Čo uvariť z bazy? Máte recepty? Môj recept na sirup

dadulka19
27. máj 2008

ahojte 🙂

Máte nejaké mňamkové receptíky,čo z bazy vykúzliť?..Ja robievam len sirup a už sa mi nejak zunoval.Tu je recept:25kvetov nechať vyluhovať 24 hodín v 2 litroch vody.Precediť,do vody pridať 2 kg cukru 35-40g kyseliny citrónovej.Variť 20-30minút,nechať vychladnúť a naliať do fliaš.

Včera som skúsila spraviť džúsik podľa kamošky,tak som zvedavá.Robí sa takto do 5 litrového pohára 5-6 kvetov,0,5kg cukru ,2 lyžice kyseliny citrónovej,3 krúžky citróna, zaliať vriacou vodou do plna.Prekryť celofánom,zagumičkovať,spraviť dierky a dať na slniečko.Po 3 dňoch sa môže piť.Neriedi sa a vraj sa skalí a tak to má byť 😉

danielala
24. jún 2008

5 týždňov? A stále číre, žiadne zahmlenie 😀 ? Kedy vlastne dozrievajú tie bobule? Aj ja sa na ne chystám. Ale potom tú šťavu vo fľašiach ešte sterilizujem, aby som nedopadla ako teraz 😒 😒 . Dá sa robiť aj z moruše? Lebo tu na okolí sú práve zrelé plody moruše a je ich kooooopeeeec. Ale je to chuťovo dosť slabé, tak neviem...

dadulka19
autor
24. jún 2008

daniela,my máme sirup stále číry 😉 ,no to,čo popisuješ,sa mi už jeden rok stalo.Netuším,čím to je.Muž len zatrepal fľašou a bolo.Pokazený nebol 😉

titkovamiriam
25. jún 2008

daniela ked tak pozeram na tie kriky tak asi 3-4t.,morusa neviem tu by som asi zavarala ako cernice-mnam 😀 .

danielala
28. jún 2008

Miriam, ď 😉 , tak to budeme akurát na dovolenke ☹ .

danielala
16. júl 2008

Táááákže, moje zvyšné fľašky s bazovým sirupom už odišli do záchoda - majú na povrchu plieseň ☹ a to som pred použitím fľašky dobre vysterilizovala na extra programe v umývačke, bazové kvety dokonca umyla, všetko urobila podľa receptu. Budúci rok ich normálne zavarím. Mi včera babka hovorí: to je normálka, však zlej tú plieseň, to je v poho, tak sa to robí. Úplne zbytočne som jej vysvetľovala, že niečo ako povrchová plieseň neexistuje, že pokiaľ je navrchu, tak sú spóry v celom obsahu 😠 ...

titkovamiriam
5. aug 2008

tak baza u nas dozrela a robila som z nej sirup-kolko litrov stavy tolko kg cukru,do toho som vytlacila dva velke citrony a povarila,po vypnuti som dala este balicek kyseliny citronovej zamiesala a naflaskovala a po vychladnuti som to ulozila do tmavej skrini. 😀 ,inak vsetko bolo cierne 😀

danielala
21. aug 2008

Miriam, tak ja som to zase zmeškala kvôli dovolenke 😠 . Ako to chutí? Jasné, že dobre - myslím, čo to chuťou pripomína?

titkovamiriam
22. aug 2008

tak z tych guliciek je to trosku trpke,ale dorovnava to ten cukor a ma buduci rok dam viac citronov 😀

gucz
22. aug 2008

ten recept na likér Ti napíšem po víkende, moja mama ho má v zošite s receptami. Je super. Dúfam, že na to nezabudnem

gucz
22. aug 2008

a sirup
2 kg zrelých bobúl
800g kryštálového cukru
bobule umyjeme, , na malom množstve vody a na miernom ohni povaríme asi 10 - 15 minút. Teplé prepasírujeme do druhého hrnca. K šťave pridáme 800g cukru a povaríme 10 - 15 min. Teplý nalejeme do fliaš. Skladujeme na tmavom chladnom mieste.

To som opísala z časopisu. Ja by som tam ešte pridala pomôcku na konzervovanie. Sirup sa riedi vodou, alebo sa pridáva do čaju

titkovamiriam
22. aug 2008

super na ten liker cakam aj v zavarani no ako som aj tam pisala u nas uz baza opadala,ale na rok.... 😀

jasumat
27. mar 2009

a viete, že sirup z bazy je ťažký alergén? 😉 deti by ho vôbec nemali piť 😒

titkovamiriam
30. mar 2009

a ozila tema len baza este nekvitne.

jasumat je to mozne,no davam ho tak malo a nie stale .

ma_se
30. mar 2009

tiez sa chystam toho roku robit sirup z bazy bobul,robievam z kvetov,robievala som aj med...

z bobul,je dobry sirup aj na KRV,a je to aj proti VIRUSOM...dava sa iba po malom staprliku 3x denne...
len neviem,ako sa presne robi,tusim sa tam dava aj trochu alokoholu...

titkovamiriam
30. mar 2009

na mimibazare su dalsie recepty tak uz len nech kvitne 😀 😀 😀

titkovamiriam
11. máj 2009

tak co zienky este nesirupujete ja uz mam spraveny sirup s dvoch davok

ma_se
11. máj 2009

ja som sa chystala,ale mame este od minuleho roka,tak asi nebudem robit...nech sa dopije strary...
ale z BOBUL BY SOM CHCELA URO 😉 CITE UROBIT...

herminka
11. máj 2009

My děláme z květů černého bezu limonádu:
Do 4litrové sklenice dáme 200 g cukru, zalijeme asi do poloviny převařenou vodou (ještě teplou), necháme cukr rozpustit a počkáme, až voda zchladne. Rozmícháme v tom kousíček droždí (velký asi jako nehet na palci), přidáme asi 4 květy bezu, plátky z jednoho dobře omytého citronu a dolijeme vodou do plna. Necháme luhovat 24 hodin a přecedíme do lahví. Skladujeme v lednici.

titkovamiriam
13. máj 2009

ja teraz mam na okne: v 5l flasi -voda 5kvetov z bazy dva nakrajane citrony/zevraj neosetrene,no aj tak som ich poriadne vydrhla/500g cukru a pockam si az to zacne bublinkovat-naflaskujem to a mude bazova mineralka-uchovava sa v chladnicke.
robim to prvy raz tak uvidim

inak lekarka ma odradila robit si doma recepty z bazovych guliciek pretoze poskodzuju zubnu sklovinu,zevraj aj bazove vino sa pije slamkou.tak sa na gulicky vykaslem a spravim len liker-ten deti nepiju.chcela som robit aj stavu aj dzem ☹

dadulka19
autor
13. máj 2009

titkova téda,si nás tuším všetkých predbehla 😖 ,ja som včera išla,že natrhám bazu a ona potvora ešte poriadne nekvitne.Teda úúúplne hore na strome áno 😀 ,ale poniže ee 😠 ..

titkovamiriam
13. máj 2009

dad kvitne asi tyzden,a este bude neboj -teda aspon u nas jej je bohate!!!

netmona
13. máj 2009

miriama,,,tak to som aj ja robila,,ale už nemam ani recept,,je to fajn 🙂

agness02
27. máj 2009

já mám sirup hotový, ale nevím, jestli ho může pít i malej...

titkovamiriam
28. máj 2009

agnes vyskusaj,myslim ze ano domace sirupy marek pije od roka,ved ho daj len trosku.

agness02
28. máj 2009

miriam - dík zkusím trošinku 😉 třeba aspoň něco vypije

titkovamiriam
28. máj 2009

aj pije sladeny caj daj mu sirup namiesto cukru 🙂

agness02
29. máj 2009

no tak jsem zkusila a docela pije, snad mu chutná, čaje zatím nesladím...spíš si vezme vodu

grenadinka
30. máj 2009

no a myslite ze tie dzusiky a sirupy z bazy, mozu aj male deti, ked je tam tak vela cukru? 😖

roasha
30. máj 2009

granadinka,ved sirupy riedis vodou,tak je tam len zlomok toho cukru.skor by mi vadila baza davat malemu dietatku,preto,ze tam je dost pelov,skor by som zacinala bylinkovymi sirupmi/zihlava,repik,medovka,mäta.../ 🙂

basado
30. máj 2009

Bazový sirup č.1:Na 1L vody 15ks bazového kvetu,1kg cukru,40g kyseliny citrónovej.Vodu prevaríme,necháme vychladnúť.Umyté kvety dáme do vody a necháme odstáť 24 hod. precedíne,pridáme cukor,kys.citron a miešame pokým sa cukor neroztopí môžeme pridať petol,aby sirup nechytil pleseň,plníme do fl.uložíme na tmavé miesto. Baz.sirup č.2: 2Lvody,kys.cit.-50g,20 kvetov bazy,2kg cukru,Vodu prevar. necháme vychlad.,nasypeme kys. cit.20 kvetov,24 hod necháme stáť, precedíme cez sitko prídáme cukor a všetko prevaríme,horúce dáme do fl.uzavrieme a dáme na chlad. miesto-tmavé.
A potom už len pijeme a cikáme. 😀 😀 😀