Pečivo bez pšeničnej múky. Máte recepty?

dadulka19
28. júl 2008

Dcérka má alergiu na pšeničnú múku,ktorá je skoro všade ☹ ,takže jej musím všetko piecť sama.Poradíte mi,prosím, nejaké fajn receptíky 😕 ?...ďakujem...

Dnes som jej upiekla koláč s ražnou celozrnnou múkou,ktorý som robievala normálne s pšeničnou.Je teraz taký menej chutný... 😝

lusil2005
29. júl 2008

dadulka a dvihol sa ten kolac aj bez psenicnej muky??? 😕 daj recept prosiiiim!
moja mala ma tiez alergiu na psenicnu muku ale nepeciem jej nic okrem chlebika ☹ aj ten mi trvalo veeeelmi dlho kym som nasla doru zmes bez psenicnej muky a aj bez mlieka a vajec lebo aj na tie ma alergiu 😔

dadulka19
autor
30. júl 2008

lusil,áno.. tento je to,len múku som teda dala ražnú http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=5232&user...
...len tam ide mlieko aj vajcia.Dnes som robila prvý krát aj muffinky,len som dala ražnú múku vyrážkovú a boli fakt super 😉 ,vôbec nebolo cítiť,že je to ražná múka,ako v tom prvom koláči.Takže od dnes používam len vyrážkovú...tu je recept http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=2009 ..no zase tam ide vajíčko.Ale snáď sa dá niečim nahradiť.Kedysi som robievala koláč bez vajec,no musím nájsť recept a hodím ti ho...Ty mi ,prosím,daj recept na ten chlebík..dík... 🙂

dadulka19
autor
22. aug 2008

haloo,to nikto nemá alergiu na pšenicu?

ria80
22. aug 2008

Ahoj,a máte alergii na lepek nebo jen na pšenici?Můžete jíst žito,oves,ječmen?
Co je to ražná mouka??

dadulka19
autor
22. aug 2008

ahoj ria.Len na pšenicu.Raž a žito je to isté,si myslím.

ria80
24. aug 2008

To je zvláštní,ještě jsem neslyšela,že by byla alergie jen na pšenici.MY máme na lepek všechen,ale není to žádná věda,kupuju bezlepkovou mouku a zacházím s ní jak s narmální,všechno jde udělat a upéct.S žitnou atd. ti neporadím,to nepoužívám.Asi bych na tvém místě koupila bezlepkovou mouku a smíchala třeba s tou žitnou,nebo použila jen tak.

katka310
21. sep 2010

@dadulka19 ahoj, cize si robila tie muffiny z raznej muky? ja mam raznu muku biomila, cize kludne mozem pouzit 250g tej muky? dik za info a radu 😀 a som rada, ze som nasla toto forum, kedze som prvykrat kupila raznu muku a nejak neviem, co z nej piect, mas aj nejake ine recepty? diiiik 😎

dadulka19
autor
21. sep 2010

@katka310 z ražnej múky som robila všetko.Odporúčam ale na hladko pomletú.Niekedy sa volá aj vyrážková.

dadulka19
autor
21. sep 2010

a recepty všetky,kde ide normál pšeničná 😉

lelask
17. mar 2012

@dadulka19 prosim ta mas ten chleba pekn eprepeceny alebo taky mokry lepkavy vo vnutri. Aj tie mufiny boli take lepkave nejedle 😠
nerobila som to vsak z tej vyrazkovej. Idem ju dnes kupit.

dadulka19
autor
17. mar 2012

@lelask áno,vždy sa pekne prepiekol.Treba ho hlavne nechať úplne vychladnúť,až potom krájať 😉

lelask
18. mar 2012

@dadulka19 prosim ta hodis sem recept na ten tvoj chlieb?
Tu muku som v kauflande nezohnala, neviem , ci to este vobec maju ☹

lelask
18. mar 2012

Ražná a vyrážková múka je určená pre prípravu tmavého chleba a jej špecifikom je horšia spracovateľnosť. Ak ju použijete samostatne, je dôležité aby miesenie nebolo príliš dlhé, pretože chlieb počas pečenia nepekne klesne. Niektoré chlebopiecky so slabším motorom môžu mať pri miesení problémy, iné môžu byť vybavené špeciálnymi hákmi s menšou plochou. Neraz je piecka vybavená špeciálnym programom pre ražný chlieb, aby ustriehla spracovateľnosť.

Čítajte viac: http://domacnost.sme.sk/c/3349287/co-robit-aby-...

smejkoh
8. nov 2012

@lelask
@dadulka19
@lusil2005
Ahojte dievcata, ako ste si poradili s tymi receptami na pecivo? Ja tiez nemozem psenicu, ale ani vajicka a kukuricu. Smola, ze vsetky bezlepkove muky obsahuju kukuricny skrob, tak som skusala spaldovu muku, ale aj ta mi vadi.
Z raznej a ovsenej muky sa mi kysnute cesto ani raz nepodarilo, vobec nenakyslo a bolo straaaasne mazlave, lepkave. Vsetky razne a ovsene muky su v obchode bud tmave alebo celozrnne a vraj z cisto celozrnnej muky chlieb neupeciem. Nevedeli by ste poradit ako nato? Mate nejaky odskusany receptik? Da sa kupit aj ina ako tmava alebo celozrnna razna alebo ovsena alebo ina muka (okrem psenicnej, kukuricnej a spaldovej)?

lelask
8. nov 2012

@smejkoh z raznej sa mi darilo upiect tak akurat nejake kolaciky,"brumiky" . Ja som potom kupovala cisto razny v obchode- u nas ho mali v jednej COOP a v dvoch pekarenskych predajnach. Natrapila som sa s pecenim a vsetko islo do kosa.
Prajem ti aby si nasla chleba niekde hotovy 🙂

lelask
8. nov 2012

@smejkoh este ma napadlo, ze ta vyrazkova sa da kupit niekde cez internet cez nejaky mlyn.

smejkoh
8. nov 2012

@lelask Dakujem moc, tu stranku som pozerala, mlyn zrno sa tusim vola. Tam mali rozne muky. Este ma napadla semolinova muka z tvrdej psenice - su z nej hlavne cestoviny. Videla som z toho aj recept na chlebik, len je problem ju zohnat. Hotove pecivo som skusala vseliake, aj akoze cisto razny chlieb, ale ktovie, co vsetko v tom je a nerobi mi ani jedno dobre. Este mam recept aj na pohankovy chlieb, ale ta muka je taka draha, ze nemam odvahu s nou experimentovat.
Presne, aj ja mam uz toho skusania plne zuby, tolko receptov a vsetko bolo nanic, okrem tej bielej spaldovej. Len ked aj ta mi vadi. Len ma tesi, ze hlavne drobec moze vsetko, teda aspon zatial.

smejkoh
13. nov 2012

@lelask Ahoj, tak som vyskusala aj ten pohankovy chlebik a nakysol, mozem odporucit, chuti vyborne. Cesto podla receptu je velmi riedke, takze nie je vhodne na kolace, zaviny .... len naliat do formy. Mozno keby sa pridala muka, tak by sa dalo pouzit aj na kolace, niekedy snad vyskusam. Tu je recept, ak by niekto potreboval:

POHÁNKOVÝ CHLIEB
400 g hladkej pohánkovej múky
400 ml vody
1 sušené droždie
lyžička soli
lyžica cukru
lyžica octu
lyžica rasce
lyžica oleja
Vo vlažnej vode rozpustíme cukor a droždie, prisypeme ostatné suroviny, soľ nakoniec. Miešame suroviny elektrickým šlahačom a po 2 - 3 minútach miešania nám vznikne živé dýchajúce cesto. Nalejeme ho do formy na biskupský chlebíček alebo srnčí chrbát vyloženej papierom na pečenie. Necháme 30 - 40 minút kysnúť na teplom mieste. Cesto treba po 25 minútach strážiť, vyskočí potom náhle hore a chleba by nám prekysol. Medzitým rozpálime pec na 225 °C a chlieb pečieme na tejto teplote 10 minút, potom dopečieme pri zhruba 180 °C asi 40 - 50 minút. Keď už je zhora krásne tmavý, vyberieme ho z formy, dáme dole papier a položíme chlieb vrchom dole a tak 10 minút dopečieme. Časy i teplotu je nutné vyskúšať podľa výhrevnosti pece.

lelask
13. nov 2012

@smejkoh ahoj , no vyzera super 🙂 skusim ho aj ja. Daj mi vediet ak sa ti nieco nove podari!

vroni
13. nov 2012

ja robim zemlicky: 200 g pomletych mandli, 2 lyzice octu, 4 lyzice masla, 1/2 lyzicky prasku do peciva, pol lyzicky cukru (davam xylitol, ale moze byt aj normalny, kokosovy alebo stevia), 5 vajec a pripadne semiacka (slnecnicove, lanove, tekvicove ale v pohode aj ziadne). Najprv vyslahat zltka, pridat postupne maslo a ocot a cukor, mandle pomiesat s praskom do peciva (tu istu sluzbu vam urobi aj jedla soda, kto nechce prach do peciva), vyslahat sneh so solou, vsetko zosypat dokopy a plnit zemlickove formicky (pre menej vhodne vybavenu kuchynu posluzia aj muffinove formicky) a piect v rure predhriatej na 169 stupnov cca 20 - 25 minut (v muffinovej forme 15 - 20 minut, predsa len su mensie) Cesto je dost tekute, ale to je v pohode, take ma byt (takze musi byt vo formickach), vyjde z neho plech zemli alebo cca 15 muffiniek. A zemlicky vyberte z formy este teple, studene uz z formy podobrotky nechcu von (mam silikonove formy, takze nemastim, plechove asi radsej ano)

tymothy
13. nov 2012

@smejkoh Z žitné mouky se dá upéct úžasný chléb - je potřeba ale vypěstovat skutečný kvas a nepoužívat kvasnice, což je sice zdlouhavější proces, ale stojí za to. 🙂 Dělám ho podle receptu na stránkách http://www.varimezdrave.cz/,tam najdeš i návod na ten kvas. Chlebík je naprosto úžasný, překvapivě vůbec není kyselý, rozhodně doporučuju.
Zkušela jsem i kváskový koláč s ovocem také jen z žitné mouky a i ten byl vynikající.
K těm bezlepkovým moukám - např. zlatá Jizerka je bez kukuřičného škrobu...zrovna teď ji mám doma. 🙂 Nevím, jestli se prodává i na Slovensku, ale pokud ji seženeš, dělám většinou chléb z ní. Osvědčil se mi z ní recept na chléb:
450ml vody - do ní rozpustit 15g droždí, 300g Jizerky, 200g pohankové mouky, 2 lžíce amarantové nebo jáhlové mouky (nemusí být), 1lžíce soli, 1 lžíce drceného kmínu - dá se to do pekárny a za 2 hodinky je hotovo. Pro verzi z trouby se těsto dá do vymazané formy na biskupský chlebíček (je poměrně řídké, bochník z něj zformovat nejde), uhladí se mokrou lžící, povrch se může posypat semínky nebo ovesnými vločkami a nechá se kynout. Potom se peče při 180 asi hodinu. ALE! Nesmí se péct na horkovzduch, vždy jen na horní a spodní topné těleso. Také jsem se s tím ze začátku dost natrápila, než jsem přišla na tuhle maličkost.

vroni
14. nov 2012

@tymothy, z coho je ta zlata Jizerka? Ja nepouzivam ziadne obilniny ani strukoviny, tak hladam nove zdroje....

smejkoh
14. nov 2012

@lelask Dam dam, aj ty daj vediet, velmi sa potesim 🙂 Inak dnes uz nie je taky dobry ako vcera cerstvo upeceny, uz je taky gumovy. No ale clovek nemoze cakat, ze bude ako z obchodu 😒
@tymothy Dakujem, to su dobre finty. Jizerku som u nas nevidela, videla som len Promix a tam bol kukuricny skrob, ale mozno niektore retazce ju budu mat. Pozriem aj na tu stranku, nevadi, ze je to zdlhave, ale aby bol konecne chlebik chlebikom, nie len nejake nepodarene nenakysnute placky. Ta zitna muka (po nasom ražná) musi byt asi len vyrazkova (bleda), ci moze byt aj tmava alebo celozrnna? Vyrazkovu v obchodoch ani za svet nemozem zohnat. Jedine cez net.

tymothy
14. nov 2012

@smejkoh Dělám z celozrnné a nebo chlebové - podle toho, co zrovna mají ve zdravé výživě levnější - občas je i smíchám. Na chuti to vůbec poznat není. Bílou žitnou mouku jsem teda ani nikdy nehledala - když už se s tím dělám doma, tak ať mám alespoň zdravější verzi. 😉

tymothy
14. nov 2012

@vroni Tak cituji z obalu:
pšeničný škrob deprotienovaný - vhodný pro bezlepkovou dietu, lupinová mouka, dextroza, zahušťovadlo guma guar, emulgátor sojový lecitin, kyselina citronová, látka zlepšující mouku kyselina askorbová
Složení vypadá na první pohled hrozně, ale dělá se s ní opravdu dobře - z u nás dostupných moukových náhražek je asi jedna z nejlepších

smejkoh
14. nov 2012

@tymothy Tak to musim vyskusat, aj som trochu studovala ten kvas. Ty si ho mala tiez z DM? A teraz ho stale vyzivujes? Naozaj to tak funguje? Chlebik upecies aj z cisto celozrnnej muky? Lebo co som skusala kysnute cesta z cisto celozrnnych muk, ani jedno nenakyslo. O tomto systeme som pocula len od babky, ze takto nejako piekavali chlebik. Dufam, ze to nedorvem, som na to zvedava. 🙂

vroni
14. nov 2012

@tymothy, dakujem, nepotesila si ma ☹

ange_de_la_morte
14. nov 2012

Ahojky, narazila jsem na vaši diskuzi, u nás doma se sice pšenici vyhýbat nemusíme ale jsem docela favorit zdravé výživy tak se snažím občas i něco jiného než klasické pečivo z obchodu. Osobně se mi velmi osvědčila na chlebík špaldová mouka z pekárny Ason ( objednávám z internetu) , a chlebík vzešel i bez kvásku ( jen ze sušeného droždí) a byl výborný. Jinak na těch stránkách asonu mají více bezlepkových produktů

tymothy
15. nov 2012

@smejkoh Já použila do začátku ten Natural, ale myslím, že v tom až takový rozdíl nebude. Mám ho v lednici, zhruba jednou týdně ho přikrmím. Jednou se mi teda stalo, že mi chytil plíseň (pozdě jsem přikrmila), takže se projel potrubím a vypěstovala jsem znovu kvásek č.2 a ten už mám dosud.
Opravdu to funguje i s tou celozrnnou moukou, neboj. Jen je potřeba počítat s tím, že kynutí trvá půl dne. Kvůli tomu jsem se k pečení strašně dlouho odhodlávala, nakonec jsem se přemohla a teď toho teda rozhodně nelituju. Po několika pečení si člověk najde ten svůj systém a správné načasování a už je to rutina.
Tak držím palce, ať se podaří.

smejkoh
15. nov 2012

@tymothy Dakujem, urcite vyskusam. Potom dam vediet ako sa experiment vydaril 🙂