaznej alebo mierne teplej vode
vyhnut sa infektom..cize ak ma v rodine niekto co i len nádchu, tak na deti nech ani nepozrie, ziadne navstevy

trixi
15. jún 2010

@rozala111 Matkovi vybrali prad par hodinami nosnu mandlu, pri uplnej anesteze, uz sme doma. Odporucania, ktore sme dostali: 7 dni kludovy rezim, 14 dni neist do kolektivu, ziadna namaha, strava: 2 dni kasovita strava, ziadne horuce, bublinkove, ziadne dzusy, len cista neperliva voda-kasovita strava je z dovodu anestezie. V pripade, ze by grckal, mam mu podat klasicku Coca-colu ale nechat vyprchat bublinky, MUDr. povedal, ze nie je nic lepsie po anesteze, samozrejme nie celu flasu. Nedavat jest na silu, len tolko kolko dieta chce, tak isto aj tekutiny. Vecer mam podat Nurofen (Panadol) pretoze moze byt zvysena teplota, podavat podla navodu 3 dni (je to aj proti bolesti a proti zapalom). Pri odstraneni nosnej mandle moze dieta pobolievat hlavicka vzadu, trpnut sija. Po operacii ziadna strava, cca 3 hodiny po operacii moze po malych duskach vodu. Matka operovali rano o 8.15 do cca 8.50 (vtedy ho priniesli na izbu), prebral sa prvykrat asi 1 hod. po operacii, nevedel kde je, skoro ma ani nepoznal, bol dost zmateny, ale je to uplne normalna reakcia, potom zaspal a spal cca 2 hodky, az potom mohol prijat prve dusky vody, prepustali nas domov cca o 12.30. prve jedlo, par lyziciek polievocky okolo 14.30. Inak je mrzuty, placlivy, nevie co so sebou.

rozala111
autor
15. jún 2010

dakujem, dufam, ze nas budu operovat, aj ked nas cakaju 2 deticky. Aspon to budu mat obaja za sebou a mozno to lepsie zvladnu. my tam budeme este aj na druhy den, ideme do statnej nemocnice, cize musia tym byt este jednu noc po operacii. Tak aspon budeme mat najhorsie za sebou.
len neviem ako s tym kludovym rezimom, obaja su besni este aj ked su doma, aj dnes sa nahanali a skakali. to bude pre nas asi dost tazke.

trixi
16. jún 2010

@rozala111 ahoj, nasa kasovita strava skoncila vcera cca o siestej tym, ze Matko sa zacal ladovat piskotami, kukuricnymi sulkami, a neviem cim este. Bol hladny, nechcel kasovitu stravu. Od tej siestej uz bol uplne v pohode, ani naznak, ze ma za sebou tazky den. Jedine je to, ze ma hlas ako Smolko, trochu zahuhnany, ale to je uplne normalne po operacii. Spal v pohode celu noc a dnes tu lieta ako pojaseny. Takze o kludovom rezime sa mi moze len snivat. Ranajkoval uz uplne normalne, kasu rano odmietol, papal cerstvo upecene croisanty, mlieko, caj. Na desiatu jogurt. Co sa tyka kupania, vecer sa normalne kupal, vlastne od vecera sme na pravidelnom rezime. Realita je trosku ina ako odporucania lekarov 😉 .
Drzim vam palce, nech to dobre zvladnete. 🙂

strapco13
16. jún 2010

@trixi ..bohuzial a zaroven nastastie deti velmi dobre zvladaju tento typ operacie a preto udrzat kludovy rezim je pre rodica viac ako narocne...vyberanie nosnej mandli po operacii neboli, preto dieta nechape, preco by malo lezat v postielke, ked mu nic nie je
v podstate ani lezat nemusi..len je na rodicovi udrzat ho ako tak v klude
lenze..po operacii mozu a nemusia nastat komplikacie...preto su tie odporucania, aby sa riziko vzniku komplikacie minimalizovalo..ze sa nic nestal vam, je super
nastastie priroda to zariadila tak, ze castejsie komplikacie su u dospelych ako u deti

trixi
16. jún 2010

@strapco13 suhlasim uplne, ved to mi aj sestricka povedala, ze niektore deti su po narkoze rozjasene, smeju sa, su v pohode, ine su uplakane, nekludne (ako nas Matko), preto som sa snazila dodrzat vsetko mi doporucili, len Matko mi to nejako nedovolil dodrzat 🙂 . Veru, deticky velmi rychlo prekonavaju taketo "problemy", lahsie ako rodicia 🙂 . Ja som este dnes mimo 😉 .

strapco13
16. jún 2010

@trixi ..akurat som ti gratulovala v inej teme 😀 ..telepatia

jenny2009
2. aug 2011

prosim aky mate nazor na vybratie mandle v anesteze alebo v lokalke, viem pod narkozou mu vyberu cele tkanivo mandle ale nuskodi narkoza???
mame termin o 3 tyzdne.....no neviem ci aj ja si nedam nejaku naladovku pred tym

anesim
2. aug 2011

@jenny2009 mojej vyberali mandle keď mala 4 roky, mali sme vybavenú v anestéze, no môj známy Dr mi to rozhovoril, že je zbytočné dávať dieťaťu anestézu , po anestéze býva zle, vracia sa , samozrejme, že nemusia všetci, ale u mňa rozhodlo aj to ísť bez, že sme nemuseli byť v nemocnici 3 dni, takto sme ráno prišli a na obed išli domov.
Iné by bolo, keby jej to robili laserom, to by išla v narkóze 😝

jenny2009
2. aug 2011

@anesim zatial som to dala v celkovej, len sa vravi ze v celkovej to dokazu lepsie vycistit a ked sa ti vybera len "naslepo" zvykne ta mandla znova dorast. tak neviem ..................... najlepsie by bolo neist vobec... ☹

jenny2009
20. aug 2011

je tu niekto komu vyberali nosne v ke v detskej fakultnej

gabika7706
20. aug 2011

@jenny2009 mojej dcere minuly rok, v celkovej narkoze

jenny2009
20. aug 2011

@gabika7706 a si spokojna bolo to tam OK , mal by to nam robit primar Koman, ale ja uz mam dnes stresss maly bude mat o mesiac tri roky .

gabika7706
20. aug 2011

@jenny2009 bol tam s nou manzel, ale nebol vobec ziaden problem, operovala ju Dr. Krempaska, k nej chodime na vysetrenia. Nemusis sa vobec bat, budes s nou moct ist az pred operacnu salu

jenny2009
23. aug 2011

@gabika7706 noo mame to za sebou vdaka bohu dosial bez problemov dnes sme prisli domov, tak dufam ze vsetko bude aj nadelj ok, len neviem co moze papat sa mi zda uplne v pohode prave si dava sladkokysle cukriky tak neviem .... 🙂 a vdaka za odpoved

gabika7706
23. aug 2011

@jenny2009 tak super, ze je vsetko OK, Katka nemala ziadne obmedzenia v jedle,keby im nieco vadilo, nejedli by to... 😉

fibi321
29. aug 2011

nooo ja som bola zo synom 1,5r minuli týždeň vyberať nosne mandle a nedalo sa mu nič zakázať,kedže je ešte malý.Keď sa prebral z narkózy tak bol uplakaný 😒 ,ale možno hodinku a pol po tom už chodil po chodbe.A večer už jedol polievku s haluškami a rohlik.

calea27
11. nov 2011

Ahojte, dnes nam vyberali nosnu mandlu v celkovej anesteze. Maly ma dva roky a tri mesiace. Velmi som sa bala, ale zvladol to skvele. chcem len povedat, ze ta reakcia po preberani sa z narkozy je uplne normalna. My sme vyber absolvovali na sukromnej klinike, boli sme dve mamicky na izbe - a obe nase deti po prebudzani plakali. JE to normalny stav, sestricky nam povedali, ze placu aj starsie deti - moze za to latka, ktora je obsiahnuta v narkoze. Pytali sa aj starsich deticiek, ktore sa prebudzali a plakali, ze preco placu. A odpoved: Jednoducho sa mi chce, a neda sa to zastavit 🙂 , takze to musi len odozniet. Nemyslim, ze nas syncek mal bolesti, len bol zmateny a tie reakcie su horsie, cim su deti mensie, lebo si nedaju vysvetlit, miestami su agresivne - trva to max. hodinku, potom je uz dobre...pokial su predoperacne vysetrenia v poriadku. Odporucam vyber nosnej mandle v CA. Dieta sa po hodinke od prebudzania sprava uuuuuuuuuplne v pohode, nic ho neboli, na nic sa nepamata. Nas maly je momentalne velmi zivy, trosku uz spapal a nevieme ho udrzat v klude 🙂 🙂 🙂

lussy23
12. nov 2011

Môj synovec papal pudingy.Rodičia mu icxh kúpili hádam 40.

lussy23
12. nov 2011

v prvý deň i druhý bol úplne kľudný, v pohode.

vanessm
1. jan 2012

Je tu nniektorá z mamičiek, ktorým dieťaťu vyberali nosné mandle le v lokálke a nie v celkovej anestéze? Ako to prebiehalo, pamätá si niečo dieťa? Dieťa sa pri zákroku bráni?

carodejnica
1. jan 2012

@vanessm mojej dcére vyberali v septembri (mala 2 roky a 3 mesiace) v lokálke... v tejto ambulancii - http://www.krcne.szm.com/sluzby.html - dali je do nošteka sedatívum, lekár ju potom zobral okolo 8:30 do sály, ja som tam nemohla, ale za necelých 5 minút bola späť.. hrozné bolo to, že som ju počula plakať (pozor tam sa nedáva lokálna anestéza, ale len sedatívum!, ale ja som nechcela celkovú anestézu, máme v rodine s tým problémy) a potom stále plakala, možno aj dve hodiny a nedala sa utíšiť.. 😒 sestrička vravela, že to prejde, keď jej prestanú účinkovať sedatíva... a tak aj bolo, keď nás pustili okolo 11tej domov, tak doma si pospala, a keď sa zobudila, tak už bola ok, trocha bola aká utrápená, ale v pohode. O tri dni keď sme šli na kontrolu, tak dosť plakala, lebo zrejme jej v podvedomí niečo zostalo, ale doktor ju uplatil lízatkom, tak odvtedy tam nemá problém chodiť.. 😅 Myslím, že si nič nepamätá..

kika777
14. jan 2012

@vanessm ahoj, aj my mame cerstvo po vybrati nosnej mandle v lokalnej anesteze ale v trnave. boli sme vcera, rano ked sme prisli, tak malej dali dormicon, isli sme na izbu, prezliekla som ju do pyzamka a uz som videla na nej, ze zacina byt mimo. o chvilu sa na nu prisli pozriet, ci uz je pripravena. potom ju prisiel zobrat sanitar a do ani nie 5 minut bola naspat. museli sme smrkat, chvilku isla krvicka ale potom uz iba trochu soplik. mala plackala, ale dalo sa to vydrzat. otapena bola este nejaku hodinku a potom uz bola pohodicka. citali sme si, hrala sa s hrackami, potom jej doniesli cajik vlazny, prisiel primar, pozrel jej hrdielko a isli sme domov. doma bola ako keby sa ani nic nestalo. jedine hrozne co bolo, ten pohlad ako zostala mimo a ako mi ju odnasaju prec, to bolo pre mna psychicky dost narocne, aj som si poplakala, ale mala si na nic z toho nepamata. takze pohodka.
my sme inac lokalnu riesili kvoli tomu, ze mala velke zapaly usiek a dutin a potrebovali sme to riesit cim skor, na celkovu anestezu by sme museli cakat pomaly do konca marca a na lokalnu nas objednali v priebehu dvoch tyzdnov, a som rada, ze to mame uz za sebou a dufam, ze aj zdravotne problemy uz budu za nami.
drzim palce

tarina
18. feb 2012

tak ja som bola s dcerkou na vy brati mandle ked mala 4 roky. robili jej to v lokalnej anesteze pred rokom. vtedy som celkovu anestezu neriesila,lebo trebalo aby dieta bolo predtym 2 tyzdne zdrave a bez ATB, a to v nasom pripade pre neustale choroby nebolo mozne. dostali sme sa asi az na 5ty termin, co sme kvoli chorobam museli zakrok stale odkladat. nakoniec jej to robili aj pod vplyvom ATB. na izbe jej pichli do stehna "naladovku" a postupne deti brali na salu. o par minut uz bola spat. mali sme stale potom detom fukat nosy a nebat sa ak by isla aj krv. po uplnom prebrati ju prisla pozriet doktorka a pustili nas domov. ako je to s jedenim a kludovym rezimom, vieme kazda svoje 🙂 deti 🙂
nasej sofii sa stav ale nezlepsoval, nadalej bola casto chora, dychala stale ustami a v noci prislo zase po case chrapanie.jasne ze to nebola tak hned, mozno po par mesiacoch. nedalo nam to a sli sme s nou na kontrolu. povedali nam ze mandla jej dorastla a ze akurat v takom mieste, ze jej tlaci na sluchovu trubicu, tak sa hned doktor pytal ci dobre pocuje. na audiometrii jej zistili podtlak v uskach a navrhli jej pri vyberani mandle, dat do usiek aj stipulky -trubicky. doktor nam ale povedal ze nech nad lokalnou anestezou ani nerozmyslame, ze to mozme prist o rok zase na vyber, ze mandla dorastie. ze jej to treba urobit v celkovej anesteze. prvy termin nam pre chorobu ale zase nevysiel, dalsi uz nastastie ano. pri operacii sa zistilo ze trubicky nie je nutne davat, len precistili uska a mandlu vybrali. reakcia po anesteze bola taka ako pisu ostatne mamicky. dcerka asi hodinu revala, nevedela kde je a strhavala si infuziu. na dalsi den ju pustili domov, nakolko bolo vsetko v poriadku. aaale este v ten den na obed nam uz zacala kychat, v noci sa budila ze ma soplik ale sa bala smrkat ze ju velmi boli v nose, tak sme jej museli davat sirup od bolesti aby konecne zaspala. a dalsi den uz mala aj teplotu. neviem ci je to normalna reakcia po zakroku,alebo to ma za nasledok zmena teploty, kedze v nemocnici bola az moc prekurena izba a vonku je dnes ako sami vidite, mraz , sneh, zima....ze by hned ochorela? a jej oslabena imunita to nezvladla? kedze je teraz vikend, budeme mudrejsi az v pondelok, ked pojdeme k doktorovi. snad to nic strasne nebude.
tolko moje skusenosti.........

maatuulka
29. feb 2012

Ahoj maminy, tak mojej malej vcera rano brali nosne, tiez len "naladovka" pochytala fiktivne kvetinky sanitar ju zobral vedla, nebola tam ani minutu .. doniesol ju a smrkali sme. o 12stej sme sli domov. Len prave rozmyslam co na papanie jej dam. Kasicky jej nestacia stale je hladna :(

strapco13
29. feb 2012

@maatuulka mozes jej dat masko na prirodno so zemiakovou kasou, cestoviny s omackou, omacku s hnedlou ..proste cokolvek co je makucke a netreba hryzt vela, nech to nie je prilis slane, sladke, ochutene..aby to nestipalo, nech to nie je horuce, bublinkate /tyka sa to aj napojov/

monci78
10. mar 2012

Náš 1,5 syn my začal asi pred dvoma týždnami dosť chrápať a nemá soplíky, predpokladám, že bude mať nosné madle zväčšené. Teraz ale ochorel, takže návšteva krčného sa odkladá. Je dosť často chorí a vtedy má aj vysoké teploty. Myslím si že aj nám poradia mandle vybrať. Môžete my poradiť prosím od koľkých rokov sa tento zákrok robí? Niekde som počula že až od troch rokov, ale čítam tu príspevky aj s menšími deťmi. Veľmi sa bojím, hlavne asi narkozy...a ešte by ma zaujímalo, či to vybratie detičkám aj pomohlo? Ďakujem... ☹

strapco13
10. mar 2012

@monci78 nosna madla sa vybera od 8 mesiacov cca ak robi problemy
pozri moj clanok o nosnej mandli v mojom fotoblogu
maly moze mat nosnu mandlu, alergiu, infekciu v nose..cize by bodol aj vyter
pokial je problem len v nosnej mandli tak vybratie pomohlo

strapco13
10. mar 2012

@monci78 nosna madla sa vybera od 8 mesiacov cca ak robi problemy
pozri moj clanok o nosnej mandli v mojom fotoblogu
maly moze mat nosnu mandlu, alergiu, infekciu v nose..cize by bodol aj vyter
pokial je problem len v nosnej mandli tak vybratie pomoze