Máte recept na mäkký bezlepkový, bezpšeničný chlieb?

lusil2005
15. apr 2008

cafte zeny
prosim vas, vie niekto recept na dobry a hlavne mäkucky bezlepkovy alebo bezpsenicny chlieb? tie, co som robila so zmesi promix podla navodov na obaloch boli nenakysnute, tuhe, no proste nic moc. da sa vobec upiect nadychany bezlepkovy chlieb? piekla som ich v pekarni eta siesta na rychlom dvojhodinovom programe - ako kazali v navode. robim nieco zle alebo bezlepkovy chlieb je proste taky?
dik za rady - dufam ze ma potesite ☹

sakura77
15. máj 2008

no,moja sestra ma maleho na bezlepkovej diete,tie chleby su fakt take ,ubite alebo jak by som to nazvala-ale take je vsetko z tych muk,aj ked pecie,tak vsetko je o polovicu nizsie ako normal,maly si zvykol nastastie,ine nepozna,tak mu to neva 🙂

lusil2005
autor
15. máj 2008

alami ved to - tymi chlebami sa da zabijat 😖

alami
15. máj 2008

lusil - podľa akého receptu nakoniec pečieš ten bezlepkový chlieb ty??

alami
15. máj 2008

našla som toto - hádam stojí za to to vyskúšať: http://www.celiakia.sk/modules.php?op=modload&n...

alami
18. máj 2008

baby čo dávate deťom bezlepkový chlieb - je možné, že je po ňom zelená stolica???????????????????,
malý mi včera aj dnes vykakal niečo divné hroznej zelenej farby, až ma to znepokojuje. nič nové nemal, len ten bzp chlebík - ak nerátam list fialky do ktorého zahrizol 😠
sím pekne, ako vám po ňom kakajú drobci

martaina
20. máj 2008

Prečo má zelenú stolicu neviem. A malý ma celiakiu, keď mu dávaš bezlepkový chlieb? To mu už v siedmich mesiacoch zistili? A na základe čoho? Lebo veď lepok sa zadáva do stravy až po ukončení 7 mesiaca. A ak nemá celiakiu, tak by som mu určite bezlepkový chlieb nedávala. Ja som bola s mojim na testoch až v 1,5 roku a mal negatívne. Teda zatiaľ. Teraz sa chystám znovu. Bezlepkové chleby sú ťažšie, ale nemusia byť ubité. Pijú asi dvakrát také množstvo vody ako klasické. Asi preto sú také ťažké.

alami
20. máj 2008

martaina - nie je celiatik, ale je alergik - atopik, takže po dohode s imunologičkou mu mám dať lepok až od roka. a kedže chcem aby mal niečo na zabavenie - obžúvanie, a kôrka chleba sa mi na to vidí super, preto som mu ho upiekla
ale dnes som našla, že promix ch je pre pečenie chleba v rúre a pre pekárničku je lepší promix uni klasik - tak asi sa to volá. takže som nedala dobre ten promix ch

martaina
21. máj 2008

Ja nepoužívam Promix CH, tak sa neviem k nej vyjadriť. Ale bežne z nej celiatici pečú aj v pekárničke, takže by sa mal dať upiecť. Ja používam Uni, aj z tej ide celkom v pohode. Malému môžeš kúpiť aj chlebíky od Schaer, veď čo už taký drobec zje.

lusil2005
autor
21. máj 2008

ja som tiez kupila tie od shar. su makkucke ako veky. stoja sice 200 korun, ale ja to zamrazim a mala to ma skoro na mesiac 😀

alami
21. máj 2008

neviem presne čo myslíte, ale u nás som v lekárni niečo videla - hotové bagety, alebo kúsok chleba , také zaliate vo fólii. to ste mysleli??? Je pravda, že aj tú bagetu by som mohla nakrájať na menšie kúsky a zamraziť - asi vyskúšam. len či to zase neobsahuje nejaké blbosti...nechcem riskovať znovu ekzém ☹

a dnes som kúpila pohánkovú múku - čo poviete, to by malo byť bez lepku, nie? Nič iné nepíše, len :pohánková múka, vyrobené z mechanicy lúpaného pohánkového semena.
však je pohánka bez lepku. či sa mi to už pletie????

martaina
22. máj 2008

Pohánka je bezlepková. Dokonca ani nie je alergén. Keď už robíš malému z bezlepkových múk, dávaj pozor na zloženie. Teraz neviem čo je hlavnou zložkou Promix Ch, ale ja ju nepoužívam kvôli obsahu mlieka, Promix Uni - hlavná zložka soja, teda určite nie pre malého atopika. Promix - Pk - kukurica, mlieko. Asi najschodnejšia je Promix - T - hlavná zložka pohánková múka. Len sa z nej ťažšie robí. Pozri www.schaer.com, tam máš určite aj vedľa jednotlivých produktov alergény. Teda ja mám takú knižôčku aj v slovenčine. Dobrá je aj ryžová múka - tiež nie je alergén. Ja z nej rada robím palacinky. Myslím, že nemusíš dávať pozor len na lepok.

lusil2005
autor
22. máj 2008

v promixe nieje mlieko 😕

lusil2005
autor
22. máj 2008

KOKOZ FAKT! susena srvatka. jakto ze som si to nevsimla?!?!?!?? kua kua. no pekne!!! ma nasrali teraz.

alami
22. máj 2008

veď to, že ten promix obsahuje kadečo - malý stále serká zeleným od kedy jedom ten chlieb 😒 , výsledky so stolice meškajú, takže tam asi niečo vyšlo, tak je to na kultivácii....neviem, čo to môže byť 😢

martaina
23. máj 2008

alami, na tvojom mieste by som mu určite nepiekla z promixov. Podľa mňa to ani pre malé deti veľmi nie je. A tvoj drobec predsa len je atopik, a pokiaľ moje chabé znalosti siahajú treba dávať veľký pozor na alergény. A aj celiatická strava ich dosť obsahuje. Ja osobne mám len laktózovú intoleranciu a viem koľko je to obmedzení a čo ešte celiatici alergický na sóju, vajcia - tí už vážne neviem čo jedia. Ale našla som celkom dobrý chlebík. Čo potrebujeme:
400g hladkej pohánkovej muky 400ml vody 1 sušene droždie lyžička soli 1 lyžica cukru 1 lyžica jablkového octu 1 lyžica rasce 1 lyžica oleja

Ako na to:
Vo vlažnej vode rozpustíme cukor,soľ,ocot a droždie, prisypeme rascu. Miešame suroviny elektrickým šľahačom( pridáme ešte nakoniec olej) a po 2-3 minútach miešania nám vznikne živé (dýchajúce) cesto. Nalejeme do formy na biskupsky chlebíček alebo srnčí chrbát vyloženej foliou na pečenie. Necháme 30-40 minút kysnúť. Cesto treba po 25 minútach strážiť, vyskočí potom hore a chlebík by nám prekysol. Medzitým rozpálime pec na 225 stupňov a chlieb pečieme na tejto teplote 10 minút, potom dopečieme pri zhruba 180 stupňov asi 40-50 minút Ked už je zhora chlieb krásne tmavý, vyberieme ho z formy, dáme igelit a položíme chlieb vrchom dole a tak 10 minút dopečieme. Casy i teplotu je nutné vyskúšať podľa výhrevnosti pece.

aspoň podľa zloženia možno aj pre tvojho drobca.

A tiež z čistej ryžovej múky. Ten by sa dal tiež podobne ako tento. Niektorý alergici na kvasnice používajú prášok do pečiva, alebo jednoducho upečú také placky ako osuchy - to by bola dobrá náhrada za kôrku z chleba.

lusil2005
autor
23. máj 2008

martaina velmi lahko ti mozem povedat co taky alergici (alebo ich kojace mamy) jedia.... NIC. 😉
ale na druhej strane je fakt ze nieje lepsej poporodnej diety... 😀

alami
24. máj 2008

martaina - dík, vyskúšam 😉 ani mne sa nezdá ten promix, ale sa mi to zdalo aj tak lepšie ako hotová zmes na bezlep. chlieb a nič iné ma nenapadlo

danu
12. aug 2009

katka13122 • 1d • Dnes o 12:55
ako sa pece?...mam recept 400gmuky a 4dl vody, neni vela vody? 😒

smejkoh
12. nov 2012

@martaina @alami @lusil2005 Ahojte dievcata, aj ste skusali ten receptik na pohankovy chlebik? Vydaril sa? Presne taky recept som nasla aj ja a chcem ho vyskusat, len mam uz obavy po mnohych neuspesnych pokusoch s roznymi mukami. Ja mam intoleranciu na psenicu, vajcia a kukuricu, takze na bezlepkove zmesi mozem zabudnut. Skusala som aj pecivo z raznej a ovsenej muky, ale nenakyslo.
Skusali ste aj pecivo z cisto ryzovej muky? Ak mi poskytnete nejake receptiky, budem veeeeeelmi povdacna.

nyrak
20. nov 2012

smejkoh, možes skusit ryzovu muku, pohankovu muku, zemiakovu muku, pšenovu muku a primiesat k tomu ovsenu a raznu ak mozes tak sa da pouzit aj sojova muka. Zaklad bezpšenicnej zmesi je pouzit aspon 3 druhy muky a ako lepidlo
pridat guarovu gumu.Z cisto ryzovej muky sa dobre robia rolady, mufiny alebo piskotove kolace(liate na plech),chlieb len z ryzovej neviem ci by vyšiel.kuk sem, tu je vela muk k dostaniu : www.celia.sk

sexxica335
5. mar 2013

No ja mam bzl asi 10r no za ten cas sa mi mozno 5x podaril chlieb ale mam velmi dobre skusensti s chlebom ktory kupujem v krabici v tescu momentalne si nepamatam nazov ale vzdy bol krasne vykisnuty ci som piekja v rure ci pekarnicke a aj na druhy treti den bol chutny.

ruzi27
5. okt 2013

@sexxica335 ahoj ja mam syna čo ma celiakiu pred rokom mu zistili ma 10 rokov chcem sa opýtať že to je už hotová bezlepková zmes na chlieb? nevieš ako sa volá? 🙂

sexxica335
5. okt 2013

ahoj no ano je treba pridat vodu a drozdie ktore je v krabici a od juna uz pouzivam muku odSCHAR MixB je super chlieb je velmi chutny a peciem ho takto : 400ml teplej vody davam viac teplejsiu, 300dkg muky,pl sol,trosku cukru, pl ocot a olej, 1 susene drozdie. davam do pekarnicky a to program dort to mam ze 10min miesi potom dam na klasik na 30 min a potom znova na ten dort premiesat a znova na klasik co je 3hod a 30min a chlieb je super ale uz som robila aj tak ze 1krat dort miesanie a potom na klasik a tiez bol super 🙂

ruzi27
4. nov 2013

ahojte ma niekto recept na bezlepkové veľhory tam sa robí odpaľované cesto a neviem koľko mam dať múky ani koľko vajíčka už niekto tento koláčik robil? dakujem 🙂

5tko
6. dec 2013

@lusil2005
Ak nemozes vajcia - ktore sluzia na to aby drzali ten chlebik ''pokope'', potom musis nahradit vajcia xantanovou gumou napriklad.
Aby chlebik nebol taky tvrdy treba miesat zvlast ''mokre'' a zvlast ''suche'' ingrediencie a na zaver ich zamiesat tak aby sa spojili/zlucili, nie vsak miesat viac nez to. (nepremiesat)

erzicka2004
27. aug 2014

mile mamicky moze sa pri bezlepkovej diete pouzivat zitna muka, alebo upiect clieb?

dievca04
12. feb 2015

@f

dievca04
12. feb 2015

@f
@fabuleuse Dobry vecer ,chcem sa podakovat za recept na bezlepkovy chlieb, akurad som ho dopiekla a urobila som dvojitu davku,je vynikajuci od dnes si prestavam davat chlieb na predpis a peciem si ho sama..este raz dakujem

regina71
18. feb 2015

pozri si recepty na bezlepkový chlieb na stránke www.novalim.sk
Podstatou dobrého chlebíka je 1, držať sa presne návodu 2,radšej trochu viac vody, lebo zahustiť sa dá, ale opačne je problém. 3,všetky rozpustné veci okrem soli najprv spolu/letná voda+droždie+olej+ocot/ a potom múku
4.ak pečiete mímo pekárničky, tak cesto kvalitne vyhnieťiť mixérom do hladulinka
5. v pekárničke odporúčam jedno miešadlo a krátky program /max 90 min/

regina71
18. feb 2015