Máte dáke nápady na zdravé jedlo pre deti 1-3 roky?

viz
2. aug 2010

Vo svojom fotoblogu https://www.modrykonik.sk/fotoblog/viz/clanok/n... som sa posťažoval, čo za sajrajt (rozumej nevhodnú stravu) dávajú jesť ľudia svojim malým deťom. My sa snažíme sa dať našim malým niečo "normálne" t. j. zdravé a dobré. Rád by som sa tiež inšprioval od iných (šikovnejších 🙂 ).
Nepýtam sa na žiadne ultra extrémne alternatívy zdravej výživy, ale aj z takých sa dá niečím inšpirovať. Píšte, prosím, konkrétne tipy na jedlá a jedálniček.

warholette
2. aug 2010

uplne s tebou suhlasim, tiez sa mi nepacia extremy na jednej strane s fastfoodmi, na druhej biospaldova muka a biomrkva a ani stipka cukru do piatich rokov...
ja najcastejsie varim spenatovy, tekvicovy privarok, brokolicovu polievku s postruhanym syrom, paradajkovu, hocaku zeleninovu, rizoto, karfiol ako mozocek, francuzske zemiaky, zapekane cestoviny, maly jedava jahody, banany, susene ovocie, cestoviny s rozlicnymi doma robenymi omackami, varenu alebo grilovanu kukuricu, cerealie s mliekom..
bezny jedalnicek vyzera asi takto:
ranajky - varene vajicko s celozrnnym chlebom/ cerealie s mliekom/cerealie bez mlieka/ovocny jogurt
desiata - jogurt, banan, jahody, sezonne ovocie, specialne detske chrumky s vitaminmi (zijeme v USA, neviem ci je nieco take dostat na SK)
obed - zeleninova polievka
olovrant - cestovina/ryza/zemiaky so zeleninou (hrasok, mrkva, kukurica, karfiol) a kuratom
vecera - co zostalo z obeda alebo co si maly vypyta

samozrejme jedava veci ako pizzu, zmrzlinu, parky, obcas cokoladku, ale nie casto. skor ked nas niekto niekam pozve alebo k niekomu ideme na navstevu.
som zvedava na dalsie odpovede, tiez nam rada obohatim jedalnicek
😉

vejinka
2. aug 2010

dobry vecer nas jedalnicek vyzera asi takto:
ranajky: 8:00 mlieko to musi mat (3deci) puding alebo vianocka s maslom pripadne lupacka s maslom alebo pribinacik proste ranajky mame vzdy mliecne
desiata: nemame ,keby mu dam tak obed nepapa alebo len velmi malo namiesto toho pijeme vodu z vodovodu
obed: 11:00 polievka hocijaka(hraskova, fazulova, mliecna, kalerabova, tekvicova, karfiolova, cuketova, s bujonom a vajickom, spenatova ,zeleninkova ,mrkvova ,cesnacka ,cibulacka ,zemiakova ,gulasova ,....
druhe : 11:45 rozne: privarky ,omacky, fran. zemiaky ,placerka (zemiakova placka) ,gulas ,segedinsky ,kel ,rozne masko najcastejsie kuracie potom bravcovinka pripadne soja alebo ryby najcastejsie pangasius priloha zemiaky ,cestoviny ,knedla ,tarhona ,kuracina na vsetky sposoby..teda obcas aj vyprazane aj dusene aj varene aj pecene k vela jedlam aj kompotik( jablka hrusky slivky ananas broskyne marhule cucoriedky a mnozstvo ineho)
napoj: caj alebo sirup pripadne dzus domaci bud mrkvovy ,jablkovy ,malinovy, jahodovy..,..
olovrant: 16:00 ovocie rozne
vecera: 17:00 parky ,sunka ,vajcia, maslo ,syrokrem, chlieb ,rozky ,zvycajne aj kecup alebo paradajky ,rybacia pomazanka pripadne od obeda napoj: caj
okolo 19:00 chrumky (hadiky kukuricne) alebo bebe-keksy pripadne cornflakes ale vacsinu sa naje na veceru tak ze vydrzi do cca 20:00 kedy ma 3deci mliecka a ide spat.

andreafa
4. aug 2010

Ja davam malej hned po zobudeni 2 dcl Nutrilonu (kravske mlieko ju napina). O hodinku vajicko na tvrdo, cherry paradajky bez chleba (ona si zvolila delenu stravu), alebo vajickovy chlebik s nastruhanym syrom, vianocku s maslom, niekedy chlebik s pastekou, alebo aj parok, prazenicu..
Desiata: nektarinka, banan, jablko, jahody, hrozno niekedy bebe kekse
Obed: polievky momentalne odmieta, ale velmi jej chuti spenatova s oprazenym chlebom, rajcinova so syrom, brokolicova, porova, rozne zeleninove, len nie mliecne.
Obed hlavny: u nas na 100% ide teraz perkelt s kuracich prs halusky, zje len stavu a halusky, potom miluje stavy s knedlou (rajcinovu, svieckovu), tekvicovy privarok s vajcom, spenat s vajcom a zemiakovu kasu, zemiaky na kyslo, dalej ma oblubene malinke stavnate fasirky a zemiakovo-cibulovy salat, a grilovane kura, ale to len bez prilohy s kyslou uhorkou.
Olovrant: activia nesladena s piskotami (sladku nezje), alebo 20 dcl Acidka, niekedy jej dam bebe brumik
Vecera: to co ostalo z obeda, alebo len 2 dcl Nutrilonu (podla toho co si vypyta)
Pije vodu z vodovodu, do ktorej jej vytlacim pol citrona nesladim, matovy nesladeny caj, a obcas Cappy junior.
Teraz v lete dostane kazdy den za odmenu jeden kopcek zmrzliny bud citronovu, alebo jahodovu.
Niekedy, ked sa mi nechce varit tak mam v mrazaku malinke mini pizze (vynikajuce su) 8 min do truby a je to.

margarita
4. aug 2010

mna v poslednej dobe dost inspiruje - hlavne v tom, ako pekne nazdobit jedlo - tato stranka:

http://www.annabelkarmel.com/recipes

atrami
6. aug 2010

Najlepšie sa je riadiť sa vlastným rozumom a nedať sa ovplyvniť reklamami a tlakom médii. Urobiť niekedy aj kompromis- hranolky robím doma v rúre, tatarku nahrádzam jogurtom s bylinkami. Pizzu robím doma. Paradajková omáčka robená doma+šunka+syr je určite lepšie ako fast food.
Náš jedálniček vyzerá takto - denne má jogurt- dá sa urobiť aj doma s ovocím, pečivo- občas sa prekonám a upečiem doma+ maslo- obyčajné, nie rastlinné+šunka alebo zelenina. Obed polievka, hlavný chod mäsko, zemiaky, ryža, alebo zelenia+ príloha. Denne ovocie. Večera - väčšinou polievka od obeda- tie má najradšej.
Niekedy sa to nedá, ale asi najlepšie je variť doma s domácich surovín.
Teraz si obľúbil kukuričné guličky a mlieko a cestoviny s grankom.

kesinka
6. aug 2010

6:oo mliecko
9: 00 roztek, chlebik ( ma rada samotny ) alebo vianočku s masielkom, zapija cistou vodou 🙂
11:30 jogurt alebo milacik, termix. Mala miluje biely jogurt, len tak samotny, alebo s bananom, ovocim, alebo jej pomrvym do neho detske keksiky ( urcene malym detom od 6-teho mesiaca )
13: 30 polievocky ( zeleninove od vymyslu sveta, obycajne alebo zahustene ryzkou, pohankou, ovsennymi vlockami ,kuracia,...alebo klasika druhe mäsko +ryza, zemiaky, vzdy aj s nejakou zeleninkou, miluje privarky zahustene bielym jogurtom ), pohankove fasirky s mrkvou jej velmi chutili, cestoviny s vajcom.
16:00 ovocie ( len varene, mala mi surove este nechce papat, teda okrem bananu ), pre obmenu niekedy aj s piskotkami, s pohankovou kasou, ryzova kasa na sladko. Pohankove a ryzove kase su vyborne aj na slano aj na sladko s ovocim. Ovocie sa da velmi dobre kombinovat. Napr. jeden den ma jablcka, druhy den jablcka s piskotkami, dalsi den jablka s hruskami,........a vzdy je to pre nu nieco ine a vsetko spapa.
18: 00 chlebik, syr, sunka ( uprednostnuje vsetko oddelene, a niekedy len to alebo to )
20:00 mliecko alebo kase rozneho druhu pre male deti.
Medzi tym si mala pochutnava na kukuricnych chrumkach ( nesolenych ), detske tycinky ( nesolene ), ryzove chrumky, pohankove chrumky . Na nete som si nasla mamicku, ktora zije v anglicku a od nej si objednavam chrumky syrove aj mrkvove. Su bio a su urcene detom od 6-teho mesiaca. Drahe ale mala ich zje na posedene 🙂. Ked idem na zmrzlinu dostane kornutok, ked sedime na malinovke kupim jej dzusik ale ozazle len slamku a vypije cistu vodu ktoru nosim vzdy so sebou 🙂.
Na varenie pouzivam len vegetu bez glutamanu sodneho, vynimocne cukor ale ovocny, olivovy olej.
Vyprazane zatial nejedava, teda ak neratam 3 hranolky co zje za mesiac - ale to jej ich vzdy umyjem, alebo utriem 🙂
Samozrejme ked sme na navsteve ( ale niekedy jej dam aj ja ) tak si da aj cokoladku, horalku, brumika alebo ine keksiky ale nikdy nie tolko aby vynechala iny chod.
A mala vsetko toto spapa a aj napriek tomu pri 16 mesiacoch vazi len 9 kil.
Raz za cas, alebo ked je chora, ked cestujeme jej viem dat poharikove veci kupovane v obchode. Je ich strasne vela druhov - uprednostnujem Bio. Malej velmi chutia.
Snazim sa aby sa mala zdravo stravovala ale vzdy sa to neda. Urcito robim aj prehresky ale snazim sa aby ich bolo co najmenej a som spokojna ja aj ona🙂
Kupili sme si mrazenu pizu, doma ju riadne dozdobili, upiekli a mala si dala tiez. Ale isto to nebol ani cely trojuholnik.
UZ som jej davala aj parok - ale nasla som akesi ,,detske,,.

Recept:
Jednoduchy, chutny a myslim ze zdravy, ktory je hned fuc 🙂
Vo vode varim baklazan alebo dynu ( alebo aj spolu ) spolu so zemiakmi, pridam stipku vegety . Je to rychlo uvarene. Precedim. Pomixujem alebo popucim a zmiesam spolu s bielym jogurtom ( najradsej ma zvolensky ) a mnaminka je hotova 🙂

Recept:
Pohankove vlocky den vopred uvarim spolu s vegetkou. Necham v noci postat. RAno pridam postruhanu mrkvu, cibulku, vajicko, struhanku a formujem fasirky, ktore potom oprazim na olivovom oleji. Malej davam ale len stred, ktory nie je vyprazany. Tento isty recept sa da pouzit aj na pohankovu babu, vtedy dam vsetko do pekaca a upeciem. Mnam. Je to vyborne a zdrave.

miriamarepova
16. feb 2015

Ahojte, môžem aj ja pridať svoj dnešný obed, robila som pohánkovú fašírku (pečenú) a k tomu zemiakový prívarok na kyselo ... moja dvojročná dcérka sa zalizovala a ja tiež ... tato nemusí pohánku ale kašlať na neho ;))))

dvp
3. jún 2016

moja dcera zboznuje vsetko zo zemiakov....zemiakovu kasu s kyslym mliekom, halusky, placky

didi123456
1. júl 2016

Vieš čo, ja osobne milujem zdravú stravu asi už od detstva a stravujem sa tak zdravo ako to len ide. Nie preto, aby som schudla, alebo niečo podobné. Chudá som bola koniec koncov vždy, zdravo jem preto, lebo to mám rada, chutí mi to a neviem si predstaviť život bez toho. Avšak rada sa taktiež ako aj ty inšpirujem receptami http://www.najtelo.com/category/recepty/. čerpám ich z tadiaľto a nemôžem si pomôcť, sú prosto skvelé. A myslím, že aj deti si ich obľúbia, pozri sa na to. Možno tam bude nejaké jedlo, ktoré tvoje deti milujú a uvidíš. Nebudeš vedieť ako a už sa budete takto stravovať doma všetci. Vlastná skúsenosť 🙂

prekopova
18. jún 2017

@margarita Dakujem za tip 😉

dvp
21. jún 2017

cuketove placky, psenova kasa, tych receptov je na mraky, ak chces nieco zdrave, tak si kup od Bukovskeho Hned to bude anjelik

henikav
21. jún 2017

Akurat sme dojedli cestoviny s:
na cibulke oprazene nadrobno pokrajane kococky kuracieho bieleho maska, na to nakrajane sampinony osolit okorenit, petrzlenovu vnatku, a na to male kusky uvarenej brokolice. Nakoniec som do tejto zmesi zamiesala uvarene cestoviny. Najprv sa mi zdalo ze tej zeleniny tam bude priliz vela, ale bolo to mnam. Mala spapala dva taniere, tak jej to chutilo