Mrazenie zeleniny a ovocia

zuz11
10. jún 2007

ahojte, rozhodla som sa uskladnovat cerstve ovocie a zeleninu mrazenim..lenze neviem presna ako na to.... mzslite ze to mozem dat mrazit uplne surove iba osupane alebo radite mi to na minutku hodit do vriacej vody a obvarit? 🤐

titkovamiriam
26. júl 2009

2kg marhul,0,5l vody,850g cukru,2vanilkove cukre-rozvarit a naflaskovat
alebo aj chces zmrzlinu este 250ml slahacky

pancake
26. júl 2009

junovka ahoj. som ta davno nevidela. ale asi preto ze uz nepisem.
aj moja mama nam robievala marulovu dren. a pamatam si len ze to mixovala s cukrom. viac nic. takze len podla chuti sa riad. 🙂
a rvoje baby sa maju ako? napis mi ip.

maja22
28. júl 2009

Treba vriacou vodou preliať aj cuketu? Chcem zamraziť pre malého na príkrmy. Resp. - môžem mu urobiť cuketovo-zemiakovú polievku a tú zamraziť? Ako dlho si to uchová vitamíny? Lebo prikrmovať začnem až v decembri..

titkovamiriam
28. júl 2009

ja cuketu len nastruham a zamrazim.polievku rob potom az z nej,naco skor.myslim ze 6-8m vydrzi uplne v pohode.

maja22
28. júl 2009

Mne sa zdá dobrý nápad mať polievky pripravené a v prípade núdze len rozmraziť a podávať, nemusím kupovať hotové...A teda nielen polievky... Síce varím skoro každý deň, alebo každý druhý, kedy ako, ale je pravda, že nie vždy sa mi chce 😝 Na druhej strane, pri Marekovi pri prvých príkrmoch som nerada dávala ohrievané jedlo... Teraz mi to už nevadí, len keď sú deti úplne maličké, zo začiatku...

titkovamiriam
29. júl 2009

jasne ze ano ,ja tiez zamrazujem co ostane.myslela som ze nemusis teraz navarit 10l polievky a zamrazit ju ale ze z mrazenej spravis potom kolko budes potrebovat.

mati5
4. aug 2009

Ahokte, som tu prvý krát a chcela by som sa opýtať, či vie niekdo ako treba skladovať mrkvu. Mám jej plno, viem, že do piesku, ale dala som do piesku kaleráb a zhnil skoro ihneď.

titkovamiriam
6. aug 2009

na skladovanie v piesku musis mat suchu a studenu pivnicu-pamatam si dodnes vonu nasej pivnice na starom dome 😀 ,ja ked mam vela mrkvy tak ju normalne zavarim do slaneho nalevu a pouzivam do polievok.alebo ju zamrazim-sparim ju tak na dve min a vychladnutu dam do sacku a mrazaku.a to iste sa da so vsetkou zeleninou.

wighy
7. aug 2009

baby sice to nie je ovocie ani zelenina ale co mrazenie vajickaa??mate s tym skusenosti??som citala ze je to mozne len treba oddelit zltok od bielka???? 😕 dostala som 60 vajec a co s nimi??? 😉

titkovamiriam
7. aug 2009

60vajc v pohode maj v chladnicke 🙂 ak pecies a mas rada prazenicu minies,no mrazenie vajec nepoznam

herminka
7. aug 2009

Wighy, moje maminka mrazí bílky, když jí zbudou - nalije je do plastového kelímku a napíše si počet. O mražení žloutků jsem neslyšela.

wighy
7. aug 2009
nathalie111
21. jún 2012

ahojte,neviete mi,prosim,niekto poradit?kalerab sa da zamrazit? 😕 resp.ako ho uskladnit?mate nejake tipy?dakujeeem

xlucia
21. jún 2012

@nathalie111 kalerab mrazim bezne. osupem, rozkrojim na stvrtiny, oplachnem a sup do sacika

titkovamiriam
21. jún 2012

@nathalie111 a možes ho trosku pred zmrazením povarit a rychle schladit a zamrazit tak,nepusti potom tolko stavy a bude ,,živší,, 😉 ak by si mala pivnicu kludne moze byt v nej ,no na to je dobry až jesenny kalerab 🙂

budoucimatka
1. júl 2012

Milé maminky, prosím o radu. Uvařila jsem cuketu, mrkev a bramboru a rozmixovala jsem to. Zamrazila jsem tuto směs pro dítě. Ale napadlo mne, jestli je správné zamrazovat pokrm, který obsahuje bramboru. Nevadí to? Jaké máte zkušenosti? Děkuji vám.

lilliaan
1. júl 2012

z ovocia mrazim jahody - a to pomixovane (bez cukru). A inac mrazim uz hotove obedy pre maleho. Vzdy uvarim viac... nechce sa mi varit kazdy den 😝

zitaje
1. júl 2012

ja bezne mrazim ribezle, cucoriedky, jahody a podobne drobatka, to len ocistim, dam do kelimka a sup s tym do mrazaka. Uz sa celkom plni 🙂
Dnes som nalozila aj marhule, len vykostkovane polky. Ked sme mavali slivky, aj tie som mrazila, polky.
A hrasok osobne neblansirujem, len mrazim, ale je pravda ze nam nevydrzi pol roka, zjeme ho vzdy ovela skor, nemavame ho zas tolko.
Este sa da mrazit tvaroh.

zuzik1983
1. aug 2012

ahojte, chcem sa spytat, ci je mozne zamrazit uvarenu cviklu, pripadne surovu?
a este ako zamrazit struhany syr, neni potom polepeny? a ako potom chuti.nie je moc vodovy? dakujem velmi pekne za odpovede

maja22
22. aug 2012

Všade čítam, že rozmrazené veci sa nesmú znovu zmrazovať. Raz som čítala, že tento názor je už prekonaný a aj rozmrazené veci sa môžu znovu zmraziť - aj bez tepelnej úpravy, že je to lepšie, ako ich uchovávanie v mrazničke. O čo sa tieto názory opierajú? Totiž, zistila som, že sa mi rozmrazila mraznička, až keď spod nej začala vytekať voda. Všetko, čo v nej bolo, bolo už úplne rozmrazené, ale na dotyk ešte chladné. Bolo by to dosť škody, keby som všetko vyhodila, ale zasa za nejakú črevnú chorobu mi to nestojí. Neviem, čo s tým spraviť, kde by som sa mohla o opätovnom zmrazovaní niečo seriózne dočítať viac?

sarkar
22. aug 2012

@maja22 Ahoj, něco podobného se mi taky několikrát stalo. Většinou to znovu zmrazím a nikdy se nám nic nestalo, ale až bude na světě prcek tak asi budu opatrnější.
Jinak třeba rozmražená a pak znovu zmražená mrkev je docela hnus (teda jedla jsem jí jen jednou a nevím, třeba s ní bylo i něco jinýho v nepořádku).

Já mrazím skoro všechnu zeleninu a ovoce - cuketu buď plátky nebo nastrouhanou (do buchet), rajčata, mrkev, hrášek, kukuřici, papriku, houby, pórek, rybíz, meruňky, hrušky, švestky, ořechy (vyloupané) a i bylinky (kopr, petržel, libeček). Akorát mi přijde, že je lepší zamrazit to v dózách než v sáčcích, je to jednak praktičtější a jednak se mi zdá, že některá zelenina natáhne jiné pachy z mrazáku (třeba rajčata a papriky anebo kopr).

maja22
22. aug 2012

@sarkar vďaka, mrkvu a petržlen som vyhodila, toho ešte máme v záhrade, ale iné mi už bolo ľúto. Mali sme tam napr. ryby, už sú upečené, ale nemám nejakú chuť ich jesť 😅 Blbé je, že vôbec netuším, ako dlho sa to všetko rozmrazovalo, aj tie ryby už v sáčku plávali vo vode, akurát to bolo všetko ešte studené. Tak mám stále nejaké pochybnosti, zvyknem veci rozmrazovať v chladničke pomaly, ale to mám pod kontrolou. A toto netuším, kedy sa to začalo rozmrazovať.

sarkar
22. aug 2012

@maja22 Já myslím, že by to mělo být ok, zas tak rychle se ti to nezkazí...Kdyby to bylo mimo mrazák tak bych se asi bála, ale takhle by to mělo být ok snad. Zvlášť když to pak tepelně zpracuješ. Nejsem ale odborník, ten by ti nejspíš řekl, abys to vyhodila, ale nic se nemá přehánět 😀

molka
22. aug 2012

@maja22 ja by som sa tiež nebála, doma všetko rozmrazujem na linke. Ak to bolo ešte studené, tak by som to v pohode konzumovala.

maja22
22. aug 2012

@sarkar
@molka trošku ste ma upokojili, vďaka. To je nevýhoda mať mrazničku mimo dohľad, zistila to starká úplnou náhodou, tak snáď sa nám nič nestane 😅 . Z nanukovej torty bola brečka, tá šla do koša ako prvá. Musíme si na to dávať už väčší pozor...

molka
22. aug 2012

@maja22 nanukovú tortu by som určite dala späť zamraziť, veď to bežne robia aj v obchodoch - konkrétne viem o jednom prípade, kedy sa v obchode pokazila mraznička a všetky zmrzliny sa roztopili. Dali do druhej, znova zamrazili a normálne predávali ľuďom. Viem, že sa to nemá robiť s mäsom, ale 1-2 krát som aj rozmrazené mäso znova zamrazila a bolo v pohode. Kedysi mrazničky neboli, ako to ľudia riešili vtedy?

maja22
22. aug 2012

@molka to bola taká kaša, že som nemala chuť... Možno som moc háklivá, ale dosť sa bojím črevnej virózy, stále mám totiž pred očami tie výkričníky v článkoch na tému opakované zamrazovanie, že sa to nemá robiť. Chvalabohu, že som tam nemala mäso, bola tam len šunková rolka, ryby a dosť rôznej zeleniny. Bojím sa viac o deti ako o seba, nechcem im infikovať črievka niečím... Človek sa niekedy chorobe nevyhne, príde k tomu aj náhodou, ale tuto by o náhodu nešlo, to by ma mrzelo veľmi...

molka
22. aug 2012

@maja22 veď jasné, ja mám tiež citlivý žalúdok, ale MM by to určite v pohode zjedol. On má z vojny takú imunitu, že môže zjesť hocičo a nič mu nie je. 😀

maja22
22. aug 2012

A potom, aj keď tie veci boli ešte na pocit chladné, neviem, ako dlho trvá, lež sa začne nejaký "kaziaci" proces. Veci sa môžu pokaziť i v chladničke, s tým mám tiež skúsenosť, že saláma po troch dňoch ozelenela a bola v chladničke... Rozmýšľam, ako dlho by trvalo, aby v uzavretej vypnutej mrazničke zostali veci "teplé"... Pokazené mäso sa dá odhaliť farbou, zápachom, ale ryby páchnu ako ryby, farbu tiež neviem odhadnúť...

maja22
22. aug 2012

@molka jáj, to sa má dobre potom, môj žalúdok a žlčník sa občas ozve, keď ich dlhšie pchám nezdravými dobrotami 😝