Čo variť na dovolenke pri mori?

olinkabrs
11. aug 2013

Ahojte, chystáme sa na dovolenku-prvý raz aj s našimi babenkami a tak si kladiem otázku, čo budem tam pri mori variť. 😉 Niečo jednoduché, aby človek nestrávil dovolenku pri platničke, lenže napr. cestoviny sa u nás moc nenosia ☹ môj drahý má rád mäsko a musí toho byť vždy veľa, inak je hladný a vrčí na mňa 😉 a babenky sú tiež vyberavé, aspoňže syn zje všetko... Tak som si povedala, že viac hláv,viac rozumu a uvítam vaše osvedčené recepty na jedálny lístok na dovolenku pri mori. V Chorvátsku je dosť draho, takže ma zaujíma aj čo so sebou balíte, lebo aj keď auto máme veľké, neviem neviem, ako to aj so stravou zbalím😉

tenerifka
16. máj 2014

@horana a co tak restauracie? V takom Grecku je strava velmi dobra, cerstve ryby, zelenina, ovocie.....neviem si predstavit ist do Grecka, Talianska ci Chorvatska do All Inclusive hotela, ale skor si vychutnat tu atmosferu a chut miestnych restauracii

prasiatko30
16. máj 2014

@221girl a to vam to aj v zdravi prezije ci potom uz len vyhadzujete skysnute jogurty???? A mlieka a syry???

@konopna2 - to je asi takto v kazdim state a dokonca pomaly v supermarkete mas rozne znacky mliek niektore su lepsie niektore horsie, niektore ti chutia viac a niektore menej ale tak ako na sk tvojmu synovi chuti napr mlieko z popradskej mliekarne a nie z bratidlavskej tak neviem ci by ti pomohli kebyze ja ti poviem ze mojim chuti popradske - pojdes do obchodaku kupis dve flasky mlieka das synovi vyskusat a hotovo bud mu to chuti alebo nie na buduce kupis inu znacku a bud budete mat stastie a dokonca dovolenky najdete take ktore mu chuti alebo syn bude trucovat a nevypije mlieko za celu dovolenku - prezije to bodka.

prasiatko30
16. máj 2014

@tenerifka typicka sk dovolenka - vsak nikde nemaju lepsie jedlo ako na sk ostatne sa moze schovat 😀

konopna2
16. máj 2014

@vejvass Dakujem za vasu odpoved, presne toto som potrebovala vediet ci je to mlieko take ako u nas alebo iné...

prasiatko30
16. máj 2014

@konopna2 jedno nechapem moje deti pili mlieko uz vo viacerych statoch a my tiez a este som podstatny rozdiel medzi kravskym mliekom nezaznamenala mohlo byt viac smotanove mlieko alebo menej, kvalitnejsie alebo menej ale vzdy to chuti ako mlieko 🙄

konopna2
16. máj 2014

@prasiatko30 Nuž každému dieťaťu chutí niečo iné...

221girl
16. máj 2014

@prasiatko30 jogurty neberieme ,a take veci ako mlieko a syry tu cestu prezili aj autobusom 😉 nie to este lietadlom,a preziju to kazdy jeden rok.Ved nato vymysleli tie autochladnicky a podobne ,,vymozenosti,,

tenerifka
16. máj 2014

@prasiatko30 detto u nas, mna to nikdy nenapadlo riesit. Inak to bude asi v tom-ktorom cloveku nejako zakodovane(my to asi nepochopime, kedze rozmyslame inak), lebo ja ked som bola mlada 20-rocna mamicka a isla som s malou dcerkou na prvu dovolenku do zahranicia, vobec som neriesila dopredu stravu, vedela som, ze vsade ziju ludia, vsade su obchody a restauracie a nikdy som nic zo Slovenska netahala a nikde som nevarila.....dcera ma uz 22 rokov a v zdravi to prezila 🙂

prasiatko30
16. máj 2014

@221girl fakt mi to nestoji za to aby som usetrila 20€ Tak vlacit celu komoru zo sebou - sorry ale nepochopim to a viem si predstavit ze to kupis aj v desginacii a mozno aj lacnejsie

prasiatko30
16. máj 2014

@tenerifka no jo - a pritom su tie ceny fakt porovnatelne na sk to uz tiez nie je take lacne aby cllovek povedal ze usetrim majland ked to vsetko doveziem - jedine co si clovek moze nahnat je nejaky problem. Ja som zase zvyknuta snazit sa niest co najmenej batoziny cize nabalit zradlo na 2 tyzdne nehrozi

horana
16. máj 2014

@tenerifka Zalezi ako stare a zaroven pokojne mas deti. My napr. si radi posedime v greckej taverne, ale neviem si tak predstavit 3 chody denne. Aj veceru nie kazdu. Nakolko to si clovek sadne, sedi, vychutnava, caka na dalsi chod...a hyperaktivne tornada zatial mrle zeru, nejakym zmrzlinovym poharom ci melonom sa ich da zdrzat ale nie prilis. Mali sme lokality kde sa dali najist super taverny priamo na plazi, kde deti boli vo vode a videli sme na ne. Ale to sa dalo absolvovat raz za cas. Na dalsi vecer sme dali radsej rychlovku na izbe a potom sa s nimi az do tmy macali vo vlnach, na to mali vydrz obdivuhodnu a skoda nevyuzit ved nato sme tam sli...Alebo sme skratka boli na plazi kde taverna priamo nebola, radi striedame a vymetame krasne plaze greckych ostrovov. Takze cestou sme nakupili v obchode a bud tlacili este cestou v aute na izbu, alebo az potom na izbe a tak...
..z tej doby si pamatam aj citlivost deti na vodu...skusili sme snad 5 druhov balenych vod, ale bola ina nez u nas, nam to samo neva, ale deti sa zatali, takze pre klud duse dalsich x dovoleniek bola 1/3 vahy batoziny v lietadle skratka slovenska balena voda - ja mam nervy len jedny a kto chce nech sa smeje, ja si ulahcujem zivot.

prasiatko30
16. máj 2014

@horana ja s tebou suhlasim ze s detmi je omnoho jednoduchsie jest volakde na apartmane a niektore dni ist aj do restiky - my tiez sme si to zazili ja co hovorim je to ze potraviny by som v klude kupovala priamo na mieste urcite by som netahala so sebou zasoby do inej krajiny hlavne ak sa jedna o eu a pri tvojom spexifixkom probleme by som povedala ze tebe je uplne jedno ako chuti mlieko v grecku tvoje dieta je zvyknute na jednu znacku a tak pokial mu nepostavis na stol to co ma kazdy den tak mu chutit nic ine nebude takze podla toho by som sa aj zariadila

sisaka
16. máj 2014

@prasiatko30
to tu na slovenskom fore asi nevysvetlis, to je fakt asi v ludoch zakodovane, ze skratka na dovolenku sa musi trepat jedlo z domu, aj keby za rovnaku cenu kupili v zahranici.
Kedysi to malo vyznam, ked v zahranici bolo vsetko 4 x drahsie, tak si clovek rozmyslel, ci si sadne v restauracii a ci si dovoli nieco kupit v miestnych potravinach. Podla toho ako sa tu neustale stazuje ako je na SLovensku vsetko drahe tak asi su ceny porovnatelne s inymi europskymi krajinami a fakt nechapem ak niekto trepe na dovolenku potraviny.

@horana to mas fakt specialne deti so specialne vyvinutymi chutami, ja som si vzdy myslela, ze filtrovana voda (teda nie ta z vodovodu, ale vo flasi) chuti rovnako - kedze cista voda ma byt bez farby, zapachu a chuti a ta filtrovana je demineralizovana, tym padom aj zbavena akejkolvek chute Ja som si este rozdiel v balenej vode nevsimla a to mam pocestovane fakt dost a nezvyknem pit sladke napoje iba cistu vodu, ale tak mozno mam otupene chutove bunky, ale teda este spekulovat nad vodou to je uz fakt prehnane, na smiech mi to nie je, akurat si si sama na seba bic uplietla ....

Moje deti s nami cestuju od mala, od mala chodia do restauracii (syn - mladsi ten prakticky od par tyzdnov) a vedia, ako sa tam spravat (a to neboli/nie su ziadni kludasi) ked boli male tak sme cas straveny v restauracii tomu prisposobili a skratili na minimum, aby obsedeli, s vekom sa to samozrejme predlzovalo. Taktiez su tym padom zvyknuti na rozne chute, na rozne kuchyne, nielen na to co sa vari doma.
A este aby mi dieta spekulovalo nad mliekom. Jasne, vsade chuti inak - zalezi od akej kravy, co jedla, ako zije, ako mlieko spracuvaju .... takze bud sa dieta napije toho, co je k dispozicii, alebo smola, mlieko nebude bude voda.To este take nebolo, aby som ja detom vlacila na dovolenky nejake specialne jedla, je sa co je na tanieri a bodka, ale ked si niekto deti rozmaznava doma a vari len to co maju deti radi, do restiky nepachnu cely rok, tak potom asi tazko mozno cakat od deti, ze,budu vediet, ako sa spravat, ci vyskusaju jest aj nieco, co nevarila maminka
A teda trepat do Grecka syr, to je uz priam hriech.

ada12345
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
horana
17. máj 2014

@sisaka O mlieku som ja vobec nepisala, toto malo byt asi niekomu inemu, aj pred tebou prasiatko30 pise za mlieko nespravne mne, neviem preco. Ja som dlho dojcila takze toto odpadlo a potom s mliecnymi vyrobkami sme problem nemali.
Vodu ozaj rozoznavali, do urciteho veku, teraz uz sme samozrejme za tym, ale viem pochopit inych rodicov malych deti. Ja tiez citim rozdiel, aj ked mi vobec nevadi, preto som to dokazala pochopit uz aj vtedy. A nie kazde dieta je restauracny typ, mozno mate stastie s tym ako to mate, ja poznam kopec rodin ako my, nie je to rozhodne automatika, to je prave ten problem ze zatoze ste vy problem v tomto nemali, myslite si automaticky ze nikto iny ani nemoze mat, to je velmi typicke na diskusiach o detickach, je to taky ten crt "ked uz sme to zvladli my, tak musite aj vy, resp, ste divni ked nami nastaveny etalon nedate" - no nedali sme, priznavam. Zase mna to nejak zvlast nezatazovalo trepat to, brala som to ako fakt.
Neviem ci sme si na seba uplietli bic, ja deti nehyckam a aj ich "cvicim" kde treba a vidim ze na to maju, ale zase ani nie som ras, ktory by siel hlavou proti muru, na nas dobrodruzny typ dovoleniek, kde si cestou na plaz kupime rano v obch. (v tom case juzania maju vsetky taverny este zatvorene) a jeme to na este rannej prazdnej plazi zase nemaju mnohi ini, co maju deti do ineho smeru, cize ako to pozorujem je to akoby nieco za nieco. Nase uz rano stoja nastupene pri dverach izby a cakaju kedy uz niekam pojdeme a tahaju nas z poseteli, co mi vyhovuje, nakolko zas kvoli tomu mozme zazivat omnoho "dospelsi" typ dovce, vacsinou ini s detickami maju obmedzenia co sa tyka tohto, nasi su fanatici, kupu sa az do tmy a tak uz momentalne v ich veku (9r,6r) s nimi zase plavame bez pomocok daleko na otvorene more kludne zvladnu aj velke vlny, lebo tym kolko casu sme tak stravili ich vycvicilo. Mozno mas pravdu ze je to vec priorit, ini si zvykli sediet v restikach, moje vyborne plavat.

A s tym jedlom co pises prasiatkou30, je tu na SK draho - vzhladom na platy urcite, ale da sa zohnat aj lacno ked clovek vie kde, to by v zahranici musel hladat a travit tym cas, tu to uz clovek pozna, tam hlavne v tur. centrach celkovo ryzuju a je to nastavene na turistov. My mame kamosov co to maju rozratane a preto viem ze sa da zavarenim masa a nachystanim jedalnicka a naslednym dopravenim do CHorv. hodne usetrit, ked samozrejme clovek predtym zamaka tou pripravou ktora je narocnejsia. Ale opat plati ze oni by si to inak nemohli dovolit financne.Lebo ozaj to vychadza ist si dat v Chorv. nieco v priemernej restike to vyjde 3x tolko ako ked si to dotrepali z domu. Ich deti by to praveze aj vydrzali v tej restike, a aj sa trosku hanbia im tym detom narovinu povedat ze pozrite ked nebudeme jest toto tak sem vlastne ani nemozme ist, nakolko mame tak napaty rozpocet. Ze zmrzku kupia neraz "nenapadne" iba tym detom aby vysli. Ale su aj taketo rodiny a opat opakujem bolo by vrcholne netaktne, toto im vyhadzovat na oci stylom ze ved je to to iste - lebo nie je. A je praveze podla mna obdivuhodne ze sa dokazu takto obmedzit aby detom dopriali a vobec niekam isli. Vsimla som si na diskusii kopec ludi ktoru sudia v style: ked na to nemaju nech trcia doma. No ale oni si to tie rodiny aj tak spravia podla seba, takze smola 😉

prasiatko30
17. máj 2014

@horana prepac horana vcera som si ta neviem preco pomylila s konopna2 verim ze je vela ludi ktori idu k moruns peniazmi presne vypocitanymi a ako som uz pred tym hovorila clovek s malymi detmi nemusi chodit do restiky ale v destinaciach ako chorvatsko a pod maju tiez nejake discount shopy na nakup potravin a da sa kupit aj tam aj lowcost - neodsudzujem len si neviem dost dobre predstavit vlacit este aj maslo z domu na dovolenku - kebyze idem 1000km za morom.

@sisaka suhlas, je sa to co je k dispozicii a je to - my sme si toto presli s mladsou - ta bola taka exquisite

tenerifka
17. máj 2014

@horana
@prasiatko30
@sisaka
s kazdou z vas vo vela veciach suhlasim, je v prvom rade dolezite, aby ten-ktory system vyhovoval najma rodicom, ale
@horana , je fajn citit rozdiel v znackach vody ci mlieku, ale co uz nie je fajn je odmietanie inych znaciek okrem tej "mojej" len preto, lebo tam ten rozdiel citim,ved to je uz naozaj psycho. To by som naozaj radsej sedela doma na zadku nez niekam s deckami chodila, tie nervy by mi za to nestali. Toto uz hranici s rozmaznanostou. Nemozeme sa cely zivot prisposobovat detom, aj ja si chcem uzit, aj ja chcem ist do dobrej restauracie dat si rybu a posediet pri hudbe a dobrom vine bez toho, aby som potom musela umyvat riad. Som sebec, kedze moje deti od malych babetiek chodili s nami hore dole a zvykali sme ich na nove prostredie, nove vone, nove chute, primerane spravanie? Mozno preto, ze si zvykali od malicka, nemam problem ich zobrat hocikam do sveta, voda vo flasi je voda vo flasi ci uz na Slovensku alebo v Singapure, to iste s mliekom.....tvoje deti jedia zmrzlinu v zahranici? To uz im asi nevadi ina chut?

horana
17. máj 2014

@tenerifka Vies aj my sme s detmi chodili vela, uz od 3 mes prveho na dovolenky, pravidelne, viackrat rocne. Neviem ci je to rozmaznanost, ale v jedle boli, hlavne ten prvy citlivy, a je dodnes (btw zmrlinu jedia a vzdy jedli a ta chut im nevadila nikdy, tak ale to mas par kopcekov to nie je strava.). A on - vyskusane - by sa vyhladoval kludne alebo dehydroval, ale nepil by to co mu nechuti. Zdozaznujem ze hovorim o nizsom veku, postupne sa to upravovalo, aj ked dodnes je na jedlo citlivy a radsej neje nez by mal co mu nechuti. Vodu uz ale pije hocaku 🙂 Takychto deti je prekvapivo viac nez by sa mohlo rodicom co to nezazili zdat, ja som tiez na nich narazila az ked som musela toto riesit. A preto viem ze to nie je manier, resp. ked je tak tak hlboko, ze cez to nejde vlak, aj specialny Dr. nam to potvrdil po serii vysetreni s tym ze davajte co je, ina moznost nie je, ze niekedy toto vyspievanie moze trvat roky. A viem ze je aj cast rodicov takychto deti, ktorym to za to naozaj nestalo, a radsej preto nikam nechodili. My nie, ja sa neupejpam, my sme sa hodili do pohody, nebudem sa trapit s tym ze nemozem nieco zmenit, a vytazili maximum zo stavu aky bol. Bolo nam zase pridane na fyzickej vyspelosti, nevidam ine deti tak zdatne plavat co moje a ked sa tak na dtym zamyslim keby som si mohla vybrat nevymenila by som. Okrem toho v skutocnosti aj s tym jedlom nie su skutocne problemy, cielakia a pod. to uz zacina byt problem a aj takych je x, ci ine intolerancie a aj taki hrdinsky chodia na dovce. Ja som si uz v zivote zazila aj tych skutocnych problemov, preto to ze by bolo obtiazne sediet kazdy den v restike vobec ako problem neberiem a dakujem osudu ze nemame horsie, co mi umoznuje nebyt rozmaznana panicka, ked niekedy vidim druhych ako sice mozu vsetko ale nevedia na dovolenke zniest ine podmienky a umyt riady by uz bolo za ich zenitom, tak si hovorim ze niekde su holt mozno rozmazane deti a inde mozno rodicia. 😉

elise
17. máj 2014

my ideme tiež bez stravy ale nemienim stáť pri šporáku maximálne čo spravim je to že naložim mäsko a to si spravime alebo cestoviny alebo paplaciny ale určite pôjdeme ochutnať miestne špeciality a tešim sa na morské prišry v akejkolvek pripravenej podobe 🙂

ferkos
11. jún 2014

@horana 100% zhrnute v poslednej vete ! 😉

mamadana2
14. jún 2014
Používateľ mamadana2 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od mamadana2.

my sme chodime vacsinou bez stravy a najeme sa bud vonku alebo na vecer grilujeme. Urcite primori rob len lahke rychle jedla, ziadne rezne a pod. Mne sa velmi osvedcili jedla stredomorskej kuchyne, daju sa pripravit rychlo a jednoducho, vela zeleniny, rozne salaty, muzickovi len ugriluj do toho aj masko, prakticke su rybky z konzervy (my vzdy berieme so sebou od Podravky tuniaka v olivovom oleji, sardinky v rastlinnom oleji, tresku a pod, citronove sardinky su uzasne do salatov) paradajky bud cerstve kupis aj na mieste, alebo ak nechces kupovat tak krajane alebo lupane v obaloch, mozes skladovat pri izbovej teplote, cestoviny su tiez velmi prakticke a rychle, suchare namiesto peciva a pod. Urcite ale odporucam aspon par krat ochutnat originalnu kuchynu tvojej dovolenkovej destinacie.

nadka01
7. júl 2014

môj tohtoročný zoznam jedál na dovolenku do chorvátka:
obedy: lasagne, guláš, mäso na štave+zemiaky, mäs.gulky v omáčke+zemiaky,perkelt,rizoto, bolon.špagety
večere:zelen.šalát,palacinky,cestoviny,guláš,pečivo+pomazánka z rýb,párky+pečivo,chlieb s nutelou alebo paštikou alebo džemom,bábovka,..
raňajky:cerálie s mliekom, pečivo a uvidíme na čo budeme mať chuť :D
Hádam to niekomu pomôže. Chodíme už nejakú dobu do súkromia a jedlo pri mojej 5 člennej rodine musím plánovať a navyše máme dieťa s cukrovkou. V pohode sa prestravujeme a obedy a večere sú rýchlo, keď mám vlastné polotovary spravené už z domu. Osobne nemusím sáčkové polievky a kadejaké polotovarové humusy z obchodu.

jespera
12. júl 2015

Niektore zaujimave prispevky...a este lepsie rady. Ja mam 3 a 6r. deti. Minuly rok sme boli na AI v 5 *hoteli...strava super my s manzelom sme sa nevedeli dojest a nevedeli sme si ani vybrat...Na obed a veceru - 3 druhy polievky - jedna studena, druha gulasova, tretia akasi rybacia...- hovorim priklad...deti nechceli ani jednu, nevonalo im to - nechutilo...A aj ked polievka bola ze slepacia ci zeleninova - tiez ju nechceli - a jednoducho preto ze iny kraj ine korenie...Maso - to iste - pecene, prirodne, kurca, ryba, bravcove...neviem co....vsetko super ine korenie - nejedli nic. A tak moje deti boli celu dovolenku na hriankach, neuslo mi z krasy to nie - ale islo o princip...Takze ja osobne som opatrna s takýmito hrdinskými komentármi ako som tu citala ze vsade ziju ludia a vsade sa stravaju..ak ste 8 den na dovolenke a vase deti nechcu nic jest...tak uz to je zaujimave...Takze tento rok som to poriesila alternatívou ze hotel ano, polpenzia - ale ubytovanie apartmanove - kuchynka na izbe, a beriem z domu vlastne koreniny, vlastne spagety, vlastny kecup., zeleninu kupim na trhu - cestovinky - polievocky......pretoze zvlast taketo male deti - neviem ci zas vsetky - mozno len moje takto vymyslaju - ale uz si tento rok na to dam pozor. 🙂 tolko moja skusenost,

koralinka
19. júl 2016

@jespera ja som sa tiež pousmiala že tí čo si beru nejaké potraviny su pod úroven :D

min rok sme boli letecky v Grécku, zacvakali sme ,,krasne,, prachy, a moja malá - nezjedla ich stravu ani raz, lebo je zvyknuta na nesquik guličky rano - oni mávali nejaké ,,iné,, na obed boli samé omačky - to ona do úst neda, ,,suché,, cestoviny neboli k dispozícii a tak by som mohla hovoriť čiže my s mužom sme sa najedli a potom pekne ešte niečo kupovať malej - na jedenie ://// boli sme na hoteli čiže žiadne uvarenie nejakej drobnosti nehrozilo....

tento rok ideme do Chorvatska auto, beriem len drobnosti ako tortily, osolene slíže (také od cesta čo sa robia) nejaké špagety, tuniaka - proste bleskovky čo ona zje tiež a večere vybavíme v reštikach - na to sme si vyčlenili peniaze, napriek tomu že ideme ,,na sedláka,, aj s jedlom :D

v Grécku nehrozili nejaké chrumky ako u nas - klasické kukurične,arašidove - ona ona chrume pomimo jedal, alebo obyčajne tyčinky - boli sme na ostrove, kde boli len mieste potraviny, žiadne velke obchodné reťazce, maximalne sme našli bake rolls

a napr. navariť za hodinku zeleninovu polievku a mať ju na 3 dni - aj tak cez obed sa dá jedine spat a malá bude najedená a ja si večer ,,oddýchnem po namáhavom varení polievky,, pri večeri 🙂