Éčka okolo nás

ani3012
24. jún 2012

viete čo kde všade máme všetko pridané? Ktoré éčka sú v pohode a ktoré už nie?
ja som sa začala zaujímať len nedávno,začalo to jogurtom, som zareagovala na komentár jednej mamičky,že len jeden jogurt neobsahuje modifikovaný škrob a tak som sa chcela presvedčiť...zaujalo ma to a pátrala som po ďalšom zložení ..... mm povedal,že mi z toho už začne šibať....dokonca som si stiahla aj do mobilu aplikáciu,kde je zoznam éčiek a ich stupeň škodlivosti...áno presne tak...ako debil som strávila v obchode 2 hodiny, čo som pozerala - študovala 😅 ...časom sa to spraví 😎 😉 ALE!
Viete čo je pridané napr.v ochutenej pramenitej vode ? Benzoan (benzoat) sodný...našla som len jednu minerálnu vodu,ktorá to neobsahuje-priznám sa ale,že neprehľadávala som v regáloch ale len tak čo mi prišlo na stôl pod ruky....je to E211 a napr. môže spôsobovať ADHD-proti ktorej tak bojujem ...
alebo kúpila som párky...detské a spišské ...tie detské boli škodlivejšie ako tie spišské!!!No kto by to povedal...
doma sa môj muž o tom odmieta baviť a ja rada by som si vymenila vaše postrehy

nechcem,aby sa tu začala rozoberať téma zdravé stravovanie,prípadne BIO ,prosím Vás, neútočte na seba, hovorte len o tých éčkach !
Ďakujem

tak píšte: Kde všade vás prekvapili?

nely459
27. nov 2014

@vejula ze to je sladidlo z kukuricneho skrobu.. Neni to glutaman

vejula
27. nov 2014

@nely459 vdaka 🙂

horana
28. nov 2014

Vyzera to ze je to akesi univerzalne lacne plnivo, dava sa jednak do sladidiel, alebo aj zahustovadiel namiesto kukuricneho skrobu alebo muky napr. na zahustenie omacok...POdla toho co som narychlo nastudovala nemusi ist len o vyhradne kukuricny skrob, na jeho vyrobu sa tie skroby pouzivaju rozne a nikdy presne spotrebitel nevie z akeho presne zakaldu bol extrahovany, lebo zda sa na to nie je jednoznacne pravidlo. Zda sa ze ho priemerny clovek dostava v priemyselnych vyrobkoch hodne, viac nez mozno aj tusime. Napriek tomu ze sportovci ho pouzivaju proti prejedaniu a byva sucastou roznych diet, kde pomocou neho pomahaju pocitu sytosti, sa zaroven uvadza medzi jeho potencionalnymi negativami aj uplny opak tohto a sice - mozne priberanie na vahe a rozne alergie, su popisane akzem, vyrazky, astma alebo alergicka nadcha, pri vyssich davkach. Nasla som aj narazku na podozrenie s negativneho ovplyvnenia plodnosti. Je to vsak "neoficialne", oficialne je vraj uplne ale uplne bezny a bezpecny.
@vejula