"Finger food" pre dieťa, ktoré nemá zuby

lalaboo
6. feb 2014

Moja 9 mesacna dcerka rada papa a o jedlo prejavuje velky zaujem, chce sa krmit sama. Nema vsak zatial ani len pol zuba 🙂 Poradite mi, prosim, nejake finger food, ktore sa lahko papa aj bez zubov? Zatiak dostava kusky mrkvy, chlebika, kusky mozzarely, kasovite jablko,... Banan aj avokado sa jej smykaju z ruk a su prilis makke...
Nejaka inspiracia? Dakujem!

zahradka76
6. feb 2014
gr
6. feb 2014

Ahoj, moj drobec zboznuje cestoviny. Tie sa aj mierne lepia na prsty, takze sa dobre drzia 🙂 z ovocia este hruska, slivka, ale to je tiez klzke 🙂 a este zemiak, tekvica, ... Sietka na jedlo pre nas velmi nefungovala.

hajajanka
6. feb 2014

Strasne sa mi paci, ako sa vsetko obycajne, v minulosti uplne prirodzene, dnes nazyva anlickymi "mudrymi" nazvami.
@gr ti dobre radi 😉

ichbinich
6. feb 2014

@lalaboo:
Mozes jej spravit doma nejake keksiky, muffiny a pod. Ale jednoducho jej strc hocico, co uz jedava, do ruky a htovo...
Aj syn bol taky aj dcera je taka, takze nech si vezme a cmula 😉 Inak s kludom cestoviny, najlepsie fussili 😀 Ale nepohrdne ani spagetami (bez omacky).
Mozes pozriet aj starsiu diskusiu baby-led weaning alebo prve prikrmy inak. Dost uz zaspala, ale tam boli mamy, co davali detom hned normalnu stravu a delili sa o poznatky a skusenosti. Ja som skor system "zaves" - tu mas a vyskusaj, ked nepojde, budeme to riesit 😉 😀
Banan ale davam s kludom, ale musi byt oblecena v niecom tmavom alebo iba v plienke 😀 Mozes skusit kolieska alebo pol bananu. Koliesko si strci srovno cele do ust, polka sa smyka a rozmiazdi. Vsak uvidis. Bananove skvrny nejdu dole NICIM. Syn pri vodovom melone skusal, aky je silny... Kmy ho strcil do ust, vsetku stavu mal na obleceni...
Kusky uvarenej zeleniny, ale nie prevarenej, vsetky druhy, ktore uz jedava. Mrkva sa super drzi, mozed skusit kusok kalerabu, zemiak atd.
Ja davam normalne tvrde jablko, to si ozuzle, niekedy si odskrabne kusocek, niekedy ho vypluje a niekedy prehltne...

lalaboo
autor
6. feb 2014

dakujem za tpy, spravila som maly prieskum a tuto som nasla fajn recepty!
http://www.homemade-baby-food-recipes.com/finge...
idea zeleninovych fasirok a muffinov sa mi paci!

ichbinich
6. feb 2014

@lalaboo:
Tam su naozaj fajn napady! Asi nieco vyskusam, ale manzelovi a synovi nepoviem, ze to je recept pre babatka 😉 😀

erienka
24. feb 2014

@gr tiez by som chcela strcit dcerke do rucky zemiak ci kusok tekvice, ale bojim sa, ze sa tym pridusi, ked sa z toho kusok odlomi. Ako velmi makke to davas svojmu babatku a aky velky kusok? Ja viem, smiesne otazky, ale ja fakt neviem...

katka1981
24. feb 2014

@hajajanka, tiez som z toho trosku mimo. To sa tak ozaj vola??? 😲 asi som nejaka zastarala 😀

gr
24. feb 2014

@erienka Ahoj, no uprimne, tiez som sa najprv stresovala, lebo som si to nevedela predstavit, ale budes prekvapena, co vsetko dokazu drobcovia rozkusat dvoma zubami. Ich dasienka su docela tvrde (co mame odskusane, ved sme kojili 😀 Skus normalne uvarit zemiak a pokrajaj ho na kolieska. Pripadne skus tie cestoviny. Penne su uplne super. Dobre sa drzia a su dute. A pre klud bud pri dcerke, ak by jej zabehlo, tak budes moct zasiahnut, ale neboj sa toho. Moj drobec, ak volaco nevie rozkusat, tak to proste vypluje.

orbitorbit76
26. feb 2014

dávala som dcerke konček z rožka z predošlého dňa, aby si ho nenapchala hneď do úst- je veľký hlták..potom som v Lidli objavila sušienky pre dojčatá od 6 mesiacov- sú super, dosť tvrdé, že si ich uplne nerozmačká v ruke ale zato krehučké, po odkusnutí- ďasienkami- akýkoľvek veľký kus sa rozmelní v puske hneď na drobnúčko, takže nezabehne ako klasický detský piškót- sú od firmy sunar. A dávam jej varené pásiky mrkvy- uvarené tak akutát, ovocie najprv veľmi vyžadovala a teraz vôbec nechce- vypľúva všetko ovocie, čo jej dám...tak jej dávam domácu výživu, tú spráska celú (máme 8,5 mes)