Domáci chlieb a pečivo

siska1313
20. mar 2018

Ahojte, žienky, idem si k vám po radu hlavne k tým, ktoré pečú domaci chlieb a pečivo. Doteraz som piekla v klasickej janskej mise, ale keď chcem, aby bol chlebík upečený aj vnútri, mám potom tvrdú kôrku. Keď je kôrka akurát, vnútri je nedopečený. V čom pečiete chlieb vy? A pečivo? Našla som na internete formu na bagety a chlieb značky Emile Henry, máte ju niekto? Je na môj vkus príliš drahá, oplatí sa do nej investovať alebo účel splní aj niečo iné? Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď.

siska1313
autor
20. mar 2018

@monika2012 klasickou jednorazovou žiletkou? a pofrkať vodou pred pečením aj po vytiahnutí z rúry?

lubisvecko
20. mar 2018

@erinke mnam normalne ste mi chute narobili, ja tiez sa chystam cez vikend na chlebik, kamoska mi z kvasku trosku doniesla, tak skusim, co to povie, kedze sa v tomto neviem celkom orientovat 🙂

monika2012
20. mar 2018

@siska1313 Asi každý to robí ináč.
Áno, narezávam klasickou žiletkou, ide to lepšie ako nožom.
Ja mám taký mini sprejček, do ktorého som dala slanú vodu, tým postriekam už narezaný chlebík a šupnem do rúry. Striekam párkrát (možno dvakrát, trikrát počas pečenia). Potom je krajšia kôrka na chlebíku 🙂

Po vytiahnutí z rúry chlebík treba položiť voľne na tú mriežku, ktorá je origoš v každej rúre, a nechať vychladnúť.
Po vychladnutí, po pár hodinkách, treba chlebík zabaliť do utierky (čistej), a potom prípadne aj do igelitu alebo vložiť do chlebníka.
Kváskový chlebík trošku rýchlejšie schne. Ale je chutný aj tvrdší. Teda za predpokladu, že človek má v poriadku zuby 😀

siska1313
autor
20. mar 2018

@monika2012 mňam, ten je krásny. to je aký veľký chlebík? Kilový asi nie, asi viac, že? a nakysnúť cesto nechávaš v teplej rúre, či len tak vonku niekde? a v ošatke alebo aj v inom?

erinke
20. mar 2018

@siska1313 ano iba kvaskove, z drozdia ani s pdč nepeciem od jula 2017. ak je recept s drozdim prerobim si ho na kvaskovy.
presla som na kvaskove zo zdravotnych dovodov a je to ovela lepsie.
vsetky otazky ktore sa tu pytas su detailne vysvetlene v knizkach kvaskove pecenie 1 a 2.
Drzim palce nech sa Ti dari a rozhodne sa nevzdavaj po prvych neuspesnych pokusoch. Trvalo mi nejaku dobu naladit sa na kvasok aby som dokazala upiect chlieb ci pecivo kolace kedykolvek v najlepsej kvalite. Oplatilo sa.

siska1313
autor
20. mar 2018

@monika2012 takže v utierke a v chlebníku nevytvrdne? ja som doteraz vždy po vychladnutí dala do igelitového sáčku. to je dobre?

monika2012
20. mar 2018

@siska1313 Tento chlebík má cca 1200 gramov. Je trošku hutnejší, musím skúsiť pridať varený ochladnutý rozmixovaný zemiak do cesta, možno to pomôže.

Cesto nechávam nakysnúť pri izbovej teplote (momentálne iba okolo 22 - 23 stupňov). No nič moc, ale časom to bude lepšei, hlavne v lete, keď máme v byte aj 28 stupňov.

Ja cesto vymiesim rukami, a dávam ho nakysnúť priamo do ošatky. Mám aj okrúhlu ošatku aj podlhovastú, obe sú na chlebíky cca 1,5 kg.

siska1313
autor
20. mar 2018

@erinke ďakujem za vysvetlenie, už aby došla tá kniha🙂

erinke
20. mar 2018

@siska1313 nie je to dobre. pocas kvasenia startera a cesta pouzivaj igelitove sacky, foliu zakryvaj cesto, osatku. po upeceni zabudni na igelit a uz iba lanove vrecko a utierka.

siska1313
autor
20. mar 2018

@erinke ďakujeeeeeeem❤

monika2012
20. mar 2018

@siska1313 Ten igelitový sáčok ma dosť odrádza tiež.
Ja dávam iba do utierky a kúpila som si nedávno v Orione také vrecúško, myslím ľanové, špeciálne na chlebík. Tam zabalím a šup do chlebníka.
Ak chlebík nespapáte, dá sa vychladnutý rozkrojiť a trebárs polovičku dať do mrazničky. Keď rozmrazíš, je ako čerstvý, a nie je tvrdý.

monika2012
20. mar 2018

Ja dávam počas rozkvasu a kvasenia cesta na ošatku takú tú "jednorazovú" igelitovú kúpaciu čiapku 😀 Je to super. Po obvode má jemnú gumičku, super to drží na miske aj na ošatke 😀

siska1313
autor
20. mar 2018

@monika2012 takže miesiš len rukami? ja som musela mixérom s tými metličkami na cesto, lebo vždy ho mám také lepkavé, že nešlo od ruky odlepiť. môže to byť tou špaldovou, ražnou a celozrnnou múkou?

ivkaa1111
20. mar 2018

@siska1313 ďakujem 🙂 áno, tvar je z osatky .. ja nechávam kysnúť chleba v mise v ktorej ho vymiesim a potom ho preložím do osatky a kysne ešte tam .. do osatky davam zemiakovy skrob a ešte sa mi ani raz neprilepil .. a pečiem na vrchný a spodný ohrev a nechávam dobre vyhriat vždy rúru.. a osatku mám klasickú 🙂

siska1313
autor
20. mar 2018

@monika2012 akurát robím nákup v orione, tiež som hodila do košíka to ľanové vrecúško na chlieb😀

monika2012
20. mar 2018

@siska1313 Miesim iba rukami. Nie mixérom. Neviem, čo je na tom pravdy, ale vraj kvások nemá rád kov a ani plast. Tak začínam miesiť vareškou, a keď sa to už ako tak drží pokope, potom už rukami. Keď veľmi lepí, jemne podsýpam. Kým lepí, nie je dobre rozmiesený. Myslím, že na múke až tak nezáleží, v podstate sa cesto chová skoro rovnako, je jedno, ktorý druh múky používam, a či iba jeden druh, alebo miešam. Treba asi dlhšie miesiť. Ja miesim cca 30 minút, potom už prestane lepiť a je taký vláčny.

To vrecúško v Orione si istotne kúp. Je to super.

siska1313
autor
20. mar 2018

@ivkaa1111 vďaka, je nádherný ten chlebík, mňa nedávno dosť domýlili nejaké baby s tým, že na začiatku piekli klasika spodný a horný ohrev a potom prepínali na teplovzdušnú rúru. odkedy som to začala robiť, tak boli chleby nedopečené, musela som predlžovať čas pečenia, aby bol aj vnútri upečený a potom bola tvrdá kôrka. tak ok, vraciam sa k pôvodnej receptúre horný a spodný ohrev

siska1313
autor
20. mar 2018

@monika2012 jeeeej, vďaka za vysvetlenie. lebo mixérom to bolo krásne vymiesené za cca 5 minút. keď čítam, koľko miesiš ty, tak som aj tam asi robila chybu.

monika2012
20. mar 2018

@siska1313 Treba skúšať. Aj ja sa iba učím. Manžel krúti hlavou, že čo sa mi nepáči, že chlebík náramne dobre chutí. Ale ja stále nie som dostatočne spokojná. Chcem "špongiovú" striedku 😀

siska1313
autor
20. mar 2018

@monika2012 veď aj ten môj len krúti hlavou, že aký máme drahý chlieb....ale na pečenie som sa nedala kvôli cene, to by sa neoplatilo, ale tá chuť, viem, čo do toho dám...joj, moc mi to neuľahčuje

monika2012
20. mar 2018

@siska1313 Mal by Ťa v tom podporovať. Stačí ho poslať do obchodu, nech si vypýta zošit, kde majú zoznam chlebov a ich zloženie. Garantujem mu, že sa mu otočia panenky v očiach, a zistí, že ani jeden z tých chlebov nie je chemicky čistý. Zloženie každého jedného je minimálne na štyri riadky. Doma dáš do chleba iba múku, vodu, soľ, semiačka, kvások. Všetko zdravé. Žiadne konzervanty. Z dlhodobého hľadiska to určite človek zaregistruje aj na vlastnom zdraví.

Môj manžel si kupovával kváskový chlebík, v takom zdravom obchode, a to tuším 750 gramový chlebík stál skoro 4 eurá. Takto má cca za tú istú cenu raz toľko. A čerstvý, teplučký, a celkom bez adjuvantov.

siska1313
autor
20. mar 2018

@monika2012 vytlačím a capnem na chladničku, nech číta...😀😀😀 veď práve o to zdravie mi ide, v poslednom čase čítam zloženia pečiva a chleba v obchode a teda chlieb už nekupujeme. rožky ešte hej, lebo tie sa mi ešte nepodarili tak, aby to bolo ok, a to, čo sa vydarilo, sa hneď zjedlo. časovo pri dvoch malých deťoch to je dosť zaujímavé, keď sa rozhodnem piecť. ale zasa ma to začalo naozaj baviť, robím to s radosťou. vďaka za podporu, babule❤

monika2012
20. mar 2018

Tak prajem veľa úspechov. Z lásky pre rodinu človek urobí všetko. A tá vôňa a chuť stoja za to.
Ja zatiaľ iba chlebík, keď zmáknem ten, pohnem sa ďalej.
Držím palčeky a prajem veľmi veľa zdarených "pokusov".

siska1313
autor
20. mar 2018

@monika2012 ďakujem veľmi pekne, tiež prajem, aby nám všetkým z rúry vyliezli len samé dobré veci .....mňam, až som z toho vyhladla, dnes určite pečiem....ďakujem veľmi pekne všetkým za cenné rady❤

a_lexie
20. mar 2018

@siska1313 no ja mam asi carovne ruky, lebo mne sa zatial naozaj podarilo vsetko. Jedine, ked som prvy krat robila rozky, ale podla ineho receptu, tak boli strasne tvrde. Ale to sa zas da nakrajat a spravit z toho krutony do polievky😀 ta kniha je super. Je tam aj navod a kopu rad, ked sa nedari. Hlavne treba dodrziavat postup. Potom to ide.

siska1313
autor
20. mar 2018

@a_lexie ďakujem, už som riadne zvedavá na tú knihu. Aj na môj dnešný výtvor...snažila som sa podľa vašich odporúčaní, tak snáď sa podarí☺

lindt
20. mar 2018

@siska1313 dakujem za kompliment 😊. pouzivam ziletku, zvlastne,ze ti to s nou nejde. Skus zatlacit jemne nabuduce, mozno treba na to grif. netusim...

mooonika1975
11. dec 2018

Baby viaceré píšete že necháte v pekarni vymiesit a vykysnúť, koľko to miesi??? A ešte potom to musíte vybrať, alebo to pečenie automaticky zapne??? Ide mi o to , že by som si zapla a nechala napríklad nech vykysne kým zabehnem do obchodu, ale aby som si to mohla upiecť v rúre ...ty kjs, ako hotentot, dufam., Že má niekto bude chápať 😉😉😉😉

osky
11. dec 2018

@mooonika1975 zvol si program CESTO
To ti iba vymiesi a vykysne.
Potom zapnes bud pecenie alebo vyberies a upecies v rure.