Krupičná kaša z umelého mlieka? Odkedy dávať Granko?

davidko7
3. nov 2008

Ahojte baby,poradte mi,prosim...Maly ma 11 mesiacov a je na UM-Nutrilone.Chcem mu vyskušať dať na večeru krupičnu kašu,ale neviem či sa da urobiť aj s UM.Už fakt neviem čo na večeru...,stale tie kupovane kaše a nemam pocit,že ho to zasyti.
A ešte jedna otazka-odkedy ste davali granko?A da sa primiešať do UM?Ešte nechcem použivať kravske mlieko...

andy80
3. nov 2008

sirinka: jo, ale granko je nechutně sladký, kdežto kakao v sunaru nee.

a kravské mléko do tří let nevhodné? To slyším poprvé. Říká se do roka, přesně jak píše kijonkova.k. A krupičku uvařit ve vodě no mňam 😝 . Ale Nestlé dělá instantní krupičku jako fakt krupičku.

radka.m.
3. nov 2008

kravské mléko je pro děti do dvou let zcela nevhodné,do pokrmů se může dávat po prvním roce -www.kojeni.net

venonna
3. nov 2008

no ja nechcem virit hladinu, ale vzdy mi pride na mysel, ze ved ked este neboli UM a matka prisla o mlieko, davali kravske bezne... 😒

sirinka
3. nov 2008

andy80 uz sa zase opakujem...krupicu uvarim vo vode a nasledne, ked trochu vychladne zamiesam UM...predstav si, rozdiel nie je citit 🙂
venonna a celkom bezne mali aj na kazdej dedine a v mestach obecne dojky 😉 a vies co pouzivali pri menstruacii, kym nevymysleli jednorazove vlozky??? toto je uz smiesne stale sa odvolavat na kedysi...aj kvalita a dlzka zivota bola ina...aj sa nam vyvinuli rozne alergie, ktorych povod nevieme dodnes urcit....

venonna
3. nov 2008

sirinka, prepac, to bolo len zamyslenie "nahlas" 😉

geminis
3. nov 2008

Když si koupíte krupičku Aničku, je tam na zadní straně přesný návod na přípravu krupice z UM pro děti do jednoho roku a pak z normálního mléka od jednoho roku. Pokud nemáte, dejte vědět, napsala bych ho.
A taky jsem toho názoru, že UM se NESMÍ vařit! Na leták bych nedala...
Hezký večer!

sirinka
3. nov 2008

venonna ok 😉

kubaka
3. nov 2008

Ahoj - krupičná kaše není žádná meta, ke které se máme dopracovat. Jsou mnohem vhodnější kaše - vícerznné, kukuřičné,jáhlové, pohankové. Stejně je v každé z nich základ pšenice. My žijeme na instatních kaších všeho druhu. Nebála bych se jich - obsahují totéž jako suroviny, které kupujeme, jen jsou prostě předem smíchané. A aspoň mám jistotu, že jsou kontrolované (no...relativní 😒 ) krupičnou jsem udělala jen jednou z UM Nutrilonu a je to plitké - jako bílá mouka s vodou. Ani Mariánka neuspokojila. I bez Granka a jiných přeslazených kakaových směsek, které kvalitní kakao viděly jen z rychlíku, se klidně batolata (natož kojenci) obejdou. Není to žádná výživová hodnota. Když ochutit, tak třeba karobem. Dětem v tomto věku je to ale stejně fuk, chuťové buňky ještě nemají tak vyvinuté. Čím méně toho do 1 roka ochutnají, tím lépe. Až ve druhém roce si mohou zvykat na pestřejší menu
To náš malý gurmán už si vybírá - šunčiičku, rajčátko, miluje oříšky - pečlivě žvýká a neosýpá se 😵 Jinak kravské tekuté mléko taky nic moc. To raději ten Nutrilon, aspoň do 2 let. Mléčné výrobky jsou ale OK. I když v 10 m. ještě opatrně.

andy80
4. nov 2008

sirinka: aha, tak to promiň, to jsem nepochopila, tak to budu muset někdy vyzkoušet. Díky za tip.

andy80
4. nov 2008

venonna: jo a teď co tady napíše, tak se na mě vrhne milion lidí. Moje švagrová, když přestala kojit, tak dávala malé čerstvé kravské mléko od sousedky (jen ho převařila) a jak malá panečku prospívala. Já bych to teda si místo UM nedávala, ale malá je zdravá a krásná a to je nejdůležitější.

kubaka
4. nov 2008

Andy, když žena nemohla kojit, dávalo se kravské mléko - ale ředěné! Kojné byly také samozřejmostí .
Andy, jestli švagrová dávala kojenci silné kravské mléko, tak je to pěkná ignorace. Kraví mléko je otřesně silné, tučné, má spoustu nestravitelné bílkoviny pro křehkého kojence. Proto se z něho dělá upravené UM tak, aby odpovídalo mateřskému.
To, že je náhodou holčička zdravá není argument. právě proto, že dětem podle obecných zjištění čisté kravské mléko neprospívalo se vyvinulo UM. Švagrová může být ráda. Jenže nidky nevíte, jaká alergie nebo chronické záněty či přecitlivělosti trávicího traktu se objeví později, třeba i v dospělosti. ☹
To není kritika tebe, ty jsi jen zprostředkovala názor. Už to tu psaly holky - neglorifikovat to, že se to dřív dělalo tak a tak... Oni totiž neměli jinou možnost, neměli informace, dělali co mohli a uměli. A pokud dítě přežilo třeba na kozím mléku a vločkách, byla výhra. Ano, je fakt směšné odvolávat se na "kedysi" jak píše Sirinka. "Kedysi" taky byla 40% mortalita novorozenců i matek a úspěch byl, když se vůbec nějak přežilo. Dnes snad jde i o kvalitu života. 😉

lenkazdenek
4. nov 2008

Tak my zatím krupičku nedaly,včera jsem si říkala že bych mohla zkusit,ale tam jsem četla až od 3 let 😕 ale byla to njáká instantní tak nevím. Jinak vím že co se dělalo kdysi není asi úplně ok,ale zas ne druhou stranu bych řekla že se dnes zas vše strašně řeší ,podle mě je nej zlatá střední cesta 😉

radka.m.
4. nov 2008

pokud bylo dítě brzy krmené kravským mlékem,tak není nikde psáno,že, se ji zdravotní problémy vyhnou,ty se po špatné stravě ukazují za pár let a ne hned.andy80-myslím,že dost věcí,co se týče výživy zjednodušuješ a bereš na lehkou váhu.to,že se někdo obrací na to,že to dělá druhý,nebo že naše matky to taky tak dělali je docela jednoduchý postoj k věci a hlavně směšný,to by jsme taky mohli za chvíli začít rodit na poli a hned potom jít okopávat brambory. 🙂

kalo
4. nov 2008

Naprostý souhlas s KUBAKA......Můj názor je ten, že krupicová kaše nasytí dítě naprosto stejně jako jakákoliv jiná kaše...Na trhu je jich přece spoustu..
...a co se Granka týče...já své dcerce nehodlám dávat naprosto nic, co obsahuje kakao, či čokoládu minimálně do 3-4 let. Je to pro to tělíčko zbytečné sviňstvo a je zbytečné na to zvykat. Ochutit se dá i jiným "sladkým"..domácí marmelády apod.
...........Opravdu nejsem žádný "výživový šílenec", jak se tu na Koníkovi setkávám...že přesně TO se NESMÍ a TO se MUSÍ...Baštíme vše s rozumem, ale kakao ne eeeeeeee 😉

andy80
4. nov 2008

radka.m: nic nezjednodušuju, ale taky nepřeháním jako ty. Nedělám nic jako dřív a navíc, pokud si dobře četla, já bych kravské mléko místo UM nedávala. Nic nezjednodušuju a neberu na lehkou váhu. Dávám malé to co jí dávat mám. Co ti vadí? Že vařím domácí stravu z kupované zeleniny? Že jí nedávám kontrolované jídlo ze skleniček po kterých mi blije? Že jsem začala přikrmovat ve 4. měsících? Já si právě dělám všechno podle svého uvážení. Už vůbec neposlouchám mojí mámu, protože to bych malé už ve 4. měsících cpala svíčkovou a knedlíkem, ale neřídím se stupidníma kecama na www.kojeni.net, protože tam se soustředí hlavně na kojení a malá by byla do teď jen na mlíce a to si fakt nedokážu představit. Už jsem to psala v jiné diskuzi a nehodlám o tom s tebou diskutovat. A ty to hned píšeš sem. Prosím ignoruj mě, piš si svoje názory, já si budu psát svoje o tom diskuze jsou.

Souhlasím s lenkazdenek: všechno se dneska přehání.

sirinka
4. nov 2008

kalo v podstate s tebou suhlasim, ale kakao nie je svinstvo...ma dokonca vela blahodarnych ucinkov na organizmus v urcitej davke...len je to alergen a preto treba dat pozor, kedy ho babatkam prvy krat ponukneme... 😉

baby...vsetko sa neprehana, iba nieco...nic nie je cierne alebo biele 😀

radka.m.
4. nov 2008

andy80-toto je diskuze,kde každý z nás může napsat svůj názor,takže pokud budu chtít napsat,tak určitě nebudu ignorovat tvé názory.a pokud u tebe jsou na stránkách kojení stupidní kecy,tak si spíše myslím,že jsi flustrovaná tím,že jsi nekojila. 🙂 jinak souhlasím s holkama,že nic se nemá přehánět,ale co se týče výživy mých dětí,tak na to si dávám velký pozor.

lenkazdenek
4. nov 2008

já to nemyslela tak že se to strašně přehání,i když něco teda ano,ale že se vše moc řeší,jako jestly bio,nebo nebio,skleničky nebo ne,jaké kaše...... my máme třeba instantní a malá se po nich může utlouct a teta hygienička mě za ty instantní div nezlynčovala,že lepší je krupička 😉 no samo že jsme zatím furt na instantních,ale určo krupičku ochutná,třeba jen s máslem nebo tak,granko bych zatím nedávala.
Na kojeni net,nevím třeba broskve jako přesnídávku jsem dávala už v půl roce,tam píšou po roce, ale zas tam musím z hodně věcma souhlasit 🙂

sirinka
4. nov 2008

lenkazdenek u nas zase instantne klarka mc nechcela, od 11. mesiaca jej robievam krupicu s UM, troskou masla a na chut jej primiesam este trochu ovocnej vyzivy a to zje v pohode plnu misku...kazde dietatko je ine...

andy80
4. nov 2008

flustrovaná tím rozhodně nejsem, jen mi vadí, jak se v dnešní době kojení strašně moc řeší. U prvního jsem to obrečela, přiznávám, ale u druhého jsem s tím více méně počítala a nakonec jsem byla ráda, že jsem kojila aspoň částečně do 6ti týdnů. Plánuju třetí a to s kojením určo vyjde.

kubaka
4. nov 2008

Andy - uniká ti trochu podstata diskuse: jeden musí reagovat na druhého - kdyby se ignorovali navzájem, každý by mlel jen tu svou a byly by to monology. Smysl diskuse je, že se právě neignorují 😉 ale odpovídají si, vyvrací tvrzení, přidávají své. Nevím, co je nemožného na tom, aby 5. měsíční kojen žil jen o mléku. Pokud bylo miminko jen na UM, tak se už přikrmuje, ale pokud ne, nic na tom není. Není k zahození přijímat nové informace, zvláště jsou-li podloženi racionálním PROČ. Pak si mohu udělat názor. Každý má jiné preferenci a míru někde jinde

radka.m- souhlasím, taky nepřeháním, s rozumem, ale taky dávám pozor na určité základní chyby, které se v minulosti těžce na dětech vymstily - viz alergie potravinové atd. Kdo toto ignoruje dělá chybu. Ať si ji dělá - Andy 😉 - a vysmívá se. My ale nebudeme mlčet o tom, že je to chyba - viz podstata diskuse víže, že? 😎

kalo - taky souhlasím s názorem na krupičku - je to taková modla našich matek. Čisté, kvalitní kakao je ale fakt OK - ovšem ty sladké hnusy, co se prodávají jako čokoláda, a co máš patrně na mysli, tomu se vyhýbáme dodneška obloukem. Rodina si zvykla na 75% čistou hořkou čokoládu od Lindta, která je pekelně drahá, ale čtvereček denně udělá radost a chutná. Ale batolata se bez ní obejdou taky. Je to alergen.

andy80
4. nov 2008

kubaka: žádnou chybu ve výživě svých dětí nedělám. Chtěla bych vidět tebe, kdybys měla dítě na UM a ono chtělo jíst každé 2 hodiny což na UM nejde, protože se musí dodržovat odstupy min. 3 hodin. Já vůbec neříkám, že na tom něco je když je dítě výhradně na mlíku. Tady mi jenom pořád vyvracíte, že se dřív jak v 6ti měsících přikrmovat nesmí. To je omyl váš ne můj, od 4. měsíce, pokud dítě chce a je na příkrm připravené, přikrmovat se dokonce MUSÍ. A tahle diskuze se vede úplně jinam, než byla původně myšlená. Původně tady šlo o krupičnou kaši a o kakao. Můj názor jsem napsala, já stjeně krupičku nedávám, protože máme instantní rýžovou nemléčnou kaši a ta nám vyhovuje, tak to nehodlám měnit a granko bych taky nedávale, existují kakaové pokračovací mlíka. Tečka.

davidko7
autor
4. nov 2008

Preboha,baby nehadajte sa tu...,ja som chcela poradiť a nie rozputať tornado 😉 .
Sme dospele ženy a nebudeme jedna druhej vyčitať,či koji,alebo nie a čo dava svojmu drobcovi jesť.To je každeho vec,ako sa k tomu postavi a podľa vlastneho uvaženia si zvoli,či da to alebo ono...Ale zda sa mi ponižujuce a trapne,utočiť na niekoho,že dava taku alebo onaku kašu...Vyslovim svoj nazor,ale nebudem konkretne na niekoho utočiť.Panebože,veď každy si musi zvažiť čo robi a je to jeho vec!Ja keď som si neni ista,opytam sa a necham si poradiť.Ale nikdy by som slovne nenapadala nikoho,ohladom toho,ako vychovava svojho drobca a čo mu dava jesť.Aj tak si dotyčny urobi po svojom.

radka.m.
4. nov 2008

andy80-a jak jsi poznala,že je tvé dítě připravené???um můžou děti pít každé dvě hodky-ty tři hodiny-to je rozmezí,jak dlouho se mléko nejdéle tráví,někomu za tři hodky,někomu za dvě.

kubaka
4. nov 2008

davidko - neboj, to je normální a taky poučné. Vždy´t každý si to bude dál dělat po svém, maximálně zjistí to, co ještě nevěděl a třeba nějak poupraví své přesvědčení. Což je užitečné Diskuse nemá moc někomu něco zakázat. Když s něčím nesouhlasím a mám proto pádný důvod, není to napadání. Mohu i kritizovat názor - a druhému to přesto neupírá právo dělat si dál svoje. Něco jiného jsou osobní invektivy, To není OK.

Jasně že se obvykle děti na UM přikrmují od 4. měsíce - je to standart, pokud příkrm již potřebují. Ale "umím si představit", že budou ještě na mléku. Ty jsi psala, že si to "neumíš představit" a to je jí jen ¨5 měsíců.

kubaka
4. nov 2008

Jo, a Andy - jak si můžeš být tak jistá, že neděláš chybu? Já bych si netroufla tvrdit, že dělám vše dobře. To nikdy nemůžu vědět. Mohu se o to snažit, dělat v dané chvíli co umím podle toho, co vím, ale dodnes se pořád ptám, jestli někde v něčem nedělám chybu - mám být na puberťáka pevnější, tolerantnější, mám ho vést, nechat volnou ruku. Každý dělá chyby - protože vůbec netušíme, co děláme z nevědomosti. Teď vidím, co jsem dělala špatně nebo zbytečně s prvním synem. Jaká jsem byla husa ve své první práci. Co dělám blbě teď, určitě zjistím za pár let. Svět je šedý, pestrý, duhový a hlubiny toho, co nevíme jsou bezedné... 😔

radka.m.
4. nov 2008

kubaka-v tom s tebou souhlasím,taky mám doma pubertacky-dokonce rovnou dvě!!! 😀 😀 😀 taky vidím ted,co jsem dělala za chyby třeba při holkách,když se narodili.vůbec ta první,ta byla kojená jenom 6 týdnů,protože se v té době dávalo dětem najíst až po 3 hod. v noci jim už v porodnici cpali glukozu,ve třech měsících se dávali přesnídávky a nebyli žádné laktační poradkyně,které by poradili,pomohli...proto si ted už dávám velký pozor,co svému dítěti dávám jíst,sháním všemožné informace a teprve pak se rozhoduji.

andy80
4. nov 2008

tak glukozu nám dávali v porodce i teď a je tomu 6 měsíců

UM se nesmí podávat dřív jak za 3 hodiny, protože při dřívějším podání se může dětem tak zkazit žaludek jak ničím jiným.

A jak jsme poznala, že jsou mé děti připravené na příkrm. Řekl mi to mateřský instinkt a taky to, že když mě viděli jíst, tak by mi to nejradši sebrali z ruky a snědli.

Ale jak vidím, tak radka.m a kubaka jsou nejchytřejší, takže já už radši svůj názor psát nikam nebudu. Každý si to dělejte podle svého uvážení.

andy80
4. nov 2008

jo, tu chybu s podáváním UM dříiv jsem udělala při prvním dítěti, protože jsem to taky nevěděla a nepřejte si slyšet, jaké bylo každé krmení. Malému se snad vařili střeva a při každém krmení brečel. Srovnalo se to až přechodem na pokračovací mléko a přidání přikrmu, takže UM fakt nikdy nepodám dřív než za 3 hodiny.

radka.m.
4. nov 2008

no,vidíš a já jsem svému prvnímu synovi dávala um po 2 hodkach a to do dvou let pil i v noci a nic mu nebylo,některé děti mají bolení i z mm-můj druhý syn jo a prvnímu jsem začala dávat příkrmy od 6měsíců a o nic nepřišel. 🙂