Krupičná kaša z umelého mlieka? Odkedy dávať Granko?

davidko7
3. nov 2008

Ahojte baby,poradte mi,prosim...Maly ma 11 mesiacov a je na UM-Nutrilone.Chcem mu vyskušať dať na večeru krupičnu kašu,ale neviem či sa da urobiť aj s UM.Už fakt neviem čo na večeru...,stale tie kupovane kaše a nemam pocit,že ho to zasyti.
A ešte jedna otazka-odkedy ste davali granko?A da sa primiešať do UM?Ešte nechcem použivať kravske mlieko...

anavila
4. nov 2008

ja napriklad este stale kojim, ale mam kupeny aj sunar a na veceru jej robim raz krupicu raz puding. Normalne uvarim vo vode a ked trosku vychladne dam tam sunar a trosku masla a aj grankom posypem...zatial nebol problem...

andy80
4. nov 2008

anavila: takhle vaříš i puding? To jsem nezkoušela. Taky jsem vždycky nevěděla, jak ho uvařit. To je dobrej nápad. Akorát nevím puding od kdy dávat. Synovi jsem ho dělala až v roce.

fialkas
4. nov 2008

Babenky a od kolkych mesiacikov sa vlastne moze podavat babebnku ta krupicka? akosi v tom stale nemam jasno... 😒

kubaka
4. nov 2008

fialkas: nejdřív v roce -ale ani tak to není žádná úžasnost. 😒 Je to ta nejméně výživově hodnotná kaše. Nedává se, protože se těžko tráví a kvůli alergii na lepek. Proto jsou jiné obilniny vhodnější.

maca793
4. nov 2008

ja som dávala krupicu s kravským mliekom od 6 mesiaca a aj trošku granka a nič sa nestalo malej, nezapieklo ju nikdy a ani sa nevyhádzala.

kubaka
4. nov 2008

hi hi - slovensky rozumím dobře, ale co je prosím tě "nezapieklo ju"? 😝 že neměla vyrážku, tomu rozumím.

jasumat
4. nov 2008

Ja som plne kojila deti až do ukončeného 7 mesiaca, potom som začala zeleninovými príkrmami a potom ostatným. Tiež som ich nezvykala na krupičnú kašu, ale na prosnú a pohánkovú. A dodnes s tým nemajú problém. Krupičná kaša pre deti je ako biele pečivo pre dospelých. Už sa o tom aj u nás dosť hovorí, že to je nevhodná strava, že je to " hluchá" múka, bez akýchkoľvek výživových hodnôt, iba, čo obsahuje lepok, a ten je tiež pre deti nie veľmi vhodný. A kakao som začala dávať až po ukončnom 2. roku. Ale všetko je vecou názoru, my sme s manželom obaja slabí alergici, tak som radšej volila opatrnejšiu cestu. Dnes naši nemajú problém s grahamovým rožkom, alebo celozrnnou kaiserkou. Sú zvyknutí.
Tie pšenové (prosné) a pohánkové kaše dostať aj instantné, a mávajú ich v biopotravinách, aj v Tescu.

londyncanka
4. nov 2008

kubaka,"nezapieklo ju" znamena ze nemala problem s kakanim laicky povedane.Kravske mlieko moze uz od roku,ale s tym ze maju deti prisun potrebnych zivin zo stravy,ja striedam raz kravske rano,vecer,raz umele mlieko.VECER KASA CEZ FLASU,LEN UZ S TYM KONCIME,KVOLI ZUBKOM,ideme oducat od flase.GRANKO od roku,ale len tak obcas.

andy80
5. nov 2008

Na krupičce je napsáno od ukončeného 6. měsíce. Malé jí nedělám, ale když jsem jí dělávala synovi kolem 8. měsíce tak jsem jí ráno namočila do vody a večer vařila. Vařila jsem jí v plnotučném mléce (já vím, nemá se to). Dceři dávám kaši instantní rýžovou nemléčnou ze lžičky a to by mi snědla i s miskou. Když jsem jí dala mléčnou s banánem tak mi to nechtěla, tak zůstáváme u té rýžové. Jinak synovi jsem do 2 let dávala kakaový Sunar a po 2. roce jsem začala dávat plnotučné mléko s grankem a to pije každé ráno dodnes. Je to divný, ale u druhého dítěte jsem opatrnější než u prvního. Bych to čekala naopak.

radka.m.
5. nov 2008

londyncanka-nevím jak u vás na slo.ale u nás se kravsé mléko doporučuje od roka jenom do příkrmů a na pití až po 2roce. 😝

sirinka
5. nov 2008

krupica sa oficialne moze od ukonceneho 7. mesiaca, u nedojcenych deti o mesiac skor, zaroven so zavadzanim lepku do stravy...

radka.m.
5. nov 2008

krupička se nedoporučuje dětem kombinovat s km,protože je v této kombinaci těžko stravitelná.s tím lepkem to určitě není jednoznačné,názory doktorů se v tomto směru velice rozcházejí avšak podle světové zdravotnické organizace by se mělo začít nejdříve po 8měsíci.

cherries
5. nov 2008

ahoj davidko7 , granko nie je pre deti vhodné až do roka pokial ja viem a z kašami nemám skusenosti zatial ale aj ja by som rada vedieť ak tu niektora z vas koji od kolkych mesiacov ste davali kaše a s čím ste ich zahustovali okrem materskeho mlieka DAKUJEM

boni
5. nov 2008

cherries ahoj,aj ja som riešila ako s kašami, tiež kojim, ale neodstirekam toľko ako potrebujem na kašu ani na viackrát, tak som sa rozhodla kaše odsunúť na neskôr, začali sme zeleninkou, potom ovocie a kaše prišli na rad teraz- končíme 8 mesiac. Dávam obilninovo-ovocné, varené nie instantné skúšali sme ryžu.guľatú bielu, proso, kukuričnu zatiaľ. Obilniny si uvarím vo vode a potom rozmixujem napr. s bananom alebo si uvarim ovocnu kašičku- jablkovo slivkovu, hruškovo jablkovú, dyňovo jablkovu a to zmiešam s tými oblininami, nesladím. Keď chcem sladšie tak do ovocnej zložky dám variť sušené ovocie-slivky, marhulealebo pridam banan. Keď sa mi podari odstriekať hoci len 40 ml pridam ho na zjemnenie chuti.

radka.m.
5. nov 2008

cherries-a proč nechceš začít nejprve se zel.příkrmama,proč chceš začít kaší?

lenkazdenek
5. nov 2008

Radka.m oni někde doporučují začínat kašema třba v zahraničí,už sem se s tím taky setkala 😉
Jinak s tím lepkem se to fakt rozchází, já zas četla názor že nejdřív v 7 měsích(my začly po uk. 8) a pak zase v sama doma říkaly že se musí začít z lepkem ještě když se kojí ,v knize od doktora Fořta zas je že lepek ne asi do 3 let takže myslím že takovej ten střed zas dobrý 🙂

kubaka
5. nov 2008

Cherries . já kojila plně do 6. ukonč. měs. a protože kluk byl veliký a já úplně vycucaná, así týden před dok. 6. měs. jsem mu večer zkoušela dávat postupně jednu, dvě, tři lžičky Sunarky - instatní rýžové nebo kukuřičné kaše BEZ mléka - zvlášť jsem koupila Nutrilon. Odstříkávat jsem nechtěla, protože by se mi dělalo zase moc mléka. V těch mléčných kaších nevím, co je za mléko. Dostal olíznout kaši a pak jsem ho dokojila. Za 14 dní snědl třeba 1 dcl . Nutrilonem. a pak si jen usnul u prsa.
No, já začínala nestandartně kašemi z čistě praktického důvodu. Udělal jsem jen pár lžiček na seznámení s pevnou stravou a zbytek stejně dojídal manžel 😅 Takže se neplýtvalo a bylo to rychlé. A na noc je kašička lepší.

Jinak obědy měl v pidi dávkách zeleninku ze skleničky. Když se rozjedl, už jsme vařili šlichtičky 😉

jahodas01
5. nov 2008

ja som si hrozne dávala pozor, aby som malej nedala niečo s obsahom lepku a tak som kupovala špecialne piškoty od 6mes. a po mesiaci a pol čo ich malá papkala som zistila, že lepok obsahujú... myslela som si, že ak je tam napísané, od ukončeného 6mesiaca, tak lepok obsahovať nebudú, tak isto ako aj niektoré kaše... nechápem prečo to tam dávajú od 6mesiacov, ked to neni vhodné pre detičky.... 😒

kubaka
5. nov 2008

Jo jahoddas - já jsem přesně takhle naletěla na instatní mléčnou kaši Nestlé, která byla psaná od 6. měs. a obsahovala - hrůza 😠 - med a lipový květ.!! Já mu ji dala, nějak mi to nedošlo a on se tak osypal, že jsme to léčili měsíc. (nakonec zabraly kortikoidy) Nevěděla jsem nejprve co to je, zda aromatické hrušky, až pak nám s doktorkou došlo, že je to ta kaše.
Takže z toho plyne, že ne všechno co výrobci napíší, odpovídá zásadám moderní výživy. Ty sušenky tuším od Hippu byly také slazené medem a ještě se tím na obalu chlubili, že jsou bez cukru. 😠 Prostě se v tom člověk musí naučit orientovat. Tak je to i s tím lepkem. Opakuji, že krupičná kaše není žádná bomba, jen přežitek našich matek a babiček. Je to jen bílá mouka zbavená živin. Dítě se bez ní naprosto obejde. Zrovna jako bez té pochutiny zvané Granko. Tomu nic hodnotného nedává.
S tím lepkem to zas tak horké není, když nejsou v rodině alergie. Od 7. m se nám nejvíce osvědčily obyčejné piškoty, kde nejsou žádná aditiva. Snědl jich jen tak 5 denně v ovoci. Je v nich lepek, ale při tomto množství jako pojidlo do rozmačkaného ovoce je to zanedbatelné.

jahodas01
5. nov 2008

ja som obyč. piškoty nekupovala, lebo že obsahuju lepok, ale špeci od 6mesiaca tiež s lepkom... asi tak 😝

sirinka
5. nov 2008

cherries ja som zacala davat kase ako treti prikrm, od ukoncene 7.mesiaca, teda na zaciatku 8. mesiaca, vtedy sme zacali aj s chlebikom...
zo zaciatku som pouzivala instantne, od 11. mesiaca som zacala varit krupicovu kasu s UM. nedokazem si totiz odsat z prsnikov takmer nic 😒

kubaka preco si myslis, ze ta krupica je az tak o nicom...ved do nej mozes pridavat cerstve ovocie a vyraba sa zo psenicnych zrn...za prezitok by sme potom mohli oznacit aj ryzovu, ovsenu, pohankovu kasu atd...tym vsetkym krmili svoje deti nase mami a babky, kedze instantne kase moc k dispozicii nemali... 😉 nic v zlom, ale zase to netreba az tak zatracovat, myslim, ze ked sa to strieda, tak v tom nevidim ziadny problem.

bubatenko1
5. nov 2008

no my sme zacali davat tiez krupicu,doktorka mi povedala ze aby sme uz zacali.davame ju zhruba 2 týzdne a ja ju robim z kravskeho mlieka 3,5% a davam do nej aj trosku granka a zatial sme problem nemali.Ved predsa aj jogurty sa vyrabaju z mlieka.A ked sme pri tom tak nase mami nam davali krupicu od 5 mesiaca a sme tu.Ono to ide len s dobou, ked nase deti budu mat deti tak potom povedia ze krupicu sa moze davat az po roku.Kazdym rokom sa to posuva.Som za aby sa niektore pokrmy dodrzovali ale niektore veci su zase prehnane.

fialkas
5. nov 2008

Tak kocky diky za odpovede, usudila som z nich, ze asi teda mame este s krupickou do 1roka cas. Zatial jej davam na veceru tie rozne instantne, aj ked neviem ci robim prave najlepsie. 😖 Skusim teda uvart asi radsej nejaku tu pohankovu alebo ryzovu, len neviem ci to mojej babulke bude chutit 😒

kubaka
5. nov 2008

Sirinka - vždyť jde právě o to dávat ty hodnotnější kaše jako pohankovou, rýžovou, ovesnou, kukuřičnou, jáhlovou. Ne se fixovat na krupičku, jak to dělala generace poválečná a naše matky, jako kdyby jiné dětské jídlo neexistovalo. Krupička je jako bílé pečivo. Zrno zbavené všeho výživného. Nic proti tomu, když ji občas uvařím mezi vším ostatním. To je jasné. Instatní kaše od všech firem děšlají všechny možné druhy. Ovoce mu do ní nebudu dávat, má ho ke svačině. Jen to není - zase opakuji - žádná meta, vrchol, cíl, ke kterému se máme ve stravování dopracovat. Stejný fenomén jsou knedlíky (houskové, kynuté) s omáčkou (jakoukoliv). To je taky jídlo o ničem - pitomější oběd pro batole si neumím představit. Já takto nevařím ani nám 😖
Tady je taková nálada, "kdy už budeme moct dávat krupičku, protože jsme bezradné, čím krmit kojence" - na to říkám, že není o co stát a proč se tak k té krupičce upínat. To není nic ve zlém, taky 😉 Nic se nemá přehánět a možností je spousta.

cherries
6. nov 2008

Ahojte babenky dakujem vsetkym za rady a samozrejme ze budem zacinat so zeleninovymi prikrmami najskor ale zaujimalo ma ako to je neskor s kasami . Dakujem vam velmi krasne vsetkým 😉

daskak
6. nov 2008

Ahojte maminy, chcela som sa opytat ci mate nejake skusenosti s avokadom na dokrmovanie na zaciatku?citala som vsade len dobre teoreticke rady ale chcela by som vediet akoje to v praxi. dakujeme 🙂

sirinka
6. nov 2008

kubaka myslim, ze sa tu nikto na krupicu az tak hrozne neupina...aspon ja som to tak nepochopila, iba ze tato tema je zrovna o krupici... 🙂

daskak avokado je udajne jedna z navyzivnejsich zelenin ake na trhu mame, ale ja som zatial klarke nedavala. myslim, ze existuje na zaciatok dost nasej kvalitnej zeleninky, ktoru mozu dojcata papat....skus pozriet aj temu prve prikrmy...

kubaka
6. nov 2008

souhlasim se sirinkou - rozhodně by se mělo začít s tím, co roste v našem zeměpisném pásmu. Na tom se asi shodneme. Na přijímání exotických plodů nejsme geneticky vybaveni a malým dětem to nemusí dělat dobře.

mmchd: vám chutná avokádo? já ho udělala podle receptu a přišlo mi, jako bych jedla lůj. Byl to hnus šílený 😒 Ale jiné exotické ovoce nám chutná, zkusili jsme kde co 🙂