Guláš. Dávate doň majorán? Čím ho zahusťujete?

bibula
7. nov 2008

potom to kludne presunte,ale ja ho mam na sporaku a potrebujem surne radu.-)

davate don majoran?
a druha-gulas s knedlami sa cim zahustuje? este som nerobila-dakujem 🙂

😅

jasumat
30. mar 2009

peppapig- ja pridávam také dva stredné, postrúham a dám pred dovarením asi tak 10min- perfektne sa rozvaria a zahustia gulášik. U nás guláš nesmie obsahovať okrem masti(oleja), rôzneho mäsa, zemiakov, cibule, leča, príp. čerstvej papriky a paradajky, a korením- rasce, soli, červenej papriky, majoránky, korenia , cesnaku a feferónov nič iné. Žiadnu múku, horčicu, kečup...

sirinka
30. mar 2009

ja poprazim cibulku na masti a pridam cer. papriku, vegetu, majoran, libecek, bazalku, cierne korenie a mletu rascu a na to maso pokrajane na kocky, posolim a dusim, potom podlejem vodou a este varim masko do makka, potom pridam zemiaky, leco a hotovo. ked davam susene hriby, dam hned s masom.

alisek
30. mar 2009

zrovna dnes jsem ho vařila 😉 , do velkým hrnce dám olej a pak přidám cibuli a maso, opékám do zatažení masa, posypu to gulášovým kořením a trochu pálivé papriky, zamíchám 4 lžíce rajského protlaku, dusím a zaluju trochu pivem a pak vývarem, vařím do měkka, a zahustím jen jíškou (používám od vitany, hotovou jíšku), dochutím solí a čestvým pepřem-barevným. a je hotovo.

karotky
30. mar 2009

Já nakrájím 3/4kg vepř./hov.masa na kostky a stejné množství(na objem)cibule.V tlakovém hrnci rozehřeju 2 lžíce ceresu,osmahnu na něm na kostičky nakrájenou cibuli do sklovata,přihodím maso a dusím ho,než se zatáhne.Pak přisypu 2 pytlíky mleté sladké papiriky a trochu to ještě opeču.Pak vše zaliju horkou vodou,osolím a dusím 20min.Pak si rozmýchám 2 lžíce hl.mouky ve sklenici vody,naleju jí do guláše a vařím 20 min.Asi 5 min. před koncem varu guláš ochutnám,případně dosolím a rozlisuju do něj 5 stroužků česneku.

sirinka
30. mar 2009

na to pivo som zabudla, ale to davame iba do kotlikoveho gulasa...

peppapig
30. mar 2009

Hele holky, no delame to fakt kazda jinak, nekdy me prijde, ze sk a cz gulas je trosku jiny (i sk kamaradky me rikaly). Mohly bychom usporadat gulasovou soutez haha, to by bylo co!!

Tak ja postup taky napisu:
do hrnce dam olej, hodne cibule na kosticky, opekam do zlatohneda, pak pridam maso (hovezi), opekam dokud nepusti co nejvice stavy, pak pridam sladkou papriku, trosku drceneho kminu, pepr, podliju prevarenou vodou, tak at je vse ponorene a dusim 2 hodiny, samozrejme hlidam, promichnu a pridam vody podle potreby. nakonec priliju tu mouku (troska studene vody s rozkvrdlanou lzici mouky), povarim max 10 minut, pridam prolisovany cesnek (nekolik strouzku) a osolim podle chuti morskou soli a nakonec majoranka.

Nasi davaji k cibulce na kosticky nakrajeny kousek speku, my veprove nejime, ale i tak chutna bajecne. Od zitrka ovsem zkusim zahustit bramborem, dekuji holky!!!! 🙂 🙂 Jinak segedyn delame stejne, jen primichame predem uvarene kysele zeli.

Moc rada vyzkousim nektere vase recepty s pridanim leca

3558
30. mar 2009

jasumat ja robim presne taky isty gulas ako ty. 😵

vanusak
31. mar 2009

Holky, já už nedělám jiný než v papiňáku. I když jsem se ho vždycky bála, tak po zkušenostech s gulášem na něj už nedám dopustit:

http://www.recepty.cz/recept.asp?id_receptu=JMP...

A zkoušela jsem jakékoliv maso a je vždycky bezva. 😉

bibula
autor
31. mar 2009

co je toto? tmavá jíška (bobky) 😀 😅

bibula
autor
4. apr 2009

no posobi to na mna ako hovazi bujon? 😅
ale taketo veci ja do jedal nedavam-teda tie sackovane predpripravene .... 😖

vanusak
4. apr 2009

Bibula - je to normální jíška na zahuštění, vypadá jako malé bobečky, není to prášek jako mouka. Výsledek je ale lepší než po zahuštění moukou, kde je potřeba dávat pozor, aby se netvořily hrudky. A hlavně je to fakt rychlý a když se použije jednou za čas...

peppapig
4. apr 2009

Holky, gulas zahusteny nastrouhanym syrovym bramborem byl bajecny!!!! Diky za radu, od ted uz zadnou mouku ani jisku 🙂

digysa
22. apr 2009

Z akeho masa sa da urobit gulas? ja poznam iba hovazdie ☹

sirinka
22. apr 2009

digysa ja zase vacsinou robievam iba z bravcoveho...konkretne pliecka...je totiz rychlejsi...ale da sa aj kombinovat, ten je podla niekoho najlepsi...len musis najprv podusit hovadzie a az potom pridat bravcove...
da sa aj barani gulas, z divej svine, jelena...tusim okrem hydiny z hocijakeho masa, len dlzku dusenia prisposobis konkretnemu masku...

titkovamiriam
22. apr 2009

miesana divina s bravcovym mnam mnam

digysa
22. apr 2009

ok, vdaka....ta kombinacia bravcoveho a hovadzieho sa mi paci....divinu asi nebudem, nemam pristup k divine.

jasumat
22. apr 2009

My robíme kombinovaný- najprv podusím hovädinu- môčing.. porom pridám bravčovinku- pliecko, a ak mám tak aj nejakú divinku- ale to obvykle nemám ☹

ralanka
23. apr 2009

ahojte super téma ja si myslím že guláš urobený z čohokolvek je super raz sme sa narýchlo rozhodli že ideme na chatu so švagrovcami čiže mäso už nebolo tak sme kúpili čo bolo a urobili ho z kuracích srdiečok bol fantastický a rýchly takže podla mňa fantázii sa medze nekladú je to niekedy aj o improvizácii 😉

sirinka
23. apr 2009

ralanka vnutornosti ja e-e....len klasicke masko... 😝

andy80
23. apr 2009

já dělám guláš takto:

na olej dám hodně cibule na kostičky, trochu zesklovatím, přidám červenou papriku, zamíchám a přidám osolené na kostičky nakrájené maso, opražím. Maso většinou pustí samo šťávu, tak to dusím pod pokličkou, v případě potřeby dolévám vodu a dusím maso do měkka. Pak si rozmíchám 2-3 lžíce hladké mouky v 0,5l vody a přiliju to do guláše, povařím. Přidám prolisovný česnek a po vypnutí přidám drcenou majoránku. Jo a výborný je koření na guláš místo papriky.

digysa
24. apr 2009

andy80: co som si citala vsetky prispevky o gulasi...tak tu bola horuca diskusia, ci muku do gulasa alebo nie. Vraj sa da zahustit zemiakmi. Precitala som si to tu vsetko, lebo sa ho chystam robit....uz od pondelka a pozri ho, uz tu mame piatok. Tak asi to bude na vykend. 😅

mukky
25. apr 2009

Ja zahustujem jedine nastruhanym surovym zemiakom,s mukou to neni ono.

kristi
25. apr 2009

ja zahustovat nemusim, je husty sam o sobe, cim vic cibule, tim hustsi

mukky
25. apr 2009

kristi ale ja mam strasne rada stavu a vela,ani maska tolko nemusim mat, tak robim jej velmi vela a keby som tam dala 6 kg cibule tak to by bolo vela 😀

mukky
25. apr 2009

a zboznujem madarsky gulas,mnam sice ho robievam asi len 2 krat do roka,ale teraz najblizsie ho urobim,ste ma inspirovali 🙂

sirinka
25. apr 2009

ja tiez nezahustujem...ale ked uz, tak iba zemiakmi....muka v ziadnom pripade

peppapig
25. apr 2009

holky...fakt zahustene natrouhanym bramborem byl gulad super.

kijonkova.k
25. apr 2009

Tak já zahušťuju jedině moukou,ale až budu příště guláš dělat,zkusím ten brambor 😉

dadadaduska
25. apr 2009

no tak práve dneska som robila guláš-polivku a vidím tu túto tému 😀

ja tiež nezahusťuhujem, nemáme to radi, mäsko dávam bravčové a hovädzie to tam urobí lepšiu chuť a koľko mäsa toľko cibule, a niečo pikantné inak klasický postup, roztrlačený cesnak do mäska s tým to dusím natiahne to chuť a potom dávam trošku drvenú rascu a majorán, dávam aj kápiu a rajčinku len v prípade ak je domáca kupované sú veľmi umelo chutiace 🙂

maďarský z hovädzieho a veľmi dobrú chuť urobí pol deci červeného vínka 😉