Používame cookies. Viac informácií tu. OK
ani3012
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ikarkulka
24. jún 2012

mně už snad éčka nepřekvapí nikde, cpou se všude. ta aplikace do mobilu je dobrá věc, ne všechna éčka jsou škodlivá, označují se tak i přírodní látky. ale kdo chce, měl by si na to dávat pozor, protože obal sice hlásí, že jde o dětský sýr s vitamíny, ale stačí letmý pohled na složení, a je jasné, že vitamíny nejsou všechno, co ten sýr obsahuje.

doporučuju ještě českou knížku doba jedová od anny strunecké.

ani3012
autor
24. jún 2012

@ikarkulka presne tak...niektoré éčka sú dokonca zdraviu prospešné 😉
mňa ale napr. zarazil v tých detských párkoch glutamán sodný 😝

ani3012
autor
24. jún 2012

@bobocka ja viem kde hľadať na nete éčka 😉 len som sa tu chcela podeliť o konkrétne výrobky...ako som písala: kúpiš dieťaťu hroznový cukor (lízatko) a zistíš,že tá neškodne vyzerajúca modrá farba je na 5. stupni v zozname éčiek 😝

bobocka
24. jún 2012

@ani3012 vela detskch veci je s pridanym bordelom.aj na detskej sunke mas napisane ,ze najskor od troch rokov a zlozenie je zaeckovane 😒

bobocka
24. jún 2012

@ani3012 😲 ktore konkretne myslis? to lizatko myslim

bobocka
24. jún 2012

@ani3012 jaaaj,to su tie lekarnove,co?
si ma trosku sokla,lebo ja sem tam zadovazim malemu tieto http://www.dm.de/cms/servlet/segment/de_homepag... som zahodila velky zacok a ostali mi len balene lizatka,tak ale dufam,ze zas nejaky extra bordel v tom nie je 😕

ani3012
autor
24. jún 2012

@bobocka čo som pozerala na nete zloženie,tak tam nie je nič zlé .... zajtra asi skočím aj ja deckám také kúpiť 😉

bobocka
24. jún 2012

@ani3012 ony stroja 2euri a v baleni je ich 10.ja neviem,ale mne to pride byt take mensie zlo.dieta nechcem drzat vo vakuu a nedovolit mu nic sladke, v dmke rada nakupujem.spaldove susienky tie kakaove maly zboznuje,spaldove a grahamove tycinky,bio kolaciky,susene alnatura ovocie...zas ja nie som nejaky blazen cez potraviny,s muzom zjeme kadeco,ale co sa tyka stravy maleho,tak tam som opatrnejsia.ale zas nie uplne,maly vie co su to lentilky i kinderko,no snazim sa mu skor take "zdravsie pochutiny" zaobstaravat. 😉

gumimaci
25. jún 2012

@ani3012 ahoj, ja som si uz tiez vsimla, ze detske potraviny casto x obsahuju viac bordelu, ako klasicky vyrobok toho isteho druhu. Hlavne ze tam napisu, ze neobsahuje glutaman sodny a spotrebitel ma byt spokojny...?
Napr. farbivo 124 (cervena) je vo vela sladkostiach , aj v jahodovych kompotoch (nenasla som este bez).
Ktory(e) jpogurty su bez modifikovaneho skrobu? Kupujem len biele, banovecky, zvolensky, coop, tami biely bio, landliebe natur a ani na jednom som nenasla, ze by obsahovali skrob. Mozno myslis ochutene, ale u tych neviem, nekupujem ich.

luciana157
25. jún 2012

ahojte,no mne je z tych eckok az zle☹ja sa snazim na ne davat pozor,hlavne co sa tyka malinkej.ale odkedy som zistila ze vlastne v rozkoch a chlebe ktory kazdodenne jeme su ecka,tak nemam slov na tieto potraviny.ako mame aspon tie deti pred tym ochranit??? na slovensku zase nemame velky vyber bio potravin a navarit z nich klasicke jedlo je problem a vacsie deti uz pytaju papat len to co vidia svojich rodicov.

gumimaci
25. jún 2012

Inak ecka sa mozu prejavit aj v dospelosti - moj otec cca od 45 rokov nemoze pit take tie lacne malinovky. Normalna kofola, alebo cola, ci fanta mu nerobi nic.Myslim take centove 2litrove farebne zbrndy. Lebo na druhy den vyzera ako nafuknuty balon ☹ od lekarov ma uz zoznam ecok, ktorym sa musi vyhybat. Su to prave tie, u ktorych je pisane, ze sposobuju alergie...

dana3262
25. jún 2012

Jo tak můj muž uz si taky týká na čelo kdyz řeším ecka. Přesně jak píšete, besipky-lipicka diky barvivum fakt hnus! Nebo "detska svacinka"-plastika, tak to je fakt zážitek.. to víte, ze taky kupujem lizatka a nejaky sušenky. Lizatka nejčastěji v country lifeu z kukuricneho sirupu a zmrzliny..tak ty delam do firmiček jako cuc na klade z ovoce. Kamoska tuhle přinesla malými Míšu. No..tak jsem mu sloupala tu čokoládu..mam dojem, ze nejvíc tech sragor, co tam píšou je v ty poleve. No a další tragédie jsou sýry. Je to samy annato. Jako, komu vadí, ze ma syr světlou barvu??? Proč tam to barvivo cpou?

maminuska
25. jún 2012

@ani3012 ja sa tiež snažím vyhýbat týmto látkam , ale nie vždy sa to dá .
Podla mňa ale ked sa kupuju základné potraviny a potraviny ktoré si predtým starostlivo vyberiete alebo čast si doorobíte doma , tak z väčšej časti tie ečka elimnujete.
Ja napríklad si kompoty aj džemy robím sama - na ovocie chodím na samozbery a plus mám svoju záhradu , ktoru som kupila pred 4 rokmi , chleba si často pečiem sama (nie vždy, proste niekedy to časovo nevyjde).
Čo sa týka jogurtov tak kupujem Agrofarma Červený kameň alebo Holandiu, Bánovecký biely .

@dana3262 no vidíš , míšu som nepozerala a ja to detom kupujem dost často v domnení však je tam tvaroch , no asi sa budem učit stále
ale dá sa urobit aj doma nanuky, len som ešte nezohnala formy

maminuska
25. jún 2012

ale zas na druhej strane , fakt si treba uvedomit že sa tomu jednoducho nevyhnete, lebo to by sa nedalo nič jest, takže ak si moje deti daju raz za čas hrnolky a naleju na to kečup tak z toho neodpadávam , ak si daju párky tak tiež nešaliem, alebo ak má moja malá modrý jazyk od lizatka ak tie lizatka neje nonstop tak myslím že u to neotrávi , treba nájst taku tu správnu mieru . 🙂

pink_lady
25. jún 2012

http://pdf.truni.sk/e-skripta/vczv1/index.htm - hned prvy link, je su tam aj pracovne listy pre deti, dospelych, ak nestaci, poslem aj detailnu verziu 😉

pink_lady
25. jún 2012

...ale pekne su aj tie dalsie linky, oplati sa pozriet, mozno potom ziskat uplne iny nadhla na niektore veci.... 😉

pink_lady
25. jún 2012

...a to su vsetko garantovane infosky, materialy, ktore recenzovali dost "velkí" ludia...Nie ked niekde nejaky novinar si najde nejaku jednu vetu a okolo ten nafilozofuje, informacie vytrhnute z kontextu 😉 a propo, tem o eciek tu uz je, napr.: https://www.modrykonik.sk/forum/zaciname-prikrmovat/davate-pozor-na-aditiva-v-potravinach-ecka/ 😉

piacere
25. jún 2012

@gumimaci hollandia (aj ochutená) neobsahuje škrob 🙂

lujza123
25. jún 2012

Ja tie éčka až tak neštudujem, každopádne sa snažím kupovat potraviny kde je pridaného sajrajtu čo najmenej...minule som sa zasekla v obchode pri hladani kečupu...taka blbost ale v ponuke sa dalo najst čokolvek od kečupu čo obsahoval až 10% rajčín a zvyšok bohviečoho až po najvyšší podiel rajčín tuším 60%
Viem že by sa tu nemalo rozoberať BIO ale myslím že to s tým súvisí...je to o tom že kvalitné potraviny proste stoja viac a čím je to lacnejšie tým je to vzdialenejšie od kvality ...proste ked chce nejaký výrobca predávať jogurt za 20 centov tak by skrachoval keby každý kelímok naplní jogurtom, proste namieša niečo kde tretina je jogurt a zvyšok škrob a všeliaké dochucovadla a je to...výrobná cena nízka môže sa zarábať lebo ludia sú ochotný kôli adrenalínu s lovu ( lebo je to nejaká obdoba lovu za čo najmenej penazí plný kôš jedla) kúpit čokolvek.
Mne sa najviac páčia tie lákadlá na ktoré sa snažia výrobcovia nalákať ludí ...minule som si kúpila ochutenú minerálku, číru vyzerala ako normálna voda a tam cez celú etiketu svietiaci nápis BEZ UMELýCH FARBÍV...

frick
25. jún 2012

Moja švagriná má potravinársku školu.Tá deťom modré a zelené lentilky nedovolí jesť. Škodlivé éčka pozná a vyhýba sa im no napriek tomu sú jej deti náchylné na všetko alergie majú hádam aj na vzduch zo všetkého sa vysypú takže ťažko povedať či je lepšie sa tomu až tak vyhýbať a nenechať naše telo aby sa tomu prispôsobilo.nie som expert len je to paradox.Ďalšia vec je ,a za to čo teraz napíšem ma vysmejete možno aj odsúdite a možno som len paranojidná ale myslím si že veľa éčiek sa pridáva do potravín zámerne aby rýchlejšie ubúdalo obyvateľstvo.možno preto sa do detských potravín pridáva viacej bordelu aby to začalo pôsobiť už na detský organizmus.viem znie to divne ale môj manžel sa týmto veciam dosť venuje a článkov som si dosť prečítala a všetko so všetkým súvisí.Napr. chlieb - keď si ho upečiete sami vydrží vám dlhšie mäkký nesplesnie tak skoro ako kupovaný tak prečo sa do pečiva pridáva toľko stabilizátorov? Éčkam sa skrátka nevyhneme jedine že by sme si to sami vyrábali.Samozrejme sa snažím nakupovať aj ja radšej tie zdravšie veci ako nejaký bordel. Nap. viem že gumové cukríky svojim deťom jesť nedovolím lebo okolo želatiny ani nechodia a keď som si prečítala na obale z čoho sa vyrábajú tak ma prešla chuť. 🙂

ani3012
autor
25. jún 2012

ano,holandia je bez eciek... myslim,ze sa to dost bagatelizuje,raz za cas nezdrava vec neublizi....ale tam troska tam troska a nakoniec sa clovek divi,preco ma dieta zhorseny ekzem alebo v nasom priade ADHD.
som rozhodnuta tie ecka ,co sposobuju hyperaktivitu eliminovat na minimum a uvidim,ci topravanie sa zlepsi
.ale zistila som,ze ja mam doma vegetu s glutamanom....a dochucujem nou takmer vsetko 😝
teda dochucovala...

ani3012
autor
25. jún 2012

@lujza123 ale nie vsetko co je drahe je aj skutocne zdrave 😉
bez umelych farbiv ? a benzoan si nenasla ? 😀 cloveka tie napisy strasne zavadzaju...

piacere
25. jún 2012

ja sa priznám, že kedysi som éčka absolútne neriešila... ale odkedy mám malého, otáčam v obchode každý výrobok, ktorý poputuje do jeho úst a čítam zloženie... jak blázon...
A najmä pri niektorých "jogurtoch" sa mi až rozum zastavuje... že si vôbec dovolia nazvať "to" jogurtom...

lujza123
25. jún 2012

@frick hehehe že.."veľa éčiek sa pridáva do potravín zámerne aby rýchlejšie ubúdalo obyvateľstvo.možno preto sa do detských potravín pridáva viacej bordelu aby to začalo pôsobiť už na detský organizmus". 😀 😀
Dobrá teoria, bohvie ako to je naozaj podla mňa to má menej vznešené ideály ako oslobodit matičku zem od ludskej pliagy...proste čisto čistý biznis...čo najmenšia výrobná cena potravín
A k tej tvojej švagrinej len tolko jej deti určite nemajú alergiu kôli tomu že im nedáva éčka ale môže to stým súvisieť asi len tým že švagriná je pedantka na stravu a deti pravdepodobne od mala držala v bavlnke (čiže presne tabulkové stravovanie pre batolatá napríklad žiadne citrusy, jahody blablabla) žiaden prach, domáce zvieratá, všetko dezinfikované, vyžehlené

ani3012
autor
25. jún 2012

@piacere ved ani ja nejako...ako som napisala,zacalo tym komentom o skrobe....

ichbinich
25. jún 2012

Ohladom Eciek nehysacim, lebo ako pisali ostatne, aj bezne pridavky maju svoje ecka a nie kazde ecko je hned na umretie 😉
Taky prasok do peciva, kyselna citronova alebo vitamin C maju svoje ecka. Takisto kazde zahustovadlo alebo zlepsovac chuti.
Mna vie pobavit velkymi pismenami vyhlasenie "neobsahuje glutamat sodny", ale v zlozeni je vytazok z kvasnic, co je predstupen glutamatu...
Ovocny jogurt bez skrobu a inych zahustovadiel treba hladat. Ja som kupovala urcitu znacku, lebo to bol jogurt bez skrobu. Raz si kupim a nejak mi to vrzga pod zubami, potom citam, a oni tam uz ten skrob sypali. Tak odvtedy ho nekupujem. Treba kontrolovat zlozenie aj veci, ktore clovek pozna, teda mysli si, ze pozna.

Sok je vzdy zlozenie chleba a peciva. Raz sme si kupili pracliky v akcii. Az doma citame, co tam je, ledva sa to zmestilo na ten papierik. Za tyzden sme kupili pracliky, v ktorych bolo to, co ma byt: muka, kvasnice, voda, sol, cukor. Takze da sa aj tak, aj tak.
Este moje pozorovanie: tu v Rakusku su casto lepsie potraviny bez kedejakych sajerajtov daju skor kupit ovela lacnejsie v diskonteroch ako Hofer alebo Lidl, ako vo velkych superkarketoch. Najma velke zname znacky, co robia kopu reklam, sypu sejerajty do vyrobkov. Cerstvy syr typu Lucina: Philadelphia ma aj v plnotucnej verzie TRI zahustovadla. Takisto vlastna znacka Spar, Exquisa a ostatne. Hoferova vlastna znacka Zurück zum Ursprung tam ma mlieko a sol. A je dokonca Bio, vyrobene v Rakusku a stoji menej ako Philadephia...

Chlieb a pecivo: uz aj pekarne pouzivaju zahustovadla. Pecivo je velke, nafukane, ale nic za tym. Rychlo vyschne alebo je gumove. Paradoxne v Lidli je vacsina chleba, ktore pecu priamo v pobocke, ma to, co v chlebe ma byt... V sobotu som kupila pecivo v jednej pekarni, ale uplne sklamanie, uz tam nepojdem. Nech si nechaju, pojdem radsej kusok dalej do pekarne, ktora ma spravodlivy chleba (otazka je, dokedy 🙄 ).

Vsetky tzv. detske potraviny su jeden velky ofajc. EU uz zakazala zavadzajuce informacie, vyrobcovia maju teraz x mesiacov cas aj upravit obaly. Takze Kinder Milchschnitte uz nebude moct byt propagovane ako zdrava desiata s mliekom, kedze tam je jedna cajova lyzicka mlieka, ale neviem kolko cukru. Takychto pripadov je vela. Alebo cukriky s pridanymi vitaminmi, a sugeruju aj v reklame, ze su zdrave.
Treba najma zapojit zdravy rozum a nepozerat reklamy 😉

lujza123
25. jún 2012

@ani3012 samozrejme že nie....tie predražené sú častokrát tiež len nejaká obchodná finta...ja som tým skôr myslela že radšej kúpit kvalitu ktorú poznám ako blbosť v akcii..napríklad ja kúpim vajíčka od susedy za 2 eura lebo jej slepice majú výbeh vo velkom dvore a zobú zrno nie granule aj ked v obchode by som ich mala napríklad za euro....

Tu začni písať odpoveď...

Odošli