Dieťa a jedlá s obsahom alkoholu

belasy_motylik
14. aug 2014

Je veľké množstvo druhov jedál, do ktorých sa počas prípravy pridávajú rôzne množstvá a druhy alkoholu /napr. múčniky s rumom, pečienka či červená kapusta na víne, flambované jedlá a pod./ Pravdaže nemyslím jedlá, do ktorých sa pridáva bez tepelnej úpravy. Aký máte názor na podávanie takýchto jedál deťom? Je alkohol počas tepelnej prípravy podľa vás dostatočne eliminovaný, aby nebol pre detský organizmus nežiadúci a škodlivý? Ďakujem za každý názor 🙂

simca06022011
14. aug 2014

@belasy_motylik veľmi obšírna téma... u nás deti nedostávajú ani rumové koláče a pečienky a kapusty tiež nerobíme na víne... ale napr. divinu robíme na víne... osobne si myslím, že ak nie všetok tak väčšina alkoholu sa vyvarí, mala by sa.. ale napr. pri flambovaných otom pochybujem, lebo nám veru také flambované palacinky riadne udreli do hlavy... 10-15+ ročné dieťa v pohode nejaký ten koláč s rumom, vianočné pečivo, mäso na vínovej omáčke atď..., malej by som svojej nikdy nedala... Dokonca som spôsobila aj rodinnú hádku, keď chceli malú cc 2,5ročnú chovať nejakou alkoholovou bomboniérou - neznalí povedia že je tam iba aróma, veď okolo alkoholu to ani nechodilo atď, ale opak je pravdou... je v tom lacný alkohol, pochybného pôvodu, a ak si dobre pamätám tak cca 4-6% to bolo... čiže podľa mňa dosť.
Iné je keď nebodaj dá babka kvapku rumu do domáceho koláča, ale to tiež veľmi nepreferujem. My dospelí si dáme, deti treba pred zbytočným alkoholom chrániť.. veď ešte sa ho napíjú dosť 🙂

ichbinich
14. aug 2014

@belasy_motylik:
Zalezi od veku dietata a nazoru.
Ja sa snazim alkoholu v jedle vyhybat uplne, ak to budu jest deti. Teda ani risotto nezalejem vinom...
Raz mal syn kasel, a mala som doma iba kvapky, tak som mu ich dala. Spomenula som to potom lekarovi a on hovori, ze v nich je alkohol, ze mu musim kupit sirup. Ja som argumentovala, ze vsak v tych 10 kvapach roztoku bolo toho alkoholu zanedbane, ale on povedal, ze pre deti nula. Aj kamaratka-lekarka vravela, ze sa odporuca vyhybat aj liekom s alkoholom, ze aby si deti nezvykli na chut alkoholu.
Nejdem im vytrhnut kusok Milka Tender roladky z ruky, aj ked viem, ze tam je trochu alkoholu, ale ja ho do varenia a pecenia pre deti nepouzivam. Takze to beriem tak, ze nezabranim vsetkemu, ale podporovat to nemusim 😉

kiki68
14. aug 2014

alkohol sa vypari, teda mozno keby ho date vela,tak to bude dost citit ta chut,to uz treba mat skor vyvazenu chut,ale vypari sa,cize ostane iba chut toho. Ine je ak puncujete kolac a tam sa alkohol tak nevypari,to je nieco ine. Ale tak sa da puncovat iba s rumozvou esenciou,alebo dat rumu len trosku pre chut,co je take male mnozstvo,ze upne zanikne. Ale to by ste potom detom museli zakazovat aj mnohe ine veci, priemyslovo vyrabane ako kokosove tycinky a pod. Neviem preco sa tomu tak strasne vyhybat, ja si pamatam,ze ako decku mi alkohol nechutil a ked mi chceli dat obliznut na prst nejaky vajecny konak,tak som utekala jak zbesila od toho 🙂 Ked sa vari nieco na vine,tak to vyprcha ako prve ten alkohol.

ivanakir
14. aug 2014

A ked dostanu deti od lekarky rozne lieky, niekolkokrat do roka? To je vtedy ok? Myslim, ze je to vacsi humus pre organizmus ako kusok kolaca s vyparenou alkoholovou aromou!!!! Neprehanajte😜😜😜

simca06022011
14. aug 2014

@kiki68 no preco sa alkoholu vyhybat? To si robite hadam srandu 🙂))) Je jasne, ze zalezi od veku... ale detom ani len kvapky s alkoholom nepatria a nie to este nejake alkoholove kolace (ako som pisala ine je ked viem co v tom je a dame lyzicku riadneho rumu na cely kolac doma) ale to co sa bezne predava s alkoholom (nie vo vsetkom je aroma a aromy mimochodom su tiez robene aj s alkoholom, teda neviem ci mate v cukrarni napisane co do toho konkretne pouzili)... nezabranim tomu aby sa k tomu dostali, ale tak isto nezabrante aby si 13-15 rocny vyskusal cigaretu alebo pivo, ale nebudeme mu hadam tie cigarety a alkohol este aj kupovat, vsakze? O tom, ako posobi alkohol na telo a este take vo vyvoji nejdem polemizovat, mam pocit, ze by niektori ludia kludne aj naliali skolakovi... ved bezne vidiet 15rocnych na mol a to ich rodicom vobec neprekaza a URCITE o tom nevedia ;)no ale to je ina tema... nejdem riesit 🙂) Tu je to o pridavani alkoholu do jedal: v urcitom veku nie, v pripade ze sa to prevari ako v omackach atd, ano... inak nie...

simca06022011
14. aug 2014

@czechzuzanaba cha ja som to vedela.. ze sme sa z tych palaciniek opili :P

tenerifka
14. aug 2014

@belasy_motylik Zakusky a kolace z cukrarne nejeme, (ked tak upecieme nieco doma, a tam nijaky alkohol nepridavame). Ale bezne robim hovadzie maso, kde pridam trochu cerveneho vina, ale za tych 30 minut, co sa vari, sa ten alkohol kompletne vypari a zostane len prijemna vinova chut v tej omacke......Inak sa nam stalo uz niekolkokrat, ze sme pre dieta vypytali v restauracii dezert, a ze tam je alkohol sme zistili az po ochutnani (na Bali sa to tiramisu doslova tackalo, ako bolo prechlastane), a ze tam je len trochu, no spanombohom....vzdy sme vratili a teraz sa dopredu pytame, a ked povedia, ze je tam len troska, tak to vobec neobjedname ( a to uz su deti 12 a 14-rocne):

kofoluska
15. aug 2014

@simca06022011 A to si vezmi, ze 80% pripravkov, ktore sa pouzivaju pre dojcata pri prerezavani zubov obsahuje desiatky percent alkoholu. A ked som dosla do lekarne a povedala, ze xcem nieco bez alkoholu a lidokainu, tak mi ani nemala co ponuknut a zhanala som dologel po celej Bratislave :/
@tenerifka My alkohol do varenia a pecenia velmi nepouzivame. Jedine ked robim divinu, tak tam davam cervene vino na zaciatku. Dusi sa to potom este dobre dve hodiny, cize alkohol sa fakt vypari (nenafukala som po takomto jedle - schvalne som to skusala). Alebo ked robim puncak, dam rum. Aromy su totiz pekne svinstvo. No syn ma len rok, jemu taketo nieco urcite robit a nukat nemienim. A najblizsich par rokov tiez nie, hoci aj ten rum sa musi do puncoveho rezu prevarit s cukrom, takze aj odtial sa nejaky ten alkohol vypari. Priemyselne vyrabane cukrovinky nas snad budu este dlho obchadzat a bude mu stacit to, co napeciem doma, vratane vianocneho peciva. 🙂 A ked na to pride, nebude si sladkosti kupovat sam, a ja si jo sakra dobre citam zlozenie vsetkeho, co davam do kosika. 🙂
Takze u nas alkohol v strave pre deti rozhodne NIE. 🙂

hankaop
13. mar 2017

prosim ak mozte vyplnte dotatnik o konzumacii alkoholu pre kamaratku, zaberie dve minutky https://www.survio.com/survey/d/C1A9E4A2M2E8N7D8N