Detské recepty. Tipy na polievočky, kašičky, atd.

ena
25. jún 2006

No a v tejto teme by mohli byt recepty na detske polievocky, kasicky a ine maglajziky 🙂

ervotoc
20. nov 2006

ake vysvetlenie?zlozenie zemiaku a ovocia si navzajom nepasuje 😉 a moze robiť neplechu,u deti o to vacsiu,,, 😉

liska
11. dec 2006

toto som nasla na babetku ako vhodne pre deti:
Muesli guľky

200g ovsených vločiek
100g celozrnnej múky
100g medu
100g mandľového masla (alebo iné rastlinné maslo)
1 vajíčko
50g hrozienok
50g nasekaných orieškov a jadier podľa chuti
Všetko vymiešame, tvarujeme guľky a dáme do košíčkov. Môžeme podávať hneď.

“Zdravý” banánový koláč

1 šálka rozmixovaného tofu
1 šálka cottage syra
1 šálka bieleho jogurtu
1 až 2 dobre zrelé banány
2 vajcia
2 polievkové lyžice javorového sirupu alebo medu
1 polievková lyžica šťavy z citróna
postrúhaná citrónová kôra
štipka (na koniec noža) postrúhaného muškátového oriešku
Rúru predhrejeme na 175°C. Všetko dokopy vymiešame na jednoliatu zmes, nalejeme do okrúhlej formy a pečieme v rúre na strednej priečke asi hodinu, koláč kontrolujeme v strede špáradlom, ak je po vytiahnutí čisté a suché, vtedy je koláč hotový.

Nepečený tvarohový koláč
Okrúhlu formu si vystelieme fóliou na balenie sendvičov. Celozrnné sušienky rozdrvíme a pomiešame s maslom. Vystelieme nimi dno formy.

250 g tvarohu úplne rozmixovať
250 ml jogurtu
50 ml sušeného mlieka
50 ml medu alebo javorového sirupu
Všetky suroviny zmiešame, nalejeme na sušienky, dáme do mrazničky stuhnúť. Po vybratí z mrazničky necháme pred podávaním postáť pri izbovej teplote 15-20 min.

Mliečna ryža

1 šálka ryže
1 šálka vody
3 šálky mlieka
štipka soli
¼ vanilkovej tyčinky
3 polievkové lyžice jedného zo sladidiel (agávového či javorového sirupu, hnedého cukru alebo medu)
1 polievkovú lyžicu prepláchnutých hrozienok
Ryžu začneme variť v osolenej vode, potom postupne dolievame mlieko. Počas varenia pridáme vanilku a sladidlo, nakoniec hrozienka

mitinka
21. dec 2006

caute a baby poradte nieco pre 4mesacne ako a s cim zacat vdaka

zuzu13
21. dec 2006

mitinka, môžeš začať mrkvou, brokolicou, karfiolom, zemiakmi, ryžou, kukuricou, kuracím, králičím, morčacím mäsom...
napr.:polievka: s mrkvou a zemiakmi, ryžová s mrkvou(s kur. mäsom), krémová zelenina s kukuricou, pol. zeleninová s kuracím (králičím, morčacím)mäsom, ryža+mrkva+hrášok s kuracím mäsom,
daj vždy len 1-2 lyžičky a dokŕm mliekom, až keď si bábo zvykne na inú chuť a konzistenciu jedla, pridaj viac

mimi109
30. dec 2006

ahoj mitinka aj ja mam 4 mesacne dievcatko a zacali sme dokrmovat, uvarila som malej 1 maly zemiak a polku z vacsej mrkvy, potom som jej to rozmixovala. Malej to chutilo, skusali sme aj kasu Nutrilon kukuricnu od 4 mesiaca, ale to nechcela
ja si myslim, ze ta kasa bola chutnejsia 🙂

cipca
18. jan 2007

Toto je super pecka baby môj malý to priam miluje ide sa zatým zabiť 😉.Kuracie prsia s mrkvovou omačkou:1,2..mrkvy,kusok prs a 2-3 zemiaky.
Ako nato:toto všeto uvarime naraz potom keď to bude uvarené tak to rozdelíme mrkvo roztlacime vidličkou prsia pokrajame na drobmo a zo zemiakou uroyme kasu môzeme dat aj kompot alebo šalát.Mňam 😀

kattum
6. feb 2007

nasla par receptov na prve prikrmy pre deticky:
http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...

erka12
6. feb 2007

zacinam k vam chodit na rady,teda ak poradite 🙂 odkedy mozem davat ovsene vlocky? maly zvladol obednu davku,tak zaciname s desiatou,zatial mu davam ovocne vyzivy, co ine mu mozem dat na desiatu? 🙂

franti
7. feb 2007

ahoj baby
tak moj maly mal v january rok, tak zacina pomaly papat to co mi. tu len taka inspiracia na desiatu alebo olovrant, malemu to velmi chuti:

asi 40g trescej pecienkÿ ¨(z konzervy)
jeden trojuholnik natierkoveho syra
pokvapkat citronovou stavou a rozmiesat
natrieme na chlebik alebo rohlik, mozme k tomu nadrobno nakrajan salatovy list a polozit na chlebik

chuti to aj mne 🙂

zuzu13: myslim si, ze masko je vhodne pre deti az od 6 mesiaca. urcite by som ho od 4 mesiaca dietatku este nepodavala. tak som citala, a tak som to robila aj pri mojom krpcovi.

zuzu13
7. feb 2007

citujem:"Po zavedení zeleniny ako obednej dávky, treba urýchlene pridať i mäso a uvariť mäsovo - zeleninový pokrm t.j. polievku. Mäso je nenahraditeľnou súčasťou výživy pre detský vek. V prvom roku života je vhodné kuracie, morčacie alebo z domáceho králika. Mäsko začneme ponúkať a pridávať do polievky po jednej kávovej /!/ lyžičke. Postupne prejdeme k dávke, pri ktorej má jedna porcia obsahovať 20 - 35 g mäsa /okolo 6-7 mes."

melisa
8. feb 2007

ahojky páčia sa mi vaše receptíky len sa chcem spýtať aké je to pridávané mliečko určite nie krabicové,aké je najlepšie používať do receptíkov pokial ešte kojím a malá má 7 mesiačikov?
ďakujem

zuzu13
8. feb 2007

melisa najlepšie je tvoje... odstriekaj si a pridaj do pokrmu 😀

kattum
8. feb 2007

melisa, ak sa ti neda odstriekat, pridaj nejake umele vhodne veku tvojho diatata. Napr. Hami, Sunar, Nutrilon. Ja kojim uz vyse roka, ale odstriekavat mi nejde.

pal
19. feb 2007

Poradte mi čo variť pre môjho 6 mesačného synčeka. 🙂

ela27
22. feb 2007

😕 😨 Ahoj pal máš ten istý problém ako ja tiež mám pol ročné bábo(chlapčeka)a potrebujem poradiť čo môže a čo nie niekedy nás 6 mesačných nakrmili aj sviečkovou a tu sme ale nebolo to zdravé:tak len čakať či nám niektorá mamina čo má staršie bábo poradí.maj sa pá-pá 🙂

miriam17
15. mar 2007

maminky co ste zacali davt detom tak celkovo v 6 mesaci??...u nas to je takto
rano-mlieko
desiata-jogurt
obed-polievka-zemiacky,mäso,........alebo co take dave vy??my uz nevieme
po 1/2-mileok
olovrant-vyziva alebo banan
vecera -mlieko
co take davbate vy vasim detom hlaven na obed my uz neche davat stale dookola to iste...pradte my prosim

nts
15. mar 2007

ahoj, ja robím doma pomarančovo-jablkové pyré.

potrebujete: 2 jablká, mandarinku(olúpanú/, vodu

postup>nakrájame si na kúsky jablká a olúpeme si mandarinku. do mixéra dáme vodu, mandarinku, jablká a mixujeme 3.minúty, aby sme to mali dobre rozmixované.dobrú chuť.

majkac5
27. mar 2007

ahojte mamminky,ked davate 6 mesacnym detickam jogurtiky,tak ake?

zdenkaamarosko
28. mar 2007

Majkac5, ja davam malému biele jogurty.Tie ovocné mi nechce ani teraz. Niekedy mu tam primiešam 2 KL ovsenných vločiek (potom ho nechám aspoň 10 min. postáť aby trochu napučali a boli lepšie stráviteľné) alebo trošku domáceho džemu (marhuľový, jahodový, malinový). Inak ovsenné vločky zaliate horúcou vodou mal rád ako desiatu. Vločky tú vodu vsali a potom som mu do toho pristrúhala jablko/ pridala výživu/ lekvár. Teraz mi to už asi mesiac nechce jedávať, potvorka 🤐 .

majkac5
28. mar 2007

ahoj zdeni,an ja som sa bala davat malemu jogurty,vies ja som taka neskusena 🙂

zdenkaamarosko
29. mar 2007

Majka, ja som sa pri malom riadila pri zavádzaní príkrmov takou prehladnou tabuľkou z čas. Mama a ja. Tam sa odporúčajú mliečne výrobky (okrem tvarohu) podávať dojčeným i nedojčeným deťom od 9. mesiaca. Ale poznám maminy, ktoré svojim deťom dávali skôr a v pohode. Záleží od dieťaťa ako to príjme a od teba, či mu to chceš dať. Maroškovi som ich skúšala dávať aj skôr, ale vždy mi ich len vygrckal.V začiatkoch mi z neho jedol len pár lyžičiek, postupne polovicu a teraz zje celý, ale nie vždy. 😉

aalexandra
11. jún 2007

ja som zúfala. moja 7-mesačná dcéra nechce okrem mlieka nič papať. začali sme variť aj tie známe jednoduché polievočky, ale ona to len ochutná a dosť,už to skúšame takmer tri týždne. tiež ma zaujíma čo na olovrant a desiatu.

zuzu13
11. jún 2007

aalexandra, tak jej skús robiť mliečne polievky alebo zahusti kašou...skúšaj ďalej, zeleniny je dosť hádam jej niečo zachutí 😎

martino
15. jún 2007

ja robím doma jablkovo-mandarinkové pyré. potrebujete na to:2.jablká, mandarinku, pohár vody.
postup:2.jablká nakrájate na kúsky, mandarinku ošúpete,rozpolíte, všetko dáte do mixéra, pridáte pohár vody, a mixujete 3.minúty. a je to hotové.je to fakt chutné.martino

vodniicka
4. sep 2007

ahojte 😵 takze nas robin je uz velky a tazky chlop 🙂 ale mam dva receptiky so zltkom co som mu robievala 1x tyzdenne..
takze cibulku spenime a pridame karfiol s hraskom mrazenym a dusime dusime, potom podlejeme ked je to uz skoro hotove ponornym mixerom rozmixujeme a pridame zltok..
tiez to iste ale s tekvicou, alebo spenat klasicky kt. robim vzdy inak ;)) ale kazdopadne davam tam zltok 🙂

potom papa rad totok 🙂 : ryzu dusime a pridame do nej postruhanu mrkvu, ked je to cele hotove pridame cottage cheese biely..
alebo teraz zvyknem ked pecieme kura tak jeho kusom posypem bylinkami este nesolim a dam nabok tiez mu v plechu peciem aj zemiaky posypane bylinkami ako petrzl. vnatou alebo bazalkou..taktiez s rybou..my s manzelom koreneme ale malemu iba bylinkami a nejak to oddelim zemiakmi..a robino si nestazuje prave naopak ide vyskocit zo stolicky ked dlho fukam ;)))

shiju23
24. okt 2007

moze takmer 20mesacne dieta jest prevareny zltok? nie som si ista,
skusali sme mu uz davat aj croisanty, dnes mu manzel dal a bastil jak divy, je ok, aj rozok, jahody uz jedol,ked mal asi 6 a pol mes. to som este nevedela,ze sa sa este vela nesmu, ja som mu urobila jablkovo jahodovu zmes, ako pyre, bez cukru, zjedol vsetko, nic mu nebolo.
inac avokado moze jest? uz jedol,ale neviem,ci mu mozem dat toho viac.,rad papa nieco nove ide sa zblaznit za tym.
poradte ci moze, aj nejake tipy.

zuzu13
25. okt 2007

shiju, 20 mesačné? od pol roka by malo papať 1-2 x za týž. žltok...v pohodičke... 😉

stelina
25. okt 2007

Moje dieta uz od pol roka, sice uz aj skor aj ked som kojila 5 mesiacov jedlo vsetko co my, nevarila som nikdy zvlast pre nu a nemixovala som nic, len nadrobila maso a zaleninu a teraz s nou nemam problem. Zje mi vsetko co jej dam a je uplne zdrava, este mi chora ani nebola a ma 20 mesiacov.

shiju23
25. okt 2007

zuzu13 sorry myslela som takmer 10mesacne dieta.