Jedálny lístok pre matku a dvojročnú dcéru

27. apr 2021

Ahojte co poviete na tento jedalnicek je to pre 2 osoby, matku a 2 rocnu dceru. Co by ste este vymenili za lacnejsiu alternativu a kolko podla vas moze stat takyto tyzdenny nakup? dakujem vam
nedela r: chlieb vo vajicku, d: jogurt, o: kuraci vyvar z trupu a kridel, pecene stehno (1), zemiakova kasa, ceresnovy kompot (ma domaci) o: cokoladovy puding, stava z kompotu, v: lokse zo zvysnej zemiakovej kase
pondelok r: chlieb, maslo, salama, paprika, d: jablko, hruska, o: rascova polievka s vajickom, rizoto z varenej zeleniny a masa z polievky, o: osie hniezdo, mlieko, v: zvysne rizoto
utorok r: zvysne osie hniezda, mlieko, d: jogurt, o: paradajkova polievka, vyprazany karfiol, varene zemiaky, o: zvysne zemiaky s oprazenou cibulou
streda r: rozok, maslo, med, mlieko, d: jablko, hruska, o: zemiakova mliecna polievka, sosovicovy privarok s vajickom, o: chlieb s rybacou natierkou, v: krupicova kasa
stvrtok r: chlieb, maslo, syr, paradajka, d: banan, o: mrkvova polievka s ovsenymi vlockami, druhe kuracie stehno vykostene na smotane, nokerle, o: jogurt, v: peceny zemiak, kysle mlieko
piatok r: chlieb, maslo, dzem, mlieko, d: jogurt, o: fazulova polievka, pecene buchty plnene dzemom, o: banan, v: zapecene pecivo so sunkou a syrom
sobota r: krupicova kasa, d: banan, o: fazulova polievka, fliacky s hlavkovou kapustou, o: zvysne pecene buchty, v: hrianky s cesnakom, caj

lasona
27. apr 2021

No neviem z čoho by som ubrala...práveže mi tam chyba viacej zeleniny a ovocia..chýbajú syry..dlhodobo mi tento jedálniček príde chudobný na živiny...ak chces šetriť tak siahla by som ešte po strukovinách, hnedá šošovica, červená, majú rôzne cestoviny so strukovín...
..

luccija
27. apr 2021

Na mňa je tam veľa sladkého psie hniezda, buchty, v jeden deň aj maslo a džem...krupicova kaša.
Ide Ti o lacnejšie stravovanie či?občas, keď máte radi by som dala pomazánku vajíčkovú, tuniakovu, bryndzovu...ak sa dá aj ryby by som niekde dala, prípadne špenát vajco

luccija
27. apr 2021

Prepáč už vidím rybaciu natierku

tncka
27. apr 2021

Ano vela sladkeho. A chyba mi tam ovocie zelenina. Ak ide o to ako usetrit tak 2,3rajciny sa tam este zmestia a par paprik aspon. Teraz bude sezona,redkovku zvazok mate k chlebu na veceru aj na 2x. Ja by som tam.niekde medzi lacne jedla dala aj spagety,granadir,cele kura z ktoreho vies urobit polievku a upiect na viac dni s ryzo,zemiakmi,kur.pecienku,cesnakovu polievku s krutonmi zo starsieho chleba a tak...na nete mas vela napadov kde bys a este dalo ubrat ale nie na ukor zdravia

0silvia0
27. apr 2021

ja tam vidim aj paradajku, aj papriku, mrkvu aj kapustu, aj spracovane cele kura... Aj jablka, hrusky aj banan... Aj dost strukovin...
Podla mna ak nebudes uplne vsetko kupovat (med, olej atd.) tak moj odhad mozno 50-60 eur?
Toto je taky klasika jedalnicek ala skolska jedalen, podla mna vcelku ok...

autor
27. apr 2021

Ide o lacnejsie ale aj aby bolo dost vyzivne. Kura je jedno najprv vyvar, stehno pecene a zo zvysku rizoto a potom druhe stehno je na smotane s nokerlami a je sosovica aj fazula, ovocie hlavne na desiatu a zelenina v rizote aj karfiol aj ta paprika a paradajka a kapusta s fliackami. Ale asi tak ze zamenit zeleninu za to co bude sezonne ze dat tie redkvicky a sladke ranajky dat lucinu alebo take? Tavene syry a nejake lacne salamy nie su dobre aj ked stoja malo a @0silvia0 dakujem za odhad keby tak bolo tak na mesiac vyjde do tych 250eur a sladke vela asi lebo no cesto aj krupica su lacne a je z toho vela a je to syte ale treba menej asi.

0silvia0
27. apr 2021

Ja nevidim na krupici nic zle, ked to varis aj pre 2 rocne dieta, dieta potrebuje mlieko a snad tam nenasypes kilo cukru... Ked chces aby toho bolo vela a lacneho, skor si nauc dceru na mliecnu ryzu, ryzovy nakyp a tak, co myslis?

luccija
27. apr 2021

@0silvia0 presne autorka môžeš rozvarit ryžu v mlieku smotane van.cukor a máš mliečnu ryžu trošku škorice, keď Ti zje či nejaké ovocie pomackat ja kupujem v Lidli mrazené ovocie
Karfiol môžeš zapiecť so syrom tvrdým vajce kyslú smotanu...dobrý jedálniček ver tomu, ze malo detí sa aspoň takto stravuje.Len ja mám niekedy pocit, že keď spravím niečo bez mäsa je to pomaly drahšie ako pár plátkov mäsa na stave

cecille78
27. apr 2021

Mne sa zdá ten jedálniček naozaj premyslený, vidno že sa snažíš, aby to bolo vyvážené v rámci limitovaných zdrojov. Neviem odhadnúť cenu, lebo ja to pri nakupovaní miešam, kupujem aj drahšie aj lacnejšie, kúpim zopár drahších jogurtov v skle a potom pár úplne lacných, rovnako tak s mliekom a vajickami, sú rozne cenové rozpätia, sebe dám to lacnejšie a malej to najlepšie. No ak by som mohla niečo ubrať, bola by to saláma a šunka, radšej by som dala Lučinu, z nej robím aj pomazánky, je vhodnejšia pre dvojročné dievčatko, ak si nenavykne na údeniny, tavené syry a iné polotovary, bude mať aj radšej zdravšiu stravu. Je dobré, že keď sa tá Lučina v kelímku načne, aj celkom dlho vydrží, stačí jej jedna na týždeň. A pridala by som ešte zelenú zeleninku, napr. brokolicovú, ja ju zvyknem dať aj na mrazák a vyjde mi aj na dva, tri obedy. A kúpujem do mrazáku čucoriedky alebo lesnú zmes a šupnem vždy zopár bobuliek všade, kde sa dá, do krupice, jogurtu aj pudingu, pekne do vyzera, v tom horúcom to aj rovno rozmrzne, všade dám minimum trstinového cukru, jej to stačí, keďže som ju nenavykla na veľmi sladké chuti, na celú kašu dám čajovú lyžičku cukru a je s tým OK. A veľa zaujímavých receptov som našla na blogu Detem zdravě, odporúčam po večeroch popozerať 😉 http://detemzdrave.blogspot.com/search/label/Ml.... Držím palce, nech je dcérka zdravučká a má čo najlepšie stravovacie návyky, to je veľmi dôležitý vklad do života 🙂