Každodenné varenie

helmanka
28. aug 2014

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu ako zvládate každodenné varenie pre rodinu,máte v tom nejaký systém,alebo plán myslím tým hlavne obedy, my sme sa doteraz stravovali každý v jedálni,ale keďže som ostala na MD budeme sa stravovať doma, ďakujem.

janickacrazy
29. aug 2014

@majka99999
@tenerifka Tak záleží ozaj aké máš dietatko, ja som pri prvom stíhala všetko, lebo bol spachtoš a kludnej povahy, pri druhom, ktorý vstával každé ráno o 4:00 hod a potom zaspal o 8:00hod na 10 minút potom zase o 12:00hod. na dalších 10min. atd. až do večera a okrem spánku vkuse ziapal celý den, som bola nesmierne rada, ked som stihla ist na wcko a dat si aspon jednu kávu za den. Varila som až večer, ked prišiel manžel z práce. 😝

majka99999
29. aug 2014

@janickacrazy tiez si myslim, ze zalezi od dietatka. Moj bol kludny, aj ked bol dojceny, spal vacsinu dna. V noci po mesiaci uz tahal 4-5 hodin. Obavam sa, ze ten druhy bude skor ako ten tvoj druhy.
@tenerifka neviem, ako pecies maso ty, ale 3 hodiny to nie je. Kym je to pod alobalom hodinu, tak to ani nekontrolujem. Cez vikend som robila krkovicku (manzel bol s malym von cca 2 hodky) a stihla som poupratovat popri tom cely byt (dlazky, vysavanie, prach, kupelnu a zachod), a to teda riadne fucim uz a musim si obcas sadnut. 😉 Samozrejme, ak druhy syncek bude narocnejsi, bude mat reflux alebo malo spavat, do toho ten prvy bude chciet pozornost, je mi jasne, ze varit budem po veceroch a cez vikend do mrazaku.

janickacrazy
29. aug 2014

@majka99999 Tak to ti neželám ozaj, aby bol ten tvoj druhý taký ako moj druhorodený, ale to je fakt extrém. Prosím ta, ved mna ludia prvých pár mesiacov na ulici nespoznávali, čo som bola taká bledá, nevyspatá, strapatá 😀 😀 😀 teraz si už z toho aj robím srandu, ale vtedy mi nebolo veru všetko jedno.

majka99999
29. aug 2014

@janickacrazy tesim sa. 😀 tento druhy je uz v bruchu divoky, tak sa pripravujem psychicky, ze to bude tazke.

kofoluska
29. aug 2014

@majka99999 Moje dieta spalo zasadne v kociku vonku. Takze som toho cez den naozaj vela nespravila. Ak spalo neskor vo vnutri, musela som byt pri nom, inak bol do pol hodiny hore s placom nevyspaty. Az poslednych par mesiacov spi dvakrat denne bez problemov sam a dlho. A co robim ja za ten cas? Niekedy si pospim s nim, pretoze som unavena. Alebo varim jemu a pripravujem veci na vonka, upratujem ak sa da (pretoze niekedy sa zobudi na akykolvek sramot) a podobne. Nie, sebe ani manzelovi nevarim.

Kazdopadne tu sa mamicka pytala na varenie pre rodinu, s tym, ze sa budu stravovat doma. Takze nie pre seba bude varit, ale pocitam minimalne pre partnera. Ktory bude chodit domov na obedy z prace v urcity cas. Sorry, to pri novorodencovi naozaj zvladat nebude a ak sa o to aj bude snazit, bude byvat unavena ako pes a nervozna, aby vsetko stihla v presny cas. A to pojde na ukor spokojnosti a pokojnosti jej dietata.

arwen88
29. aug 2014

Ak nebudes stihat varit kazdodenne, nebud z toho vystresovana a smutna...my sme boli isty cas na chleboch s cimkolvek a vajciach na milion sposobov 🙂 alebo sme si jedlo objednali, isli na menicko, ked sa dalo...niekedy je lepsie s laskou namazany chleba, ako v strese navareny obed...a ked sa bude dat system si najdes...navar na viac dni, alebo zapoj babky, ak mas tu moznost, nech ti obcas navaria...mam stastie na uzasneho muza, ktory to chape...a dokonca sa niektore jedla sam naucil varit 🙂

majka99999
29. aug 2014

@kofoluska a potom co jes, ked nevaris? Nikto nechce byt sporakovy otrok, tak ma to zaujima. Nemam problem dat si obcas doniest jedlo, ze chcem pizzu, ked teraz mavam chutky, ale tak maly ma navarene.

lady511
29. aug 2014

@helmanka ahoj,,dobrá téma 🙂 ..u nás je to tak som na MD..moc vztah k vareniu nemám skor k pečeniu,,, varím tak na 2 občas 3 dni,,polievky varím hlavne koli malej (ona je jedina taka dost polievková) a to tak 3x do týždna,,ale stane sa že aj 1x do týždna,,ked som znechutená z vymýšlania a varenia (moc mi po sebe nechutí 😀 ) idem k rodičom,,,chodím tak na mesiac a vaic tak sa nabažím maminkinej kuchyne 😀 😀 ..ale aj jej pomožem,,ale skor sa nechám rozmaznávať.. niekedy zajdeme tak 1x do mesiaca na obed s rodinkou alebo objednáme pizzu,,ešteže mam takého chlapa ktorému ked poviem že sa mi nechce variť povie "nevar" tak nevarím a dáme si čo chladnička dá 😀 🙂 ...moj je odchovaný aj bol ked žil sám na slanine,,chlebe a paradajkách tak niekedy si dá aj takuto večeru,,večere máme suché,, (ved nebudem varit aj večer snad 🙄 ),,takže a večer parky,natierky,varené večer nejedávame,,,velmi málokedy,,,a mala ma momentálne také obdobie že zo všetkého zje tak ližicu,,takže varím pomenej,, ale chcem aby tie teple polievky mala často 😉

kofoluska
29. aug 2014

@majka99999 Pocas dna? Co je rychlo po ruke. Pecivo, chleba. Pripadne si uvarim parky. To mam rychlo urobene aj rychlo zjedene. Ked sme vonku a chyti ma hlad, vezmem to cez najblizsie potraviny a kupim si tam nieco. A teple jedlo, ako som pisala - manzel pride z prace, uprace kuchynu a navari. 🙂

majka99999
29. aug 2014

@kofoluska jasne. 🙂 len u mna potom taketo stravovaniep sposobuje, ze strasne priberam. ☹ Takze musim mat normalny obed, inac len vymyslam, co by som zjedla... To je super, ze manzel vari, u nas len raz za cas urobi bryndzove halusky, ale zase su perfektne a 2 dni v kuse ich jem. Podla mna, ked clovek vari, tak si to jedlo tak nevychutna ako ked navari niekto iny (prave som u rodicov, tak si davam riadne porcie, od mamy chuti najlepsie). 😵

kofoluska
29. aug 2014

@majka99999 Ja na stastie sice potrebujem jedno teple jedlo denne, ale je mi jedno, kedy to bude. 🙂 Takze nemam tendenciu priberat, lebo by som vymyslala. A jo, je super, ze manzel vari. Dost mi to pomaha. A hlavne vari dobre. 🙂 A jak pises- je to uplne ine ako ked si clovek navari sam. Chuti to tak nejak inak. Dodnes rada jedavam u mojej mamy, vari perfektne, aj ked hoooodne dietne (kvoli zdravotnym problemom). Jej kvaskovy spaldovy chleba nema konkurenciu. 🙂

fopka
29. aug 2014

@helmanka ako vacsina pise, zalezi od babatka... akoze predstavy o tom, ako to bude super fungovat a budes mat cas na vsetko, ved si predsa na materskej, su jedna vec, realita vsak druha 😀 ... moj muz je papak, ked pride z prace, chce sa najest, takze potreba varit bola u nas nutna - aspon z casu na cas ...maly nebol nejako extra narocne dieta, no neprespal mi zase cely den, varila som tak, ako som stihala... ono ked clovek chce, stihne vsetko, no po niekolkych dnoch vsak budes unavena a mrzuta, ze sa s tebou nebude dat vydrzat... aspon moja skusenost, ked som chcela mat tip-top domacnost, naverene, upratane, pozehlene, zahrada a pod.... ano dalo sa to stihnut, ale ako pisem, budes na nervy... teraz ma moj maly vyse roka, je to uz ine, uz je v podstate samostatne fungujuca jednotka, ale venovat sa mu musim - chcem stale, takze stale varim tak ako to vyjde...u nas tyzden v kuchyni vyzera tak, ze varim vacsinou na dva dni, potom nejaka rychla odpalovacka, aby sa ratalo, ze je navarene 😀 a vacsinou jeden den proste sucha vecera, cez vikend je manzel doma, takze ked varim, venuje sa malemu... muz akurat pred dvoma dnami konstatoval, ze uz by si dal nieco fajnove, ako som zvykla kedysi robit... rychlo som ho vyviedla z tej predstavy, na vystavanie a spekulovanie pri sporaku jednoducho nemam este dost casu ani energie...teraz varim vacsinou ked maly vstane, napapa sa a spokojne sa hra so mnou v kuchyni s hrncami 🙂 Ked bol mensi, varila som, ked spinkal.

siska53
29. aug 2014

Myslim,ze sa vsetky zhodneme na tom,ze varit kazdy den komplet menu,je blbost.
Este kebyze som zena v domacnosti,ktorej deti su uz v kolektive a ja sa nudim a varenie je velky moj konicek,tak mozno by som vyvarala..ale takto...tak kazdy druhy den,ci v jeden dzn polievku,dalsi den druhe,sa da.
A casom sa daju zapojit aj deticky. Uz som s nimi aj halusky robila. Nie ze by som chcela,ony prisli a chceli pomahat. 🙂

majka99999
29. aug 2014

@kofoluska Fakt super, moj pride hladny ako vlk trebars o siestej, ved by zjedol mna, kym by nieco navaril. 😀 Ale zase nema problem byt aj na suchej veceri cely tyzden.

kofoluska
29. aug 2014

@majka99999 Hej, on je poklad. Ale vsak - vyrastal s dvoma bratmi, nijaka baba okrem mamy v dome. Musel sa vsetko naucit. 🙂))))

lumarque
31. aug 2014

@helmanka Ahoj ja sa vo vareni ay tak nevyzivam 😀 , ale teraz som objavila na anglickych blogoch jeden system, ktory sa mi paci. Oni si pripravia suroviny na viacej jedal naraz, rozdelia to do sackov a daju zamrazit. Potom to len rano vysypu do pomaleho hrnca, viac sa nestaraju a k veceri je to hotove 😀 na obed potom zrejme dojedaju zvysky z predchadzajuceho dna http://www.jamimclaren.blogspot.sk/2013/02/free... alebo http://www.lovingmynest.com/food-love/crock-pot...

h2
3. sep 2014

@helmanka Ahoj, väčšina Ti tu radí navariť si na viac dní dopredu, nevariť každý deň, ale keďže si sa pýtala na každodenné varenie, tak pri tom Ti plánovanie určite veľmi pomôže. Ja som nikdy neplánovala, čo uvarím, proste bolo to, na čo som v ten deň dostala chuť, alebo na čo som si spomenula, lebo pre mňa je vymýšľanie, čo uvariť, to najťažšie, keď viem, čo to bude, už to ide samo. Ale odkedy mám rodinu, musím plánovať, aj kvôli nákupom potravín. My sa stravujeme tak, že na večeru takmer vždy varím a to v takom množstve, aby sme si z toho mohli zobrať na druhý deň do roboty na obed. Ale jasné, že mávame aj studené večere (keď si chcem v robote na obed objednať pizzu. 😀 )

siska53
4. sep 2014

@h2 a to ako stihas kazdy den po robote varit veceru?
Ked si predstavim,ze po nastupe do prace pridem domov najskor o 17:15,deti urcite budu chciet vyuzit moju pritomnost a pohrat sa so mnou...a teda mojmu sa nepaci,ked sa veceria az o 19 ci neskor......ako deti sice mozem.teochu do tej pripravy zapojit,ale aj tak...viem,ze im budu vzacnejsie ich hracky

h2
4. sep 2014

@siska53 Ahoj, ja robím tak do 15.00, málokedy dlhšie (aj teraz som už doma). Cez pracovný týždeň nejaké zložité vyváranie nevymýšľam, to si nechávam na víkendy. No a môj synáčik nič na svete nerobí radšej, než mi pomáha pri varení, takže variť vlastne musím, aj keby som nechcela. 🙂 Dokonca sme mu minulý mesiac kúpili na 3 narodeniny kuchynku, hoci muž frfľal, že to je darček pre dievčatá. 🙂 Ale hlavne, mňa varenie baví (a ešte viac pečenie), inak by som asi toľko nevarila. Večeriame okolo 19.00 - 19.30.

evadolna3
30. sep 2014

no ja od zaciatku este ako sme nemali deti varim na viac dni.. chvalabohu ja som tak bola naucena aj manzel ze sa jedlo je, kym sa nezje.. (samozrejme ho nenavarim na tyzdne.. lebo by nam to islo uz hore krkom :D ) takze ked varim. snazim sa navarit tak na 2-3 dni.. a mam potom pokoj.. alebo varim take minutky.. cestoviny.. masko na stave.. alebo veci co sa robia same.. dam na pekac co dom da.. a pecie sa to same :D muz mi zje vsetko.. a synovia ako kedy.. ten starsi sa stravuje viac menej v skolke..a maly ma obdobie ze okrem vyzivy mi nic ine nechce 🙂 takze mame silne zasoby vyziv Ovka a sme spokojny :D

didi51100
23. okt 2014

varenie na viac dni sa osvedcilo aj mne, hoci niekedy mam dojem, ze aj tak pri sporaku travim dost casu 😀 malemu tiez varim vo vacsich mnozstvach a davam to potom do mrazaku, jedno poschodie ma rezervovane len pre seba 🙂 cez tyzden varim jednoduchsie veci, bud syte polievky alebo cestoviny, a to co zostane, sa da do mraznicky. moj manzel ma teple jedlo v praci, takze vecere su skor lahsie.