Detské recepty. Tipy na polievočky, kašičky, atd.

ena
25. jún 2006

No a v tejto teme by mohli byt recepty na detske polievocky, kasicky a ine maglajziky 🙂

shiju23
25. okt 2007

a to avokado? moze alebo nie? bude mat 10mesiacov a rada by som mu dala aj ine, nechcem davat malemu to co jeme my,ako vravi stelina,chcem ist nato pmalsie a nie zhurta. malemu nemixujem, zje aj velke kusky,ma len 2zuby,ale kuse jak divy.

ukana
25. okt 2007

shiju, nieco som ti nasla o avokade 😉

Pre tehotné i kojencov
Plod pred spracovaním umyjeme, pozdĺž rozkrojíme nožom až ku kôstke, rozpolíme a vyberieme kôstku. Keďže sa normálne konzumuje v surovom stave, pokvapkáme ho okamžite šťavou z limetky či citrónu, aby dužina nesčernela. Používa sa do polievky, šalátov, krémov alebo ako doplnok akéhokoľvek jedla. Avokáda sa odporúčajú i ako súčasť stravy pre tehotné ženy, hlavne kvôli obsahu folátov, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý vývoj plodu, rovnako ako esenciálne mastné kyseliny a draslík. Mäkká dužina avokáda je vynikajúca už pre kojencov ako jedna z prvých zložiek jedálnička so skvelou výživnou hodnotou.

shiju23
29. okt 2007

jezis diky ukana, to ma potesilo, manzel zboznuje avokado, tak ho mame vkuse doma,maly je jedol v jedle primiesane.citron nedavam,nebude potm kysli,ked nesmie este citrusove plody?
pripravu viem,aj naco sa pouziva,len to ci moze maly,ale uz viem, diky.

bolulka
29. dec 2007

ahojte od kedy moze dietatko cibulu a cesnak - myslim v upravenej forme. je mozne podat aj desatmesacnemu babetku? 😕

junovka
19. jan 2008

bolulka, urcite nie, az po roku 😉

junovka
23. jan 2008

poradte mi neake dobre recepty na pomazanky+cestovinky pre 8 mesacne babo. 😉

emjee
19. feb 2008

helka1 • 2d • Dnes o 13:52
Ahojky zenusky, doteraz som drobcekom davala cez obed budto zeleninkove kasicky napr. zemiacik s brokolickou, alebo s mrkvickou alebo v kombinacii s hydinovym maskom . No nas detsky lekar mi odporucil davat detickam aj polievocky, tak by som poprosila mamicky, ktore robite svojim drobcekom polievocky aby ste tu prispeli svojim receptom na polievocky. Velka vdaka 😉

evusa • 1d • Dnes o 14:36
Ahoj helka. Ja malej pripravujem polievočky z nadrobno nastrúhanej mrkvy, petržlenu a zemiačika. Mäsko pokrájam na kúsočky, keď sa trošku uvarí tak ho pretlačím vydličkou a dám naspäť k zeleninke trošku povariť. Zemiačik sa rozvarí a polievočku zahustí.

riuska • 1d, 15tt • Dnes o 14:56
ja uvarim mrkvicku, por a zemiacky ------ vsetko zmixujem

junovka
19. feb 2008

Helka, na www.alinka.sk najdes tam vseliake polievocky podla veku dietatka 😉

kili
20. feb 2008

tak ja sem pridám svoje recepty na desiatu, možno už existovali, ale som o nich nepočula:

-po niekoľkých neúspešných pokusoch som sa dopracovala k ryžovej kaši:

vopred pripravíme ryžovú múku na mlynčeku na mak (ja mám mixér, tak musím preosiveť)
150ml mlieka a 15g ryžovej múky povarím kým nezhustne, potom pod pokrievkou nechám ešte asi 5 minút odstáť, nech ryža nasiakne vlhkosť. Ja podávam buď s čerstvým banánom alebo s 1/2 presnídávky čo tú ryžu aj dosladí.
príprava cca 7min.

-ryžová kaša s ovocím

nastrúham jabĺčko (alebo niečo iné), povarím do mäkka, a potom dolejem mlieko a ryžovú múku a príprava ďalej ako ryžová kaša, dosladím s hroznovým cukrom. (malý to dnes zbaštil a on je teda vyberavý jedlík 🙂 )
príprava cca 10min.

- keksíkovo-banánový kokteil

rozdrvím baby keksíky, zalejem horúcim mliekom aby sa rozmočili a rozmačkám do toho banán.
príprava cca 5min.

cake
26. feb 2008

ahojte baby, nemate nejake zaujimave ovocne recepty na desiatu a olovrat? mam pocit ze davam vkuse to iste 😅
mimochodom kili ten keksikovo-bananovy kokteil je super,malej to velmi chuti 😉

junovka
27. feb 2008

cake, vyssie som uviedla link 😉

vocko3
3. apr 2008

ahojte, chcela by som vediet co vseko uz moze papat skoro 10. mesacne dieta? zatial stale papame na desiatu a olovrant ovocie (jablko, hruska, marhula, broskyna, banan). na obed kase s masa (kuracie, morcacie, kralicie, vajecny zltok) so zeleninou (mrkva, petrzlen, zemiak, karfiol, brokolica, kalerab, spenat, ryza). chcela by som jej to uz obohatit, ale neviem co moze. napr. cestoviny? (ak ano ake), jogurt, hrasok, nejake ryby...)
pomohol by mi nejaky zoznam potravin, ktore sa mozu a ja uz si z toho vykuzlim daky recept. dakujem 🙂

alami
3. apr 2008

od 10mesiaca môže - mlieč. výrobky okrem tvarohu, sladkovodné ryby
od.7 mesiaca: múka a výr. z nej - chlieb, pečivo, cestoviny, ovs. vločky
od 6. mes. - mrkva, zemiak, kaleráb, cuketa, patizón, tekvica, brokolica, karfiól, pór, petržlen, petrž. vňať,
jablko, banán, broskyňa, marhuľa, hruška
ryža, pohánka, kukurica
mäso - kuracie, králičie, morčacie, varený žĺtok

odpísané z mama a ja špeciál - výživa detí 🙂

kili
3. apr 2008

vocko, do poliekvy môžeš dať namiesto zemiakov alebo ryže bezvaječné cestoviny, buď slížiky alebo písmenká

susik77
3. apr 2008

ahojte, mate niekto knizku od Annabel Karmel-recepty pre kojencov a batolata?Tam je napr. aj cibula a pozerala som, ze v hippkach je uz asi od 6.mesiaca?
a tie sladke zemiaky-bataty. co si o tom myslite?

daduska
14. apr 2008

Ahojte, chcela by som sa spytat odkedy sa mozu podavat ovsenne vlocky a ako sa pripravuju?
Treba ich pred podavanim aj umyt alebo iba namocit aby naboptnali?
Ak mate nejake recepty, sem s nimi.....dakujem

daduska
14. apr 2008

mamicky, kde ste..... 😉

kili
14. apr 2008

dadu, ovsené vločky môžeš odkedy dávaš obilniny. Ja ich robím tak, že som ich posekala na práčok a ten pridávam do jogurtu alebo robím ovsenú kašu s mlieka tak ako krupicovú kašu a pridám hroznový cukor. Čo viem, dávajú ich aj do polievok.

junovka
14. apr 2008

daduska, my sme s ovs.vlockami zacali na 8 mesiacov, vtedy kedy aj s lepkom.Ja ich davam rovno "surove", alebo varim, alebo len namocim a dam do jogurtu, alebo ovocia.

daduska
14. apr 2008

takze sa neumyvaju?

daduska
14. apr 2008

ahoj junovka.....do coho ich namacas?

junovka
14. apr 2008

do vody

kili
14. apr 2008

mňa ani nenapadlo umývať, však ani múku neumývam 😕 😀

daduska
14. apr 2008

ved hej ale ja som nikdy vlocky nejedla a ani nikto u nas doma, tak preto take otazky.......dakujem za radu, pa 😉

kili
14. apr 2008

ani ja som ich nejedla, Samko je prvý

sorscha
22. apr 2008

Krémová kuracia polievka
vrchné kuracie stehienko, 1 mrkva, 1 petržlen, 1 ČL krupice, petržlenová vňať

Zo stehna odstránime kožu a uvaríme spolu s mrkvou a petržlenom. Po uvarení pridáme nakrájanú vňať a krupicu, varíme ešte 5 minút, odstavíme. Zeleninu vyberieme a nakrájame na drobné kúsky. Mäsko oberieme, rozmixujeme s polievkou a vrátime do polievky nakrájanú zeleninku.

Zeleninová polievka so žĺtkom
2 malé mrkvy, 1 malý petržlen, 2 malé zemiaky, 1 žĺtok, petržlenová vňať, voda

Očistenú zeleninu nastrúhame nadrobno, prelejeme vodou a dusíme 7 minút. Pridáme žĺtok, premiešame a ešte dusíme 10 minút. Posypeme petržlenovou vňaťou.

Zeleninová polievka s krupicovými knedličkami
1 malá mrkva, kúsok kalerábu, kúsok petržlenu, 1 zemiak, pár kvapiek oleja, petržlenová vňať, 1 žĺtok, krupica, voda

Zeleninu postrúhame a varíme vo vode. Zatiaľ si pripravíme krupicové knedličky, ktoré pridáme do polievky tesne pred dovarením: zmiešame 2 PL krupice, žĺtok a vňať – výsledná hmota nesmie byť ani veľmi tekutá, ani veľmi hustá. Z cesta hádžeme do polievky mini lyžičkou knedličky a uvaríme domäkka. Nakoniec ešte prikvapneme olej.

Polievka zo zelenej fazuľky
šálka zelenej fazuľky, 1 malý zemiak, pár kvapiek oleja, kôpor, 50 ml dojčenského mlieka, dojčenská voda

Fazuľku a zemiak nakrájame a uvaríme do mäkka. Pridáme kôpor, kvapku oleja a vmiešame dojčenské mlieko.

Špenátová polievka s kuracím mäskom
kúsok kuracích pŕs, šálka mrazeného listového špenátu, 1 zemiak, uvarené niťovky, kvapka oleja

Nakrájané mäsko uvaríme v dojčenskej vode so zemiakom do mäkka. Pridáme špenátové listy a povaríme ešte 10 minút. Odstavíme, pridáme uvarené niťovky a kvapku oleja.

Karfiolová (brokolicová) polievka s vločkami
2-3 ružičky karfiolu (brokolice), 200 ml vody, 1 PL ovsených vločiek, 100 ml dojčenského mlieka, 1 ČL oleja
Karfiol / brokolicu uvaríme domäkka vo vode, potom scedíme, ale vývar si necháme. V ňom uvaríme vločky (asi 10 minút, ak použijete tie obyčajné). Do vločiek potom pridáme roztlačený karfiol, dojčenské mlieko a olej.

Brokolicová kaša s kuracím mäsom (od ukonč. 7mes., nedojčené od 6.mes.)
Potrebujeme: 2zemiaky, 50g kuracieho mäsa, 3ružičky brokolice, štipka petržlenovej vňate, štipka rasce
Postup: Zemiaky ošúpeme a uvaríme vo vode do ktorej sme pridali drvenú rascu.. ešte horúce ich roztlačte vidličkou spolu s malým množstvom vody, v ktorej sa varili.. kuracie mäso uvarte vo vode a rozmixujte ho.. brokolicu uvarte v pare a roztlačte vidličkou.. všetko spolu pomiešame a posypeme nakrájanou petržlenovou vňaťou..

Kalerábová kaša s kuracím mäsom (od ukonč. 7.mes., nedojčené od 6.mes.)
Potrebujeme: 5dkg kuracieho mäsa, kúsok malého kalerábu, 5polievkových lyžíc dojčenskej ryžovej kaše, štipka petržlenovej vňate, 2-3kvapky rastlinného oleja
Postup: Kaleráb očistíme, umyjeme a domäkka uvaríme vo vode abo v pare.. kuracie mäso uvaríme vo vode.. podľa návodu si pripravíme cca 5lyžíc dojčenskej ryžovej kaše.. kaleráb spolu s mäsom rozmixujeme a primiešame do ryžovej kaše.. do hotového jedla pridáme lyžičku rastlinného oleja a posekanú petržlenovú vňať..

Kurací krém so zemiakom (od ukonč. 7.mes, nedojčené od 6.mes.)
Potrebujeme: malý kúsok kuracích pŕs, 1malý zemiak, 200ml dojčenskej vody
Postup: zemiak očistíme, umyjeme a pokrájané na kocky uvaríme.. kuracie mäso uvaríme.. k uvarenému mäsu pridajte zemiak a spolu roztlačíme vidličkou abo rozmixujeme na jemný krém..

Ovsené vločky s mäsom (od ukonč. 7.mes.)
Potrebujeme: ? l čerstvého kuracieho vývaru, 2polievkové lyžice ovsených vločiek, pár kvapiek olivového oleja, 5kg vareného kuracieho mäsa, 1mrkva
Postup: ovsené vločky prepláchneme pod tečúcou vodou a pridáme ich do kuracieho vývaru.. za stáleho miešania varíme asi 15min.. pridáme nadrobno nakrájané uvarené kuracie mäso a premiešame.. na záver pridáme nastrúhanú mrkvu a krátko povaríme..

Mäsovo-ryžová kaša (od ukonč. 7.mes.,nedojčené od 6.mes.)
Potrebujeme: 1hrsť ryže, 1mrkva, 100g kuracích pŕs, štipka petržlenovej vňate, pár kvapiek olivového oleja
Postup: očistíme mrkvu, pokrájame ju na malé kúsky a varíme ju spolu s ryžou.. kuracie prsia omelieme v mäsovom mlynčeku.. mleté mäso varíme asi 15min. vo vode.. uvarené mäso zmiešame s ryžou, posypeme štipkou petržlenovej vňate a pokvapkáme olivovým olejom..

Kuracie prsia s brokolicou (od ukonč. 7.mes, nedojčené od 6.mes.)
Potrebujeme: menšie kuracie prsia, 2-3ružičky brokolice, niekoľko kvapiek olivového oleja, 1polievková lyžica materského abo umelého mlieka, 100ml dojčenskej vody
Postup: umyté mäso pokrájame na kocky, podlejeme vodou a na vode dusíme do polomäkka.. pridáme brokolicu a pokračujeme vo varení.. potom ochutíme kvapkami oleja a roztlačíme vidličkou..

Cestoviny so šalátom a mäsom (od ukonč. 7.mes.)
Potrebujeme: 20g cestovín (niťovky abo rezance), ? zemiaka pokrájaného na kocky, 1šálka čerstvého kuracieho vývaru, 50g kuracieho mäsa
Postup: v pare uvaríme pokrájaný zemiak.. kuracie mäso uvaríme vo vode.. uvaríme cestoviny.. zemiak s mäsom roztlačíme vidličkou spolu s kuracím vývarom a primiešame cestoviny..

Morčacie mäso s krupicou (od ukonč. 7.mes.)
Potrebujeme: 200ml čerstvého zeleninového vývaru, 50g chudého morčacieho mäsa, 20g detskej krupice, pár kvapiek olivového oleja, 1karotka
Postup: mrkvu očistíme a nakrájame na silnejšie kolieska a spolu s chudým morčacím mäsom ju uvaríme domäkka..

Morčacie mäso s brokolicovou omáčkou (od ukonč. 7.mes,nedojčené od 6.mes.)
Potrebujeme: 50g uvareného morčacieho mäsa, 5ružičiek brokolice, 100ml materského abo dojčenského mlieka, pár kvapiek rastlinného oleja, 1malý zemiak
Postup: brokolicu rozoberieme na ružičky, umyjeme pod tečúcou vodou a uvaríme v pare spolu so zemiakom.. uvarenú brokolicu a zemiak roztlačíme vidličkou, mäso nakrájame na drobné kúsky, pridajte ho k zelenine a zamiešame.. do hotového jedla primiešame mlieko a rastlinný olej..

Kura s mrkvou a zemiakom (od ukonč. 7.mes, nedojčené od 6.mes.)
Potrebujeme: 20g uvarených kuracích pŕs, 1mrkva, 1zemiak, 5polievkových lyžíc dojčenskej vody, pár kvapiek rastlinného oleja
Postup: mrkvu a zemiak očistíme, nakrájame na malé kúsky a varíme pod pokrievkou v malom množstve vody.. pridáme kuracie mäso a všetko spolu rozmixujeme abo prepasírujeme (podľa veku dieťaťa).. do hotového jedla pridáme rastlinný olej..

Brokolicová kaša s kuracím mäsom (od ukonč. 7.mes.,nedojčené od 6.mes.)
Potrebujeme: 70g brokolice, 1zemiak, 1mrkva, 50g kuracieho mäsa, 1lyžička rastlinného oleja
Postup: brokolicu uvaríme v pare.. zemiak a mrkvu očistíme a nakrájame na malé kúsky a uvaríme vo vode.. kuracie mäso nakrájame na menšie kúsky a vo vode uvaríme.. všetko spolu rozmixujeme a pridáme rastlinný olej..

Kuracie mäso s ryžou (od ukonč. 7.mes,nedojčené od 6.mes.)
Potrebujeme: 1hrsť ryže, 1karotka, 50g kuracieho mäsa, pár kvapiek rastlinného oleja, štipka petržlenovej vňate, 1dl čerstvého zeleninového vývaru
Postup: očistíme mrkvu, nakrájame ju na malé kúsky a varíme spolu s ryžou.. kuracie mäso varíme cca 10min. v zeleninovom vývare.. premiešame s ryžou, petržlenovou vňaťou a pokvapkáme olejom..

Kurací krém (od ukonč. 7.mes, nedojčené od 6.mes.)
Potrebujeme: ? šálky pomletých kuracích pŕs, 1/2zemiaka, ? šálky čerstvého kuracieho vývaru, 1lžička petržlenovej vňate, 1lyžička olivového oleja
Postup: pomleté kuracie mäso uvaríme vo vývare.. uvarený zemiak roztlačíme a premiešame s mäsom, petržlenovou vňaťou a rastlinným olejom..

Kuracie prsia s mladou mrkvou (od ukonč. 7.mes.,nedojčené 6.mes.)
Potrebujeme: 80g kuracích pŕs, 2mladé mrkvy, pár kvapiek rastlinného oleja
Postup: kuracie prsia umyjeme a uvarímev pare abo vo vode.. mrkvu očistíme, pokrájame na kolieska a tiež uvaríme v pare.. mäso s mrkvou prepasírujeme, príp. rozmixujeme, pridáme rastlinný olej a premiešame..

kili
22. apr 2008

sorscha, jé super, niekedy preštudujem 🙂

ja pridám jeden zas z vlastnej hlavy

krémová syrová polievka
jeden malý zemiak povariť, zaliať 60ml mlieka a do toho vymačkať asi 1/4 syra bambino (al, niečo podobné) a potom už len rozmixovať.
Malému to moooc chutí

kako
29. apr 2008

ahojte babky, ake mate skusenosti s pohankou, viete mi poradit nejaky recept? Dakujem 🙂

lucka1113
30. apr 2008

Ahoj, velmi vas prosim o radu. Mam skoro 7 mesacneho chlapceka a stale si nie som ista tym, ako by mal vyzerat jeho den co sa stravy tyka.. 😒 Pocula som uz tolko nazorov, ze neviem, kde je pravda a co je pre neho dobre. Prosim, poradte, budem vdacna... 🙂 Maly bol kojeny bohuzial len mesiac...Vopred dakujem

silvia123
26. máj 2008

to som si mohla myslieť, že mi uzamknú tému, škoda sem niečo písať...