Koláč pre diabetikov

ildiko36
10. júl 2022

Starka má cukrovku, chcela by som jej upiecť cuketovy koláč s čokoládou.
Chcela by som sa spitať keď robíte koláče kolko práškového sladidla dáte na miesto 100g cukru . V recepte je písané 200g práškového cukru

tenerifka
10. júl 2022

@ildiko36 ja ti len poradim, aby si skusila alternativne prirodne sladidla, steviu a pod, to, co mozu aj diabetici. Ak by si dala namiesto cukety tekvicu, je to samo o sebe sladke, alebo par rozmixovanych datli tiez dokaze poriadne osladit.
Umelymi sladidlami typu sacharin jej zarabas na mozneho Alzheimera, su to jedy pre mozog.

83lenka83
10. júl 2022

@ildiko36 steviu neodporucam, nie je sladka az ked prehltnes susto tak citit sladkost, pozri kokosovy cukor. Ten mi najviac pripomina normalny ale neviem ci ho mozu diabetici

ildiko36
autor
10. júl 2022

@tenerifka ďakujem ti za odpoveď. Starka už má začiínajúcého alzheimera aj bez sladidla, uz ma 84r😏.
Nedokáže si dodržať dietu a nas občas oklame a zje sladkosti, povedala že už dlho žiť nebude a chce si dopriať to čo má rada, z jednej strany ma pravdu ale predsa by som chcela aby tu bola snami čo najdlhšie a snažím si nájsť riešenie

babababka
10. júl 2022

Ak starká dodržuje diétu,berie tabletky alebo inzulín,cukor má pod kontrolou,myslím si,že pár koláčikov jej neublíži.Skôr ju poteší,že vnučka jej niečo prinesie.Sama som diabetička na tbl a raz za týždeň aj ja "zhreším".

majamat
10. júl 2022

@83lenka83 nie je idealny pre diaberikov. stale je to cukor, ktory zysuje glykemiu. aj ked trosku asi pomalsie, elbo ma nizsi glykemicky index.

viestta
10. júl 2022

@ildiko36 na obale sladidla by malo byt napísané, ako nim nahrádzať cukor. Na druhej strane u diabetikov to nie je len o cukre, pretože aj škrob v múke zvyšuje glykemiu. Najlepšie sa spýtať konkrétnej osoby ako na tom je, pretože aj diabetici môžu byť na rôznych diétach a co môže jeden, druhý nemôže.

marianarem
10. júl 2022

@ildiko36 Na pecenie je dobry brezovy cukor (xylitol). Ma velmi nizky glykemicky index a moze sa pouzit uplne standardne ako cukor, rovnaky postup aj mnostvo. Dostat aj praskovy. Kokosovy cukor ma glykemicky index podobny ako med. Susene datle maju velmi vysoky, to by som radsej nedavala.

vevesh
10. júl 2022

Nahradit muku celozrnnou, klasicky cukor hnedym cukrom a kludne ho dat menej (viac cukety, napriklad ja davam iba 120-130g cukru namiesto 200g a cuketu 250-270g namiesto 200g). Cokoladu a marmeladu len malu vrstvu. Ja to takto konzumujem a cukor mi vela nezvysi a je to aj sladke.

ildiko36
autor
10. júl 2022

@vevesh ďakujem

dilino
10. júl 2022

ja použivam brezový cukor

pribinak
10. júl 2022

Pre diabetikov žiadny hnedý cukor ani stravou, len Brezovy cukor