Je trstinový cukor v obchodných reťazcoch pravý?

mirkabav
21. feb 2019

Ahojte žienky (poprípade muži), chcela by som sa spýtať tých, ktorí sa zaujímajú o zdravé vecičky a stravovanie či by mi vedeli poradiť ktorý trstinový cukor v obchodných reťazcoch je ten "pravý"- to znamená že je skutočne trstinový a nerafinovaný, a nie len biely cukor zafarbený na hnedo. Dnes som v obchode kúpila nerafinovaný trstinový cukor značky Sweet Family, a až keď som prišla domov som si uvedomila že vlastne ani neviem či som kúpila dobre. Ďakujem za všetky rady, a kľudne vložte svoje typy na zdravé sladidlá 🙂

lula313
21. feb 2019

@mirkabav naštuduj si to. Biely cukor je zdravší ako trstinový.

prettiness
21. feb 2019

rozhodne nie je biely rafinovany cukor zdravsi ako trstinovy to ani necitaj prosim ta... 🙄 biely cukor je rafinovany, prechadza chemickym procesom je zbaveny vsetkych mineralov, trstinovy obsahuje melasu ktora je bohata na zelezoi, zinok ci horcik a je ovela lepsie stravitelny pre cloveka...
ja kupujem vzdy v nejakej zdravej vyzive alebo v bio obchode, ale uz som mala aj z Lidla a vonal uplne po melase ale bolo to davno... v tescu som raz kupila a to malo od trstinoveho cukru daleko :D len to je to, ze nikdy si clovek nie je isty ci je naozaj trstinovy alebo len zafarbeny bohuzial... a inak je este aj hnedy cukor, ten sa vyraba z repy ale nie je rafinovany takze nejaka alternativa ak by si nezohnala trstinovy ale nechces kupovat biely 🙂

dominidi
21. feb 2019

Vyborny vonavy ma DmBio 🙂

prettiness
21. feb 2019

https://www.poctivepotraviny.sk/magazin/clanok/... tu je fajn clanok k tomu a ak mam poradit konkretne tak najradsej mam od Bionebio - muscovado to kupujem v Biolande ale uz mi tiez niekto odporucal z DMka ale ten som este neskusala 🙂

luliu
21. feb 2019

@prettiness trstinový cukor je rovnako ako repny takmer 100% čistá sacharoza. Je absolútna hlúposť myslieť si ze je jeden alebo druhý zdravší. Je to to iste

prettiness
21. feb 2019

@luliu ja viem ze je to sacharoza, pisat mi to nemusis ale ked uz sa rozhodne clovek pouzivat cukor tak je na jeho uvazeni ci chce rafinovanu sracku alebo nieco aspon trocha prirodne co telu aj nieco da...

luliu
21. feb 2019

@prettiness opakujem. Cukor je takmer čistá chemická látka. Takmer 100% sacharoza. Nie je rozdiel medzi trstinový cukrom a repnym. Trstinový nie je o nič lepší. Nie je v ňom nič lepšie prírodné.

prettiness
21. feb 2019

@luliu naozaj? Melasa obsahuje zinok, zelezo a horcik, nerafinovany prirodny trstinovy cukor toto obsahuje a pre cloveka je lepsie vstrebatelny a stravitelny.. biely rafinovany neobsahuje vobec nic lebo je to rafinaciou znicene...
naozaj nepotrebujem poucat, nemusis mi tu pisat dakujem 😉 kocka chcela poradit ohladom trstinoveho, reagujem na jej otazku...

simonkaba
21. feb 2019

@mirkabav ja tiez uz dlho objednavam z internetu muscovado od bio nebio 😊 stoji myslim 1,90€ pol kila...

mirkabav
autor
21. feb 2019

@simonkaba ďakujem. určite vyskúšam 🙂

lula313
21. feb 2019

@prettiness trepeš hlúposti. Ešte začni rozprávať, že himalájska sol je zdravšia než bežná kuchynská. Môj otec je vedec, potravinar, tak asi viem, čo hovorim🙈

prettiness
22. feb 2019

@lula313 studovala som chemiu a v potravinarskom priemysle som 4ty rok keby som si tym nebola ista nepisem to, som rada ze mozem vyjadrit svoj nazor bez toho aby ma niekto obmedzoval... 😉

lula313
22. feb 2019

@prettiness môj ocino je VS profesor chémie potravin, asi tá neučil, inak by si mala tuto vedomosť. Normálne robil rozbory na prístrojoch na neviem koľkých vzorkách a biely vyšiel najmenej škodlivý zo všetkých.

luliu
22. feb 2019

@prettiness tvoj názor, môj názor je iný, podložený vedeckými článkami a nie populárnymi dristami prečítanými na internete

prettiness
22. feb 2019

@lula313
@luliu ja neviem dievcata preco mate potrebu ma o niecom presviedcat, ja som si od vas radu nepytala 🙄
Kazdy ma pravo na vlastny nazor snad, a kazdy ma nejake vedomosti... tiez to nemam z brucha ani z mudrych internetovych clankov...

lula313
22. feb 2019

@prettiness mame potrebu dat do správnosti Tvoje vyjadrenia, aby ostatní ľudia kvôli módnej vlne nekupovali trstinový cukor, ktorý sa kvôli marketingovým ťahom predava drahsie, aj keď zdravší nie je. Vravím, že môj otec je VS profesor, vedec a skúmaniu cukru sa venoval na prístrojoch, preto mám ním podložene, že rôzne vzorky trstinového cukru vysli oveľa horsie ako toho bieleho. To je všetko. Z mojej strany končím, darmo tá tu budeme presviedčať, keď si myslis, že máš vlastnú pravdu.

katyd
22. feb 2019

@mirkabav zafarbený biely je nazvaný na obale ako hnedý cukor, ten nie je trstinový

anickaany
22. feb 2019

@lula313 Toto ma zaujalo, čo ste napísali, čo je teda podľa vedcov na repnom cukre škodlivé? A čo je "oveľa horšie" na trstinovom v porovnaní s ním? Lebo internet je plný rozporuplných informácií, viete mi dať na toto nejakú vedeckú odpoveď? Kľudne aj do správy, aby sa tu diskusia nezmenila na hádku.

katyd
22. feb 2019

@lula313 napíš zdravší v čom, keď si už začala? my pochopíme aj viac informácií okolo toho 🙂

luliu
22. feb 2019

@katyd zdravší nie je. Na cukre nemá byť čo zdravšie. Len v tmavom cukre môžu byť a boli potvrdene potenciálne karcinogeny ako HMF

vendulka80
22. feb 2019

Ja len na okraj... aj kokosový olej bol donedávna taky zdravý, ze sa pomaly mohol jest lyžicou. A zistil sa pravý opak. To iste je aj cukrom. Mozno lepšia lyžička bieleho cukru ako zafarbeného bieleho cukru, ktorý sa tvári ako zdravý...

lula313
22. feb 2019

Ako píše luliu - HMF( 5-hydroxymetyl-2-furaldehyd) je kontaminujúca látka, ktorá sa nachádza v mede alebo hnedom cukre, no v bielom sa nenachádza. V podvedomí človeka je zakotvené, že rafinácia musí byť zlý, chemický proces, ale to nie je pravda, pretože prebieha s použitím prírodných látok, takže je to veľmi šetrná a zároveň veľmi efektívna metóda, ktorá odstraňuje nielen HMF, ale aj zvyšky pesticídov a ďalších chemikálií, preto z pohladu kontaminantov je biely cukor najmenej toxický pre organizmus. Marketingoví guruovia a vyzivovi poradci skúmajú nanajvýš zloženie/energetickú hodnotu, nie kontaminanty, preto zavádzajú širokú verejnosť, že sa v prípade trstinového cukru jedna o “zdravý” cukor.

didi35
25. feb 2019

Hádka o ničom. Čo už len vedec viet zistiť v labaku? Že biely cukor je zdravší??? V čom???

Každý rafinovaný cukor spôsobí v tele prudké stupnutie inzulínu a následný pokles cukru v krvi. To samozrejme vedec v labaku nezistí. To je čistá fyziológia tela. Najzdravšie je rafinovanemu cukru sa vyhnúť. Myslieť si, že jeden alebo druhý je zdravší je čistý omyl a zavádzanie.

didi35
25. feb 2019

@lula313 O tej himalájskej soli ma to zaujíma? V porovnani s kuchynskou soľou NaCl? Čo zistili v labaku?

sintra
25. feb 2019

@didi35 ty si myslis, ze nerafinovany cukor presne tuto reakciu (inzulinovu odpoved) nesposobuje? 😀 Inak si ma pobavila, ze "co uz len zisti evdec v labaku" 😀
Take nepodstatne talafatky, ze?

didi35
25. feb 2019

@sintra Aj nerafinovany samozrejme. Ak si to pochopila tak, že len nerafinovany, tak je to omyl. Proste jednoduchý cukor škodí zdraviu, to som chcela povedat.

didi35
25. feb 2019

@sintra V labaku dokážeš zistiť len zloženie ale nie fyziologické javy, ako to pôsobí na organizmus.

lula313
25. feb 2019

@didi35 keď tá nezaujímajú vedecké výsledky a poznatky, tak si sama naštuduj, prečo je himalájska sol škodlivá🤪

dajana555
25. feb 2019

@lula313 prečo?To ma zaujíma

sintra
25. feb 2019

@didi35 nie je labak ako labak.